O Víně

31.12.2011 jbes Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 31.12.2011 07:00

Saké Chladné počasí - švestkové speciál

Dostali jste někdy exotickou lahev? A byli jste zvědaví, co to bude? Mně se to stalo, když mi kamarád z kapely Vypsaná fixa přivezl z Japonska pravé saké. A protože se o saké říká, že je to rýžové víno, je to dobrý námět na silvestrovskou recenzi.

Pokud by vás zajímalo turné Fixy v Japonsku, tak malý report včetně fotek najdete zde, kdybyste chtěli slyšet nějakou píseň, tak třeba Samurajské meče, ale předpokládám, že vás zaujme spíše to saké.

Název recenzovaného saké: Chladné počasí - švestkové speciál jsem si nevymyslel, je přeloženo z japonského názvu (viz obrázek 1). Ve Wikipedii jsem se dočetl, že saké (japonský znak viz obrázek 2) znamená alkoholický nápoj, překladač tento znak přeložil prostě jako alkohol. V Evropě se tento název ujal pro alkoholický nápoj kvašený z rýže, nicméně vyrábí se i z celé řady jiných zdrojů, například prý i z cykasů. Pravé japonské saké je vyrobeno z rýže několikanásobnou fermentací a jeho výroba je podobná výrobě piva. V Japonsku se podává studené (10 °C), teplé (20 °C) nebo horké (30 °C), záleží na konzumentovi a také na ročním období. Známé japonské značky s dlouholetou tradicí balí saké do krabic z pravého japonského javoru, ta moje byla papírová. Většina druhů saké obsahuje 14 až 17 % alkoholu. Síla saké je však hlavně v jeho ostřejší chuti. Saké je součástí mnoha japonských rituálů, většinou při příležitosti oslav svátků.

Saké se vyrábí ze speciálních odrůd rýže - delší zrno a vyšší obsah škrobu. Tento škrob se poté štěpí pomocí speciální houby na jednodušší zkvasitelné cukry, které se poté kvasí, aby vznikl alkohol. Někdy následuje destilace a přidání alkoholu do kvašeného nápoje, čímž se zvýší obsah alkoholu.

Saké se má nalévat do malých keramických nebo dřevěných kalíšků nazývaných v Japonsku "čoko", o objemu 5 cl - viz foto níže. Prodává se v lahvích různých velikostí, běžná je 1,5 L lahev. Saké se má uschovávat při pokojové teplotě (někdo píše v chladu), vypít do roka.

To jsem tedy nedodržel, lahev jsem dostal před rokem a čtvrt, takže bylo trochu starší, když jsem ho otevřel. Zato jsem poctivě dodržel uchovávání při pokojové teplotě - stálo v krabici na skříni, alespoň bylo ve tmě. Protože však saké nezraje jako víno (až na jeden speciální druh), chuť asi zůstala původní.

Po otevření lahve (šroubovací uzávěr) jsem byl trochu zklamán nevábnou vůní, ale po vydýchání už to bylo lepší, i když ne zrovna skvělé - saké vonělo intenzivně, připomínalo mi to smaženou rýži s fenyklem, trochu byla cítit stařinka. Ve sklence silně řetízkovalo - obsah alkoholu je 16 %. Barva žádná - jako voda, v tomto případě spíše vodka. Chuť také exotická, anýzová, na jazyku příjemně nasládlá, s jemným ocáskem citronové kůry. Připomíná slabou pálenku anýzovku. Stejně i hřeje v žaludku, což byl ten nejpříjemnější pocit, který jsem z tohoto saké měl. Zkoušel jsem i ohřát, pak to bylo pro mě trochu přijatelnější. Pokud bych saké měl obodovat jako obvykle boduji víno, dal bych maximálně 6 bodů, ale na podobné nápoje nejsem zvyklý. I když moje první setkání se saké to nebylo. Pil jsem ho již jednou přímo od Japonců, také ohřáté, a zbyl mi z toho na památku právě ten originální dřevěný kalíšek, který je na fotce.

V e-shopu na webu jsem tuto stejnou lahev objevil za 1207 jenů (tedy aspoň předpokládám, ta číslovka byla jediné, co jsem přečetl). Sto jenů je asi 25,- Kč, tj. lahev by přišla asi na 300,- Kč. Samozřejmě bez dopravy. Píše se tam k této lahvi (viz obrázek 10), což překladač přeložil jako: Je jemná, jemnou chutí, osvěžující dochutí je bohatý a má bohaté svědectví o dobrotě leštěné rýže. No, nekupte to.

Takže Na zdraví a šťastný Nový rok! (japonsky si to přečtěte na posledním obrázku č. 11).

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2972x