O Víně

30.10.2020 Mara Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 30.10.2020 07:00

Vinné střípky (říjen 2020)

Krátký pohled na vína degustovaná během uplynulého měsíce, tentokráte se podíváme na různorodá vína rakouských vinařských podoblastí Burgenland, Kamptal, Kremstal, Thermenregion, Traisental, Wachau a Wagram.

Říjen je pomalu za námi a tak nastává čas se ohlédnout za víny uplynulého měsíce, tentokráte se sešla devítice rakouských vín pocházejících ze sedmi rakouských vinařských podoblastí (Burgenland, Kamptal, Kremstal, Thermenregion, Traisental, Wachau a Wagram). Nejzajímavějším vínem uplynulého měsíce byl pro mě velmi těsně Rotgipfler (Červenošpičák) 2016 Ried Rodauner od vinařství Weingut Alphart, jež leží ve vinařské obci Traiskirchen ve vinařské podoblasti Thermenregion, jen několik kilometrů na jih od Vídně, toto vinařství patří dlouhodobě k širší rakouské špičce a všechna jejich vína vykazují dlouhodobě vysokou kvalitu, avšak pokud mám vybrat nějaké své oblíbené, pak to bude vždy právě Rotgipfler z viniční trati Rodauner, neb to je opravdu klasika se skvělým poměrem cena/kvalita, která mě ještě v žádném ročníku nezklamala, a ročník 2016 to jen potvrdil. Pomyslnou druhou příčku obsadil tento měsíc Zweigelt (Zweigeltrebe) 2016 Ried Zeiselberg Neusiedlersee DAC Reserve od vinařství Weingut Kummer, které se nachází ve vinařské obci Mönchof nedaleko Neusiedlersee (Neziderského jezera), ostatně tak se jmenovala dříve i tato vinařská podoblast, nyní jsou bohužel všechny sloučeny do jedné vinařské podoblasti zvané Burgenland (Hradsko), tj. stejně jako tamní spolková země. V tomto případě šlo o opravdu nádherný Zweigelt, který dokonale ukázal sílu červených vín z této odrůdy z okolí Neusiedlersee, víno jasně odrůdově charakteristické se sympaticky zakomponovanými tóny dřeva i slušným archivačním potenciálem, mně trochu vadil vyšší zbytkový cukr, avšak i tak se jednalo o velmi pěkné víno a pro mě osobně velmi příjemné překvapení z méně známého vinařství. Do třetice dnes vzpomenu Neuburger (Neuburské) 2016 Smaragd Ried Kalkofen od vinařství Weingut Rixinger, jež nalezneme v západní části vinařské podoblasti Wachau ve vinařské obci Gut am Steg, která již neleží přímo v údolí Dunaje, nýbrž v menším malebném údolí potoka Spitzer Bach, avšak právě z tohoto údolí pochází dlouhodobě ta nejlepší a nejzajímavější vína z odrůdy Neuburské v celém Rakousku, což toto pěkné Neuburské jenom potvrdilo, ostatně i toto víno si drží svojí vysokou kvalitu snad v každém ročníku. Avšak i ostatní vína byla neméně zajímavá a tento měsíc se, tak potkala velmi silná sestava vín.

A nyní již následuje tradiční hodnocení vín uplynulého měsíce:

Grüner Veltliner 2016 Ried Rosengarten Traisental DAC Reserve - Weingut Leopold Figl, Wagramerstraße 34, A-3133 Wagram ob der Traisen, Rakousko (vinařská podoblast Traisental, vinařská obec Wagram ob der Traisen, viniční trať Rosengarten, 13.5 % alk., suché, zbytkový cukr 3.1 g/l, kyseliny 5.2 ‰, cena 10.50 €) - Víno z odrůdy Veltlínské zelené, zatříděné v apelaci Traisental DAC Reserve, víno leželo na jemných kalech po dobu 8 měsíců, zakoupeno přímo ve vinařství (duben 2018). Barva světle žlutozelená s jemnými stříbrnými odlesky, vyšší viskozita. Ve vůni středně intenzivní, ovocno-kořenité, na pozadí meruňky, hrušky a žlutá jablka, v závěru jemný dotek exotického ovoce, tabáku, pomerančů a koření. V chuti plné, harmonické, ovocno-kořenité, na pozadí meruňky, žlutá jablka a tropické ovoce, v závěru jemný dotek hrušek, žlutého melounu a koření, v závěru velmi jemně minerální a zajímavá salinita, delší perzistence. Tradičně jeden z nejlepších veltlínů vinařské podoblasti Traisental, u tohoto vína neuděláte chybu v žádném ročníku, přesto však musím říci, že v jiných ročnících bývá o něco zajímavější. Hodnotím 91 body.

Neuburger 2016 Smaragd Ried Kalkofen - Weingut Rixinger, Gut am Steg 8, A-3620 Spitz, Rakousko (vinařská podoblast Wachau, vinařská obec Vießling, viniční trať Kalkofen, 13.0 % alk., suché, zbytkový cukr 6.8 g/l, kyseliny 6.0 ‰, cena 16.00 €) - Víno z odrůdy Neuburské, víno leželo na jemných kalech po dobu 4 měsíců, zakoupeno přímo ve vinařství (květen 2017). Barva středně zlatožlutá, vyšší viskozita. Ve vůni středně intenzivní, ovocné, na pozadí hrušky, tropické ovoce a lískové ořechy, v závěru jemný dotek bylin, pomerančové kůry a medu. V chuti plné, harmonické, ovocné, na pozadí hrušky, žlutá jablka, ananas a lískové ořechy, v závěru jemný dotek pomerančů, delší perzistence. Povedené Neuburské, ostatně právě v západní části vinařské podoblasti Wachau můžete potkat ta nejzajímavější vína z odrůdy Neuburské v Rakousku. Hodnotím 91 body.

Riesling 2016 Smaragd Ried Tausendeimerberg - Weingut Roman Gritsch, Radlbach 11, A-3620 Spitz, Rakousko (vinařská podoblast Wachau, vinařská obec Spitz, viniční trať 1000-Eimerberg, 13.0 % alk., suché, zbytkový cukr 3.2 g/l, kyseliny 6.8 ‰, cena 13.00 €) - Víno z odrůdy Ryzlink rýnský, víno leželo na jemných kalech po dobu 3 měsíců, zakoupeno přímo ve vinařství (květen 2017). Barva světle žlutozelená s jemnými stříbrnými odlesky, vyšší viskozita. Ve vůni středně intenzivní, ovocné, na pozadí broskve, meruňky, ananas a maracuja, v závěru jemný dotek lipového květu a grapefruitu. V chuti plné, harmonické, ovocné, na pozadí broskve a meruňky, v závěru jemný dotek ananasu, žlutých jablek a grapefruitu, v závěru intenzivní mineralita a jemná salinita, delší perzistence. Velmi minerální rýňák se zajímavou salinitou v závěru, nadále se slušným archivačním potenciálem, pro mě osobně ideální víno. Hodnotím 91 body.

Riesling 2016 Ried Heiligenstein Bergjuwel - Weingut Retzl, Am Heiligenstein 11, A-3561 Zöbing, Rakousko (vinařská podoblast Kamptal. vinařská obec Zöbing, viniční trať Zöbinger Heiligenstein, 13.0 % alk., suché, zbytkový cukr 6.1 g/l, kyseliny 6.6 ‰, cena 8.50 €) - Víno z odrůdy Ryzlink rýnský, víno leželo na jemných kalech po dobu 2 měsíců, zakoupeno přímo ve vinařství (září 2017). Barva světle žlutozelená s jemnými stříbrnými odlesky, vyšší viskozita. Ve vůni středně intenzivní, ovocné, na pozadí broskve, ananas a mandarinky, v závěru jemný dotek lipového květu, grapefruitu a pomerančové kůry. V chuti plné, harmonické, ovocné, na pozadí broskve, meruňky, ananas a maracuja, v závěru jemný dotek mandarinek, pomerančů a grapefruitu, v závěru intenzivní mineralita, delší perzistence. V dané cenové kategorii určitě jeden z velmi zajímavých rýňáků s velmi intenzivní mineralitou a jasným odrůdovým charakterem, když jsem toto víno ochutnal jako mladé, tak jsem ho koupil spíše ze zvědavosti, kam se posune, a musím říci, že nyní rozhodně nelituji. Hodnotím 90 body.

Riesling 2016 Ried Wechselberg Kamptal DAC - Weingut Johann Topf, Talstraße 162, A-3491 Straß im Straßertale, Rakousko (vinařská podoblast Kamptal, vinařská obec Straß im Straßertale, viniční trať Wechselberg, 13.0 % alk., suché, zbytkový cukr 2.9 g/l, kyseliny 6.4 ‰, cena 13.70 €) - Víno z odrůdy Ryzlink rýnský, zatříděné v apelaci Kamptal DAC, víno leželo na jemných kalech po dobu 6 měsíců, zakoupeno přímo ve vinařství (listopad 2017). Barva světle žlutozelená s jemnými stříbrnými odlesky, střední až vyšší viskozita. Ve vůni středně intenzivní, ovocné, na pozadí broskve, meruňky, černý rybíz a pomeranče, v závěru jemný dotek žlutých jablek a grapefruitu. V chuti plnější, harmonické, ovocné, na pozadí mix broskví, meruněk a černého rybízu, v závěru jemný dotek pomerančů a grapefruitu, v závěru jemně minerální, střední až delší perzistence. Na to, že jedná o víno apelace Kamptal DAC, tak musím říci, že mě překvapily lehké sauvignonové tóny, ne že by to bylo špatné, ale typické určitě ne, každopádně zajímavá záležitost. Hodnotím 89 body.

Rotgipfler 2016 Ried Rodauner - Weingut Alphart, Wienerstraße 46, A-2514 Traiskirchen, Rakousko (vinařská podoblast Thermenregion, vinařská obec Traiskirchen, viniční trať Rodauner, 14.5 % alk., suché, zbytkový cukr 1.6 g/l, kyseliny 6.2 ‰, cena 13.50 €) - Víno z odrůdy Rotgipfler (Červenošpičák), víno leželo na jemných kalech po dobu 9 měsíců, zakoupeno přímo ve vinařství (srpen 2017). Barva světle žlutozelená s jemnými stříbrnými odlesky, vyšší viskozita. Ve vůni středně intenzivní, ovocné, na pozadí hrušky, žlutá jablka, mango, banány a žlutý meloun, v závěru jemný dotek karamelu a citrusů. V chuti plné, harmonické, ovocné, na pozadí mix hrušek a exotického ovoce, v závěru lehký dotek karamelu, žlutých jablek a pomerančů, v závěru velmi jemně minerální, delší perzistence. Naprostá klasika, jeden z nejlepších Rotgipflerů z hlediska poměru cena/kvalita v Rakousku v každém ročníku, ročník 2016 nevyjímaje, nadále i se slušným archivačním potenciálem. Hodnotím 92 body.

Sauvignon Blanc 2016 Smaragd Ried Klostersatz - Weingut Paul Stierschneider-Urbanushof, Oberloiben 17, A-3601 Dürnstein, Rakousko (vinařská podoblast Wachau, vinařská obec Oberloiben, viniční trať Klostersatz, 13.5 % alk., suché, zbytkový cukr 3.7 g/l, kyseliny 6.7 ‰, cena 15.00 €) - Víno z odrůdy Sauvignon Blanc, víno leželo na jemných kalech po dobu 2 měsíců, zakoupeno přímo ve vinařství (květen 2017). Barva světle žlutozelená s jemnými stříbrnými odlesky, vyšší viskozita. Ve vůni středně intenzivní, ovocné, na pozadí černý rybíz, broskve a černé jeřabiny, v závěru jemný dotek angreštu, lemongrass a grapefruitu. V chuti plné, harmonické, ovocné, na pozadí mix černého rybízu a broskví, v závěru jemný dotek angreštu a grapefruitu, v závěru velmi jemně minerální, delší perzistence. Povedený Sauvignon, každoročně jeden z nejzajímavějších ve vinařské podoblasti Wachau a ročník 2016 to jen potvrdil. Hodnotím 89 body.

Weißburgunder 2016 Ried Schlossberg - Weingut Greil, Alte Weinstraße 4, A-3465 Unterstockstall, Rakousko (vinařská podoblast Wagram, vinařská obec Mitterstockstall, viniční trať Schlossberg, 13.5 % alk., suché, zbytkový cukr 2.8 g/l, kyseliny 6.7 ‰, cena 8.60 €) - Víno z odrůdy Rulandské bílé, víno leželo na jemných kalech po dobu 5 měsíců, zakoupeno přímo ve vinařství (listopad 2017). Barva světle žlutozelená s jemnými stříbrnými odlesky, vyšší viskozita. Ve vůni středně intenzivní, ovocné, na pozadí hrušky, banány, žlutý meloun a mandarinky, v závěru jemný dotek žlutých jablek, lískových ořechů a medu. V chuti plné, harmonické, ovocné, na pozadí mix tropického ovoce a hrušek, v závěru jemný dotek ořechů, žlutých jablek, mandarinek a medu, v závěru velmi jemně minerální, delší perzistence. Zajímavé Rulandské bílé, které i přes nízkou hodnotu zbytkového cukru je plné tropického ovoce v chuti i ve vůni, za tuto cenu ve vinařské podoblasti Wagram příliš zajímavějších Rulandských bílých nepotkáte. Hodnotím 90 body.

Zweigelt 2016 Ried Zeiselberg Neusiedlersee DAC Reserve - Weingut Kummer, Quergasse 1, A-7123 Mönchof (vinařská podoblast Burgenland, vinařská obec Weiden am See, viniční trať Zeiselberg, 14.0 % alk., suché, zbytkový cukr 3.5 g/l, kyseliny 4.9 ‰, cena 16.50 €) - Víno z odrůdy Zweigeltrebe, zatříděné v apelaci Neusiedlersee DAC Reserve, víno bylo školeno v sudech typu barrique po dobu 16 měsíců, víno leželo na jemných kalech po dobu 6 měsíců, zakoupeno přímo ve vinařství (červen 2018). Barva tmavě rubínová s jemnými fialovými odlesky, vyšší viskozita. Ve vůni středně intenzivní, ovocné, na pozadí tmavé třešně, višně a pražené tóny, v závěru jemný dotek lékořice, borůvek a pomerančové kůry. V chuti plné, harmonické, ovocné, na pozadí mix tmavých lesních plodů a třešní, v závěru jemný dotek hořké čokolády, nugátu, višní a pomerančů, delší perzistence. Nádherný Zweigelt, kterému trochu škodí vyšší zbytkový cukr, jinak by to byla snad dokonalá ukázka skvělého Zweigeltu od Neziderského jezera, avšak i tak patří určitě k širší špičce. Hodnotím 92 body.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2049x