O Víně

25.09.2020 Mara Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 25.09.2020 07:00

Vinné střípky (září 2020)

Krátký pohled na vína degustovaná během uplynulého měsíce, tentokráte se podíváme na různorodá vína rakouských vinařských podoblastí Burgenland, Carnuntum, Kamptal, Kremstal, Thermenregion, Wachau a Wagram.

Podzim je tu a s ním i první podzimní ohlédnutí za víny uplynulého měsíce, které jsem otevřel ze svého archivu, tentokráte šlo o devítici rakouských vín pocházejících ze 7 rakouských vinařských podoblastí (Burgenland, Carnuntum, Kamptal, Kremstal, Thermenregion, Wachau a Wagram), přičemž až na jednu jedinou červenou výjimku šlo jen o bílá vína. Výběr nejzajímavějšího vína tohoto měsíce je nesmírně obtížný, neb dlouho se mně nesešla, tak vyrovnaná směsice vín, kdy pomyslné první trojici jsem přisoudil stejné bodové hodnoty a upřímně jen stěží bych si mezi nimi vybral svého favorita, takže teď to bude vyloženě subjektivní a bude to v pořadí takovém, jak bych si je asi nejraději otevřel, tudíž nejzajímavějším vínem uplynulého měsíce byl pro mě osobně Grüner Veltliner (Veltlínské zelené) 2016 Smaragd Ried Poigen od vinařství Weingut Marillenhof Bergkirchner, jež nalezneme ve vinařské obci Mitterarnsdorf ve vinařské podoblasti Wachau, což je v posledních třech ročnících jeden z mých oblíbených veltlínů z neprávem opomíjeného pravého břehu Dunaje, jde o naprosto typickou ukázku minerálního veltlínu jakostní kategorie Smaragd se slušným archivačním potenciálem se sympatickou cenou z velmi zajímavé viniční tratě Poigen, avšak i ostatní vína mladého vinaře Martina Bergkirchnera rozhodně stojí za ochutnání, já tu jsem každoročně velmi mile překvapen, takže tady Vám návštěvu určitě mohu jen doporučit. Pomyslnou druhou příčku bych přisoudil vínu Riesling (Ryzlink rýnský) 2016 Ried Silberbühel od vinařství Weingut Edlinger z vinařské obce Palt, kterou najdeme v jižní části vinařské podoblasti Kremstal, avšak víno má svůj původ ve viniční trati Silberbühel, která leží oficiálně již ve vinařské podoblasti ve Wachau a ve vinařské obci Mautern, avšak hranice mezi vinařskými podoblastmi je v Mauternu vyloženě umělá a daná viniční trať by určitě měla náležet vinařské podoblasti Kremstal, do které ostatně část trati i náleží. V tomto případě šlo o krásně odrůdově charakteristický minerální rýňák s velmi příznivou pořizovací cenou, kdy v dané cenové kategorii patří tento rýňák mezi špičku celé vinařské podoblasti Kremstal. Poslední vínem, jež tu dnes vzpomenu je Riesling (Ryzlink rýnský) 2016 Smaragd Ried 1000-Eimerberg od vinařství Weingut Hofstätter, které se nachází ve vinařské obci Spitz v západní části vinařské podoblasti Wachau, přičemž víno pochází z jedné z tamních nejslavnějších viničních tratí 1000-Eimerberg, kterou spatříte mezi prvními při příjezdu do Spitzu a kde se daří především vínům z odrůd Ryzlink rýnský a Neuburské. Opět šlo o naprosto typickou ukázku minerální rýňáku jakostní kategorie Smaragd s příjemnou cenou a velmi zajímavou salinitou v závěru, ostatně i vína Wolfganga Hofstättera mě v posledních letech takřka vždy příjemně překvapují. Avšak i ostatní vína uplynulého měsíce byla velmi zajímavá a žádné zklamání se tak tento měsíc nekonalo.

A nyní již následuje tradiční hodnocení vín uplynulého měsíce:

Grüner Veltliner 2016 Smaragd Ried Poigen - Weingut Marillenhof Bergkirchner, Mitterarnsdorf 1, A-3621 Mitterarnsdorf, Rakousko (vinařská podoblast Wachau, vinařská obec Mitterarnsdorf, viniční trať Poigen, 13.5 % alk., suché, zbytkový cukr 1.1 g/l, kyseliny 5.1 ‰, cena 12.80 €) - Víno z odrůdy Veltlínské zelené, víno leželo na hrubých kalech po dobu 1 měsíce, víno leželo na jemných kalech po dobu 2 měsíců, zakoupeno přímo ve vinařství (květen 2017). Barva světle žlutozelená s jemnými stříbrnými odlesky, vyšší viskozita. Ve vůni středně intenzivní, ovocno-kořenité, na pozadí žlutá jablka, exotické ovoce, meruňky a hrušky, v závěru jemný dotek bylin a koření. V chuti plné, harmonické, ovocno-kořenité, na pozadí žlutá jablka, hrušky, meruňky a ananas, v závěru jemný dotek exotického ovoce, pomerančů a koření, v závěru velmi jemně minerální, delší perzistence. Toto vinařství je pro mě osobně v posledních letech jeden z nejlepších objevů pravého břehu Dunaje ve vinařské podoblasti Wachau a právě veltlín z viniční trati Poigen je můj favorit snad v každém z posledních třech ročníků, opravdu parádní veltlín se slušnou pořizovací cenou. Hodnotím 92 body.

Riesling 2016 Smaragd 1000-Eimerberg - Weingut Hofstätter, Quitten 2, A-3620 Spitz, Rakousko (vinařská podoblast Wachau, vinařská obec Spitz, viniční trať 1000-Eimerberg, 13.0 % alk., suché, zbytkový cukr 2.3 g/l, kyseliny 6.0 ‰, cena 13.00 €) - Víno z odrůdy Ryzlink rýnský, víno leželo na jemných kalech po dobu 4 měsíců, zakoupeno přímo ve vinařství (květen 2017). Barva světle žlutozelená s jemnými stříbrnými odlesky, vyšší viskozita. Ve vůni středně intenzivní, ovocné, na pozadí broskve, meruňky a maracuja, v závěru jemný dotek nektarinek, mandarinek a žlutých jablek. V chuti plné, harmonické, ovocné, na pozadí broskve, meruňky, nektarinky a žlutá jablka, v závěru jemný dotek grapefruitu, mandarinek a lemongrass, v závěru jemně minerální se zajímavou salinitou, delší perzistence. Rýňák s mé oblíbené viniční trati s tradičně sympatickou cenou v dané jakostní kategorii, toto víno mě nezklame snad v žádném ročníku. Hodnotím 92 body.

Riesling 2016 Ried Silberbühel - Weingut Edlinger, Lindengasse 22, A-3511 Palt, Rakousko (vinařská podoblast Wachau, vinařská obec Mautern, viniční trať Silberbühel, 13.5 % alk., suché, zbytkový cukr 5.1 g/l, kyseliny 5.4 ‰, cena 10.00 €) - Víno z odrůdy Ryzlink rýnský, víno leželo na jemných kalech po dobu 4 měsíců, zakoupeno přímo ve vinařství (květen 2017). Barva světle žlutozelená s jemnými stříbrnými odlesky, vyšší viskozita. Ve vůni středně intenzivní, ovocné, na pozadí broskve, ananas a maracuja, v závěru jemný dotek mandarinek a grapefruitu. V chuti plné, harmonické, ovocné, na pozadí broskve, meruňky a maracuja, v závěru jemný dotek grapefruitu, v závěru jemně minerální, delší perzistence. Parádní minerální rýňák za sympatickou cenu, který je sice z Wachau, avšak vinařství sídlí v Kremstalu, to ovšem nic nemění na tom, že tento rýňák je v dané cenové kategorii jeden z nejzajímavějších v obou vinařských podoblastech. Hodnotím 92 body.

Roter Veltliner 2016 Ried Hinternberg - Winzerhof Obenaus, Hauptstraße 53, A-3471 Großriedenthal, Rakousko (vinařská podoblast Wagram, vinařská obec Neudegg, viniční trať Hinterberg, 13.0 % alk., suché, zbytkový cukr 1.0 g/l, kyseliny 6.2 ‰, cena 6.50 €) - Víno z odrůdy Veltlínské červené, víno leželo na jemných kalech po dobu 4 měsíců, zakoupeno přímo ve vinařství (listopad 2017). Barva světle žlutozelená s jemnými stříbrnými odlesky, střední až vyšší viskozita. Ve vůni středně intenzivní, ovocno-kořenité, na pozadí žlutá jablka, zelená jablka, broskve, v závěru jemný dotek manga, bylin, koření, pomerančové kůry a grapefruitu. V chuti plnější, harmonické, ovocno-kořenité, na pozadí mix žlutých a zelených jablek jemně doprovázené broskvemi, v závěru jemný dotek hrušek, koření, grapefruitu a lemongrass, v závěru jemně minerální, střední perzistence. Takové základní Veltlínské červené, nic více, nic méně, ideální do gastronomie. Hodnotím 87 body.

Terzett Cuvée 2016 - Weingut Kummer, Quergasse 1, A-7123 Mönchof (vinařská podoblast Burgenland, vinařské obce Neusiedl am See a Mönchof, viniční tratě Sechsmahd, Oberer Pohnbühl a Wiesackerführhappen, 14.0 % alk., suché, zbytkový cukr 2.9 g/l, kyseliny 4.9 ‰, cena 9.50 €) - Cuvée z odrůd Svatovavřinecké (40 %), Cabernet Sauvignon (30 %) a Merlot (30 %), víno bylo školeno ve starších sudech typu barrique po dobu 12 měsíců, víno leželo na jemných kalech po dobu 6 měsíců, zakoupeno přímo ve vinařství (červen 2018). Barva tmavě rubínová s jemnými fialovými odlesky, střední až vyšší viskozita. Ve vůni středně intenzivní, ovocné, na pozadí třešně, švestky a černý rybíz, v závěru jemný dotek pražené kávy, pomerančové kůry a koření. V chuti plné, harmonické, ovocné, na pozadí mix třešní, švestek, borůvek a černého rybízu, v závěru jemný dotek hořké čokolády, delší perzistence. Pěkné cuvée se sympatickou cenou, ideální do gastronomie, avšak mě by bavilo i jen tak. Hodnotím 90 body.

Traminer 2016 Wagramlöss - Weingut Nimmervoll, Steingassl 30, A-3470 Engelmannsbrunn, Rakousko (vinařská podoblast Wagram, vinařské obce Engelmannsbrunn a Großriedenthal, viniční tratě Fuxberg a Eisenhut, 13.5 % alk., suché, zbytkový cukr 3.7 g/l, kyseliny 5.6 ‰, cena 9.50 €) - Víno z odrůd Tramín žlutý (40 %), Tramín červený (40 %) a Tramín kořenný (20 %), víno leželo na jemných kalech po dobu 5 měsíců, zakoupeno přímo ve vinařství (květen 2017). Barva světle žlutozelená s jemnými stříbrnými odlesky, vyšší viskozita. Ve vůni intenzivnější, na pozadí tóny růží a ibišku, trochu jahody, v závěru jemný dotek mandarinek, pomerančové kůry a červeného grapefruitu. V chuti plné, harmonické, na pozadí mix tropického ovoce a jahod, v závěru jemný dotek mandarinek, grapefruitu a pomerančů, v závěru velmi jemně minerální, delší perzistence. Pro mě krásné překvapení, opravdu povedený suchý tramín s příjemnou cenou, navíc nadále s archivačním potenciálem alespoň na dalších 5 let, tady nemám, co bych vytknul. Hodnotím 90 body.

Weißburgunder 2016 - Weingut Maglock-Nagel, Talstraße 116, A-3491 Straß im Straßertale, Rakousko (vinařská podoblast Kamptal, vinařská obec Straß im Straßertale, viniční tratě Hasel a Point, 13.0 % alk., suché, zbytkový cukr 5.0 g/l, kyseliny 6.5 ‰, cena 7.70 €) - Víno z odrůdy Rulandské bílé, víno leželo na jemných kalech po dobu 2 měsíců, zakoupeno přímo ve vinařství (listopad 2017). Barva světle žlutozelená s jemnými stříbrnými odlesky, střední viskozita. Ve vůni středně intenzivní, ovocné, na pozadí mix hrušek a vlašský ořechů, v závěru jemný dotek žlutých jablek, tabáku, mandarinek a pomerančové kůry. V chuti plnější, harmonické, ovocné, na pozadí hrušky, broskve, ananas a žlutá jablka, v závěru jemný dotek ořechů a pomerančů, v závěru jemně minerální, střední až delší perzistence. V dané cenové kategorii opravdu pěkné minerální Rulandské bílé, velmi příjemné překvapení, mě toto víno opravdu bavilo. Hodnotím 89 body.

Weißburgunder 2016 Ried Bärnreiser - Weingut Franz & Christine Netzl, Rosenbergstraße 17, A-2464 Göttlesbrunn, Rakousko (vinařská podoblast Carnuntum, vinařská obec Höflein, viniční trať Bärnreiser, 13.5 % alk., suché, zbytkový cukr 4.5 g/l, kyseliny 5.7 ‰, cena 12.00 €) - Víno z odrůdy Rulandské bílé, víno bylo školeno v dubových sudech o objemu 500 l po dobu 6 měsíců, víno leželo na jemných kalech po dobu 6 měsíců, zakoupeno přímo ve vinařství (prosinec 2017). Barva středně žlutozelená s jemnými stříbrnými odlesky, vyšší viskozita. Ve vůni středně intenzivní, ovocné, na pozadí žluté ovoce, jablka a byliny, v závěru jemný dotek ořechů, manga a medu. V chuti plné, harmonické, ovocné, na pozadí hrušky, žlutá jablka, ananas a ořechy, v závěru jemný dotek manga, pomerančů a medu, v závěru velmi jemně minerální, delší perzistence. Příjemné Rulandské bílé, které se pomalu, ale jistě blíží svému vrcholu, takže delší archivace příliš smysl nemá, každopádně od tohoto vinařství mám rád především červená vína, která jsou opravdu skvělá, avšak zjevně i bílá vína tohoto vinařství mohou být neméně zajímavá. Hodnotím 90 body.

Zierfandler 2016 Ried Stocknarrn - Weingut Hannes Hofer, Neustiftgasse 4, A-2352 Gumpoldskirchen, Rakousko (vinařská podoblast Thermenregion, vinařská obec Gumpoldskirchen, viniční trať Stocknarrn, 14.0 % alk., suché, zbytkový cukr 2.6 g/l, kyseliny 5.0 ‰, cena 13.40 €) - Víno z odrůdy Zierfandler (Spätrot), víno bylo školeno ve starších rakouských dubových sudech o objemu 300 l po dobu 12 měsíců, víno leželo na jemných kalech po dobu 12 měsíců, zakoupeno přímo ve vinařství (duben 2018). Barva světle žlutozelená s jemnými stříbrnými odlesky, vyšší viskozita. Ve vůni středně intenzivní, ovocné, na pozadí kokos, ananas, žlutá jablka a karamel, v závěru jemný dotek vanilky. V chuti plné, harmonické, ovocné, na pozadí mix kokosu, ananasu a pražených tónů, v závěru jemný dotek žlutých jablek, pomerančů a karamelu, v závěru velmi jemně minerální, delší perzistence. Každoročně skvělý Zierfandler, který mě ještě nikdy nezklamal a patří mezi rakouskou špičku v rámci této odrůdy. Hodnotím 91 body.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2140x