O Víně

20.07.2020 Mara Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 20.07.2020 07:00

Vinné střípky (červenec 2020) - I. část

První červencovou sobotu jsem strávil ve vinařské podoblasti Kremstal, kde jsem měl domluvenou ochutnávku vín ve vinařství Weingut Zöhrer, tudíž se dnes v krátkosti za touto ochutnávkou ohlédneme.

Začátkem července jsem po delší koronavirové pauze konečně vyrazil do Rakouska, abych ochutnal vína aktuálního ročníku, tj. ročníku 2019, hned první červencovou sobotu jsem měl domluvenou ochutnávku vín ve vinařství Weingut Zöhrer, Sandgrube 1, A-3500 Krems s vinařem Toni Zöhrerem, jemuž tímto děkuji za jeho čas i za velmi zajímavou ochutnávku vín. Toto vinařství obhospodařuje cca 25 ha vinic v okolí města Krems, přičemž sídlí přímo ve vinařském městě Krems ve vinařské podoblasti Kremstal v těsné blízkosti viniční trati Sandgrube na východním okraji města Krems, přičemž samotná viniční trať Sandgrube a adresa vinařství dala název kolekci vín SAND 1, což jsou vína dnes označovaná jako Gebietsweine, aneb vína pocházející z vinařské podoblasti Kremstal. Pomyslnou druhou řadu vín jsou pak vína Ortsweine neboli vína pocházející přímo z města Krems, pomyslnou špičku pak představují vína Riedenweine, což jsou vína z konkrétních viničních tratí.

My jsme se během ochutnávky dostali ke všem třem řadám a každý má rozhodně, co nabídnout, obecně vzato nejlepší ve vinařství jsou jednoznačně jejich veltlíny, absolutní špičku představuje Grüner Veltliner (Veltlínské zelené) 2017 Urknall Kremstal DAC Reserve, což je opravdu pěkný opulentní veltlín představující to nejlepších z jejich veltlínů, pakliže bych měl vybrat jeden z konkrétních veltlínů z jednotlivých viničních tratí, tak mě asi nejvíce zaujal Grüner Veltliner 2018 Ried Wachtberg Kremstal DAC, avšak to je spíše o osobních preferencích, protože se jednalo o velmi vyrovnanou kolekci vín, ze základní řady vín SAND 1, pak kvalitativně vystupovala především dvojice Riesling (Ryzlink rýnský) 2019 SAND 1 a Gemischter Satz 2019 SAND 1

A nyní již následuje tradiční přehled ochutnaných vín v tomto vinařství, přičemž vína jsou řazena v pořadí, tak jak byla přechutnána, v příloze pak naleznete několik fotografií z této části vinařské podoblasti Kremstal, přičemž většina fotek byla pořízena v den ochutnávky, část druhý během dalšího dne:

Grüner Veltliner 2019 SAND 1 (cena 7.90 €)
Víno z odrůdy Veltlínské zelené. Barva světle žlutozelená s jemnými stříbrnými odlesky, střední viskozita. Ve vůni středně intenzivní, ovocno-kořenité, na pozadí mix žlutých jablek, banánů a broskví, v závěru jemný dotek bylin a koření. V chuti lehčí, harmonické, ovocno-kořenité, na pozadí žlutá jablka, banány a velmi lehce i hrušky, v závěru jemný dotek pomerančů a koření, v závěru velmi jemně minerální, střední perzistence. Hodnotím 88 body.

Grüner Veltliner 2019 Krems (cena 9.90 €)
Barva světle žlutozelená, střední až vyšší viskozita. Ve vůni středně intenzivní, ovocno-kořenité, na pozadí žlutá jablka, mango a koření, v závěru jemné ořechové tóny, tabák, byliny a pomerančová kůra. V chuti plnější, harmonické, ovocné, na pozadí žlutá jablka, hrušky, exotické ovoce, v závěru lehký dotek koření, v závěru velmi jemně minerální, střední až delší perzistence. Hodnotím 89 body.

Riesling 2019 SAND 1 (cena 7.90 €)
Víno z odrůdy Ryzlink rýnský. Barva světle žlutozelená s jemnými stříbrnými odlesky, střední viskozita. Ve vůni středně intenzivní, ovocné, na pozadí broskve, meruňky a maracuja, v závěru jemný dotek ananasu a lipového květu. V chuti lehčí, harmonické, ovocné, na pozadí mix broskví a meruněk, v závěru jemně exotické tóny a grapefruitu, v závěru velmi jemně minerální, střední perzistence. Hodnotím 89 body.

Gemischter Satz 2019 SAND 1 (cena 7.70 €)
Víno ze smíšené výsadby 6 odrůd. Barva. světle žlutozelená s jemnými stříbrnými odlesky, střední viskozita. Ve vůni středně intenzivní až intenzivnější, ovocné, na pozadí mix jablek, peckovin a exoticého ovoce, v závěru jemný dotek muškátových tónů. V chuti lehčí, harmonické, ovocné, na pozadí mix žlutých jablek, hrušek a exotického ovoce, v závěru jemný dotek peckovin, v závěru velmi jemně minerální, střední perzistence. Hodnotím 89 body.

Rosé 2019 SAND 1 (cena 7.20 €)
Růžové víno z odrůd Cabernet Sauvignon, Merlot, Zweigeltrebe a Rulandské bílé. Barva světle lososová, střední viskozita. Ve vůni středně intenzivní až intenzivnější, ovocné, na pozadí třešně, jahody a maliny, v závěru jemný dotek peckovin a červeného rybízu. V chuti lehčí, harmonické, ovocné, na pozadí třešně, maliny, jahody a višně, v závěru lehký dotek červeného rybízu, v závěru velmi jemně minerální, střední perzistence. Hodnotím 86 body.

Grüner Veltliner 2018 Ried Kremser Wachtberg Kremstal DAC (cena 15.90 €)
Víno z odrůdy Veltlínské zelené. Barva světle žlutozelená s jemnými stříbrnými odlesky, vyšší viskozita. Ve vůni středně intenzivní, ovocno-kořenité, na pozadí žlutá jablka, hrušky, karamel a exotické ovoce, v závěru jemný dotek tabáku, koření a lučního medu. V chuti plné, harmonické, ovocno-kořenité, na pozadí žluté ovoce, karamel a koření, v závěru jemný dotek grapefruitu, manga a žlutého melounu. Hodnotím 92 body.

Grüner Veltliner 2018 Ried Kremser Gebling Kremstal DAC (cena 15.90 €)
Víno z odrůdy Veltlínské zelené. Barva světle žlutozelená s jemnými stříbrnými odlesky, vyšší viskozita. Ve vůni středně intenzivní, ovocno-kořenité, na pozadí exotického ovoce (především maracuja), hrušky, banány a mango, v závěru jemný dotek tabáku, tymiánu a koření. V chuti plné, harmonické, ovocné, na pozadí mix žlutého ovoce, v závěru jemný dotek koření, meruněk a manga, v závěru velmi jemně minerální, delší perzistence. Hodnotím 91 body.

Grüner Veltliner 2018 Ried Kremser Weinzierlberg Kremstal DAC (cena 15.90 €)
Víno z odrůdy Veltlínské zelené. Barva světle žlutozelená s jemnými stříbrnými odlesky, vyšší viskozita. Ve vůni středně intenzivní, ovocno-kořenité, na pozadí žlutá jablka, lipový květ, mandarinky meruňky, v závěru jemné tóny koření, bylin a pomerančové kůry. V chuti plné, harmonické, ovocno-kořenité, na pozadí meruňky, broskve, hrušky a žlutá jablka, v závěru jemný dotek pomerančů a koření, delší perzistence. Hodnotím 91 body.

Grüner Veltliner 2017 Urknall Kremstal DAC Reserve (cena 25.90 €)
Víno z odrůdy Veltlínské zelené. Barva středně žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni středně intenzivní, ovocno-kořenité, na pozadí exotické ovoce a pražené tóny, v závěru jemný dotek lískových ořechů žlutých jablek, tabáku a koření. V chuti plné až opulentní, harmonické, ovocné, na pozadí žluté ovoce, pražené tóny, kokos, ananas, v závěru jemné tóny medu a koření, v závěru velmi jemně minerální, delší perzistence. Hodnotím 93 body.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2317x