O Víně

29.11.2019 Mara Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 29.11.2019 07:00

Vinné střípky (listopad 2019)

Krátký pohled na vína degustovaná během uplynulého měsíce, tentokráte se podíváme na různorodá vína rakouských vinařských podoblastí Kamptal, Kremstal, Thermenregion, Traisental, Wachau a Wagram.

Podzim je v plném proudu, zima pomalu klepe na dveře, avšak i tak jsem se dostal k sepsání tradičního přehledu vín uplynulého měsíce, kdy se tentokráte dostalo na ochutnání devíti rakouských vín pocházejících ze šesti rakouských vinařských podoblastí (Kamptal, Kremstal, Thermenregion, Traisental, Wachau a Wagram). Nejzajímavějším vínem uplynulého měsíce byl pro mě Riesling (Ryzlink rýnský) 2015 Smaragd Ried Vorderseiber od vinařství Weingut Karl Holzapfel z vinařské obce Joching, jež leží v srdci vinařské podoblasti Wachau, víno má však svůj původ ve viniční trati Vorderseiber, jež nalezneme nad vinařskou obcí Weißenkirchen in der Wachau. Tento rýňák patří dlouhodobě k mým oblíbeným, ostatně každoročně doplňuji zásobu vín o aktuální ročník tohoto vína, avšak ročník 2015 je zatím nejlepší, který jsem měl možnost ochutnat, a to i ostatní ročníky patří pravidelně k těm nejlepším ve vinařské podoblasti Wachau, víno má navíc nadále skvělý archivační potenciál, klidně na dalších 15 let, opravdu nádherné víno. Pomyslnou druhou příčku obsadil další rýňák z vinařské podoblasti Wachau, tentokráte to byl Riesling (Ryzlink rýnský) 2015 Smaragd Ried Bruck od vinařství Weingut Josef & Georg Högl z vinařské obce Vießling, která leží v západní části vinařské podoblasti Wachau, což je další stálice vinařské podoblasti Wachau, avšak tady pro změnu musím říci, že ročník 2015 je pro mne mírným zklamáním, přeci jenom ostatní ročníky, jež jsem dosud ochutnal byly pro mě zajímavější, avšak to nic nemění na tom, že se jedná o další z řady špičkových rýňáků vinařské podoblasti Wachau. Do třetice dnes vzpomenu Weißburgunder (Rulandské bílé) 2015 Ried Steinberg Reserve od vinařství Weingut Direder z malé vinařské obce Mitterstockstall, jež nalezneme ve vinařské podoblasti Wagram nedaleko Kirchbergu am Wagram, víno však pochází z viniční trati Steinberg, jež leží mezi obcemi Ruppersthal a Großweikersdorf a já osobně jí řadím mezi nejzajímavější viniční tratě této vinařské podoblasti. Toto Rulandské bílé pro mě bylo velmi příjemné překvapení, neb jde opravdu o pěkné a charakteristické Rulandské bílé, přičemž je tedy pravda, že tato odrůda mě ve vinařské podoblasti Wagram v poslední době překvapuje mile poměrně často, avšak u tohoto vína jsem na to každoročně zvyklý, ačkoliv nutno říci, že i u tohoto vína se zatím jednalo o nejlepší ročník, který jsem od Roberta Diredera ochutnal. Avšak i ostatní vína nastavila tento měsíc laťku poměrně vysoké a žádné zklamání se tudíž nedostavilo, což je tedy pravda způsobeno především tím, že drtivou většinu vín mám před nákupem již přechutnanou.

A nyní již následuje tradiční přehled vín uplynulého měsíce:

Gelber Muskateller 2015 Smaragd Ried Steinertal - Weingut Paul Stierschneider - Urbanushof, Oberloiben 17, A-3601 Dürnstein, Rakousko (vinařská podoblast Wachau, vinařská obec Unterloiben, viniční trať Steinertal, 13.5 % alk., suché, zbytkový cukr 4.7 g/l, kyseliny 6.2 ‰, cena 16.50 €) - Víno z odrůdy Muškát žlutý, víno leželo na jemných kalech po dobu 3 měsíců, zakoupeno přímo ve vinařství (květen 2016). Barva světle žlutozelená s jemnými stříbrnými odlesky, vyšší viskozita. Ve vůni intenzivnější, na pozadí muškátový květ, černý bez a ibišek, v závěru jemný dotek tropického ovoce, pomerančů a grapefruitu. V chuti plné, harmonické, na pozadí muškátové tóny a tropické ovoce, v závěru jemný dotek meruněk, mandarinek a pomerančů, v závěru velmi jemně minerální, delší perzistence. Muškátů žlutých v jakostní kategorii Smaragd se dělá pomálu a podle mě je to vyloženě škoda, neb tato odrůda v této kategorii umí rozhodně příjemně překvapit, mě osobně toto víno bavilo velmi. Hodnotím 90 body.

Grüner Veltliner 2015 Ried Gebling Kremstal DAC Reserve - Weingut Erich & Michaela Berger, Weinbergstraße 2, A-3494 Gedersdorf, Rakousko (vinařská podoblast Kremstal, vinařská obec Rohrendorf bei Krems, viniční trať Gebling, 14.0 % alk., suché, zbytkový cukr 3.0 g/l, kyseliny 5.8 ‰, cena 13.00 €) - Víno z odrůdy Veltlínské zelené, zatříděné v apelaci Kremstal DAC Reserve, víno leželo na jemných kalech po dobu 4 měsíců, zakoupeno přímo ve vinařství (duben 2016). Barva světle žlutozelená s jemnými stříbrnými odlesky, vyšší viskozita. Ve vůni středně intenzivní, ovocno-kořenité, na pozadí mix tropického ovoce a hrušek, v závěru jemný dotek žlutých jablek, meruněk, pomerančů, koření a medu. V chuti plné, harmonické, ovocno-kořenité, na pozadí žlutá jablka, hrušky, meruňky, ananas a mango, v závěru jemný dotek tropického ovoce, koření a pomerančů, v závěru velmi jemně minerální se zajímavou salinitou, delší perzistence. Gebling je možná nejzajímavější viniční trať ve východní části Kremstalu a zaslouženě, vína odtud zklamou opravdu málokdy, ostatně stejně jako vinař Erich Berger, prostě ideální kombinace. Hodnotím 91 body.

Grüner Veltliner 2015 Ried Rosengarten Traisental DAC Reserve - Weingut Leopold Figl, Wagramerstraße 34, A-3133 Wagram ob der Traisen, Rakousko (vinařská podoblast Traisental, vinařská obec Wagram ob der Traisen, viniční trať Rosengarten, 13.5 % alk., suché, zbytkový cukr 1.3 g/l, kyseliny 4.5 ‰, cena 10.50 €) - Víno z odrůdy Veltlínské zelené, zatříděné v apelaci Traisental DAC Reserve, víno leželo na jemných kalech po dobu 8 měsíců, zakoupeno přímo ve vinařství (duben 2017). Barva středně žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni středně intenzivní, ovocno-kořenité, na pozadí žlutá jablka, hrušky, meruňky a ananas, v závěru jemný dotek pomerančů a koření. V chuti plné, harmonické, ovocno-kořenité, na pozadí mix žlutých jablek a tropického ovoce, v závěru jemný dotek meruněk, pomerančů a koření, v závěru velmi jemně minerální, delší perzistence. Dlouhodobě mé nejoblíbenější víno od Leopolda Figla, aneb jeden z top veltlínů vinařské podoblasti Traisental, tady opravdu neuděláte v žádném ročníku chybu, navíc stále s poměrně sympatickou cenou. Hodnotím 92 body.

Riesling 2015 Smaragd Ried Bruck - Weingut Josef & Georg Högl, Vießling 31, A-3620 Spitz, Rakousko (vinařská podoblast Wachau, vinařská obec Vießling, viniční trať Bruck, 13.5 % alk., suché, zbytkový cukr 5.3 g/l, kyseliny 6.7 ‰, cena 24.40 €) - Víno z odrůdy Ryzlink rýnský, víno leželo na jemných kalech po dobu 3 měsíců, zakoupeno přímo ve vinařství (květen 2016). Barva středně žlutozelená, vyšší viskozita. Ve vůni středně intenzivní, ovocné, na pozadí mix tropického ovoce (především maracuja a ananas) a broskví, v závěru jemný dotek pomerančové kůry, lipového květu a medu. V chuti plné, harmonické, ovocné, na pozadí tropické ovoce, broskve a meruňky, v závěru jemný dotek nektarinek, pomerančů a medu, v závěru velmi jemně minerální, delší perzistence. Tradičně skvělý rýňák, jako snad v každém ročníku, leč přeci jenom je pro mě osobně ročník 2015 trochu slabší, než jiné ročníky tohoto vína, to však nic nemění na tom, že se jedná o špičkový rýňák z Wachau. Hodnotím 93 body.

Riesling 2015 Hofstatt - Weingut Wutzl, Weinstraße 15, A-3550 Gobelsburg, Rakousko (vinařská podoblast Kamptal, vinařská obec Gobelsburg, viniční trať Hofstatt, 14.0 % alk., suché, zbytkový cukr 3.1 g/l, kyseliny 6.8 ‰, cena 9.20 €) - Víno z odrůdy Ryzlink rýnský, víno leželo na jemných kalech po dobu 6 měsíců, zakoupeno přímo ve vinařství (září 2016). Barva světle žlutozelená s jemnými stříbrnými odlesky, střední až vyšší viskozita. Ve vůni středně intenzivní, ovocné, na pozadí broskve a meruňky, v závěru jemný dotek nektarinek, ananasu, grapefruitu a lemongrass. V chuti plné, harmonické, ovocné, na pozadí broskve a meruňky, v závěru jemný dotek nektarinek, ananasu, pomerančů a grapefruitu, střední až delší perzistence. Naprostá klasika v podobě rýňáku z Kamptalu, nic víc, nic míň. Hodnotím 88 body.

Riesling 2015 Smaragd Ried Vorderseiber - Weingut Karl Holzapfel, Prandtauerplatz 36, A-3610 Joching, Rakousko (vinařská podoblast Wachau, vinařská obec Weißenkirchen in der Wachau, viniční trať Vorderseiber, 13.0 % alk., suché, zbytkový cukr 4.1 g/l, kyseliny 6.0 ‰, cena 26.00 €) - Víno z odrůdy Ryzlink rýnský, víno leželo na jemných kalech po dobu 6 měsíců, zakoupeno přímo ve vinařství (květen 2016). Barva středně žlutozelená s jemnými stříbrnými odlesky, vyšší viskozita. Ve vůni středně intenzivní, ovocné, na pozadí broskve, meruňky a maracuja, v závěru jemný dotek lipového květu, grapefruitu a lemongrass. V chuti plné, harmonické, ovocné, na pozadí broskve, meruňky a tropické ovoce, v závěru jemný dotek jahod a grapefruitu, v závěru intenzivní mineralitu s se skvělou kyselinkou, delší perzistence. Tento rýňák mám dlouhodobě v kategorii velmi oblíbených, avšak ročník 2015 je ještě o kousek výše, znám Karla Holzapfela řadu let a ochutnal jsem již slušnou řadu různých ročníků tohoto vína, avšak ročník 2015 je zatím pro mě nejlepší, navíc s neskutečným potenciálem, klidně na dalších 15 let. Hodnotím 94 body.

Rotgipfler 2015 Ried Steinhäufel - Weingut Breyer, Klesheimstraße 11 / Rohrgasse 18, A-2500 Baden, Rakousko (vinařská podoblast Thermenregion, vinařská obec Pfaffstätten, viniční trať Steinhäufel, 14.5 % alk., suché, zbytkový cukr 4.5 g/l, kyseliny 5.0 ‰, cena 7.90 €) - Víno z odrůdy Rotgipfler (Červenošpičák), víno leželo na jemných kalech po dobu 5 měsíců, zakoupeno přímo ve vinařství (červen 2016). Barva světle žlutozelená s jemnými stříbrnými odlesky, vyšší viskozita. Ve vůni středně intenzivní, ovocné, na pozadí hrušky, meruňky, mango a broskve, v závěru jemný dotek žlutých jablek a pomerančové kůry. V chuti plné, harmonické, ovocné, na pozadí mix hrušek, meruněk a tropického ovoce, v závěru jemný dotek mandarinek, manga a pomerančů, v závěru velmi jemně minerální, delší perzistence. Rotgipfler se zajímavými tóny tropického ovoce a skvělým poměrem cena/kvalita, pro mě velmi příjemné překvapení. Hodnotím 90 body.

Sauvignon Blanc 2018 Caroline - Weingut Hagmann-Hof zu Priel, Priel 9, A-3541 Senftenberg, Rakousko (vinařská podoblast Kremstal, vinařská obec Senftenberg, viniční trať Hausberg, 12.5 % alk., suché, zbytkový cukr 1.0 g/l, kyseliny 4.8 ‰, cena 5.80 €) - Víno z odrůdy Sauvignon Blanc, zakoupeno přímo ve vinařství (květen 2018). Barva světle žlutozelená s jemnými stříbrnými odlesky, střední viskozita. Ve vůni středně intenzivní, na pozadí černý rybíz, paprikové tóny a angrešt, v závěru jemný dotek tropického ovoce, pomerančů a broskví. V chuti plnější, harmonické, na pozadí mix tropické ovoce, černého rybízu a broskví, v závěru jemný dotek tónů papriky a pomerančů, v závěru velmi jemně minerální, střední perzistence. Klasický Sauvignon za příjemnou cenu, nic víc, nic míň. Hodnotím 86 body.

Weißburgunder 2015 Ried Steinberg Reserve - Weingut Direder, Mitterstockstall 1a, A-3470 Kirchberg am Wagram, Rakousko (vinařská podoblast Wagram, vinařská obec Ruppersthal, viniční trať Steinberg, 13.5 % alk., suché, zbytkový cukr 4.5 g/l, kyseliny 5.6 ‰, cena 11.50 €) - Víno z odrůdy Rulandské bílé, víno bylo školeno v dřevěných sudech o objemu 500 l po dobu 6 měsíců, víno leželo na hrubých kalech po dobu 6 měsíců, víno leželo na jemných kalech po dobu 2 měsíců, zakoupeno přímo ve vinařství (říjen 2016). Barva středně žlutozelená s jemnými stříbrnými odlesky, vyšší viskozita. Ve vůni středně intenzivní, ovocné, na pozadí mix broskví, hrušek a ananasu, v závěru jemný dotek tropického ovoce, ořechů, pomerančů a karamelu. V chuti plné, harmonické, ovocné, na pozadí tropické ovoce a ořechy, v závěru jemný dotek mandarinek, hrušek, pomerančů a karamelu, delší perzistence. Velmi příjemné překvapení, opravdu nádherné Rulandské bílé za slušnou cenu, v tomto vinařství zatím nejlepší, jež jsem dosud ochutnal. Hodnotím 92 body.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2023x