O Víně

02.02.2017 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 02.02.2017 07:00

Postřehy z vín vypitých v lednu 2017

V průběhu ledna jsem otevřel 9 lahví ze 4 států. Největší zastoupení měla moravská a francouzská vína (3x). Dva zástupci byli z Chile a jeden z Itálie. Nejvíce mne zaujalo Tesco finest Premier Cru Champagne Brut, Gran Reserva Chardonnay 2015 D.O. Valle de Leyda z Viña Tarapacá ex Zavala a Zweigeltrebe 2015 pozdní sběr z Vinných sklepů Valtice.

1. Chardonnay 2015 D.O. Valle de Leyda (Gran Reserva) - Viña Tarapacá ex Zavala, Chile

Lahev jsem koupil v listopadu 2016 za 269,30 Kč (akce Albert, běžná cena 369,- Kč). Hrozny pochází z chladného přímořského údolí Leyda. Víno bylo kvašeno a následně leželo v malých barikových sudech z francouzského dubu. Plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má velmi slušnou intenzitu a viskozitu. Vůně je ovocitá v podobě citrusového ovoce a jemné vanilky, která se druhý den náramně rozvinula. Chuť je středně dlouhá, má šťavnatou kyselinku a velmi ovocitý závěr s nasládlým ocáskem. Dotyk s dubem byl provedený velmi citlivě a dnes je to především o odrůdě. Lahev můžete klidně otevřít až v roce 2018, archivační potenciál odhaduji až do roku 2021. Toto Chardonnay se bude velmi dobře snoubit s grilovanými drůbežími masy, měkkýši, dušenými a smaženými říčními rybami. Při podávání se doporučuje teplota 14 až 15 °C. Hodnocení: 8,5 bodů.

2. Tesco finest Premier Cru Champagne Brut - Union Champagne, Francie

Lahev jsem v prosinci 2013 dostal, ale na konci uvedeného roku se prodávala v Tescu v akci za 649,- Kč. Jedná se o kupáž Chardonnay x Pinot Noir. Nikdy jsem Premier Cru z Champagne nepil, takže je to moje první zkušenost. Barva je intenzivní, zlato-žlutá a po celou dobu podávání se z vysoké skleničky uvolňovaly bublinky. Perlení bylo až do poslední kapky velmi intenzivní a ve srovnání s Freixenet Cordon Negro (brut) D.O. Cava, kde se uvolňují pouze ve středu v podobě velmi jemné řady, byly u Champagne mnohem intenzivnější. Vůně byla velmi slabá a připomínala vymačkanou šťávu z hroznů a jemné kvasnice. Chuť byla velmi jemná a při popíjení byla stále zřetelná pikantní kyselinka a mineralita, která se bude velmi dobře hodit jako aperitiv. Hodnocení: 9 bodů.

3. Rosé d´Anjou 2014 Appellation Rosé d´Anjou Contrôlée (AOC) - Barton & Guestier, Francie

Lahev jsem  koupil v prosinci 2016 za 99,50 Kč (výprodej Albert, běžná cena 199,- Kč). Hrozny odrůdy Grolleau x Gamay mají původ ve vinařské podoblasti Rosé d´Anjou v oblasti Loire & Central. Lepený korek délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je lososově červená, má střední intenzitu a viskozitu. Vůně je sice ovocitá, ale od prvního okamžiku je zřejmé, že nejlepší období má toto rosé za sebou. Najdete zde slabé malinové tóny, které jsou v chuti mnohem výraznější než u buketu. Svěžest a mladost je již na ústupu, i když není víno zcela zlomené. Lahev musíte otevřít v roce 2017, archivace není žádoucí. Oficiální stránky výrobce najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 6,5 bodů.

4. Cabernet Sauvignon 2015 - Anakena, Chile

Lahev jsem koupil v prosinci 2016 za 109,- Kč (výprodej Globus, cena na e-shopu českého dovozce 149,- Kč). Jedná se o limitovanou edici, jak je patrné z papírového kartonu. Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Central Valley. Šroubovací uzávěr a poněkud kýčovitá adjustáž. Barva je granátově červená, má střední intenzitu, fialové záblesky a vysokou viskozitu. Vůně je hluboká a v nástupu nabídne příjemné ovocité tóny v podobě vyzrálých třešní, ostružin a švestkových povidel, které se přesouvají do zvláštních odstínů exotického koření, které je dominantní ve středně dlouhé chuti. V závěru vystoupí příjemná šťavnatost, kořenitost a nasládlá třísla. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji do roku 2020. Hodnocení: 8 bodů.

5. Santa Cristina 2011 Indicazione Geografica Tipica - Cantina Santa Cristina Firenze, Itálie

Lahev jsem koupil v prosinci 2016 za 139,50 Kč (výprodej Albert, běžná cena 270,- Kč). Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Toscana. Nenápadná adjustáž a korek z drtě délky 44 mm s potiskem. Barva je rubínově červená, má velmi slušnou viskozitu a intenzitu. Vůně je poněkud uzavřená a je potřeba víno pořádně rozdýchat. Poté se objeví směs ovocitých a kořenitých tónů v podobě lesních plodů a koření. Chuť je středně dlouhá, má drsnější třísla, která se zvýrazní v dozvuku. Lahev je na začátku svého archivačního potenciálu. Víno doporučuji otevřít nejpozději v roce 2019. Hodnocení: 8 bodů.

6. Müller-Thurgau 2016 zemské - Arcibiskupské zámecké víno s.r.o. Kroměříž

Lahev Svatováclavského vína jsem koupil v prosinci 2016 za 110,- Kč přímo v prodejně Arcibiskupských zámeckých sklepů v Kroměříži. Už je to hezká řádka let, kdy jsem měl naposledy víno z tohoto vinařství. Kromě této lahve jsem nakoupil ještě dalších pět, se kterými se postupně prostřednictvím recenze připomenu. Korek z drtě délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má nízkou intenzitu a střední viskozitu. Vůně je jemná a nabízí ovocité tóny v podobě vyzrálých hroznů. Chuť je svěží, ovocitá a má všechny atributy mladého vína včetně šťavnaté kyselinky. Lahev doporučuji otevřít během roku 2017. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 7,0 g/l, obsah kyseliny 6,2 g/l, bezcukerný extrakt 20,4 g/l a obsah alkoholu 10,5 % obj. Hodnocení: 8 bodů.

7. Zweigeltrebe 2015 pozdní sběr - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev jsem koupil v prosinci 2016 za 139,- Kč (akce Kaufland, e-shop vinařství 199,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati U akátového lesa v obci Pasohlávky. Lepený korek délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je rubínově červená, má nižší intenzitu a střední viskozitu. Vůně je ovocitá a nabízí tóny vyzrálých ostružin, které přechází do sušených višní a jemné skořice. Chuť je středně dlouhá, plná a má krásnou ovocitost v dozvuku. Lahev můžete klidně uložit do archivu až do roku 2020. Vinařství doporučuje víno k pokrmům ze zvěřiny, pikantním klobásám a gorgonzole. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 0,2 g/l, obsah kyselin 4,6 g/l, bezcukerný extrakt 25,9 g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj. Ocenění: Bronzová medaile Valtické vinné trhy (2016), Stříbrná medaile Vinex (2016), Zlatá medaile Prague Wine Trophy (2016). Hodnocení: 8,5 bodů.

8. Alibernet 2015 výběr z hroznů - Vinařství Ludwig s.r.o.

Lahev  jsem koupil v prosinci 2016 za 129,50 Kč (výprodej Albert, běžná cena 169,- Kč). Hrozny mají původ ve vinařské obci Lipov na viniční trati Stará hora (podoblast Slovácko). Adjustáž mi přijde kýčovitá se snahou zaujmout za každou cenu. Vše je ale bohužel na úkor informovanosti. Korek plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je rubínově červená, má velmi nízkou intenzitu a viskozitu. Pro odrůdu Alibernet a přívlastek výběr z hroznů je intenzita velmi nízká a alarmující. Vůně je jemná a nabízí těžko zařaditelnou směs ovoce včetně poněkud nepříjemného odéru, který sice postupně vymizel, ale buket byl bohužel poznamenán nějakou vadou v lepším případě nějakým zápachem. Chuť je krátká, tělo mi přijde tenké a opět musím konstatovat stejné závěry, jako jsem zmínil i barvy. Na Alibernet a přívlastek výběr z hroznů je vše tak na čtvrtině očekávaného "výkonu". Je proto otázkou, zda má smysl víno vůbec archivovat, spíše bych se přiklonil k resumé, že ne. Hodnocení: 6,5 bodů.

9. Dourthe 2012 Appellation Médoc Controlée (AOC) - Vins et Vibnobles Dourthe, Francie

Lahev jsem koupil v prosinci 2016 za 99,50 Kč (výprodej Albert, běžná cena 199,- Kč). Hrozny odrůdy Cabernet Sauvignon (60 %) x Merlot (40 %) mají původ ve vinařské podoblasti Médoc v Bordeaux. Staniolová záklopka a korek z drtě délky 44 mm s potiskem. Barva je višňově červená, má vysokou intenzitu a střední viskozitu. Vůně je velmi jemná a nabízí především plody lesního ovoce (ostružiny, brusinky). Chuť je středně dlouhá, plná a má vyšší podíl kyselinek. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2020. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 8 bodů.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5902x