O Víně

27.06.2010 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 27.06.2010 07:00

Postřehy z vín vypitých v červnu 2010

Na následujících řádcích najdete mé dojmy z deseti vín, která jsem otevřel v průběhu června a která stojí za povšimnutí. Tři vína měla našlápnuto na samostatnou recenzi, ale z časových důvodů k tomu nedošlo.

V průběhu června jsem postupně otevřel šest vín z ČR a čtyři zahraniční (2x Francie, Chile a Slovensko). Došlo také na rosé a jedno moravské víno staré 17 let!

1. Svatovavřinecké z Bořetic 2005 známkové jakostní - Vinařství Stapleton - Springer s.r.o. Bořetice

Prvním vínem tohoto měsíce je Svatovavřinecké z Bořetic 2005, které jsem kupoval v 1. olomoucké vinotéce za neskutečných 80,- Kč. Vedle tohoto vavřince byla ještě za stejnou cenu Frankovka ročníku 2004 a 2005. Poprvé jsem se s tímto vínem setkal před více jak rokem a krátce jsem se o něm zmínil u recenze Pinot blanc 2005 pozdní sběr. Tehdy jsem se referoval, že část vína skončila nejprve ve svařáku a poté ve výlevce. Dnes to je ovšem úplně o něčem jiném. Lahev je uzavřena plným korkem délky 38 mm bez potisku. Barva je višňově červená a není úplně čistá. Ve vůni jsou jemné odstíny připomínající zralé kompotové ovoce, třešně a marmeládu. Chuť má nádherný kořenito-ovocitý ocásek, ve kterém se rozvinou třešňové tóny. Pomalu se objevuje nazrálost a jemnost. Další archivaci odhaduji na dva až tři roky, ale možná bude tento vavřinec pitelný i po pěti letech a zasloužil by si samostatnou recenzi. Taktéž nevylučuji, že víno zrálo nějakou dobu v dubových sudech. Po vínu se jen zaprášilo a proto jsem při další návštěvě 1. olomoucké vinotéky nakoupil několik lahví.

2. Blanc de Blancs 2009 Vin de Pays des Côtes de Gascogne - J. P. Chenet, Francie

Toto bílé polosuché víno jsem kupoval v dubnu v akci v Hypernově za 59,90 Kč. Běžná cena bývá kolem 120,- Kč, pokud ho nekupujete na nějaké benzínové pumpě za předraženou cenu. Název napovídá, že se jedná o bílé víno z bílých hroznů révy vinné. Lahev uzavírá plastová zátka délky 38 mm s potiskem vinařství. Jde o kupáž odrůdy Colombard a Ugni Blanc. Barva je zeleno-šedá a má velmi světlý odstín. Ve vůni je příjemná směs květinovo-ovocitých tónů. V chuti je směs ovoce se slabým zbytkovým cukrem v závěru. Víno se má podávat jako mladé k předkrmům a zeleninovým salátům při teplotě kolem 8 °C.

3. Pierres Nobles 2005 Appellation Coteaux du Languedoc La Clape Contrôlée - Expert Club Prahecq, Francie

Květnová návštěva 1. olomoucké vinotéky má na svědomí, že jsem se rozhodl po delší době vyzkoušet červené víno z vinařské oblasti Languedoc-Roussillon. Lahev stála ve výprodeji 60,- Kč a kromě tohoto červeného vína bylo ve stejné ceně ještě bílé a rosé. Atypická lahev s emblémem Languedoc na hrdle a staniolovou záklopkou je uzavřena lepeným korkem délky 42 mm s potiskem vinařství. Barva je purpurově červená, čistá a má slabší intenzitu. Ve vůni je nádherná směs višňového kompotu. V chuti jsou také tóny vyzrálých višní a v závěru vystoupí nasládlé dřevo a příjemná kořenitost, která prodlužuje dozvuk. Víno výrobce doporučuje podávat při teplotě 15-17 °C k drůbeži, uzeninám, hovězímu masu a sýrům. V této ceně nemá prostě chybu, otázkou je, kolik stála původně.

4. Frankovka 1999 pozdní sběr - Vinařství Baloun Radomil, Velké Pavlovice

Tato Frankovka mi zůstala v archivu docela dlouho dobu a nebýt neochoty vinařství sdělit v roce 2001 k tomuto vínu více informací, mohli jste se dozvědět už dávno, jak ho hodnotím. Stačilo ale následující odpověď a bylo rozhodnuto:
Dobrý den,
uvedené víno již není v prodeji a tak případná recenze se nám zdá bezpředmětná.
S pozdravem
Levčíková Jitka

Z etikety se dozvíte pouze vinařskou obec (Velké Bílovice). Na lahvi je ale dlouhý seznam ocenění, který zabírá významnou plochu lahve a jednu etiketu (Zlatá medaile vinné trhy Velké Březno 2000, Vítěz kategorie Vinium Juvenale Brno 1999, Cena asociace vinoték ČR, Stříbrná medaile Poysdorf 2000 a Diplom Valtické vinné trhy 2000). Lahev uzavírá plný korek délky 38 mm, který není negativně poznamenán mnohaletou archivaci. Barva je purpurově červená, má rumělkové záblesky a slabší intenzitu. Vůně je jemná a jsou zde kořenité tóny, které se postupným rozdýcháním překlopí do marmelády a peckovin. I když je perzistence kratší, dozvuk je příjemný a hladký, díky výborně nazrálosti. Třísla jsou prakticky nečitelná a mají velmi zaoblené rohy. Vyrobeno 4.150 lahví. Červená vína mi od Balouna chutnají a vždy je rád ochutnám, na rozdíl od bílých, které mne svou uniformitou nezaujaly. Vinařství tuto Frankovku doporučovalo ke zvěřině, tmavým masům výrazné chuti, ke kořenité úpravě mas a sýrům se zelenou plísní. lahev jsem kupoval za 184,- Kč v roce 2001.

5. Alibernet 2006 akostné značkové (známkové jakostní) - Vinárské závody Topoľčianky - Ravena s.r.o.

Tento Alibernet z Nitranské vinařské podoblasti. Korek plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je inkoustově červená s fialovými odlesky a má velmi dobrou intenzitu. Vůně nabízí tmavé lesní plody. V chuti je příjemná kořenitost a chuť hroznů. Když jsem tuto lahev pil před dvěma roky, zdály se mi kyselinky tvrdé a třísla nepříjemná. Chyběla tomu harmonie a jemnost, která se dnes krásně projevila. Lahev jsem kupoval za 140,- Kč v Hypernově v únoru 2008.

6. Sylvánské zelené 2003 pozdní sběr - Lúbal Antonín, Kobylí

Tento sylván mi dovezl Petr přímo z vinařství v dubnu 2005 za 80,- Kč. Psal už o ní v roce 2005 Anax!en zde (jeho hodnocení 9-6-6) a Petr zde (jeho hodnocení 9-5-9). Hrozny pochází z viniční trati Čtvrtě k Vrbici v obci Kobylí. Lepený korek plátek-drť-plátek délky 38 mm byl do značné míru promáčený. Barva je žluto-zelená se zlatou jiskrou a dobrou intenzitou. Vůně je jemná a nabízí medové odstíny a květinové tóny. Žádná stařinka, ale překvapivá svěžest, která je také zastoupena v chuti. Sylván je ve velmi dobré kondici a pravděpodobně je na svém vrcholu, na kterém se může udržet maximálně rok. Lahev dopíjím druhý den a stále žasnu nad svěžestí a příjemnému doznívání. Nádherný sylván, který je ideální na dlouhé popíjení a zasloužil by si samostatnou recenzi. Já bych ho dnes hodnotil podobně jako Petr.

7. Ryzlink rýnský 1993 odrůdové jakostní - Arcibiskupské vinné sklepy Kroměříž s.r.o. provoz Hovorany

Lahev tohoto rýňáku jsem kupoval v roce 2001 za 320,- Kč. Už v té době se jednalo o zralé víno, které získalo ocenění: Zlatý archiv vinných sklepů k roku 2000, Gold Reserve 1993, stříbrná medaile 1995. Při pohledu na adjustáž na mne působí docela amatérsky, jako by šlo o práci studenta. Připadá mi, že výrobce chtěl za každou cenu upozornit na získaná ocenění a proto zvolil název Gold Reserve. Taktéž si všimnete nápisu "Zlatý archiv Arcisklepů z roku 2000". Už ale vůbec nic neříká, zda jde skutečně o Reservu, tedy že víno zrálo v dubových sudech. Povedená je rozhodně lahev, která má na hrdle výstupek s logem vinařství a reliéf s jeho názvem. Z etikety se dozvíte jen vinařskou oblast (Mutěnická) a číslo lahve (000920). Velký prostor etikety je věnován bohužel jen historii, škoda. Korek plátek-drť-plátek délky 44 mm a potiskem vinařství byl již ze dvou třetin promáčený vínem, ale na kvalitu vína to naštěstí nemělo vliv. Barva je zlato-žlutá, čistá a jiskrná. Na druhou stranu ale nemá intenzitu odpovídající stáří 17 let. Vůně má stopy nazrálosti a slabé medové odstíny. Nejsou zde žádné tóny "Barvy & laky". V chuti je hodně výrazná a svíravá kyselinka, na jednu stranu překvapivé, na druhou působí víno rozhozeně a nemá ten správný harmonický projev. A tak mám spíše rozpačitý dojem, podobně jak měl i v roce 2004 Petr. Na jeho recenzi se dostanete kliknutím na tento odkaz.

8. Ryzlink rýnský 2003 pozdní sběr - Tomčala Petr, Kobylí

Dalším vínem měsíce, které pochází z Kobylí, jsem kupoval za 96,- Kč přímo ve vinařství v dubnu 2005. Hrozny pochází z viniční trati Čtvrtě za Dvorcama v Kobylí. V naší databázi najdete od Petra Tomčaly pouze dvě recenze od Petra (Frankovka 2003 pozdní sběrCabernet Moravia 2003 odrůdové jakostní). Korek je plný délky 40 mm bez potisku. Adjustáž má prvky historie (perokresba obce) a veškeré povinné údaje. Barva je intenzivní, slámově žlutá a jiskrná. Vůně nabízí jemné tóny lipového květu, které doprovází příjemný ocásek připomínající petrolejové tóny, ale jen v tom nejlepším slova smyslu. V chuti je příjemná nazrálost, kořenitost a petrolejové tóny. Před pár lety to mohl být hodně zajímavý rýňák, dnes je už za svým vrcholem a potěší asi jen milovníky lahvově zralých vín.

9. Viña Tarapacá 2009 Cabernet Sauvignon x Syrah (Rosé - Viña Tarapacá ex Zavala

Po delší době jsem v Albertu viděl v akci za 99,90 Kč v květnu 2010. Loni se v akci prodávalo například skvělé rosé Cabernetu Sauvignon ročník 2008. Plný korek má velmi dobrou kvalitu a délku 44 mm. Barva je třešňově červená a karmínovými záblesky a má dobrou intenzitu. Vůně je taktéž intenzivní. V nástupu jsou třešňově odstíny, ale najdete zde i květinové tóny. Chuť je svěží, s příjemnou kyselinkou v dozvuku. Jsou v ní malinovo-třešňové odstíny, které nevyprchaly ani druhý den. Moc příjemné rosé, které neurazí a v teplých dnech zpříjemní náladu. Horší je to s normální cenou (200,- Kč).

10. Veltlínské červené rané 2008 pozdní sběr - ZD Sedlec

Když jsem začátkem června dvakrát projížděl mikulovskou podoblastí, musel jsem zavítat do sympatického prodejního stánku přímo ve vinařství ZD Sedlec. Od června je tento stánek otevřený každý víkend (10 - 18 hod.) a i když jsem tentokrát nemohl degustovat, stačilo se podívat do nabídky a vybrat si. Velmi oceňuji trend, kterým jsou stále suchá vína a také mají dlouhodobě v nabídce Veltlínské červené rané, které podle mne v přívlastcích umí zvládnout. Vybral jsem dva vzorky, které jsem následně po přivonění i zakoupil. Vedle této večerky ještě Muškát moravský 2008 pozdní sběr, který si zaslouží samostatnou recenzi. Dnešní lahev stála velmi příznivých 132,- Kč a po pěti dnech v lednici neváhám a otevírám ji. Adjustáž tohoto vinařství je už po mnoho let stejná, nově ale přibyly na zadní etiketě informace o archivačním potenciálu, teplotě podávání včetně doporučených pokrmů a základní charakteristika vína. Na webových stránkách dále najdete analytické hodnoty (zbytkový cukr 2,8 g/l, bezcukerný extrakt 23,8 g/l a kyseliny 6,2 g/l). Hrozny pochází z viniční tratě Zátiší - Hliník v obci Sedlec u Mikulova. Lahev je uzavřena korkem plátek-dť-plátek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je šedo-žlutá a má slabou intenzitu. Vůně je jemná a nabízí zajímavou směs jadřincového ovoce, angreštových tónů a odstíny vyzrálých hroznů. Chuť je svěží a má stopy minerality, které prodlužují dozvuk. Víno působí lehkým a příjemným dojmem. I když ho popíjíme v červnových tropických vedrech víno rychle mizí a i do tohoto extrémního vedra se hodilo. Velmi povedená večerka, která by si zasloužila samostatnou recenzi a dovedl bych si představit uložit na několik let do archivu. Vinařství toto víno doporučuje ke studeným mísám s pečeným masem, případně k hutným polévkám.

Tolik červnový přehled vín, znovu se vrátím koncem července. Hezké prázdniny!

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 8539x