O Víně

01.08.2019 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 01.08.2019 07:00

Postřehy z vín vypitých v červenci 2019

V průběhu července jsem otevřel 9 lahví ze dvou států. Převahu měla moravská vína (8x) a jediný zahraniční zástupce byl z Itálie. Nejvíce mne oslovil Muškát moravský 2018 pozdní sběr z vinařství Spielberg Archlebov, Chardonnay 2017 pozdní sběr z Vinných sklepů Valtice, Veltlínské zelené 2017 výběr z hroznů z Vinařství Kovacs Novosedly a italská Valpolicella Ripasso 2016 DOC (Superiore) - Cantine di Ora.

1. Chardonnay 2016 výběr z bobulí - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev jsem koupil v červnu 2019 v rámci akce "Balíček vín plný Chardonnay" (e-shop vinařství 179,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Lusy ve vinařské obci Brod nad Dyjí. Standardní adjustáž pro půl litrové lahve výběru z bobulí a bohužel lepený korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je slámově žlutá, má vysokou viskozitu a střední intenzitu. Vůně je extraktivní a nabídne medové tóny a sušené rozinky, které se projeví také ve středně dlouhé až dlouhé chuti. Zbytkový cukr vystoupí v závěru a bude vyhledávaným prvkem mezi milovníky sladkých vín. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2022. Vinařství víno doporučuje k drůbežím játrům a k dezertům. Víno získalo Zlatou medaili Prague Wine Trophy (2018). Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 62,7 g/l, obsah kyseliny 4,8 g/l, bezcukerný extrakt 28,8 g/l a obsah alkoholu 10,0 % obj. Hodnocení: 8 bodů.

2. Pálava 2015 pozdní sběr - Malý vinař Velké Bílovice

Lahev jsem koupil v červnu 2019 za 179,- Kč (výprodej Albert). Hrozny mají původ na viniční trati Framperky ve vinařské obci Horní Bojanovice. Korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je citrónově žlutá, má vysokou intenzitu, krásnou jiskru a střední viskozitu. Vůně je jemná a nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě banánů a manga, jak velmi přesně uvádí zadní etiketa. Chuť je středně dlouhá, má nádhernou harmonii a jemnou ovocitost v závěru. Lahev je již na začátku svého vrcholu, na kterém se může udržet ještě v roce 2020. Velmi zdařilé webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 7,9 g/l, obsah kyseliny 5,6 g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj. Hodnocení: 8 bodů

3. Chardonnay 2017 pozdní sběr - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev jsem koupil v červnu 2019 v rámci akce "Balíček vín plný Chardonnay" (e-shop vinařství 170,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Pod valtickou ve vinařské obci Mikulov. Standardní adjustáž a korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má krásnou jiskru, střední intenzitu a také viskozitu. Vůně je kouzelná od prvního okamžiku. V nástupu vystoupí jemné ovocité tóny v podobě banánů, sušeného ovoce a citrusů. Chuť je středně dlouhá, má krásnou ovocitost a dozvuk. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2022. Vinařství k vínu doporučuje drůbež, ryby a k sýry. Lahev získala ocenění Zlatá medaile Festwine (2019), Zlatá medaile Nominační výstava Mikulovské vinařské podoblasti (2018). Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 9,6 g/l, obsah kyseliny 5,3 g/l, bezcukerný extrakt 19,3 g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj. Hodnocení: 8,5 bodů.

4. Rulandské šedé 2017 pozdní sběr - Nové vinařství a.s. Měřín

Lahev z řady Cépage jsem koupil v březnu 2019 za 179,- Kč (akce Globus, běžná cena 229,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Langewarte ve vinařské obci Nový Přerov v Mikulovské vinařské podoblasti. Skleněná zátka a tradiční adjustáž řady Cépage. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a také viskozitu. Vůně nabídne v nástupu jemné ovocité tóny v podobě žlutých hrušek, citrusů a sušených meruněk. Chuť je středně dlouhá a má krásný ovocitý dozvuk podpořený zajímavou mineralitou. Vyššímu zbytkovému cukru (10,8 g/l) sekunduje pikantní kyselinka (6,5 g/l). Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji až do roku 2023. Vinařství víno doporučuje k težším úpravám drůbeže. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 10,8 g/l, obsah kyseliny 6,5 g/l a obsah alkoholu 12,0 % obj. Hodnocení: 8 bodů.

5. Muškát moravský 2018 pozdní sběr - Spielberg Archlebov s.r.o.

Lahev jsem koupil v červenci 2019 za 139,- Kč (víno měsíce Globus, e-shop vinařství 180,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Nové hory (vinice Klášovky), ve vinařské obci Žarošice. Šroubovací uzávěr a standardní adjustáž této řady. Barva je zlato-žlutá, má šedivé záblesky, střední intenzitu a velmi vysokou viskozitu. Vůně je extraktivní a kouzelná od prvního okamžiku. Najdete zde ovocité tóny v nástupu (citrusové plody, limetky), které se přesouvají do jemných muškátových oříšků a sušených rozinek. Chuť je středně dlouhá, má pikantní kyselinku a jemnou mineralitu v závěru. Když se muškát podaří a dostane se ještě do vyššího přívlastku a zároveň nedojde k úbytky kyselinek, jedná se vždy o nádherné extraktivní bílé víno. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji do roku 2022. Vinařství víno doporučuje k lehkým zeleninovým salátům s mozzarellou a olivami. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 3,5 g/l, obsah kyseliny 5,5 g/l, bezcukerný extrakt 20,5 g/l a obsah alkoholu 13,5 % obj. Ocenění: Premium Gold Prague Wine Trophy (2019). Hodnocení: 9 bodů.  

6. Valpolicella Ripasso 2016 Denominazione di Origine Controllata (DOC) (Superiore) - Cantine di Ora, Itálie

Lahev jsem koupil v květnu 2019 za 200,- Kč (výprodej Globus, běžná cena 329,- Kč). Jedná se o kupáž odrůdy: Corvina, Corvinone a Rondinella z vinařské oblasti Veneto. Velmi zajímavá adjustáž a plný korek délky 44 mm s potiskem. Barva je rubínově červená, má střední intenzitu a velmi dobrou viskozitu. Vůně je poměrně široká a nabídne lesní plody (ostružiny, borůvky), které se přesouvají do kořenitých tónů a sušených švestek. Chuť je středně dlouhá až plná, má krásnou ovocitost a kořenitost v dozvuku. Víno má výrazný extrakt a vysoký obsah alkoholu (14,0 % obj.), který výborně zapadl do výsledného celku.Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2026. Víno můžete podávat ke grilovaným a pečeným masům anebo sýrům. Hodnocení: 8,5 bodů.

7. Veltlínské zelené 2017 výběr z hroznů - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev z řady Premium Collection jsem koupil na konci června 2019 v rámci akce "Veltlínský balíček vín" (e-shop vinařství 249,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Dunajovský kopec ve vinařské obci Dolní Dunajovice. Standardní adjustáž a plný korek délky 50 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a také viskozitu. Vůně potřebuje pořádně rozdýchat, aby se z ní dalo něco vydolovat. Později se objevují jemné pepřové tóny, které přecházejí do odstínů lipového květu, které bych čekal více u ryzlinku. V závěru najdete mandlové tóny, které dominují ve středně dlouhé chuti. V závěru oceníte vyzrálost hroznů a výborný archivační potenciál, který odhaduji minimálně do roku 2025. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 1,8 g/l, obsah kyseliny 6,1 g/l, bezcukerný extrakt 20,4 g/l a obsah alkoholu 13,5 % obj. Ocenění: Zlatá medaile VVT (2019), Stříbrná medaile Vinex (2019), Zlatá medaile Great American (2019), Zlatá medaile FestWine (2019), Zlatá medaile Oenoforum (2019). Vinařství víno doporučuje k rybám a k sýrům. Hodnocení: 8 bodů

8. Veltlínské zelené 2017 výběr z hroznů - Vinařství Kovacs s.r.o. Novosedly

Lahev z řady Family Reserve jsem koupil na konci června 2019 v rámci akce "Veltlínský balíček vín" (e-shop vinařství 229,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Rosentické ve vinařské obci Dobré Pole. Standardní adjustáž a plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je citrónově žlutá, má střední intenzitu a velmi vysokou viskozitu, která odpovídá zatřídění podle zbytkového cukru. Vůně je kouzelná od prvního okamžiku. Najdete zde nádherné tóny v podobě rozinek, které se přesouvají do tropického ovoce a citrusů (ananas, limetky). Chuť je středně dlouhá a má nádhernou mineralitu v dozvuku. V závěru se objevují také vyzrálé hrozny a medové tóny. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 26,7 g/l, obsah kyseliny 5,9 g/l, bezcukerný extrakt 20,1 g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj. Ocenění: Zlatá medaile Nominační výstava Mikulovské vinařské podoblasti (2018). Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2022. Hodnocení: 8,5 bodů

9. Cuvée Kamila 2017 moravské zemské víno - Vinařství Vajbar Kobylí

Lahev jsem v červenci 2019 dostal. Jedná se o polosuchý růžák z odrůdy Frankovka, Zweigeltrebe a Pinot blanc. Cukernatost hroznů v době sklizně byla 21 °NM. Velmi jednoduchá adjustáž a korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je čirá až vodová, má jen velmi slabý našedlý odstín. Vůně nabídne v nástupu velmi jemné květinové tóny, které se přesouvají do drobného zahradního ovoce v podobě třešní a rybízu. Chuť je ovocitá a i když má mnohem méně svěžesti, stále nezvadla. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 11,3 g/l, obsah kyseliny 7,9 g/l a obsah alkoholu 11,5 % obj. Hodnocení: 7,5 bodů.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2776x