O Víně

03.06.2019 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 03.06.2019 07:00

Postřehy z vín vypitých v květnu 2019

V průběhu května jsem otevřel 9 lahví ze čtyř států. Po třech zástupcích bylo z Moravy a Slovenska. Dva zástupci s Německa a jeden z Itálie. Nejvíce mne zaujalo Masso Antico Primitivo 2017 IGT z italského vinařství Cantine di Ora, Ryzlink vlašský 2011 výběr z hroznů z Vinných sklepů Valtice a Svatovavřinecké 2017 výběr z hroznů z Agrodružstva Nový Šaldorf - Modrý sklep.

1. Masso Antico Primitivo 2017 Indicazione Geografica Tipica (IGT) - Cantine di Ora, Itálie

Lahev jsem koupil v dubnu 2019 za 159,- Kč (Globus: víno měsíce, běžná cena 229,- Kč). Jak již naznačuje název, jedná se o odrůdu Primitivo, která má původ ve vinařské oblasti Apulia - Salento. Víno zrálo 6 měsíců v sudech barrique z francouzského dubu. Velmi zajímavá a originální adjustáž. Korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je višňově červená, má fialové záblesky, vysokou viskozitu a také intenzitu. Vůně má zajímavou strukturu a během popíjení mění podobu. Výrazné jsou ovocité tóny v podobě sušených višní a vyzrálých třešní, které mají slabý dotek vanilky a exotického koření. Chuť je plná a má krásnou ovocitost, která pomalými kroky postupuje do kořenitých tónů. Dotyk s dubem byl povedený velmi citlivě a moc se mi líbí. V závěru vystoupí nádherná harmonie a extrakt. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2023. Globus víno doporučuje ke grilovaným pokrmům z masa, dušené zelenině i zrajícím sýrům. Lahev získala ocenění: Luca Maroni-Anuario dei Miglionari Vini Italiani - 99 bodů. Hodnocení: 9 bodů.

2. Ryzlink vlašský 2011 výběr z hroznů - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev z řady COLL jsem koupil v dubnu 2019 v rámci akce Balíček vín s aprílovým překvapením (e-shop vinařství 190,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Kraví hora ve vinařské obci Dolní Dunajovice. Adjustáž z řady pro gastronomii a plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je citrónově žlutá, má střední intenzitu a vysokou viskozitu. Vůně je jemná a nabídne v nástupu směs sušeného ovoce, která se přesune do banánových tónů a žlutých hrušek. Chuť je plná a má velmi slušnou harmonii a začínající nazrálost v dozvuku. V závěru vystoupí slabé tóny propolisu. Vinařství víno doporučuje ke grilovaným rybám a tvrdým sýrům. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 11,5 g/l, obsah kyseliny 6,4 g/l, bezcukerný extrakt 20,2 g/l a obsah alkoholu 11,5 % obj.  Lahev doporučuji otevřít nyní, nejpozději v roce 2020. Hodnocení: 8,5 bodů.

3. Cabernet Sauvignon rosé 2016 - Fierowine Kmeťovo, Slovensko

Lahev polosladkého rosé z řady Limited Edition jsem v dubnu 2019 dostal. Na etiketě je uvedeno: Terroir Požitavie. Šroubovací uzávěr a nenápadná adjustáž. Barva je staro-růžová. Vůně je jemná a potřebuje čas na rozdýchání, aby se předvedla. Najdete zde velmi slabé tóny lesních jahod a květinové odstíny, které se přesouvají také do chuti. I když je víno deklarováno jako polosladké, pocitově tak nepůsobí. Je to dáno pravděpodobně ročníkem, díky kterému již svěžest a ovocitost pomalu vytratila. Lahev proto doporučuji otevřít již teď a neotálet. Hodnocení: 7,5 bodů.

4. Sémillon 2017 - Fierowine Kmeťovo, Slovensko

Lahev z řady Limited Edition jsem v dubnu 2019 dostal. I v tomto případě se jedná o Terroir Požitavie. Šroubovací uzávěr. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a také viskozitu. Vůně nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě zelených jablek, manga a kiwi, které se přesouvají do slabých herbálních tónů. Chuť je středně dlouhá a má parádní harmonii. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji do roku 2021. Hodnocení: 8 bodů.

5. Pinot gris 2017 Sur lie - Fierowine Kmeťovo, Slovensko

Lahev z řady Limited Edition jsem v dubnu 2019 dostal. Terroir Požitavie. Šroubovací uzávěr. Barva je zlato-žlutá barva má nízkou intenzitu a střední viskozitu. Vůně je jemná a nabízí ovocité tóny v nástupu v podobě vyzrálých banánů a citrusových plodů, která přechází do jemné chlebovinky. Chuť pokračuje v nastoleném trendu, je ovocitá a má krásný závěr s pikantní kyselinkou a jemným cukrem v závěru. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji do roku 2020. Hodnocení: 8 bodů.

6. Svatovavřinecké 2017 výběr z hroznů - Agrodružstvo Nový Šaldorf - Modrý sklep

Lahev z řady Archioni Reserve jsem koupil v únoru 2019 za 169,- Kč (Lidl). Hrozny mají původ hroznů na viniční trati Načeratický kopec ve vinařské obci Znojmo. Plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Jednoduchá, ale vkusná adjustáž, kde dominuje černá barva. Plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství, je také milým překvapením. Barva je rubínově červená, má střední intenzitu a také viskozitu. Vůně je hluboká a nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě višní a třešní, které se přesouvají do kompotového ovoce a džemu z lesních plodů. Chuť je středně dlouhá, má velmi krásný extrakt a jemná třísla. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2024. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 4,8 g/l, obsah kyseliny 5,9 g/l a obsah alkoholu 13,5 % obj. Hodnocení: 8,5 bodů.

7. Veltlínské zelené 2015 pozdní sběr - Čapka vinařství, Hrušky

Lahev jsem koupil v dubnu 2019 ve výprodeji za 119,- Kč. Hrozny mají původ ve vinařské obci Vrbovec na viniční trati Slunný vrch. Jednoduchá adjustáž a plastový korek nomacorc délky 44 mm. Barva je slámově žlutá, má střední intenzitu a viskozitu. Vůně má první náznaky stařinky a po delší době z ní vyloudíte pouze slabé odstíny propolisu, které přechází do jemných medových tónů. Chuť potvrzuje můj první dojem, že víno již jede pořádně z kopce a má všechno pozitivní za sebou. I když se jedná o ročník 2015, tak bych předpokládal stále pitelný veltlín. Hodnocení: 6 bodů.

8. Riesling 2014 Kabinett - Weingut Philipps-Eckstein, Německo

Lahev jsem koupil v dubnu 2019 za 150,- Kč (výprodej Globus). Jednoduchá adjustáž a šroubovací uzávěr. Barva je citrónově žlutá, má střední intenzitu a velmi dobrou viskozitu. Vůně je jemná a nabídne v nástupu směs lipového květu, která se přesouvá do propolisu a medových tónů. Chuť je středně dlouhá, má velmi zajímavý extrakt v závěru a vyšší zbytkový cukr. Lahev doporučuji otevřít v roce 2019. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 7,5 bodů.

9. Riesling 2017 Qualitätswein - Domdechant Werner'sches Weingut, Německo

Lahev jsem koupil v dubnu 2019 za 180,- Kč (výprodej Globus, běžná cena 279,- Kč). Původ vína je ve vinařské oblasti Mosel a mělo by se jednat o viniční trať Graacher Himmelreich. Tradiční vinařská adjustáž a šroubovací uzávěr. Barva je zlato-žlutá, má nízkou intenzitu a střední viskozitu. Vůně je jemná a nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě vyzrálých hrušek, broskví a sušených meruněk, které se přesouvají do medových odstínů. Chuť je středně dlouhá a má velmi pikantní kyselinku a mineralitu v závěru. Ve srovnání s předchozím německým kabinetem, je toto víno mnohem zajímavější, což je dáno hlavně mladším ročníkem. Globus doporučuje víno podávat k pokrmům z ryb a k jemným úpravám drůbežího masa. Hodnocení: 8 bodů.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2647x