O Víně

31.01.2019 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 31.01.2019 07:00

Postřehy z vín vypitých v lednu 2019

V průběhu ledna jsem otevřel 9 lahví ze dvou států. Až na jednu výjimku (Španělsko) byla všechna vína z Moravy (8x). Nejvíce mne oslovilo Chardonnay 2013 pozdní sběr ze Zámeckého vinařství Bzenec a Chardonnay 2015 výběr z hroznů z vinařství Kolby. Dále pak z Vinných sklepů Valtice Muškát moravský 2017 pozdní sběr a Frankovka 2016 výběr z hroznů. Zaujal také Sauvignon 2015 výběr z hroznů z vinařství Kolby.

1. Muškát moravský 2017 pozdní sběr - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev jsem koupil v prosinci 2018 za 149,- Kč (akce Globus, e-shop vinařství 185,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Dunajovický kopec ve vinařské obci Brod nad Dyjí. Standardní adjustáž a korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu, nádhernou jiskru a velmi slušnou viskozitu. Vůně je odrůdová a nabídne v nástupu tóny muškátu, které přechází do vyzrálých hroznů a citrusového ovoce. Chuť je středně dlouhá a má zajímavý extrakt, ve kterém vystoupí vyzrálé hrozny. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2022. Vinařství víno doporučuje podávat k drůbežím játrům, krůtě a k ementálu. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 10,3 g/l, obsah kyseliny 5,7 g/l, bezcukerný extrakt 19,7 g/l a obsah alkoholu 12,0 % obj. Hodnocení: 8,5 bodů.

2. Frankovka 2016 výběr z hroznů - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev jsem koupil v září 2018 za 159,- Kč (akce Globus, e-shop vinařství 220,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Dunajovský kopec ve vinařské obci Dolní Dunajovice. Standardní adjustáž a korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je rubínově červená, má velmi dobrou intenzitu a také viskozitu. Vůně je odrůdová a nabídne v nástupu višňové tóny, které přechází do jemné skořice, která je patrná také v chuti. Závěr je dlouhý, má příjemné taniny a krásnou harmonii. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2023. Vinařství víno doporučuje víno podávat ke zvěřině, steakům a tvrdým sýrům. Ocenění: Stříbrná medaile Weinparade Poysdorf (2018). Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 0,4 g/l, obsah kyseliny 6,2 g/l, bezcukerný extrakt 26,8 g/l a obsah alkoholu 13,5 % obj. Je to nádherná Frankovka, která si zaslouží další nazrávání na lahvi. Hodnocení: 8,5 bodů.

3. Chardonnay 2013 pozdní sběr - Zámecké vinařství Bzenec s.r.o.

Lahev z řady Terroir Moravia jsem koupil v prosinci 2018 za 199,- Kč (akce Globus, běžná cena 259,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Klínky ve vinařské obci Vracov. Na webových stránkách vinařství je u této řady a viniční tratě uveden následující popis. Vinice se nachází na výrazném jižním svahu, půda je modální černozem, to je černozem vzniklá na mocných navátých spraších a píscích, s vyšším obsahem vápna. Půdy jsou propustné, svahy záhřevné. Tyto půdy dávají vzniknout vínům s jedinečným projevem, který dává vínům potenciál zrání. Plný korek délky 50 mm, který měl na vnitřní ploše několik menších krystalků vinného kamene. Barva je slámově žlutá, má vysokou intenzitu, nádhernou jiskru a velmi dobrou viskozitu. Vše odpovídá přívlastku a ročníku. Vůně je extraktivní a nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě máslových hrušek, ananasu a avokáda, která přechází do jemných kořenitých tónů a vyzrálých hroznů. Chuť je plná, má neuvěřitelně nádherný extrakt v dozvuku a příjemnou nazrálost. Harmonie je ukázková a je obdivuhodné, že po tolika letech nazrávání na lahvi je víno stále ve výborné kondici. Lahev doporučuji otevřít v tomto roce nejpozději pak v roce 2020. Víno získalo zlatou mediali na soutěži IWC San Francisco (2015). Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 3,6 g/l, obsah kyseliny 7,7 g/l, bezcukerný extrakt 26,4 g/l a obsah alkoholu 12,4 % obj. Hodnocení: 9 bodů.

4. Chardonnay 2015 výběr z hroznů - Kolby, a.s. Pouzdřany

Karton s trojicí vín z vinařství Kolby (Chardonnay, Sauvignon a Modrý Portugal) jsem koupil v prosinci 2018 za 279,- Kč / 3 lahve (akce Kufland). Na webových stránkách vinařství již k této lahvi není žádný popis. A protože také etiketa je velmi strohá na údaje, mohu poznamenat pouze to, že hrozny mají původ na viniční trati Kolby ve vinařské obci Pouzdřany. Plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Slámově žlutá barva, s nádhernou jiskrou, vysokou intenzitou a také viskozitou. Vůně je extraktivní a hluboká. Najdete výrazné ovocité tóny v nástupu, které připomínají vyzrálé máslové hrušky, citrusové ovoce a rozinky. Chuť je plná, harmonická a má výrazný extrakt v závěru. Poslední dvě skleničky se nesly v duchu kandovaného ovoce a sušených cibéb. Lahev je na svém vrcholu, na kterém se může udržet až do roku 2020. Víno rozhodně doporučuji vyzkoušet, navíc nabízí fantastický poměr cena / kvalita. Hodnocení: 9 bodů.

5. Modrý Portugal 2013 pozdní sběr - Kolby, a.s. Pouzdřany

Druhá lahev z trojice (Chardonnay, Sauvignon a Modrý Portugal) jsem koupil v prosinci 2018 za 279,- Kč / 3 lahve (akce Kufland). Hrozny mají původ na viniční trati Kolby ve vinařské obci Pouzdřany. Plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je rubínově červená, má střední intenzitu i viskozitu. Vůně je jemná a najdete v ní krásné květinové tóny a slabou ovocitost, která je přítomná také ve středně dlouhé chuti. Dozvuk je příjemný a oceníte v něm nasládlá třísla, harmonii a krásný extrakt. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odahuji do roku 2022. Hodnocení: 8 bodů.

6. Sauvignon 2015 výběr z hroznů - Kolby, a.s. Pouzdřany

Třetí lahev z výše zmíněného kartonu (Chardonnay, Sauvignon a Modrý Portugal) jsem koupil v prosinci 2018 za 279,- Kč / 3 lahve (akce Kufland). Hrozny mají původ na viniční trati Kolby ve vinařské obci Pouzdřany. Plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je slámově žlutá, má střední intenzitu a vysokou viskozitu, která odpovídá zatřídění do polosladkého vína. Vůně je extraktivní a nabídné ovocité tóny v podobě máslových hrušek a kompotového ovoce. Na pozadí vystoupí také slabé odstíny květu černého bezu. Chuť je středně dlouhá a má podle očekávání vyšší zbytkový cukr v dozvuku, kterému sekunduje kyselinka. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2021. Víno je ve výborné kondici a určitě stojí za vyzkoušení. Hodnocení: 8,5 bodů.

7. Zweigeltrebe 2016 kabinetní (rosé) - Vinařství Bunža Vlastimil, Bzenec

Lahev jsem koupil v lednu 2019 za 120,- Kč (výprodej Globus, původní cenu neznám). Hrozny mají původ ve vinařské obci Lipov ve vinařské podoblasti Slovácko (viniční trať není uvedena). Šroubovací uzávěr a standardní adjustáž tohoto vinařství. Barva je malinově růzová, má střední intenzitu a viskozitu. Vůně je jemná a nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě červeného rybízu a třešní, které přechází do smetanového jogurtu. Buket je ale již poněkud unavený a extraktivnost respektive svěžest již příliš neohromuje. Chuť pokračuje v trendu popsaném u vůně, ale mluvit o svěžesti a ovocitosti by bylo přehnané. Lahev doporučuji otevřít nejpozději v roce 2019. Vinařství toto rosé doporučuje k zelenině na grilu, mořským plodům, rybám a chřestu. Hodnocení: 7 bodů.

8. Tramín červený 2017 pozdní sběr - Rodinné vinařství Jedlička, Bořetice a.s.

Lahev jsem koupil v lednu 2019 za 169,- Kč (víno měsíce Globus). Hrozny mají původ ve vinařské obci Bořetice. Plastová zátka nomacorc délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a také viskozitu. Vůně je jemná a nabídne v nástupu ovocité tóny, které se přesouvají do slabých květinových odstínů a čajových růží. Chuť je středně dlouhá a má zajímavý minerální závěr. Lahev doporučuji otevřít nejpozději v roce 2020. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 3,6 g/l, obsah kyseliny 5,5 g/l, bezcukerný extrakt 19,7 g/l a obsah alkoholu 12,5 % obj. Vinařství víno doporučuje ke sladkým předkrmům a sýrům s modrou plísní (Niva, Breese blue). Vyrobeno bylo 200 lahví. Hodnocení: 8 bodů.

9. Val de Vid 2015 Denominación Rueda de Origen (DO) - Bodegas Val de Vid S.L., Španělsko

Lahev jsem koupil v lednu 2019 za 149,- Kč (Globus). Mělo by se jednat o odrůdu Verdejo (100 %) z vinic starých 23 let ve vinařské oblasti Castilla y León, vinařská podoblast Rueda. Staniolová záklopka a plastová zátka nomacor délky 38 mm s potiskem denominace. Barva je slámově žlutá, má střední intenzitu a také viskozitu. Vůně nabídne jemné ovocité tóny v nástupu v podobě žlutého melounu a citrusových plodů. Chuť je středně dlouhá, má zajímavoý herbální závěr a stále pikantní kyselinku. Dozvuk je lehce hořko-mandlový a vzdáleně připomíná znojemské veltlíny. Lahev je na svém vrcholu, na kterém se může udržet ještě v roce 2019. Hodnocení: 7 bodů.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2537x