O Víně

03.01.2019 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 03.01.2019 07:00

Postřehy z vín vypitých v prosinci 2018

V průběhu prosince jsem otevřel 9 lahví ze 4 států. Největší zastoupení měla moravská vína (5x), dvě vína byla z Chile a po jednom zástupci bylo z Nového Zélandu a J.A.R. Nejvíce mne zaujalo Rulandské modré 2016 výběr z hroznů z Rodinného vinařství Košut Prušánky, Cabernet Sauvignon 2015 W. O. Swartland z vinařství Swartland Winery J.A.R., Veltlínské zelené 2017 pozdní sběr ze Znovínu Znojmo a chilská Gran Reserva La Joya 2017 D.O. Valle de Colchagua z Viñas Bisquertt.

1. Müller-Thurgau 2016 kabinetní - Sommelier Select

Lahev jsem koupil v říjnu 2018 za 120,88 Kč (akce Makro). Pod názvem Sommelier Select je podepsán: Miroslav Majer a Martina Riel-Salvatore. Víno bylo lahvováno Hanou Mádlovou ve Velkých Bílovicích. Hrozny mají původ ve viniční trati Staré hory ve vinařské obci Horní Bojanovice. Jednoduchá adjustáž a šroubovací uzávěr. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a také viskozitu. Vůně je jemná a nabídne v nástupu slabé ovocité tóny v podobě žlutého melounu, které se přesouvají do muškátového oříšku a sušené pomerančové kůry, jak velmi přesně uvádí zadní etiketa. Chuť je středně dlouhá a má vyšší podíl zbytkového cukru respektive nižší kyselinku. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji do roku 2020. Hodnocení: 8 bodů.

2. Pinot gris 2018 - Greyrock Hawke´s Bay, New Zeland

Lahev jsem koupil v říjnu 2018 za 139,- Kč (akce Mountfield, běžná cena 499,- Kč). Minulý měsíc jsem hodnotil ze stejného vinařství Sauvignon blanc 2018 Marlborough (hodnocení: 8 bodů). Jedná se o stejný typ adjustáže včetně šroubovacího uzávěru. Barva je zlato-žlutá, má šedivé záblesky, střední intenzitu a také viskozitu. Vůně v nástupu nabídne jemné ovocité tóny v podobě máslových hrušek a citrusů, které se přesouvají do kompotového ovoce, pomerančové kůry a jemné kořenitosti. Chuť je středně dlouhá, má příjemnou ovocitost a harmonii. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2022. Ve srovnání s výše zmíněným Sauvignonem blanc, je tento Pinot gris jemnější a má také vyšší zbytkový cukr. Naproti tomu Sauvignon má až kousavou kyselinku, která se ale během nazrávání na lahvi zkrotí. Dovozce doporučuje víno podávat jako aperitiv, s čerstvými plody moře, kozím sýrem nebo salátem. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Aktuálně mi více chutná tento Pinot gris, protože u Sauvignonu blanc je trochu rozhozená kyselina, která potřebuje lépe zapadnout do výsledného celku. Hodnocení: 8 bodů.

3. Rulandské modré 2016 výběr z hroznů - Rodinné vinařství Košut Prušánky

Lahev z řady "Res publica II" jsem v říjnu 2018 dostal. Hrozny mají původ na viniční trati Úlehle ve vinařské obci Prušanky. Plastová zátka délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je odrůdová, cihlově červená a má fialové záblesky, střední intenzitu a viskozitu. Vůně potřebuje určitý čas, aby se rozkryla. Možná je to dáno plastovou zátkou. Po delší době v buketu vystoupí ovocité tóny v podobě sušených švestek, kompotového ovoce a jemného koření. Chuť je středně dlouhá až dlouhá, má zvláštní dřevité tóny, které přechází do slabé kouřovinky v závěru. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2026. Vinařství víno doporučuje k hovězím roštěnkám a ptáčkům. Lahev získala ocenění: Diplom AWC Vienna Rakousko (2017). Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 0,4 g/l, obsah kyseliny 5,1 g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj. Hodnocení: 8,5 bodů.

4. La Joya 2017 D.O. Valle de Colchagua (Gran Reserva) - Viñas Bisquertt, Chile

Lahev jsem koupil v srpnu 2018 za 99,- Kč (akce Mountfield, běžná cena na e-shopu prodejce 388,- Kč). Jedná se o odrůdu Sauvignon blanc (100 %) z vinařské oblasti Valle de Colchagua. Adjustáž jsem hodnotil u minulých postřehů. I tady je použitý plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je citrónově žlutá, má střední intenzitu a velmi vysokou viskozitu. Vůně v nástupu nabídne jemné ovocité tóny v podobě citrusových plodů a zralého angreštu, které přechází do zvláštních květinových tónů. Chuť je středně dlouhá a má pikantní kyselinku a ovocitost v dozvuku. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2021. Tento Sauvignon blanc můžete podávat k mořským plodům nebo sladkovodním rybám upraveným na grilu. Můžete vyzkoušet také lososa s lehkou bílou bylinkovou omáčkou. Také v tomto případě platí mé doporučení k nákupu, protože poměr kvalita / cena je velmi příznivý. Hodnocení: 8 bodů.

5. Sauvignon 2017 pozdní sběr - Znovín Znojmo a.s.

Lahev jsem koupil v listopadu 2018 za 139,- Kč (akce Globus, běžná cena 199,- Kč). Jedná se o řadu "Ještěrka zelená" (Lacerta Viridis). Hrozny mají původ na viniční trati Knížecí vrch ve vinařské obci Hnanice. Standardní adjustáž a korek plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je slámově žlutá, má střední intenzitu a velmi vysokou viskozitu. Vůně má květinové odstíny v podobě rozkvetlého hlohu a černého bezu, které přechází do ovocitých tónů připomínající citrusové plody nebo angrešt. Chuť je středně dlouhá, má sice vyšší zbytkový cukr, ale také šťavnatou kyselinku, která vyvažuje zbytkový cukr. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji do roku 2022. Znovín doporučuje víno podávat k drůbežímu masu nebo rybám. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 8,2 g/l, obsah kyseliny 6,8 g/l, bezcukerný extrakt 21,6 g/l a obsah alkoholu 12,0 % obj. Víno získalo ocenění: Bronzová medaile na největší charitativní soutěži vín na světě Finger Lakes International Wine Competition USA (2018), Bronzová medaile Víno Bojnice Slovensko (2018). Hodnocení: 8 bodů.

6. Cabernet Sauvignon 2015 W. O. Swartland - Swartland Winery, Malmesbury, J.A.R.

Lahev jsem koupil v srpnu 2018 za 189,- Kč (akce Mountfield, běžná cena 599,- Kč). Jedná se o prémiovou řadu z vinařské oblasti Swartland. Velmi jednoduchá adjustáž v podobě černo-bílé etikety se zlatým logem. Plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je rubínově červená, má fialové záblesky a velmi dobrou viskozitu. Vůně je extraktivní a nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě černého rybízu, borůvek nebo švestkových povidel, které se přesouvají do jemných kořenitých odstínů (vanilka). Chuť je středně dlouhá, má robustní strukturu a jemnou kořenitost v dozvuku. Archivační potenciál odhaduji až do roku 2025. Dovozce doporučuje víno k pokrmům v kombinaci s hovězí svíčkovou či mladým skopovým. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 8,5 bodů.

7. Veltlínské zelené 2017 pozdní sběr - Znovín Znojmo a.s.

Lahev jsem koupil v listopadu 2018 za 139,- Kč (akce Globus, běžná cena 199,- Kč). Jedná se o řadu "Ledňáček říční" (Alcedo Atthis). Hrozny mají původ na viniční trati Kokusové hory ve vinařské obci Petrovice. Tradiční adjustáž a korek plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a vysokou viskozitu. Vůně je jemná a nabídne v nástupu  ovocité tóny v podobě banánů, které přechází do sušených meruněk a čerstvých malin. Poslední dvě skleničky měly zajímavý buket připomínající lipový květ. Chuť je středně dlouhá, má typickou hořko-mandlovou chuť a velmi příjemný závěr. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji až do roku 2024. Znovín k tomuto vínu doporučuje podávat kuřecí maso nebo ryby. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 7,3 g/l, obsah kyseliny 6,6 g/l, bezcukerný extrakt 21,6 g/l a obsah alkoholu 12,5 % obj. Hodnocení: 8,5 bodů.

8. La Joya 2017 D.O. Valle de Colchagua (Gran Reserva) - Viñas Bisquertt, Chile

Lahev jsem koupil v srpnu 2018 za 99,- Kč (akce Mountfield, běžná cena na e-shopu prodejce 388,- Kč). Jedná se o odrůdu Syrah (100 %) z vinařské oblasti Valle de Colchagua. Staniolová záklopka a plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je granátově červená, má velmi slušnou viskozitu a také intenzitu, která se projevuje pomalým stékáním velkých oblouků po stěně skleničky. Vůně je hluboká a nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě lesního ovoce (borůvky, ostružiny), které přechází do jemných kořenitých odstínů. Chuť je středně dlouhá, harmonická a má velmi jemná třísla. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2023. Vinařství doporučuje víno podávat k jehněčímu masu s listovým špenátem, ke grilovaným červeným masům, ale bude se také hodit s masem čerstvě vyuzeným. Hodnocení: 8,5 bodů.

9. Sauvignon 2017 pozdní sběr - Tanzberg Mikulov, a.s.

Lahev z řady Nikolsburg jsem koupil v prosinci 2018 za 159,- Kč (akce Globus). Hrozny mají původ na viniční trati Turold ve vinařské obci Mikulov. Adjustáž je jednoduchá a pominu-li jiný typ lahve, má stejné barvy i prvky jako standardní řada Tanzbergu. Korek plátek-drť-plátek délky 44 mm s potiskem vinařství a ročníku sklizně. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu i viskozitu. Vůně je jemná a nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě angreštu a bílých broskví, které se přesouvají do velmi slabých kopřivových odstínů. Chuť je středně dlouhá a má velmi pikantní kyselinku, která dalším nazráváním na lahvi určitě zlepší dozvuk. Lahev má velmi dobrý archivační potenciál, který odhaduji minimálně do roku 2023. Hodnocení: 7,5 bodů.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2914x