O Víně

03.12.2018 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 03.12.2018 07:00

Postřehy z vín vypitých v listopadu 2018

V průběhu listopadu jsem otevřel 9 lahví z 5 států. Největší zastoupení měla vína z Moravy (3x) a z Chile (3x). Po jednom zástupci bylo z Itálie, Španělska a Nového Zélandu. Po dlouhé době mi přišla všechna vína nadprůměrně zajímavá. Nejvíce mi chutnalo italské Luna Argenta Negroamaro Primitivo 2016 Indicazione Geografica Tipica Marca Trevigiana a Ryzlink vlašský 2016 výběr z hroznů z Vinných sklepů Valtice. Dále pak velmi pozitivně hodnotím tři různé Gran Reservy (odrůda Carménère, Cabernet Sauvignon a Chardonnay) "La Joya" ročníku 2017 D.O. Valle de Colchagua z chilského vinařství Viñas Bisquertt, španělská Crianza Sancho Garcés 2015 Denominación Rioja de Origen Calificada z Bodegas Patrocinio, Cabernet Blanc 2016 výběr z hroznů z Vinných sklepů Valtice a Sauvignon 2016 pozdní sběr z Vinařství Pavlov.

1. Luna Argenta Negroamaro Primitivo 2016 Indicazione Geografica Tipica Marca Trevigiana (IGT) - Cantine di Priocca da MGM Mondo del Vino SRL, Itálie

Lahev jsem koupil v říjnu 2018 za 169,28 Kč (akce Makro). Jedná se o vinařskou oblast Puglia. Velmi jednoduchá, ale vkusná adjustáž. Za pozornost stojí ještě extrémně těžká lahev. Korek z drtě délky 44 mm. Barva je višňově červená, má vysokou intenzitu a také viskozitu. Vůně je hluboká a poměrně široká. V nástupu najdete ovocité tóny v podobě sušených višní a kompotového ovoce, které se přesouvají do tabákového listu a exotického koření. Chuť je plná a má dlouhý závěr, ve kterém vystoupí kořenitost a zajímavá ovocitost. I když má víno vysoký obsah alkoholu (14,5 % obj.), pocitově to není poznat. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2024. Hodnocení: 9 bodů.

2. Ryzlink vlašský 2016 výběr z hroznů - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev jsem koupil v říjnu 2018 za 169,- Kč (akce Globus, e-shop vinařství 179,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati U Boží muky ve vinařské obci Perná. Standardní adjustáž a korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství, který u tak vysokého přívlastku kazí dobrý dojem. Barva je zlato-žlutá, má fantastickou jiskru, intenzitu a také viskozitu. Vůně je mnohoslibná a poměrně široká. V nástupu najdete jemné květinové odstíny, které přecházejí do vyzrálých hroznů a kompotového ovoce. Chuť je středně dlouhá, plná a má veškeré atributy výběru z hroznů. Vyšší obsah zbytkového cukru příjemně prodlužuje závěr, ve kterém vystoupí také příjemná mineralita, která je pro terroir Pálavy typická. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2022. Vinařství víno doporučujeme k vepřovému masu, rybám a k tvrdým sýrům. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 8,8 g/l, obsah kyseliny 4,3 g/l, bezcukerný extrakt 17,5 g/l a obsah alkoholu 13,5 % obj. Hodnocení: 9 bodů.

3. Cabernet Blanc 2016 výběr z hroznů - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev jsem koupil v říjnu 2018 za 181,38 Kč (akce Makro, e-shop vinařství 229,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Hintertály ve vinařské obci Valtice. Standardní adjustáž a opět bohužel pouze korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má šedivé záblesky, vysokou viskozitu a střední intenzitu. Vůně nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě černého rybízu, které přechází do kopřivových odstínů. Chuť je středně dlouhá, má krásný závěr a extrakt v dozvuku. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji až do roku 2023. Vinařství doporučuje víno podávat k vepřovému a drůbežímu masu a k sýrům při teplotě 8 až 12 °C. Víno získalo ocenění: Zlatá medaile Prague Wine Trophy (2018), Stříbrná medaile Weinparade Poysdorf (2018), Stříbrná medaile Festwine (2018). Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 3,2 g/l, obsah kyseliny 6,0 g/l, bezcukerný extrakt 21,6 g/l a obsah alkoholu 13,5 % obj. Hodnocení: 8,5 bodů.

4. La Joya 2017 D.O. Valle de Colchagua (Gran Reserva) - Viñas Bisquertt, Chile

Lahev jsem koupil v srpnu 2018 za 99,- Kč (akce Mountfield, běžná cena na e-shopu prodejce 388,- Kč). Jedná se o odrůdu Carménère (100 %) z vinařské oblasti Valle de Colchagua. Staniolová záklopka a plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Adjustáž je jednoduchá, ale velmi vkusná. Vysoká lahev s bílou etiketou se opravdu povedla. Barva je rubínově červená, má velmi dobrou intenzitu a nádhernou viskozitu. Vůně nabídne v nástupu zajímavé ovocité tóny, zadní etiketa zmiňuje fíky a ostružiny a musím potvrdit, že je tomu tak. Dále zde najdete velmi jemné kořenité odstíny a jemnou vanilku. Chuť je středně dlouhá, působí velmi pitelným a spíše lehčím dojmem, než některé chilské Gran Reservy např. Viña Tarapacá. Dotyk s dubem byl provedený velmi citlivě, a i když preferuji výraznější projev třísel, dnes mi to absolutně nevadí. V závěru oceníte sametově jemná třísla, která mají zajímavý nasládlý ocásek. Dovozce doporučuje víno podávat ke steaku na grilu, ale také s plísňovými sýry, gorgonzolou nebo parmezánem. Víno oceníte také s konfitovaným husím stehnem nebo hovězím carpacciem. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2022. Vzhledem k aktuální ceně tuto Gran Reservu vřele doporučuji a to nejenom nakoupit třeba karton(y), ale nejlépe celou paletu :-) Hodnocení: 8,5 bodů. P.S. Od listopadu jsou v nabídce Mounfieldu také dva "karibské" rumy z Dominikánské republiky a oba stojí rozhodně za vyzkoušení!

5. Sancho Garcés 2015 Denominación Rioja de Origen Calificada (DOCa) (Crianza) - Bodegas Patrocinio, Uruñuela, Španělsko

Lahev jsem koupil v říjnu 2018 za 159,- Kč (Globus). Hrozny odrůdy Tempranillo z vinařské oblasti La Rioja, podoblast Rioja Alta. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Klasická adjustáž, staniolová záklopka a korek plátek-drť-plátek délky 44 mm s potiskem. Barva je granátově červená, má střední intenzitu a velmi dobrou viskozitu. Vůně nabídne v nástupu krásné ovocité tóny v podobě vyzrálých třešní, které se přesouvají do odstínů lesního ovoce (ostružiny, borůvky) a jemné vanilky. Chuť je středně dlouhá, má krásný dozvuk v podobě nasládlých třísel a kořenitých tónů. Dotyk s dubem je perfektní a to díky zrání v amerických dubových sudech po dobu 12 měsíců a následně na lahvi ve vinařství po dobu 6 měsíců. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2025. Hodnocení: 8,5 bodů.

6. La Joya 2017 D.O. Valle de Colchagua (Gran Reserva) - Viñas Bisquertt, Chile

Lahev jsem koupil v srpnu 2018 za 99,- Kč (akce Mountfield, běžná cena na e-shopu prodejce 388,- Kč). Jedná se o odrůdu Cabernet Sauvignon (100 %) z vinařské oblasti Valle de Colchagua. Stanilová záklopka a plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je granátově červená, má rubínové záblesky a střední intenzitu. Viskozita je velmi slušná. Vůně je ovocitá a nabídne v nástupu tóny ostružin, které se přesouvají do vyzrálých třešní a černého rybízu. Na pozadí vystoupí jemná vanilka a kořenité odstíny. Chuť je středně dlouhá a má krásnou ovocitost, která přechází do kořenitých tónů v podobě muškátového oříšku a hřebíčku. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2023. Dovozce víno doporučuje ke grilovanému steaku z červeného masa s přírodní omáčkou nebo pečené jehněčí kotletě. Hodnocení: 8,5 bodů.

7. La Joya 2017 D.O. Valle de Colchagua (Gran Reserva) - Viñas Bisquertt, Chile

Lahev jsem koupil v srpnu 2018 za 99,- Kč (akce Mountfield, běžná cena na e-shopu prodejce 388,- Kč). Jedná se o odrůdu Chardonnay (100 %) z vinařské oblasti Valle de Colchagua. Staniolová záklopka a plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je slámově žlutá, má střední intenzitu a velmi vysokou viskozitu. Vůně nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě citrusového ovoce a banánů, které se přesouvají do kompotového ovoce. Chuť je středně dlouhá až plná, má krásnou šťavnatost v podobě pikantní kyselinky a dlouhý dozvuk. V závěru vystoupí zajímavá vanilka a jemná kořenitost. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji do roku 2021. Dovozce doporučuje víno podávat k pokrmům z mořských plodů, například ke španělské paelle s krevetami, mušlemi, rajčaty a šafránem. Hodnocení: 8,5 bodů.

8. Sauvignon 2016 pozdní sběr - Vinařství Pavlov s.r.o.

Lahev jsem koupil v říjnu 2018 za 181,38 Kč (akce Makro). Hrozny mají původ na viniční trati Sahara ve vinařské obci Pavlov. Adjustáž jsem hodnotil v rámci postřehů z vypitých vín v říjnu 2018 a jednalo se o Tramín červený 2016 pozdní sběr. Barva je slámově žlutá, má velmi slušnou intenzitu a výbornou viskozitu. Vůně je od prvního okamžiku mnohoslibná a poměrně široká. V nástupu najdete extraktivní ovocité tóny v podobě zralých hrušek, broskví a angreštu, které se přesouvají do rybízových tónů a kompotového ovoce. Chuť je středně dlouhá, má krásnou ovocitost v dozvuku a vyzrálost. Archivační potenciál odhaduji do roku 2020. Vinařství doporučuje víno podávat ke grilovaným či pečeným rybám, jemným zvěřinovým paštikám či grilovanému selátku. Lahev získala následující ocenění: Salon vín - Národní soutěž vín ČR (2018), Stříbrná medaile Vinařské Litoměřice (2018), Zlatá medaile Vino Ljubljana (2018), Pálavská galerie vín (2018), Stříbrná medaile Grand Prix Vinex (2018), Stříbrná medaile Concours Mondial de Bruxelles (2018), Bronzová medaile Decanter World Wine Awards (2018) London, Zlatá medaile Oenoforum (2017). Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 7,8 g/l, obsah kyseliny 6,5 g/l a obsah alkoholu 12,5 % obj. Hodnocení: 8,5 bodů.

9. Sauvignon blanc 2018 Marlborough - Greyrock Hawke´s Bay, New Zeland

Lahev jsem koupil v říjnu 2018 za 139,- Kč (akce Mountfield, běžná cena 499,- Kč). S tímto Sauvignonem blanc jsem koupil také Pinot gris ze stejného vinařství. Na zadní etiketě je český překlad názvu vinařství, odkud přebírám následující text: Prastará vyschlá řečiště v Hawke´s Bay obsahují druh šedého kamene (greyrock), který Maorové nazývají "onewa". V těchto říčních planinách se nachází vinohrady, ze kterých pochází vína příjemné chuti zralého ovoce, se silným charakterem a nečekaně slabou kyselostí. Šroubovací uzávěr a velmi zajímavá adjustáž. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a vysokou viskozitu. Vůně je extraktivní a nabídne černo-rybízové tóny, které přechází do zralého angreštu a grapefruitu, obojí je zastoupené také v chuti. Kyselinka je příjemně šťavnatá a popožene vás k dalšímu doušku. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2022. Dovozce doporučuje víno lehce vychlazené podávat jako aperitiv, s plody moře nebo mírně kořeněnými asijskými pokrmy. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 8 bodů.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2939x