O Víně

01.11.2018 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 01.11.2018 07:00

Postřehy z vín vypitých v říjnu 2018

V průběhu října jsem otevřel 9 lahví z 5 států. Největší zastoupení měl moravská vína (5x). Dva zástupci byly z Německa a po jednom z Francie, Chile a J.A.R. Nejvíce mi chutnal chilský Merlot 2015 D.O. Valle del Maipo (Gran Reserva) z Viña Tarapacá, jihoafrický Chenin Blanc 2016 W. O. Swartland, německý Riesling 2017 Qualitätswein z vinařství Anselmann a z moravských Irsai Oliver 2017 kabinetní od Petra Skoupila, Pálava 2016 výběr z bobulí z Vinařství U Kapličky a Tramín červený 2016 pozdní sběr z Vinařství Pavlov. V říjnu měla všechna degustovaná vína velmi slušnou úroveň.

1. Chateau les Sapins de Gaillou 2016 Appellation Bordeaux Controlée (AOC) - Chateau les Sapins de Gaillou, Francie

Lahev jsem koupil v červnu 2018 za 129,- Kč (víno měsíce Globus). Odrůda Merlot a Cabernet Sauvignon v poměru padesát na padesát z vinařské oblasti Bordeaux. Staniolová záklopka a korek plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je granátově červená, má velmi dobrou intenzitu a také viskozitu. Vůně je hluboká a nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě černého rybízu, které přechází do sušených višní a griotky. Chuť je kořenitá a má středně dlouhé doznívání. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál dohaduji až do roku 2022. Hodnocení: 7,5 bodů.

2. Merlot 2015 D.O. Valle del Maipo (Gran Reserva) - Viña Tarapacá ex Zavala, Chile

Lahev jsem koupil v prosinci 2017 za 199,- Kč (akce Globus). Základ pro tento Merlot pochází z vinohradů ze čtyř různých poloh v oblasti Isla de Maipo. Víno leželo 14 měsíců v sudech barrique z amerického a francouzského dubu. Plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je granátově červená, má velmi vysokou viskozitu a také intenzitu. Vůně je hluboká a nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě sušených višní, griotky a jemné vanilky. Chuť je plná a má dlouhé doznívání, ve kterém vystoupí kořenité tóny a robustní struktura. Dotyk s dubem je vyšší, ale moc se mi líbí. Třísla a extrakt o sobě dávají vědět, vše je velmi dobře zakomponované do výsledného celku. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2025. Vinařství k tomuto Merlotu doporučuje pokrmy připravené grilováním, pečením a dušením hovězího a vepřového masa, divočáka nebo jater. Hodnocení: 9 bodů.

3. Riesling 2017 Qualitätswein - Anselmann GmbH Edesheim, Pfalz, Německo

Lahev jsem koupil v říjnu 2018 za 129,- Kč (akce Globus). Hrozny odrůdy Ryzlink rýnský mají původ ve vinařské oblasti Pfalz. Tradiční adjustáž této řady a šroubovací uzávěr. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a velmi dobrou viskozitu. Vůně je odrůdová a nabídne jemné tóny lipového květu, které přecházejí do citrusových odstínů a sušených meruněk. Chuť je středně dlouhá a má podle očekávání pikantní kyselinku. V závěru vystoupí krásná mineralita a minimum zbytkového cukru. Je to ideální víno k rybím pokrmům. Archivační potenciál odhaduji až do roku 2023, ale lahev můžete otevřít již teď. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 8,5 bodů.

4. Riesling 2017 Qualitätswein - Weinkellerei Hecht Sheim GmbH, Rheinhessenstraße 25, 55129 Mainz, Německo

Lahev jsem koupil v září 2018 za 119,- Kč (akce Globus). Hrozny odrůdy Ryzlink rýnský mají původ v oblasti Mosel. Na přední etiketě je Edition Abtei Himmerod aus der Steillage. S tímto vinařstvím jsem se již setkal v rámci postřehů v dubnu 2017. Konkrétně se jednalo o Riesling 2015 Qualitätswein (hodnocení: 8 bodů). Šroubovací uzávěr a vkusná etiketa. Barva je zlato-žlutá se zelenkavými odlesky, má nižší intenzitu a střední viskozitu. Vůně je jemná a má velmi slabé tóny lipového květu, které přechází do příjemných odstínů vyzrálých hroznů. Chuť je středně dlouhá, působí sice lehčím dojmem, ale celkový dojem je dobrý. V dozvuku můžete objevit slabou mineralitu a pikantní kyselinku. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji až do roku 2019. Hodnocení: 8 bodů.

5. Chenin Blanc 2016 W. O. Swartland - Swartland Winery, Malmesbury, J.A.R.

Lahev jsem koupil v srpnu 2018 za 189,- Kč (akce Mountfield, běžná cena 599,- Kč). Jedná se o prémiovou řadu Bush Vine z vinařské oblasti Swartland. Velmi jednoduchá adjustáž v podobě černo-bílé etikety se zlatým logem. Plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je slámově žlutá, má velmi vysokou intenzitu a také viskozitu. Vůně v nástupu nabídne jemné ovocité tóny v podobě broskvových tónů, sušených meruněk a citrusových odstínů. Chuť je středně dlouhá až dlouhá, plná a má nádherný extrakt v dozvuku, ve kterém najdete ovocitost a vyzrálost. V závěru je velmi zajímavá nasládlost. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2022. Co se týče doporučení k pokrmům, přebírám následující text ze stránek Mountfieldu. Víno bude chutnat jen tak s bruschettou, ale do kulinářského nebe vás povznese v kombinaci se smaženými hřebenatkami s chřestem na lůžku ze zelených lístků salátu. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 8,5 bodů.

6. Tramín červený 2016 pozdní sběr - Vinařství Pavlov s.r.o.

Lahev jsem koupil v říjnu 2018 za 181,38 Kč (akce Makro). Hrozny mají původ na viniční trati Nad Jezerem ve vinařské obci Pavlov. Adjustáž má šmrnc a na etiketě najdete například vinařské motivy. Za pozornost stojí ještě extrémně vysoká lahev. Plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má velmi vysokou viskozitu a velmi dobrou intenzitu. Vůně je odrůdová a nabídne v nástupu tóny čajových růží, které doplňuje kořenitost, která pak dominuje ve středně dlouhé chuti. V dozvuku vystoupí vyzrálost a extrakt. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji až do roku 2020. Vinařství doporučujeme víno podávat k pikantním úpravám drůbežího či vepřového masa, asijské kuchyni či nepříliš sladkým dezertům. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 5,3 g/l, obsah kyseliny 4,6 g/l a obsah alkoholu 13,5 % obj. Hodnocení: 8,5 bodů.

7. Irsai Oliver 2017 kabinetní - Skoupil Petr Velké Bílovice

Lahev jsem koupil v říjnu 2018 za 178,96 Kč (akce Makro). Hrozny mají původ na viniční trati Přední hora ve vinařské obci Velké Bílovice. Jednoduchá, ale velmi vkusná adjustáž. Plastová zátka délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má velmi vysokou viskozitu a střední intenzitu. Vůně nabídne v nástupu jemné muškátové tóny, které přechází do citrusových plodů a medových pláství. Chuť je svěží, extraktivní a má krásnou odrůdovost. V závěru najdete muškátový květ a medové odstíny. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji do roku 2020. Vinařství víno doporučuje k svěžím salátům či dezertu. Analytické hodnoty: bezcukerný extrakt 23,6 g/l a obsah alkoholu 11,5 % obj.  Hodnocení: 8,5 bodů.

8. Pálava 2016 výběr z bobulí - Vinařství U Kapličky s.r.o. Zaječí

Lahev z řady Selection jsem koupil v září 2018 za 118,30 Kč (výprodej Lidl, běžná cena 169,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati U Kapličky ve vinařské obci Zaječí. Standardní adjustáž této řady a korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je slámově žlutá, má olejovitý projev, dobrou intenzitu a vysokou viskozitu, která odpovídá zatřídění podle zbytkového cukru. Po zakroužení zůstávají na stěnách skleničky dlouhé mosty, které pomalu stékají. Vůně je mnohoslibná a nabídne v nástupu máslové hrušky, kompotové ovoce a sušené mandarinky. Chuť je dlouhá a podle předpokladů má v závěru vysoký obsah zbytkového cukru. V dozvuku vystoupí lehká kořenitost a zvláštní vanilka. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji až do roku 2023. Vinařství doporučuje víno podávat k dezertům při teplotě 9 až 11 ºC. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 42,3 g/l, obsah kyseliny 5,6 g/l, bezcukerný extrakt 20,5 g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj. Hodnocení: 8,5 bodů.

9. Neuburské 2016 pozdní sběr - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev jsem koupil v říjnu 2018 za 139,- Kč (akce Globus). Hrozny mají původ na viniční trati Pod Slunným vrchem ve vinařské obci Dolní Dunajovice. Neuburské 2015 pozdní sběr (hodnocení: 8,5 bodů) jsem zmiňoval v rámci měsíčního přehledu v říjnu 2017 (viniční trať Kraví hora ve vinařské obci Dolní Dunajovice). Lepený korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má velmi dobrou intenzitu a také viskozitu. Vůně je jemná a nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě citrusových plodů, které přechází do květinových odstínů. Chuť je středně dlouhá a má krásnou harmonii s mandlovým závěrem. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji až do roku 2022. Vinařství víno doporučuje k pečené drůbeži, grilovaným rybám a k jemným paštikám. Hodnocení: 8 bodů.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4000x