O Víně

03.05.2018 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 03.05.2018 07:00

Postřehy z vín vypitých v dubnu 2018

V průběhu dubna jsem otevřel 9 lahví ze dvou států. Největší zastoupení měla vína z Francie (6x). Tři vína byla z Moravy. Nejvíce mne zaujalo Chateau les Mourlanes 2014 Appellation Médoc Protégée a Sylvaner 2016 AOC z Francie. Z Moravy to pak byl Muškát moravský 2016 pozdní sběr z Vinného sklepa Sovín, Chardonnay 2015 pozdní sběr ze Zámeckého vinařství Bzenec a Rulandské bílé 2016 pozdní sběr ze stejného vinařství.

1. Tramín červený 2016 odrůdové jakostní - Vinařství Trávníček a Kořínek, spol. s r.o.

Lahev jsem koupil v březnu 2018 za 180,- Kč (výprodej Globus, běžná cena 249,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati U Chlupa ve vinařské obci Hnanice. S tímto vinařstvím nemám žádné zkušenosti a je to asi rok, co jsem jejich vína viděl poprvé v Globusu. Na webových stránkách vinařství již toto víno nenajdete. Z aktuální nabídky vín si můžete vybrat z několika řad: Pozdravy z národního parku, Vína originální certifikace Znojemské podoblasti, Prémium, Apri (15 měsíců v sudu barrique) a Kvevri. Podle etikety by se mělo jednat o základní řadu Pozdravy z národního parku. Moderně pojatá adjustáž a šroubovací uzávěr. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a výbornou viskozitu. Vůně je jemná a v nástupu najdete tóny čajových růží, které doplňují odstíny tropického ovoce. Chuť je středně dlouhá a má příjemný extrakt v závěru v podobě limetek. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji do roku 2019. Vzhledem k běžné ceně docela zklamání. Hodnocení: 7,5 bodů.

2. Sylvaner 2016 Appellation Alsace Contrôlée (AOC) - Ernest Wein, Francie

Lahev suchého Sylvaneru jsem koupil v dubnu 2018 za 90,30 Kč (výprodej Lidl, původní cena 129,- Kč). Tradiční tvar lahve a adjustáž z tohoto vinařství. Plastová zátka nomacorc délky 38 mm. Barva je zlato-žlutá, má velmi vysokou viskozitu a střední intenzitu. Vůně nabídne v nástupu jemné tóny vyzrálých hroznů a rozinek, které přecházejí do slabých herbálních odstínů. Chuť je středně dlouhá, má krásný ovocitý extrakt a pikantní kyselinku. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji až do roku 20120. Hodnocení: 8,5 bodů.

3. Duc de Chasteignier 2016 Appellation Listrac Protégée (AOP) - EMB33189, Francie

Lahev jsem koupil v dubnu 2018 za 104,30 Kč (výprodej Lidl, původní cena 149,- Kč). Původ vína je ve vinařské oblasti Bordeaux, podoblast Listrac. Staniolová záklopka, ale plastová zátka nomacorc délky 38 mm. Barva je rubínově červená, má střední intenzitu a také viskozitu. Vůně nabídne ovocité tóny, které přechází do jemného koření. Chuť je středně dlouhá a má ovocitý závěr, ve kterém najdete bobulové ovoce. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji až do roku 2022. Hodnocení: 8 bodů.

4. Muškát moravský 2016 pozdní sběr - Vinný sklep Sovín, s.r.o.

Lahev jsem koupil v dubnu 2018 za 104,30 Kč (výprodej Lidl, běžná cena 149,- Kč). Zvláštní je, že pro Vinný sklep Sovín víno plnil Neoklas Šardice a.s. Na etiketě je perokresba zámku. Na konci devadesátých let a také začátkem první dekády dvacátého prvního století, jsem vína ze Sovína velmi rád kupoval a nedal na ně dopustit. Pak ale přišlo období hledání nového majitele a dlouho jsem z tohoto vinařství nic neměl. Hrozny mají původ ve vinařské podoblasti Mikulovské, víc se toho ale nedozvíte. Staniolová záklopka a lepený korek délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a velmi vysokou viskozitu. Vůně je extraktivní a odrůdová od prvního okamžiku. V nástupu vystoupí ovocité tóny v podobě citrusového ovoce, které se přesouvají do slabých muškátových tónů. Chuť je středně dlouhá a má pikantní kyselinku, která povzbudí k další skleničce. V dozvuku je zajímavá ovocitost. Lahev můžete otevřít již teď, archivaci doporučuji maximálně do roku 2020. Hodnocení: 8,5 bodů.

5. Chardonnay 2015 pozdní sběr - Zámecké vinařství Bzenec s.r.o.

Lahev jsem v dubnu 2018 dostal. Jedná se o kolekci Collection 1508 PS. PS neznamená obvyklé Post Scriptum, ale "pozdní sběr", která podle webových stránek vinařství znamená: Novou kolekci přívlastkových vín ze slovácké podoblasti pro gastronomii, která jsou vhodná i k významným příležitostem. Vína jsou ideální pro snoubení s vybranými jídly, svojí odrůdovou čistotou a typičností povznesou společnou chuť na dokonalý zážitek. Z pohledu původu hroznů se toho bohužel moc nedovíme (kromě vinařské podoblasti Slovácko) a to také platí v případě webových stránek, kde je pouze ročník 2015. Korek-plátek-drť plátek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je citrónově žlutá, má vysokou intenzitu a také viskozitu. Vůně nabídne ovocité tóny v podobě citrusových plodů a sušené pomerančové kúry, což více ukazuje na Rulandské šedé. Chuť je svěží, plná a má velmi zajímavý extrakt v dozvuku, ve kterém najdete tóny vyzrálého ananasu a tropického ovoce. Lahev má svůj vrchol stále před sebou, archivační potenciál odhaduji až do roku 2022. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 8,7 g/l, obsah kyseliny 7,3 g/l, bezcukerný extrakt 24,6 g/l a obsah alkoholu 12,5 % obj. Vinařství doporučuje víno podávat k předkrmům, masům s bílou omáčkou, steakům nebo uzené rybě. Lahev získala ocenění: Zlatá medaile Slovácká podoblast Národní Salon vín (2016), Stříbrná medaile Král vín ČR (2016), Stříbrná medaile Concours Mondial de Bruxelles (2017) a Stříbrná medaile Decanter - stříbrná medaile (2017). Hodnocení: 8,5 bodů.

6. Duc de Hauron 2016 Appellation Graves Protégée (AOP) - EMB33189, Francie

Lahev jsem koupil v dubnu 2018 za 104,30 Kč (výprodej Lidl, původní cena 149,- Kč). Mělo by se jednat o směs odrůdy Merlot a Cabernet Sauvignon z vinařské podoblasti Graves. Staniolová záklopka, ale zátka nomacorc délky 38 mm. Barva je purpurově červená, má fialové záblesky, vysokou viskozitu a velmi slušnou intenzitu. Vůně je ovocitá a můžete v ní například najít lesní ovoce (ostružiny, borůvky), které se přesouvají do švestkových povidel. Chuť je středně dlouhá a má pikantní kyselinku a výraznější třísla, což je typické pro vína z Graves. Lahev má svůj vrchol před sebou a archivační potenciál odhaduji až do roku 2023. Hodnocení: 8 bodů.

7. Château Cantegric 2015 Appellation Haut-Médoc Contrôlée (AOC) - EARL Bosq et Fils, Francie

Lahev jsem koupil v dubnu 2018 za 169,- Kč (Lidl). Původ vína hledejte ve vinařské oblasti Bordeaux, podoblast Haut-Médoc. Korek plátek-drť-plátek délky 44 mm s potiskem. Barva je višňově červená, má velmi slušnou intenzitu a také viskozitu. Vůně je hluboká a nabídne tóny sušených višní a griotky, které se přesouvají do kořenitých odstínů a jemné vanilky. Chuť je středně dlouhá a má kořenito-ovocitý dozvuk. Lahev má svůj vrchol stále přes sebou, archivační potenciál odhaduji až do roku 2023. Lidl k tomuto vínu doporučuje sýry s modrou plísní. Hodnocení: 8 bodů.

8. Rulandské bílé 2016 pozdní sběr - Zámecké vinařství Bzenec s.r.o.

Lahev jsem v dubnu 2018 dostal. Bohužel ani v tomto případě se nedozvíte původ hroznů. Korek plátek-drť-plátek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je slámově žlutá, má střední intenzitu a velmi vysokou viskozitu. Vůně nabídne ovocité tóny v podobě tropického ovoce (žlutý meloun, citrusy), které se přesouvají do vyzrálých hroznů. Chuť je plná a má středně dlouhý závěr, ve kterém oceníte opět ovocitost, extrakt a svěží kyselinku. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji až do roku 2023. Vinařství víno doporučuje k uzeným rybám a masu. Hodnocení: 8,5 bodů.

9. Chateau les Mourlanes 2014 Appellation Médoc Protégée (AOP) - Vignobles Lacombe - Civrac en Médoc, Francie

Lahev jsem koupil v dubnu 2018 za 149,- Kč (výprodej Lidl, původní cena 199,- Kč). Jedná se o Cru Bourgeois a mělo by se jednat o směs odrůdy Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon, Merlot. Staniolová záklopka a plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství, denominace a ročníku sklizně. Barva je granátově červená, má střední intenzitu a velmi slušnou viskozitu. Vůně je hluboká a extraktivní od prvního okamžiku. V nástupu najdete výrazné odstíny ostružin a višní, které přechází do kořenitých tónů. Na pozadí vystoupí jemná griotka. V závěru vystoupí robustní třísla a kořenitost, která prodlužuje závěr. Dotyk s dubem je vyšší. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2024. Hodnocení: 9 bodů.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3584x