O Víně

02.04.2018 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 02.04.2018 07:00

Postřehy z vín vypitých v březnu 2018

V průběhu března jsem otevřel 8 lahví z 3 států. Největší zastoupení měla moravská vína (5x) a působila velmi přesvědčivým dojmem. Dva zástupci byli z Francie a jeden z Argentiny. Nejvíce mne oslovil Pinot blanc 2015 výběr z hroznů z vinařství Spielberg Archlebov. Vysoké hodnocení získala i další vína ze Spielbergu, např. Frankovka 2012 pozdní sběr a Modrý Portugal 2015 pozdní sběr. Velmi mne také oslovilo Neuburské 2015 pozdní sběr z Vinařství Bunža Vlastimil a Château Meillier Bordeaux Supérieur 2015 Appellation Bordeaux Contrôlée.

1. Frankovka 2012 pozdní sběr - Spielberg Archlebov s.r.o.

Lahev jsem koupil v únoru 2018 za 175,- Kč (akce Globus, e-shop vinařství 250,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Malíny (vinice Oulehle) ve vinařské obci Žarošice. Na lahvi je nálepka "Archivní víno". Standardní adjustáž a plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je rubínově červená, má střední intenzitu a velmi vysokou viskozitu. Vůně je lehce ovlivněna korkovou vadou, takže víno dekantuji a nechávám provětrat, abych se zbavil nepříjemného odéru. I po delším provětrání se nepříjemný odér stále nedaří "vynulovat", takže se vracím po dvou dnech do Globusu a kupuji další lahev. A teď je to teprve Frankovka, jak má být. Vůně je odrůdová a nabídne v nástupu jemné ovocité tóny v podobě peckového ovoce, které se přesouvají do jemné vanilky a slabých kořenitých odstínů. Chuť je středně dlouhá, harmonická a má velmi hebká až sametová třísla. Nazrávání ve vinařství se velmi pozitivně podepsalo na výsledné kvalitě. Dotyk s dubem je velmi malý a nenarušil odrůdovost. Víno je na svém vrcholu, na kterém se pravděpodobně udrží do roku 2019. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 0,9 g/l, obsah kyseliny 5,5 g/l, bezcukerný extrakt 24,1 g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj. Víno získalo následující ocenění: Zlatá medaile Prague Wine Trophy (2014), Zlatá medaile Mikulovské vinné trhy (2014), Diplom AWC Vienna (2014). Poměr cena / kvalita vychází velmi pozitivně a vřele doporučuji tuto Frankovku vyzkoušet. Hodnocení: 8,5 bodů.

2. Neuburské 2015 pozdní sběr - Vinařství Bunža Vlastimil, Bzenec

Lahev jsem koupil v únoru 2018 za 100,- Kč (výprodej Globus, původní cenu neznám). Hrozny mají původ ve vinařské obci Hovorany v podoblasti Slovácko (viniční trať není uvedena). Narazit dnes na Moravě nebo v Čechách na odrůdu Neuburské, je stále větší a větší problém. Barva je zlato-žlutá, má vysokou intenzitu i viskozitu. Vůně je kouzlená od prvního okamžiku. V nástupu najdete květinové tóny rozkvetlých citrusů, které se přesouvají do medových odstínů. Chuť je plná, harmonická a má všechny atributy vyzrálých hroznů, které vystoupí v dozvuku. Kyselinka je v perfektní harmonii se zbytkovým cukrem. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji až do roku 2020. Vinařství uvádí snoubení vína s kuřecím masem, těstovinami, polotvrdými sýry a saláty. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 8,5 bodů.

3. Modrý Portugal 2015 pozdní sběr - Spielberg Archlebov s.r.o.

Lahev jsem koupil v únoru 2018 za 159,- Kč (akce Globus, e-shop vinařství již toto víno nenabízí, takže původní cenu neznám). Hrozny mají původ na viniční trati Malíny (vinice Dolní Maliny) ve vinařské obci Archlebov. Korek plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je rubínově červená, má velmi dobrou viskozitu a intenzitu. Vůně nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě třešní nebo višní, které se přesouvají do jemné vanilky a sladkých dřevin. Chuť je plná, má krásnou ovocitost (peckové ovoce) a příjemný dozvuk. Dotyk s dubem byl provedený velmi citlivě. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji až do roku 2022. Hodnocení: 8,5 bodů.

4. Pinot blanc 2015 výběr z hroznů - Spielberg Archlebov s.r.o.

Lahev jsem koupil v únoru 2018 za 183,- Kč (akce Globus, e-shop vinařství 200,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Malíny (vinice Dolní Maliny) ve vinařské obci Archlebov. Plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je slámově žlutá, má velmi slušnou intenzitu a vysokou viskozitu, která působí olejovitým dojmem a po zakroužení ve skleničce za sebou zanechává dlouhé mosty. Vůně je mnohoslibná a kouzelná od prvního okamžiku. V nástupu ohromí kompotové tóny připomínající vyzrálé hrušky, které se přesouvají do citrusů a sušených jablek. Čím více bylo víno rozdýcháno, objevovaly se další zajímavé dimenze. Chuť je plná a má famózní ovocitý závěr, ve kterém najdete pikantní kyselinku a vyšší zbytkový cukr. V závěru oceníte velmi vysoký extrakt, který prodlužuje dozvuk. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji až do roku 2022. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 11,4 g/l, obsah kyseliny 8,3 g/l, bezcukerný extrakt 25,6 g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj. Víno získalo Stříbrnou medaili na Prague Wine Trophy (2017). Hodnocení: 9 bodů.

5. Château Meillier Bordeaux Supérieur 2015 Appellation Bordeaux Contrôlée (AOC) - Château Meillier, Francie

Lahev jsem koupil v březnu 2018 za 149,- Kč (Globus - víno měsíce). Jedná se o kupáž odrůdy Merlot (85 %), Cabernet Sauvignon (14 %), Malbec (0,5 %) a Petit Verdot (0,5 %). Víno má původ ve vinařské oblasti Bordeaux. Velmi vkusná adjustáž, staniolová záklopka a plný korek délky 44 mm s potiskem. Barva je višňově červená, má fialové záblesky, vysokou intenzitu a viskozitu. Vůně je v nástupu ovocitá a připomíná lesní plody (maliny, ostružiny, borůvky), které se přesouvají do rybízového listu a jemných kořenitých tónů. Chuť je plná až hutná a má nasládlá třísla v závěru, která mají zdroj v ročním zrání v dubovém sudu. Dotyk s dubem je střední a spolu s vysokým obsahem alkoholu (14 % obj.) je po dvou skleničkách poznat v hlavě. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji až do roku 2023. Globus víno doporučuje k hovězím steakům a sýrům s ušlechtilou bílou plísní. Hodnocení: 8,5 bodů.

6. Gewurtztraminer 2016 Appellation Alsace Contrôlée (AOC) - SCVB À 68630 Bennwihr, Francie

Lahev polosuchého tramínu jsem koupil v prosinci 2017 za 118,30 Kč (výprodej Lidl, původní cena 169,- Kč). Obvykle se v tomto obchodním řetězci z oblasti Alsace prodávají polosladká vína. Moderně pojatá adjustáž, ale všechno kazí zátka nomacorc délky 38 mm. Odrůdu Gewurtztraminer můžete velmi často i v apelaci Grand Cru vidět v uvedeném obchodním řetězci, viz například postřehy z vín vypitých v únoru 2015 nebo v části IX. a v části IV. z rozsáhlého seriálu "Hodnocení francouzských vín prodávaných v Lidlu". Barva je slámově žlutá, má vysokou viskozitu a velmi slušnou intenzitu. Vůně je odrůdová a nabídne v nástupu velmi výrazné kořenité tóny, které se přesouvají do rozkvetlých čajových růží. Chuť je plná, nižší zbytkový cukr je poznat, i když víno nepůsobí tak přeslazeným dojmem. V dozvuku najdete zajímavý ocásek, připomínající jemnou slanost a mineralitu. I když se nejedná o Grand Cru, víno stojí rozhodně za pozornost a díky nižšímu zbytkovému cukru má vyšší obsah alkoholu. Hodnocení: 8 bodů.

7. Michel Torino Tannat - Bodega El Esteco, Argentina

Lahev jsem koupil v březnu 2018 za 138,- Kč (přímo od českého dovozce, akce 4+2 zdarma). Lahev nemá uvedený ročník sklizně a nenajdete ho bohužel ani na webových stránkách. Hrozny mají původ v oblasti Colchaquí Valley na severu Argentiny v nadmořské výšce 1700 metrů. Standardní adjustáž pro řadu Collection a šroubovací uzávěr. Barva je višňově červená, má vysokou intenzitu a viskozitu. Vůně je ovocitá a nabídne v nástupu tóny ostružin a borůvek, které se přesouvají do jemných kořenitých odstínů. Chuť je středně dlouhá a má krásnou kořenitost, která prodlužuje závěr. Třísla mají robustní strukturu. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji až do roku 2023. Hodnocení: 8 bodů.

8. Ryzlink rýnský 2016 pozdní sběr - Spielberg Archlebov s.r.o.

Lahev jsem koupil v únoru 2018 za 175,- Kč (akce Globus, e-shop vinařství 190,- Kč). Šroubovací uzávěr a standardní adjustáž. Hrozny mají původ na viniční trati Malíny (vinice Dolní Maliny) ve vinařské obci Archlebov. Barva je zlato-žlutá, má zelenkavé záblesky, velmi slušnou viskozitu a intenzitu. Vůně je jemná a nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě sušených meruněk, které přechází do citrusových plodů a lipového květu. Chuť je středně dlouhá, má velmi pikantní kyselinku a jemnou mineralitu v závěru. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 4,0 g/l, obsah kyseliny 6,7 g/l, bezcukerný extrakt 21,5 g/l a obsah alkoholu 12,5 % obj.  Hodnocení: 8 bodů.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3105x