O Víně

28.12.2017 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 28.12.2017 07:00

Postřehy z vín vypitých v prosinci 2017

V průběhu prosince jsem otevřel 9 lahví ze čtyř států. Největší zastoupení měla moravská vína (4x), následovaná dvěma zástupci ze Španělska a Francie. Jeden zástupce byl z Chile. V tomto měsíčním přehledu měl nejvyšší hodnocení Pinot Noir 2016 D.O. Valle de Leyda Gran Reserva z Viña Tarapacá ex Zavala a Rulandské šedé 2016 pozdní sběr z Nového vinařství a.s. Měřín. Vysoko jsem také hodnotil francouzské Domaine Asco 2015 Appellation Corbières Protégée a Rulandské šedé 2015 pozdní sběr - Vinné sklepy Valtice, a.s.

1. Ego No. 75 (Rulandské bílé) 2016 pozdní sběr - Zámecké vinařství Bzenec s.r.o.

Lahev jsem koupil v říjnu 2017 za 169,- Kč (akce Kaufland, 199,- Kč e-shop vinařství). Hrozny mají původ na viniční trati Klínky ve vinařské obci Vracov ve vinařské podoblasti Slovácko. Tradiční adjustáž a plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má velmi dobrou intenzitu a také viskozitu. Vůně je extraktivní a nabídne v nástupu květinové odstíny, které se přesouvají do vyzrálého tropického ovoce (žlutý meloun). Chuť je plná a má velmi slušný extrakt v závěru, ve kterém najdete příjemnou kořenitost a vyzrálé hrozny. Vinařství víno doporučuje podávat k uzené rybě, paštikám či tvrdým kozím sýrům. Víno můžete otevřít již teď, archivační potenciál dohaduji až do roku 2022. Lahev získala ocenění: Stříbrná medaile Národní salon vín Slovácká podoblast (2017). Analytické údaje: obsah zbytkového cukru 4,5 g/l, obsah kyseliny 5,8 g/l, bezcukerný extrakt 23,4 g/l a obsah alkoholu 12,5 % obj. Hodnocení: 8 bodů.

2. Rulandské šedé 2015 pozdní sběr - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev jsem koupil v říjnu 2017 za 169,- Kč (akce Globus, e-shop vinařství 189,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Kraví hora ve vinařské obci Dolní Dunajovice. Standardní adjustáž a korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je citrónově žlutá, má velmi dobrou intenzitu a viskozitu. Vůně je extraktivní a nabídne v nástupu ovocité tóny v podobě citrusů, které se dále přesouvají do odstínů sušené pomerančové kůry, která je pro Rulandské šedé tak typická. Ovocitost je také ve středně dlouhé chuti, ve které oceníte nádherný extrakt připomínající vyzrálé hrozny. Vyšší zbytkový cukr (15,6 g/l) této rulandě sluší a kyselinka (7,0 g/l) vás popožene k dalšímu doušku. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji až do roku 2021. Vinařství víno doporučuje k drůbeži s nádivkou a k uzeným sýrům. Lahev získala ocenění: Zlatá medaile Prague Wine Trophy (2017). Analytické údaje: obsah zbytkového cukru 15,6 g/l, obsah kyseliny 7,0 g/l, bezcukerný extrakt 22,7 g/l a obsah alkoholu 12,0 % obj. Hodnocení: 8,5 bodů.

3. Rulandské šedé 2016 pozdní sběr - Nové vinařství a.s. Měřín

Lahev z řady Cépage  jsem koupil v říjnu 2017 za 159,- Kč (akce Tesco, e-shop vinařství 202,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Lagenwarte ve vinařské obci Nový Přerov v Mikulovské vinařské podoblasti. S touto řadou jsem se již seznámil prostřednictvím recenze ročníku 2013 (hodnocení: 8-7-7). Skleněný uzávěr, který jsem si za poslední roky mimořádně oblíbil pro jeho univerzálnost a tradiční adjustáž. Barva je zlato-žlutá, má nižší intenzitu a velmi dobrou viskozitu. Vůně je jemná a nabídne ovocité tóny v podobě kandovaného a tropického ovoce, které přechází do sušených odstínů pomerančové kůry. Chuť je středně dlouhá, plná a má příjemný vyšší zbytkový cukr (7,1 g/l) v dozvuku, který prodlužuje závěr. V chuti můžete dále najít jemné tóny chlebovinky, které jsou pro tuto odrůdu tak typické. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji až do roku 2021. Analytické údaje: obsah zbytkového cukru 12,9 g/l, obsah kyseliny 7,1 g/l a obsah alkoholu 12,0 % obj. Hodnocení: 9 bodů.

4. Viña Albali Gran Selección 2015 Denominación Valdepeñas de Origen (DO) - Félix Sólis S.A., Ciudad Real, Španělsko

Lahev jsem koupil v listopadu 2017 za 99,90 Kč (Globus). Jedná se o odrůdu Tempranillo z vinařské podoblasti Valdepeñas, která spadá do vinařské oblasti Castilla - La Mancha. Víno zrálo 3 měsíce v sudu typu barrique z amerického dubu. Staniolová záklopka a korek z drtě délky 44 mm s potiskem.  Barva je purpurově červená, má vysokou intenzitu a také viskozitu. Vůně je jemná a nabídne v nástupu ovocité tóny připomínající sušené višně a kompotové ovoce, které přechází do kořenitých tónů. Chuť je středně dlouhá s nádherně jemnými třísly. Dotyk s dubem je velmi malý, takže je to především o odrůdovosti. V závěru oceníte ovocitost a velmi slabou kořenitost. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2022. Hodnocení: 8 bodů.

5. Domaine Asco 2015 Appellation Corbières Protégée - SFGCF Landrais, Francie

Lahev jsem koupil v prosinci 2017 za 129,- Kč (Globus). Jedná se o kupáž odrůdy Shiraz, Grenache, Carignan a Mourvedre z vinařské oblasti Languedoc-Roussillon, podoblast Corbières. Jednoduchá adjustáž, ale staniolová záklopka a plný korek délky 44 mm s potiskem je u této cenové kategorie velmi nadstandardní. Barva je intenzivní a má neuvěřitelně tmavý odstín inkoustu. Jen na okrajích jsou purpurové záblesky. Víno má vysokou viskozitu, která se projevuje olejovitým dojmem. Vůně je kořenito-ovocitá. Najdete zde tóny sušených višní a vyzrálých třešní, které doprovází herbální tóny v podobě šalvěje. Chuť je plná a má velmi příjemný extrakt v dozvuku, ve kterém můžete najít kořenitost a robustní třísla. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji až do roku 2021. Hodnocení: 8,5 bodů.

6. Faustino VII. 2013 Denominación Rioja de Origen Calificada (DOCa) - Bodegas Faustino S.L.U., Oyon, La Rioja, Španělsko

Lahev jsem koupil za 119,- Kč v říjnu 2017 (výprodej Tesco). O tomto víně jsem již referoval, viz samostatná recenze Faustino VII. 2005 DOCa (hodnocení: 8-7-7). Víno má původ ve vinařské oblasti Rioja. Šroubovací uzávěr a standardní adjustáž. Barva je rubínově červená, má vysokou intenzitu a velmi slušnou viskozitu. Vůně je jemná a nabízí ovocité tóny v podobě sušených višní, ostružin a třešní, které se přesouvají do slabých kořenitých tónů. Chuť je středně dlouhá a nabídne především příjemnou ovocitost v podobě extraktu z vyzrálých hroznů. Lahev je již nějaký čas na svém vrcholu, na kterém se pravděpodobně udrží do roku 2019. Kdo preferuje ovocitá červená vína s minimem dubu, pak bude určitě toto víno vyhledávat. Hodnocení: 8 bodů.

7. Sauvignon 2016 výběr z hroznů - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev jsem koupil v říjnu 2017 za 149,- Kč (akce Globus, e-shop vinařství 215,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Pod Sluneční horou ve vinařské obci Valtice. Korek z drtě délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je citrónově žlutá, má střední intenzitu a velmi dobrou viskozitu. Vůně je extraktivní a v nástupu nabízí ovocité tóny připomínající kompotové ovoce (hrušky, avokádo). Chuť je středně dlouhá a má krásně šťavnatý dozvuk, ve kterém se objevují ovocité tóny v podobě grepů. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji až do roku 2021. Vinařství víno doporučuje k rybám, chřestu a ke kozím sýrům. Analytické údaje: obsah zbytkového cukru 8,6 g/l, obsah kyseliny 5,8 g/l, bezcukerný extrakt 21,9 g/l a obsah alkoholu 13,0 % obj. Hodnocení: 8 bodů.

8. Pinot Noir 2016 D.O. Valle de Leyda (Gran Reserva) - Viña Tarapacá ex Zavala, Chile

Lahev jsem koupil v listopadu 2017 za 240,60 Kč (akce 4+2 zdarma Pinot Noir Gran Reserva na webu vinicola.cz, běžná cena 361,- Kč). Před dvěma měsíci jsem referoval o ročníku 2015, který jsem hodnotil velmi vysoko (9,5 bodů). Tradiční adjustáž a plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Ze stránek českého dovozce přebírám text, který se vztahuje k původu. Hrozny pro výrobu Pinot Noir Gran Reserva pochází ze čtyř vinic, ležících v chladných pobřežních údolí v Chile. 98 % směsi je ze tří vinic v údolí Leyda Valley, z nichž 44 % hroznů je z vinice Granito, vysazené s výhledem na Pacifik, asi 8 km od pobřeží, kde je granitové podloží. 35 % směsi je z vinice Maiten na kopcích okolo údolí Leyda. Hrozny z této oblasti dávají do celkové směsi výraz zralého černého bobulového ovoce. 18 % směsi hroznů pochází z části Hillside Canelo, kde jsou žulové půdy a západní poloha, vystavená chladnému vlivu oceánu, dává vínu Pinot Noir elegantní světlejší barvu a aroma višní, s výraznějšími kyselinami. 2 % směsi hroznů pochází z bloku Gatica ve vinici Viña Mar v údolí Casablanca, kde jsou jílovité půdy a hrozny z této polohy dávají vínům aroma ostružin a černých třešní i kořenitost. 25 % směsi bylo fermentováno v 8 tunových otevřených vinifikátorech a rmut byl dvakrát denně promícháván. Barva je rubínově červená, má cihlové menisky a vysokou viskozitu. Vůně je hluboká a poměrně široká. V nástupu najdete ovocité tóny v podobě brusinek, které se přesouvají do ostružin a švestkových povidel. Na pozadí vystoupí jemná vanilka a kouřové odstíny. Chuť je plná a má velmi dlouhý závěr, ve kterém se objeví extrakt v podobě marmeládového ovoce. Dotyk s dubem je střední a rozhodně nedošlo k utlumení odrůdovosti. Lahev má svůj vrchol před sebou a s velkou pravděpodobností se posune do dalších zajímavých podob. Archivační potenciál odhaduji až do roku 2026. Lahev získala ocenění Velká stříbrná medaile ze soutěže Grand Prix Austerlitz 2016 v kategorii červených tichých vín se zbytkovým cukrem do 4 g/l. Hodnocení: 9 bodů.

9. Claude Val 2016 Indication Géographique Protégée - Paul Mas, Francie

Lahev jsem koupil v listopadu 2017 za 119,- Kč (Globus - víno měsíce). Jedná se o kupáž odrůdy Grenache Noir, Carignan, Syrah a Merlot. Původ je v oblasti Languedoc-Roussillon na jihu Francie. Adjustáž je na můj vkus odlišná od běžných francouzských vín prodávaných v hypermarketech. Je zde totiž grafika a jiný tvar lahve. Použití šroubovacího uzávěru je také neobvyklé. Barva je purpurově červená, má rubínové záblesky a střední intenzitu. Vůně je jemná a ovocitá. Můžete v ní objevit odstíny malin a brusinek, které jsou dominantní ve středně dlouhé chuti. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji až do roku 2020. Globus víno doporučuje k drůbeži a lehkým úpravám vepřového masa. Lahev získala ocenění Médaille D´Or Paris (2017). Hodnocení: 8 bodů.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2973x