O Víně

02.11.2017 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 02.11.2017 07:00

Postřehy z vín vypitých v říjnu 2017

V průběhu října jsem otevřel 9 lahví z 3 států. Největší zastoupení měla vína z České republiky, ale také dopadla nejhůře, zvláště tradiční známkové víno z České vinařské oblasti. Tři zástupci byli z Francie a jeden z Chile.

1. Chablis 2016 Appellation Chablis Protégée (AOP) - Jules Descombins, Francie

Lahev jsem koupil v září 2017 za 209,30 Kč (výprodej Lidl, původní cena 299,- Kč). Vínomilcům je asi zbytečné uvádět, že Chablis je vyrobeno z Chardonnay ve vinařské oblasti Burgundsko, podoblast Chablis. Tradiční a velmi jednoduchá adjustáž a korek nomacorc délky 38 mm. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a výbornou viskozitu. Vůně je kouzelná od prvního okamžiku. Najdete zde kompotové ovoce a ovocité tóny, které jsou velmi dominantní v chuti. Druhý den byla chuť famózní a o jeden bod lepší než po otevření. Ocenil jsem jemnost, ušlechtilost a harmonii v ovocitém závěru. Toto Chablis, byť se jedná o masovou produkci příjemně překvapilo. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2019. Hodnocení: 9 bodů.

2. Sauvignon 2016 pozdní sběr - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev jsem koupil v září 2017 za 149,- Kč (akce Albert). Hrozny mají původ na viniční trati Brodské stráně ve vinařské obci Brod nad Dyjí. Lepený korek délky 38 mm. Barva je zlato-žlutá, má zelenkavé odlesky a velmi slušnou viskozitu. Vůně je překrásná, ovocitá od prvního okamžiku a na své kvalitě neubrala ani druhý den. Najdete zde svěží tóny vyzrálých broskví, sušených meruněk a rozkvetlého bezu. Chuť je středně dlouhá a má nádhernou ovocitost v závěru, ve kterém vystoupí pikantní kyselinka, která vás popožene k další skleničce. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji až do roku 2022. Vinařství doporučuje víno podávat k bílým masům, rybám, chřestu a k jemným sýrům. Analytické údaje: obsa zbytkového cukru 11,0 g/l, obsah kyseliny 5,9 g/l, bezcukerný extrakt 20,1 g/l a obsah alkoholu 12,5 % obj. Lahev získala ocenění Stříbrná medaile Prague Wine Trophy (2017). Hodnocení: 9 bodů.

3. Neuburské 2015 pozdní sběr - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev jsem koupil v září 2017 za 149,- Kč (akce Albert). Hrozny mají původ na viniční trati Kraví hora ve vinařské obci Dolní Dunajovice. Lepený korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je slámově žlutá, má střední intenzitu a také viskozitu. Vůně je jemná a nabídne ovocité tóny v podobě hruškového kompotu a citrusové plody. Chuť je středně dlouhá, plná a má velmi dobrou harmonii. Lahev má stále velmi dobrý archivační potenciál, který odhaduji až do roku 2022. Vinařství doporučuje víno podávat k pečené drůbeži, grilovaným rybám a jemným paštikám. Analytické údaje: obsah zbytkového cukru 11,8 g/l, obsah kyseliny 5,8 g/l, bezcukerný extrakt 21,8 g/l a obsah alkoholu 12,0 % obj. Lahev získala ocenění Stříbrná medaile Prague Wine Trophy (2017). Hodnocení: 8,5 bodů.

4. Fiefs de Begadan 2016 Appellation Médoc Controlée (AOC) - Vignobles Raymond, Francie

Lahev jsem koupil v září 2017 za 129,- Kč (Lidl). Nenápadná adjustáž a nomacorc délky 38 mm. Barva je rubínově červená, má střední intenzitu a viskozitu. Vůně je jemná a nabízí ovocité tóny v podobě černého rybízu a lesního ovoce (ostružiny, brusinky). Chuť je středně dlouhá, má velmi výraznou kyselinku a třísla, takže archivace je nutností. Potenciál na lahvovou zralost odhaduji až do roku 2020. Hodnocení: 7 bodů.

5. Château Grand Mazerolles 2015 Appellation Blaye Côtes de Bordeaux Controlée (AOC) - Vinobles Luc Schweitzer Château Bordieu, Francie

Lahev jsem koupil v září 2017 za 149,- Kč (Lidl). Mělo by se jednat o Merlot (80 %) a Cabernet Sauvignon (20 %) z vinařské podoblasti Blaye Côtes de Bordeaux. Zátka nomacorc délky 38 mm. Barva je višňově červená, má fialové záblesky, velmi dobrou viskozitu a především intenzitu. Vůně je hluboká a nabízí v nástupu kořenité tóny, sušené višně, griotku a tabákový list. Chuť je plná, středně dlouhá až dlouhá, má robustní třísla a extrakt v podobě vymačkaných červených hroznů. Vysoký obsah alkoholu (14,0 % obj.) je sice pocitově poznat, ale celkem dobře zapadl do výsledného celku. Lahev má našlápnuto k zajímavému vývoji. Archivační potenciál odhaduji až do roku 2025. Hodnocení: 8,5 bodů.

6. Ludmila rosé 2013 české zemské - Vinařství Chateau Mělník

Lahev suché rosé Ludmily jsem koupil v září 2017 za 180,- Kč (butik vinařství v mělnickém zámku). Pro toto rosé byly vybrány hrozny odrůdy Svatovavřinecké. Typická lahev ve tvaru kalamáře z čirého skla je uzavřena korkem z drtě délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je starorůžová a má střední viskozitu. Vůně je neutrální a i když nejsou patrné stopy stařinky, přijde mi velmi fádní až prázdná. Je evidentní, že i v tomto případě neměla být lahev už v prodeji. Chuť je opět prázdná a má stopy velké únavy. Nikde není žádná ovocitost či svěžest, bohužel. S konstatováním, že prodávat rosé vína ročníku 2013 a 2012 je přinejmenším ostudné, pokud kvalitou vína neodpovídají. Nedovedu si představit, že si zákazníci po podobné zkušenosti jako já, někdy něco dalšího z tohoto vinařství koupí... Hodnocení: 4 body.

7. Pinot Noir 2015 D.O. Valle de Leyda (Gran Reserva) - Viña Tarapacá ex Zavala, Chile

Lahev jsem koupil v září 2017 za 199,- Kč (akce Billa). Pokud se nepletu, tak je to první Pinot noir zařazený jako Gran Reserva z tohoto vinařství, které se mi dostalo do ruky. Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Valle de Leyda. Plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je rubínově červená, má cihlové menisky, velmi dobrou intenzitu a vysokou viskozitu. Vůně je v nástupu ovocitá (brusinky, třešně) a postupně se přesouvá do jemného exotického koření a kouřovinky. Chuť je dlouhá, plná a má nádhernou harmonii. V dozvuku vystoupí jemná třísla, takže dotyk s dubem byl proveden velmi citlivě. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2023. Hodnocení: 9,5 bodů.

8. Rulandské modré 2009 výběr z hroznů - Znovín Znojmo a.s.

Lahev jsem koupil před několika roky přímo v prodejně Znovínu v Louckém klášteře za 150,- Kč. Lahev má atypickou etiketu, na které chybí tradiční perokresba viniční tratě. Chybí také menší zadní etiketa. Přední etiketa má navíc ručně napsané číslo šarže: 9086. Díval jsem se do e-shopu vinařství a tato lahev již není v nabídce. Hrozny mají původ na viniční trati Dívčí vrch ve vinařské obci Slup. V naší databázi je ze stejného ročníku, přívlastku a odrůdy ze Znovínu recenze, kterou najdete pod tímto odkazem (hodnocení: 9-9-9). Hrozny mají ovšem původ na viniční trat Staré vinice ve vinařské obci Havraníky. Plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva i vůně je odrůdová. Rubínově červená barva s cihlovými odlesky a menisky, střední intenzita a velmi slušná viskozita. Buket nabízí jemné kompotovo-marmeládové tóny, odstíny ostružin a jemného koření. Chuť je středně dlouhá, plná a má fantastickou harmonii. V dozvuku oceníte velmi příjemný extrakt. Lahev je na začátku svého archivačního potenciálu, na kterém se může udržet až do roku 2020. Hodnocení: 9 bodů. Druhý den jsme neodolal a otevírám Rulandské modré ročníku 2006 a přívlastku výběr z hroznů ze Znovínu (hodnocení: 7-8-8), u kterého jsem predikoval archivační potenciál až do roku 2017. A musím potvrdit, že víno je excelentní, nazrálé, ale nijak nenudí, naopak. Dokonce bych řekl, že archivace až do roku 2019 je reálná.

9. Ego No. 72 (Veltlínské zelené) 2016 pozdní sběr - Zámecké vinařství Bzenec s.r.o.

Lahev jsem koupil v říjnu 2017 za 169,- Kč (akce Kaufland, 199,- Kč e-shop vinařství). Hrozny mají původ na viniční trati Šác ve vinařské obci Dyjákovičky ve Znojemské vinařské podoblasti. Vína z řady Ego vin mají dlouhodobě velmi slušnou kvalitu a pokud se objeví někde v akci, tak vůbec neváhám a nakupuji. Standardní adjustáž pro řadu Ego vin a plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má zelenkavé záblesky, střední intenzitu a viskozitu. Vůně je odrůdová a v nástupu vystoupí extraktivní tóny v podobě bílého pepře a vyzrálých hroznů, které přechází do jemných ovocitých odstínů (meruňky). Chuť je svěží a ovocitá. V dozvuku najdete minerální stopy. Lahev můžete otevřít již nyní, archivační potenciál odhaduji až do roku 2021. Lahev získala ocenění: Stříbrná medaile Prague Wine Trophy (2017). Vinařství víno doporučuje k jednoduchým jídlům domácí kuchyně, k vařenému hovězímu a drůbežímu masu nebo ke smažené rybě. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 2,0 g/l, obsah kyseliny 6,3 g/l, bezcukerný extrakt 20,7 g/l a obsah alkoholu 12,0 % obj. Hodnocení: 8,5 bodů.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 6601x