O Víně

05.09.2017 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 05.09.2017 07:00

Postřehy z vín vypitých v červenci a srpnu 2017

V průběhu července a srpna jsem otevřel pouze 8 lahví ze tří států, které jsem zařadil do měsíčního přehledu. Důvodem bylo pracovní vytížení, dovolená a mnohdy i tropické teploty, které nebyly vhodné pro konzumaci bílého a už vůbec ne červeného vína. Po delší době měla největší zastoupení vína z Moravy (4x), následovala Chile (3x) a Itálie (1x). Absolutním vítězem byl překvapivě Muškát moravský 2016 odrůdové jakostní ze Znovínu Znojmo, ale na špici toho tentokráte bylo víc: Gran Reserva Carménère 2014 D.O. Valle del Maipo a Gran Reserva Cabernet Sauvignon 2013 D.O. Valle de Leyda z Viña Tarapacá ex Zavala. Zaujalo mne také italské Barolo 2013 DOCG, Gran Reserva Sauvignon blanc 2015 D.O. Valle de Leyda z Viña Tarapacá ex Zavala a Tramín červený 2016 pozdní sběr z Víno Cibulka.

1. Barolo 2013 Denominazione di Origine Controllata e Garantita (DOCG) - A.VI.P.S.P.A., Itálie

Lahev jsem koupil v červnu 2017 za 209,30 Kč (výprodej Lidl, běžná cena 299,- Kč). Hrozny odrůdy Nebbiolo mají původ ve vinařské oblasti Piemonte. Velmi vkusná adjustáž a plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je granátově červená, má nízkou intenzitu, ale vysokou viskozitu. Vůně má ovocito-kořenitou podobu. Chuť je středně dlouhá, plná a má krásná třísla. Lahev je již nějakou dobu na svém vrcholu, na kterém se může udržet až do roku 2020. Hodnocení: 8,5 bodů.

2. Sauvignon blanc 2015 D.O. Valle de Leyda (Gran Reserva) - Viña Tarapacá ex Zavala, Chile

Lahev jsem koupil v listopadu 2016 za 269,- Kč (akce 4+2 přímo do českého dovozce). Webové stránky českého dovozce uvádí, že "Hrozny Sauvignonu blanc mají původ v údolí Leyda, které se nachází pouze 7 km od Tichého oceánu a patří díky svému relativně chladnějšímu klimatu mezi nejlepší polohy pro pěstování bílých odrůd révy vinné." Tradiční adjustáž řady Gran Reserva a také plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má zelenkavé odlesky, vysokou viskozitu a střední intenzitu. Vůně v nástupu nabídne herbální tóny v podobě kopřiv nebo rybízového listu, které se přesouvají do ovocitých odstínů (angrešt). Chuť je svěží, ovocitá (citrusové plody nebo broskve) a má neuvěřitelně pikantní kyselinku, která v tropických srpnových dnech fantasticky osvěží. Dotyk s dubem je střední, i když 15 měsíců nazrávání v dubových sudech je dlouhá doba, nebyla potlačena odrůdovost. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji až do roku 2020. Vinařství tento Sauvignon doporučuje k výrazným jídlům z kuřecího masa a k bílým rybám. Před konzumací doporučuji víno důkladně provětrat nebo dekantovat. Hodnocení: 8,5 bodů.

3. Tramín červený 2016 pozdní sběr - Víno Cibulka, Lednice

Lahev jsem koupil v srpnu 2017 za 149,- Kč (Lidl). Hrozny pěstované v bio režimu mají původ na viniční trati Rozehnálky v obci Borkovany, která spadá do Velkopavlovické vinařské podoblasti. Velmi jednoduchá adjustáž a šroubovací uzávěr. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a vysokou viskozitu. Vůně je jemná a na první dojem rozhodně nepůsobí nijak podlézavě. Najdete zde velmi jemné ovocité tóny v podobě vyzrálých hroznů a slabé tóny čajových růží nebo exotického koření, které doprovází plnou chuť se středně dlouhým dozvukem. Vysoký obsah alkoholu (14 % obj.) velmi dobře zapadl do výsledného celku a pocitově není poznat. Víno můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji až do roku 2020. Hodnocení: 8,5 bodů.

4. Zweigeltrebe 2016 pozdní sběr (rosé) - Víno Cibulka, Lednice

Lahev jsem koupil v srpnu 2017 za 149,- Kč (Lidl). Hrozny pěstované v bio režimu mají původ na viniční trati Rozehnálky v obci Borkovany, která spadá do Velkopavlovické vinařské podoblasti. Velmi jednoduchá adjustáž a šroubovací uzávěr. Barva je malinově růžová, má nižší intenzitu a střední viskozitu. Vůně je velmi jemná a nabízí slabé ovocité tóny připomínající maliny. Chuť je středně dlouhá, svěží a má pikantní kyselinku. Lahev doporučuji otevřít nejpozději v roce 2018. Hodnocení: 7,5 bodů.

5. Cabernet Sauvignon x Merlot 2016 pozdní sběr - Víno Cibulka, Lednice

Lahev jsem koupil v srpnu 2017 za 149,- Kč (Lidl). Hrozny pěstované v bio režimu mají původ v Mikulovské vinařské podoblasti. Velmi jednoduchá adjustáž a šroubovací uzávěr. Barva je rubínově červená, má velmi slušnou intenzitu a střední viskozitu. Vůně nabídne v nástupu jemné ovocité tóny v podobě lesního ovoce (ostružiny, borůvky), které se přesouvají do slabých kořenitých tónů. Chuť je středně dlouhá a má výraznější třísla. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2020. Ze tří hodnocených lahví zařazených do měsíčního přehledu z Víno Cibulka, byl nejzajímavější Tramín červený, následovaný kupáži Cabernet Sauvignon x Merlot a nejméně tentokráte zaujalo rosé Zweigeltrebe. Hodnocení: 8 bodů.

6. Cabernet Sauvignon 2013 D.O. Valle de Leyda (Gran Reserva) - Viña Tarapacá ex Zavala, Chile

Lahev jsem koupil v listopadu 2016 za 269,- Kč (akce 4+2 přímo do českého dovozce). Hrozny Cabernetu Sauvignon mají původ v údolí Maipo Valley. Plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je granátově červená, má vysokou viskozitu a intenzitu. Vůně je hluboká a nabídne v nástupu kořenité tóny v podobě vanilky, máku a tabákového listu, které se dále přesouvají do černého rybízu. Chuť je dlouhá, plná a má vysoký extrakt v závěru. V dozvuku objevíte nasládlá třísla a lékořici. Dotyk s dubem je střední, takže se neztratila odrůdovost. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji až do roku 2023. Víno můžete podávat ke specialitám z červeného masa nebo zvěřiny, jako je jelen, daněk a srnec. Hodnocení: 9 bodů.

7. Muškát moravský 2016 odrůdové jakostní - Znovín Znojmo a.s.

Lahev jsem koupil v srpnu 2016 za 105,- Kč (přímo z Louckého kláštera). Hrozny mají původ na viniční trati Vinohrady v obci Tasovice. Není to jediná lahev tohoto muškátu, kterou jsem koupil a pro zařazení do měsíčního přehledu jsem se rozhodl po otevření další lahve. Také jsem se okamžitě rozhodl nakoupil další lahve. Chvílemi jsem váhal, zda víno nezařadit přímo do standardní recenze, protože atributy na to prostě má. Standardní adjustáž pro odrůdová vína Znovínu a korek plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má šedivé odlesky, velmi slušnou viskozitu a střední intenzitu. Vůně je mnohoslibná a okouzlující. V nástupu najdete jemné muškátové tóny, které doslova převálcují ovocité odstíny v podobě citrusových plodů, rybízu a květinové tóny. Naprosto úžasný buket byl i druhý den. Chuť je plná, má krásnou kyselinku, která perfektně zapadla do vyššího zbytkového cukru (13,6 g/l). V dozvuku oceníte vyzrálé hrozny, vysoký extrakt (24,0 g/l) a ovocitý závěr, ve kterém najdete kompotové ovoce (mandarinky). Že hrozny dosáhly vysoké cukernatosti nepochybuji ani na chvíli, protože tak vysoký extrakt u této odrůdy nebývá častý. Předpokládám, že Znovín úmyslně degradoval tento muškát z přívlastku do kategorie jakostního vína. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2020. Vinařství uvádí období let 2020 až 2022, ale nevěřím, že toto víno necháte v archivu tak dlouho, protože vypít lahev je neuvěřitelně jednoduché :-) Znovín doporučuje víno podávat ke kuřecímu masu nebo lehkému dezertu. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 13,6 g/l, obsah kyseliny 6,0 g/l, bezcukerný obsah 24,0 g/l a obsah alkoholu 12,0 % obj. Hodnocení: 9 bodů.

8. Carménère 2014 D.O. Valle del Maipo (Gran Reserva) - Viña Tarapacá ex Zavala, Chile

Lahev jsem koupil v prosinci 2016 za 269,- Kč (akce Albert, běžná cena 349,- Kč). Hrozny mají původ v údolí Maipo. Plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je višňově červená, má vysokou viskozitu a intenzitu. Vůně je hluboká a nabídne v nástupu výrazné kořenité tóny včetně vanilky, která se přesouvá do ovocitých tónů (ostružiny, černý rybíz, třešně). Chuť je plná a má dlouhý závěr, ve kterém vystoupí nádherný extrakt a třísla. Zrání v sudech z amerického a francouzského dubu po dobu 8 měsíců krásně podpořilo odrůdovost. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji až do roku 2023. Vinařství víno doporučuje podávat k pečeným a grilovaným červeným masům, výrazným úpravám zvěřiny, jako je jelen, daněk nebo srnec. Hodnocení: 9 bodů.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3176x