O Víně

25.04.2010 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 25.04.2010 07:00

Postřehy z vín vypitých v dubnu 2010

Na následujících řádcích najdete mé dojmy z osmi vín, které jsem otevřel v průběhu dubna a která stojí za povšimnutí. Dvě vína měly tentokráte našlápnuto na samostatnou recenzi.

V průběhu dubna jsem postupně otevřel jednoho zástupce z české vinařské oblasti, tři z moravské a čtyři zahraniční vína (Argentina, Chile a 2x Francie). Oproti minulého měsíce došlo i na několik vín ze známých vinařských oblastí (Alsace, Maipo Valley, Mendoza).

1. La Chamiza 2006 Reserve (Chardonnay ) - Finca La Chamiza, Mendoza, Argentina

Nedávno jsem o červené variantě Polo Profesional psal (hodnocení 7-8-7). Dnes otevírám bílou variantu, kterou jsem kupoval v Globusu za směšných 80,- Kč. No neberte to! Barva má žluto-šedý odstín a slabší intenzitu. Viskozita je velmi dobrá, víno krásně slzí. Vůně je mnohoslibná, v nástupu má ovocité odstíny, které doplňuje vanilka. Ve středně dlouhé chuti se rozprostírají nádherné ovocité tóny a příjemná kyselinka s lehkým dotykem dubu. Moc povedená záležitost, která by si zasloužila samostatnou recenzi. Kdo vyhledává bílá bariková vína nebude zklamán. V ceně 80,- Kč bych si ho koupil určitě znovu.

2. Ryzlink rýnský 2004 pozdní sběr - Mádl Stanislav Velké Bílovice

Po dvou velmi zajímavých bílých vínech otevřených v březnu (viz článek Postřehy z vín vypitých v březnu 2010) otevírám poslední lahev v archivu. Respektive poslední lahev bílého vína, protože dvě modré odrůdy ještě mám (André a Zweigeltrebe). Dnešní Ryzlink rýnský 2004 pozdní sběr pochází ze stejné polohy (vinařská obec Velké Bílovice, viniční trať Zadní hora), jako například v minulosti recenzovaný Ryzlink rýnský 2002 kabinet. Lahev typu Bordo je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 38 mm. Barva má nádhernou jiskru, je zlato-žlutá a má dobrou intenzitu. Vůně nabízí paletu medových odstínů a kvetoucí lípy. Vše doplňuje příjemná nazrálost, která se promítá také v chuti. Jde o velmi jemnou podobu rýňáku, která se více přechyluje k ovocitému projevu a který za 6 let neztratil na zajímavosti. Pravděpodobně jde zatím o nejlepší víno od Standy Mádla, které degustuji. Je až s podivem, v jaké kondici víno je, protože vinař je k archivaci velmi skeptický. Znovu jsem se přesvědčil, že zbytečně a možná tím některé vínomilce, kteří preferují nazrálost, odradí. Víno jsem kupoval v srpnu 2005 přímo ve vinařství za 107,- Kč.

3. Riesling Appellation Vin d´Alsace Contrôlée - Jean Marie Strubbler, Francie

V březnové akci v Tescu jsem kupoval tento rýňák za 79,90 Kč (normální cena 129,- Kč). Ale až doma mne zarazilo, že nikde není zmínka o ročníku sklizně. To mne mělo hned varovat, protože je to první signál, že jde o "low end" kategorii vín. Již v roce 2007 Sklenička na svém blogu píše o tomto víně toto:
Toto víno už má opravdovou cínovou záklopku, jakou mají všechna francouzská AOC vína, ale opět chybí povinný údaj o ročníku. Opravdový korkový korek. Barva vína je bledá, ale to nemusí být u alsaského ryzlinku závada. Vůně není charakteristická pro ryzlink, ale náznak lipového květu i medová nasládlost se objeví. Horší je chuť, kdybych něco takového dostal v moravském sklípku, řekl bych "druhák nechci" - ale to jistě není tento případ, TESCO by jistě neobchodovalo s něčím tak podřadným, jako je cuvée ryzlinku a druháku z ryzlinku. Chuť je jemně kyselá, mladá, se stopami tříslovin na konci chuti. Už jsem pil i špatné alsaské ryzlinky, ale jestli toto je opravdu pravý alsaský ryzlink AOC, tak je zatím nejhorší.

A jak hodnotím víno vidím já? Alsaská pistole je uzavřena plným korkem délky 44 mm. Barva je velmi světlá a má žluto-zelený odstín. Vůně má náznaky květinových odstínů. V chuti je výrazná kyselinka, která není vůbec příjemná. V dozvuku je víno proto docela kyselé, což mi připomíná naše ryzlinky vyrobené z málo vyzrálých hroznů. Nedá se v žádném případě srovnávat s řadou dalších ryzlinků z Alsaska, které lze kolem 100 až 130,- Kč v hypermarketech dnes koupit. V žádném případě bych si toto víno nekoupil znovu, ani kdy se prodávalo za zlomek dnešní ceny. Vůně ještě ujde, ale v chuti je mizerné, takže skončilo v bílém svařáku :-)

4. Cabernet - Syrah 2008 Vin de Pays D´OC - J. P. Chenet, Francie

Už je to hodně dlouho, co jsem naposledy držel v ruce typickou zahnutou lahev z vinařství Chenet. Třeba stejnou kupáž Cabernet Sauvignon x Syrah 2002 Vin de Pays D´OC jsem hodnotil před šesti roky! Vinařství používá mnoho let stejnou adjustáž, kterou v regálu nepřehlédnete. Lahev uzavírá plastová záklopka s potiskem ročníku a zátka délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je višňově červená s rubínovými záblesky a dobrou intenzitou. Vůně nabízí v nástupu jemné višňové tóny, které se dále rozvíjí v chuti. Vůbec višně jsou u této kupáže zásadním poznávacím znakem. V dozvuku je příjemná kořenitost a nasládlý ocásek. Velmi příjemné pití, které v cenové kategorii lehce nad 100,- Kč nezklame. Vinařství doporučuje podávat ke tmavým masům, plísňovým sýrům a zvěřině při teplotě 16 až 18 °C. Co se týče ceny, tak ta je hodně kolísavá, záleží na místu a sezónní akci, která se často objevuje v super/hyper marketech. Pokud se nepletu, tak jsem lahev kupoval v březnu v akci Hypernovy za 79,90 Kč.

5. Rulandské bílé 2007 pozdní sběr - Vinselekt Michlovský a.s. Rakvice

Adjustáž Vinselektu řady Standard najdete na mnoha prodejních místech. Jednoduchá, modro-bílá etiketa má ale vždy perfektní doporučení k pokrmům a docela přesnou charakteristiku vína. Původ hroznů: vinařská obec Nový Přerov, viniční trať Na Štrekách. Lahev jsem kupoval začátkem dubna v akci v Globusu za 99,90 Kč (normální cena kolem 130,- Kč). Lahev typu Bordo je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva má zlato-žlutý odstín a střední intenzitu. Ve vůni najdete tóny tropického ovoce, medové odstíny a příjemný buket připomínající vyzrálé hrozny. V chuti je docela svíravá kyselinka, která zkracuje dozvuk. Komu výrazné kyselinky nesvědčí, nebude vůbec spokojený. Vinařství ho doporučuje k jemným aromatickým sýrům a drůbežím paštikám, bifteku s ovocem a přílohou dlouhozrnné rýže dušené v kuřecím vývaru. Za cenu kolem 100,- Kč bych si tento pinot koupil znovu.

6. Carménère 2006 - Viña Tarapacá ex Zavala, Maipo Valley, Chile

Nejnižší řada chilského vinařství Viña Tarapacá ex Zavala se dá občas koupit v akci i za polovinu. V ceně kolem 100,- Kč nikdy neváhám, zvláště pokud se jedná o odrůdu Carménère, pro kterou mám slabost. Už dlouho si myslím, že zakoupením této základní řady, případně vyšší Reservy či Gran Reservy nic nezkazíte a můžete se vždy setkat se zajímavou odrůdovostí. Horší je to již s rozpoznáním ročníků, protože je zde určitá uniformita. Lahev je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je višňově červená s rubínovými záblesky a dobrou intenzitou. Ve vůni je směs lesního ovoce a zemité odstíny. Na pozadí můžete dále najít kořenito-dřevité tóny. Také v chuti je plno kořenitých odstínů, ve kterých můžete také najít černé jeřabiny. V dozvuku se objeví kávové tóny. Vinařství uvádí archivaci až do roku 2011.

7. Frankovka 2001 odrůdové jakostní - Vinařství Plešingr s.r.o. Rohatec

Ze svého archivu vytahuji hodně starý ročník Frankovky, která pochází z vinařské obce Nechvalín, viniční trať Zahrady. Lahev jsem kupoval v srpnu 2004 za 94,- Kč přímo ve vinařství. Korek plátek-drť-plátek má délku 38 mm. Barva je purpurově červená s nahnědlými okraji a menší intenzitou. Ve vůni jsou nádherné nazrálé tóny připomínající zavařeniny a kompotové ovoce. V chuti jsou nasládlá třísla, která mají nádherně obroušené hrany. V dozvuku vystoupí peckoviny. Je to moc příjemná a odrůdová Frankovka, u které se archivace podařila. I u tohoto vína bych si dovedl představit samostatnou recenzi.

8. Rulandské šedé 2003 pozdní sběr - České vinařství Chrámce s.r.o.

V září 2006 jsem v akci v Tescu za 100,- Kč kupoval tuto rulandu šedou, která pochází z vinařské obce Rudolice, viniční trať Sv. Vavřince. Díky ochotě vinařství mám detailní informace. Hrozny byly sklizeny 24. října 2003 při cukernatosti 22,8 °NM. Vinice měla v době sklizně 25 let a réva se zde pěstuje na středním vedení. Technologie výroby: klasická, odkalení moštu bentonite, čiření žaletina+aktivní uhlí, 3 roky v nerezové cisterně, 3x přetáčení. Zbytkový cukr: 3,3 g/l, 6,3 g/l kyselin a 19,4 g/l bezcukerný extrakt. Lahev má tradiční adjustáž a uzavírá ji korek plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva má světlý odstín zlato-žluté barvy a krásnou jiskru. Vůně signalizuje, že je víno už má nějaký ten pátek za sebou, protože jsou zde stopy nazrálosti, které doprovází medové odstíny a ovocité tóny. V chuti je stále živá kyselinka, která pobízí k dalšímu doušku. Nejlepší léta má už ale tato rulanda za sebou a v dalších letech už bude jen upadat.

Tolik mé postřehy k dubnovým vínům, více zase koncem května. Užijte si jarní sluneční pohody!

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 6336x