O Víně

01.10.2015 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 01.10.2015 07:00

Postřehy z vín vypitých v září 2015

V průběhu září jsem otevřel 9 lahví z 5 států. Z pohledu četnosti jsem otevřel nejvíce chilská vína (3x). Následovala Argentina (2x), Španělsko (2x) a po jednom zástupci bylo z Francie a České republiky. Kvalitou prakticky nic nezklamalo. Nejlépe jsem hodnotil Carménère 2011 D.O. Valle del Maipo (Gran Reserva) z Viña Tarapacá ex Zavala, Monasterio de las Viñas 2005 Denominación Cariñena de Origen (DO) (Gran Reserva) z Bodega Monasterio de las Viñas a Chardonnay 2011 Reserva z Viña Misiones de Rengo S.A., Valle del Rapel.

Skladba vín vypadala následovně:

1. Michel Torino 2012 Malbec - Bodega El Esteco, Argentina

Lahev řady Coleccion jsem kupoval v srpnu 2015 za 99,80 Kč (akce Albert, běžná cena 199,- Kč). Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Calchaqui Valley v nadmořské výšce 1700 metrů. Plastová zátka délky 44 mm s potiskem. Barva je purpurově červená, má střední intenzitu i viskozitu. Vůně nabízí v nástupu tóny povidel, které přechází do jemné skořice a dalšího exotického koření. Podobná senzorika jako u buketu je také ve středně dlouhé až dlouhé chuti. Dotyk s dubem je velký, ale mi osobně to vůbec nevadí. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2018 a za akční cenu vřele doporučuji. Víno můžete podávat k červeným masům, zvěřině a pastám. Hodnocení: 8,5 bodů.

2. Carlos Serres 2011 Denominación Rioja de Origen Calificada (DOCa) (Crianza) - Bodegas Carlos Serres S.A. Haro, Španělsko

Lahev jsem kupoval v srpnu 2015 za 149,90 Kč (akce Albert, běžná cena 199,- Kč). Hrozny mají původ v oblasti La Rioja, podoblast Rioja Alta. Z webových stránek vinařství se dozvíte, že se jedná o odrůdu Tempranillo (85 %) a Garnacha (15 %). Ruční sběr proběhl v polovině října (průměrné stáří révy vinné 20 let). Víno zrálo 14 měsíců v sudech z amerického a francouzského dubu a následně minimálně 6 měsíců na lahvi ve vinařství. Staniolová záklopka a korek plátek-drť-plátek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je rubínově červená, má vyšší intenzitu i viskozitu. Vůně je kořenitá od prvního okamžiku. Najdete zde skořici i vanilku, která přechází do dalšího exotického koření. Na pozadí vystoupí vyzrálé třešně a odstíny sušených višní. Chuť je středně dlouhá až dlouhá, má velmi pevné tělo a extrakt v dozvuku. Dotyk s dubem je velký, kdo preferuje velkou strukturu a třísla, tak je to jeho kandidát. Vinařství k tomuto vínu doporučuje středozemní kuchyni v podobě červeného nebo bílého masa. Hodnocení: 8,5 bodů.

3. Syrah 2012 Reserva - Viña Tarapacá S.A., Maipo Valley, Chile

Lahev jsem kupoval v srpnu 2015 za 129,80 Kč (akce Albert, běžná cena 259,- Kč). Víno leželo po dobu 7 měsíců v barikových sudech z francouzského dubu. Staniolová záklopka a plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je višňově červená, má střední intenzitu a viskozitu. Vůně je hluboká a extraktivní, jak se na odrůdu Syrah, která prošla sudem barrique sluší a patří. Jsou zde výrazné kořenité tóny, které přechází do hořké čokolády a animálních odstínů. Na pozadí vystoupí lesné ovoce (ostružiny, borůvky). Chuť je dlouhá a pokračuje v kořenitém projevu. V dozvuku najdete výbornou strukturu a kávová zrna. Víno má svůj vrchol stále před sebou a jeho archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2018. Tuto lahev můžete podávat s pikantními úpravami červených mas, husími a kuřecími játry, kančím a jelením masem. Hodnocení: 8,5 bodů.

4. Carménère 2011 D.O. Valle del Maipo (Gran Reserva) - Viña Tarapacá ex Zavala, Maipo Valley, Chile

Lahev jsem kupoval v srpnu 2015 za 179,80 Kč (akce Albert, běžná cena 359,- Kč). Hrozny mají původ ve vinařské podoblasti Valle del Maipo, oblast Valle Central. Plný korek délky 44 m s potiskem vinařství. Vůně je hluboká a extraktivní od prvního okamžiku. Najdete zde těžké kořenité tóny, které přechází do selského dvorečku a hořké čokolády. Sekundární odstíny jsou ve znamení vanilky, skořice, vyzrálých třešní a kávových zrn. Chuť je dlouhá, pevné a má výrazná třísla v dozvuku, které mají původ ve zrání v sudech typu barrique z francouzského dubu. Je to více o dubu, ale tak by podle mne měla Gran Reserva vypadat. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2020, lahev ale můžete otevřít již teď. K tomuto vínu můžete podávat pečená a grilovaná červená masa, výrazné úpravy zvěřiny a opékaná jehněčí žebírka. Hodnocení: 9,5 bodů.

5. Monasterio de las Viñas 2005 Denominación Cariñena de Origen (DO) (Gran Reserva) - Bodega Monasterio de las Viñas, Španělsko

Lahev jsem kupoval v srpnu 2015 za 185,- Kč (Kaufland). Mělo by se jednat o kupáž odrůdy: Grenache (60%), Tempranillo (30%) a Carignan (10%). Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Aragón, podoblast Cariñena. Stáří vinice se pohybuje mezi 40 až 50 roky. Víno zrálo v dubových sudech barrique po dobu 24 měsíců (jednotlivé odrůdy odděleně) a následně 34 měsíců v lahvi ve vinařství než bylo uvolněno do prodeje. Staniolová záklopka a plný korek délky 50 mm. Barva je višňově červená, má vysokou intenzitu i viskozitu. Vůně je ohromující a extraktivní. V nástupu najdete sušené višně a brusinky, které se přesouvají do jemné vanilky a exotického koření. Musím se přiznat, že pro desetiletou Gran Reservu prodávanou v obchodní síti Kaufland jsem velmi mile překvapený. Chuť je středně dlouhá až dlouhá, plná a harmonická. Dotyk s dubem je poznat, ale stále je to 50 na 50 o vlivu jednotlivých odrůd a dubu. V závěru najdete krásný extrakt z vyzrálých třešní. Na prodej v hypermarketu velmi zdařilá Gran Reserva, kterou vřele doporučuji. Hodnocení: 9 bodů.

6. Los Haroldos 2011 Cabernet Sauvignon - Aitor Ider Balbo SAACI, Argentina

Lahev jsem kupoval v září 2015 za 97,40 Kč (výprodej Albert, běžná cena 195,- Kč). Hrozny Cabernetu Sauvignon mají původ ve vinařské oblasti Mendoza a pěstují se na hluboké a písčité půdě. Víno zrálo 6 měsíců v sudech typu barrique. Staniolová záklopka, ale plastová zátka nomacorc délky 44 mm. Barva je granátově červená, má střední intenzitu a vysokou viskozitu. Vůně je v nástupu kořenitá, ale postupně přechází do vyzrálého ovoce a jemné vanilky. Chuť je středně dlouhá, plná a ovocitá. Dotyk s dubem je nižší, jak se dalo usoudit z délky zrání v sudu. Je to prostě více o odrůdě. V závěru najdete višně v čokoládě a jemné stopy griotky. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2017. Víno můžete podávat k červeným masům, zvěřině a tvrdým sýrům. Hodnocení: 8 bodů.

7. Barton & Guestier Passeport 2012 Appellation Bordeaux Contrôlée (AOC) - Barton & Guestier, Francie

Lahev jsem kupoval v srpnu 2015 za 144,50 Kč (výprodej Albert, původní cena 290,- Kč). Jedná se o kupáž odrůdy Merlot x Cabernet Sauvignon. Víno podle jednotlivých odrůd bylo školeno v dubových sudech z amerického a francouzského dubu. Z tohoto vinařství jsem nedávno zveřejnil samostatnou recenzi French Tom Reserve 2011 Appellation Médoc Contrôlée (hodnocení: 8-8-8). Staniolová záklopka, ale krátký lepený korek z drtě délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je granátově červená, má střední intenzitu i viskozitu. Vůně je v nástupu ovocitá a postupně přechází do kořenitých tónů. Najdete zde černý rybíz a exotické koření. Chuť je středně dlouhá, má stále výrazná třísla a kyselinku, takže další nazrávání na lahvi doporučuji. Archivační potenciál odhaduji až do roku 2020. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 8 bodů.

8. Rulandské modré 2011 pozdní sběr - Rodinné vinařství Jedlička & Novák, Bořetice

Lahev jsem kupoval v září 2015 za 120,- Kč (1. olomoucká vinotéka). V roce 2013 jsem zveřejnil recenzi na identické víno, které bylo lahvováno pro obchodní řetězec Tesco a mělo také odlišnou adjustáž (hodnocení 8-7-8). Hrozny mají původ na viniční trati Terasy v obci Bořetice. Plastová zátka délky 38 mm s potiskem vinařství je u tohoto vinařství status quo. Naopak grafická podoba etikety je velmi podařená. Ani jsem nepostřehl, že došlo k oddělení tohoto rodinného vinařství na dvě samostatné. Barva je rubínově červená, má cihlové menisky a střední intenzitu i viskozitu. Vůně je hluboká a poměrně široká. Je také evidentní, že došlo k posunu oproti lahvi, kterou jsem kupoval v Tescu, viz odkaz výše. Najdete zde jemné marmeládové tóny a třešňové odstíny. Chuť je středně dlouhá a má velmi dobrou harmonii a velmi jemný závěr. Víno má stále co nabídnout a kupodivu neuvadá vzhledem k nešťastnému použití plastové zátky. Archivační potenciál odhaduji až do roku 2016. Hodnocení: 7,5 bodů.

9. Chardonnay 2011 Reserva - Viña Misiones de Rengo S.A., Valle del Rapel, Chile

Lahev jsem kupoval v září 2015 za 94,50 Kč (výprodej Albert, běžná cena 189,- Kč). Hrozny Chardonnay mají původ ve vinařské oblasti Casablanca Valley. Menší část byla fermentována v nových sudech barrique z francouzského dubu po dobu 6 měsíců a větší část v již použitých sudech. Dále pak v nerezových tancích "sur lie". Plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je slámově žlutá, má střední intenzitu a vysokou viskozitu. Vůně je extraktivní a mnohoslibná. Najdete zde v nástupu jemné ovocité tóny připomínající vyzrálé broskve nebo ananas. Dále pak jemnou vanilku a pražené oříšky. Chuť je středně dlouhá a má příjemnou svěžest a šťavnatost v dozvuku. Dotyk s dubem je akurátní a charakterizoval bych ho jako velmi citlivě provedený, aby se nevytratila přirozenost odrůdy. Víno nepůsobí unaveným dojmem a má stále dobrý archivační potenciál, který odhaduji až do roku 2017. Víno můžete podávat k pokrmům z lososa či krabímu masu, ústřicím, stejně tak k telecímu či drůbeži. Hodí se také k jídlům kořeněným bazalkou, kari či hořčicí. Hodnocení: 9 bodů.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2812x