O Víně

31.08.2015 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 31.08.2015 07:00

Postřehy z vín vypitých v srpnu 2015

V průběhu srpna jsem otevřel 9 lahví ze čtyř států. Zastoupení bylo tentokrát vyrovnané: po třech zástupcích z Moravy a z Francie, dva ze Slovenska a jeden ze Španělska. Španělská crianza byla kvalitativně naprosto nejlepší a jednalo se o Legaris 2009 Denominación Ribera del Duero de Origen (9,5 bodů). Jako překvapení měsíce jsem vyhodnotil Dornfelder 2012 odrůdové jakostní od Vladimíra Tetura (9 bodů).

Skladba srpnových vín vypadala následovně:

1. Cabernet Sauvignon 2012 pozdní sběr (rosé) - Vinařství Vladimír Tetur Velké Bílovice

Lahev jsem kupoval v květnu 2015 za 123,- Kč (přímo ve vinařství). Zakoupil jsme rovnou dvě lahve a toto je ta druhá, kterou otevírám s několika týdenním odstupem. Hrozny mají původ ve vinařské obci velké Bílovice. Korek plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je lososově růžová, má oranžové záblesky, střední intenzitu a viskozitu. Vůně je ovocitá a má stále atributy rosé, i když se nejedná o žádný mladý ročník. V chuti najdete krásné třešňové tóny, které v dozvuku ještě více vystoupí. Kyselinka si stále drží svůj vliv, takže nejde o žádné nudné popíjení. Toto rosé doporučuji otevřít ještě letos. Hodnocení: 7,5 bodů.

2. Legaris 2009 Denominación Ribera del Duero de Origen (DO) (Crianza) - Legaris S.L. Curiel del Duero, Španělsko

Lahev jsem kupoval v červnu 2015 za 184,50 Kč (výprodej Albert, běžná cena 369,- Kč). Na webových stránkách vinařství se uvádí, že se jedná o kupáž odrůdy Tempranillo (96 %) x Cabernet Sauvignon (4 %). Hrozny mají původ ve vinařské podoblasti Ribera del Duero, oblast Castilla y León. Víno bylo školeno 12 měsíců v sudech typu barrique z francouzského a amerického dubu v poměru 50 na 50 %. Barva je inkoustově červená, má velmi vysokou intenzitu i viskozitu. Jen na okrajích můžete pozorovat světlejší granátové záblesky. Vůně je extraktivní a hluboká. V nástupu jsou výrazné kořenité tóny (skořice a vanilka), které přechází do ovocitých odstínů (třešně, višně). Na pozadí můžete najít stopy vyčiněné kůže a také selský dvoreček. Struktura buketu je opravdu veliká a během popíjení či změnou temperace můžete obdivovat zajímavou strukturu a různé dimenze. Chuť je středně dlouhá až dlouhá, plná a má kořenitý závěr, ve kterém objevíte nasládlý ocásek a výrazný extrakt. V dozvuku jsou dále výrazné višně v čokoládě. Dotyk s dubem je vyšší, ale vzhledem k vysokému extraktu se neztratila odrůdovost. Dalším nazráváním na lahvi došlo ke krásnému zakomponování vysokého obsahu alkoholu a třísel do výsledného celku. Neváhal jsem proto a nakupuji další lahve, které na nějakou dobu uložím do archivu. Víno můžete otevřít již teď, ale jeho archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2019. K této crianze můžete podávat speciality na grilu nebo z hovězího masa. Hodnocení: 9,5 bodů.

3. Chiroubles Leon Roux 2013 Appellation Chiroubles Protégée (AOP) - Compagnie Vinicole de Bourgogne, Francie

Lahev jsem kupoval v červnu 2015 za 99,- Kč (výprodej Lidl, původní cena 149,- Kč). Hrozny mají původ ve vinařské podoblasti Chiroubles v Beaujolais. Na etiketě je uvedeno Cru du Beaujolais. Z encyklopedie ovine.cz přebírám následující text, který se vztahuje k této podoblasti. Menší oblast vysoko v kopcích nad Morgonem, kde na žulovém a prfyrovém podkladu jsou tak chudé půdy, že tam ani nic mimo révu nelze pěstovat. Lze se setkat i s členěním na climats - jsou jen dvě: La Grosse Pierre a Les Côtes. Červená vína mnozí pokládají za nejaromatičtější Cru (fialky, pivoňky, konvalinky). Subtilní, uhlazená, spíše světlejší vína mimořádné lahodnosti, která jsou okouzlující jako mladá (otevírat se mohou už od prvního roku po sklizni), výjimečné ročníky dobrých pěstitelů lépe od pátého roku, neboť se ještě dokáží zlepšovat. Doporučují se ke studeným masům, uzeninám, drůbeži a též k salátům s mírně nahořklou zeleninou (artyčok, chřest, rukola). Speciální vinařské techniky: U Beaujolais Cru se prý též používá maceration carbonique, tj. nakvášení celých, jen vlastní vahou trochu nadrcených hroznů v uzavřených nádobách pod tlakem vznikajícího oxidu uhličitého, ovšem zde už macerace trvá nejméně dvakrát déle než u běžného Beaujolais nebo Beaujolais Primeur. Modré odrůdy révy vinné: Gamay. Plastová zátka délky 38 mm. Barva je rubínově červená, má nižší intenzitu a viskozitu. Vůně je velmi slabá a neutrální. Po velmi dlouhém rozdýchání nabízí velmi slabé ovocité tóny, ve kterých najdete višňě a brusinky. Chuť je poměrně krátká, tělo tenké a vůbec se jedná o velké zklamání. Pokud tato lahev stála v normálním prodeji 149,- Kč, tak je to velmi špatný poměr cena/kvalita a po dlouhé době pro mne osobně jde o velké zklamání z produkce Lidlu. Lidl toto víno doporučuje podávat k zabijačkovým delikatesám (ovar, prejt a jitrnice). Hodnocení: 6 bodů.

4. Dornfelder 2012 odrůdové jakostní - Vinařství Vladimír Tetur Velké Bílovice

Lahev respektive dvě lahve jsme kupoval v květnu 2015 přímo ve vinařství za 105,- Kč. Abych se přiznal, tak jsem od tohoto vína moc nečekal, ale příšerně jsem se mýlil, takže jsem jednak zařadil toto víno do měsíčního přehledu a zároveň nakoupil rovnou celý karton, ale nebudu předbíhat. Od Vladimíra Tetura mám detailní informace, které vypadají následovně. Hrozny byly nakoupeny a mají původ na viniční trati Zadní hora ve Velkých Bílovicích. V době sklizně dosáhly hrozny cukernatost 19 °NM. Lepený korek délky 38 mm s potiskem. Barva je višňově červená, má extrémně vysokou intenzitu a velmi slušnou viskozitu. Vůně je hluboká a převládají animální tóny ve formě selského dvorečku. Chuť je plná, takže máte neustále pocit plnosti. Dozvuk je středně dlouhý, má lehce natrpklá třísla v závěru a vysoký extrakt. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2020. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 0,9 g/l, obsah kyseliny 5,2 g/l, bezcukerný extrakt 31,1 g/l a obsah alkoholu 14,0 % obj. Na jakostní víno a cenu naprosto fantastický poměr cena / kvalita. Hodnocení: 9 bodů.

5. Rulandské šedé 2013 kabinetní - Vinařství Krist Tomáš Milotice

Lahev jsem v květnu 2015 dostal. Hrozny mají původ na viniční trati Šidleny v obci Milotice. Lepený korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je slámově žlutá, má střední intenzitu, nádhernou jiskru a velmi dobrou viskozitu. Vůně je jemná a nabízí ovocité tóny v nástupu, které přechází do slabé vanilky a medových odstínů na pozadí. Chuť je středně dlouhá, šťavnatá a má velmi slušný extrakt v závěru. Archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2016. Velmi slušné kabinetní víno, které nezklamalo. Analytické hodnoty: obsah zbytkového cukru 4,0 g/l, obsah kyseliny 6,5 g/l, bezcukerný extrakt 26,0 g/l a obsah alkoholu 12,0 % obj. Hodnocení: 8 bodů.

6. Château Peyrolan 2011 Appellation Cotes de Bourg Controlée (AOC) - SCEA Vignobles de Pardieu, Francie

Lahev jsem kupoval v červenci 2015 za 129,- Kč (výprodej Lidl, původní cena 169,- Kč). Hrozny mají původ ve vinařské podoblasti Cotes de Bourg v Bordeaux. Mělo by se jednat k kupáž odrůdy Cabernet Sauvignon x Cabernet Franc x Merlot. Staniolová záklopka a plný korek délky 50 mm s potiskem vinařství. Barva je granátově červená, má vysokou intenzitu a velmi slušnou viskozitu. Vůně je hluboká a nabídne v nástupu kořenito-ovicté tóny, které přechází do herbálních nebo animálních odstínů. Chuť je středně plná, má zajímavý závěr, ve kterém vystoupí tabákový list. Třísla dostala během školení v sudu ještě větší grády, takže víno působí mohutným dojmem. Dotyk s dubem je vyšší, takže je to více o sudu než o odrůdách. Lahev má svůj vrchol stále před sebou, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2020. Hodnocení: 8 bodů.

7. Château La Fleur Grands Landes 2011 Appellation Montagne Saint-Emilion Controlée (AOC) - E.A.R.L. des Vignobles Carrére, Francie

Lahev jsem kupoval v červenci 2015 za 129,- Kč (výprodej Lidl, původní cena 169,- Kč). Hrozny mají původ ve vinařské podoblasti Montagne Saint-Emilion v Bordeaux. Staniolová záklopka a plný korek délky 50 mm s potiskem. Barva je granátově červená, má střední intenzitu i viskozitu. Vůně je hluboká a nabídne v nástupu kořenité tóny, které přechází do jemné vanilky a bobulového ovoce. Chuť je středně dlouhá až dlouhá, plná a harmonická. V dozvuku můžete najít kořenité tóny, které mají původ v dubovém sudu. Dotyk s dubem je vyšší, takže pokud preferujete výrazná barrique vína pak je to zajímavý kandidát. Lahev můžete otevřít již teď, archivační potenciál odhaduji minimálně do roku 2018. Hodnocení: 8,5 bodů.

8. Chardonnay 2009 neskorý zber (pozdní sběr) - Martin Pomfy - Mavín, Slovensko

Lahev jsem kupoval v srpnu 2015 za 165,- Kč (výprodej Kaufland, běžná cena 340,- Kč). V minulosti jsem zveřejnil samostatnou recenzi Chardonnay 2009 výber z hrozna (výběr z hroznů) - Martin Pomfy - Mavín, Slovensko (hodnocení: 8-8-8). Hrozny mají původ na viniční trati Viniční vrch v obci Dvory nad Žitavou, rajón Strekovský, vinařská oblast Južnoslovenská. Sklizeň proběhla 18.9.2009 při cukernatosti hroznů 22,9 °NM. Plastová zátka nomacorc délky 38 mm je dlouhodobě nepřekonatelnou překážkou tohoto vinařství a považuji to stále za naprosté šlápnutí vedle. Barva je slámově žlutá, má vysokou intenzitu a střední viskozitu. Vůně naznačuje již známky únavy v podobě stařinky, která po určité době sice vyvanula, ale původní odrůdovost to bohužel nevrátilo. Chuť je taktéž poznamenána únavou a je zřetelné, že víno již jede nějakou dobu z kopce... Je to škoda, že vzhledem k příliš vysoké ceně jsou tato vína prakticky neprodejná a tak se stává, že jsou v regálech tak dlouho, až se dostanou buď do výprodeje, kdy už je ale jejich kondice velmi malá. Analytické hodnoty: zbytkový cukr 1,1 g/l, obsah kyselin 6,1 g/l a obsah alkoholu 13,71 % obj. Webové stránky vinařství, které nedávno prošli faceliftem, najdete pod tímto odkazem. Hodnocení: 5 bodů.

9. Sauvignon 2010 neskorý zber (pozdní sběr) - Martin Pomfy - Mavín, Slovensko

Lahev jsem kupoval v srpnu 2015 za 150,- Kč (výprodej Kaufland, běžná cena 299,- Kč). Hrozny mají původ na viniční trati Viniční vrch v obci Dvory nad Žitavou, rajón Strekovský, vinařská oblast Južnoslovenská. Sklizeň proběhla 24.9.2010 při cukernatosti hroznů 22,5 °NM. Plastová zátka délky 38 mm, jak jsem již zmínil výše je u tohoto vinařství bohužel "klasika". Barva je citrónově žlutá, má střední intenzitu i viskozitu. Vůně je oproti výše zmíněnému Chardonnay mnohem "živější" a nemá známky únavy či stařinky. Můžete zde najít ovocité tóny připomínající angrešt a list rybízu. V chuti se již začínají objevovat známky únavy, ale není to tak markantní jako u Chardonnay výše, nicméně tento Sauvignon již také jede z kopce a nejlepší léta má již za sebou. Analytické hodnoty: zbytkový cukr 3,4 g/l, obsah kyselin 7,45 g/l a obsah alkoholu 12,48 % obj. Hodnocení: 6 bodů.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5632x