O Víně

14.02.2010 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 14.02.2010 07:00

Jak jsem se rozhodl vysadit 7 hlav révy vinné

V mám lednovém osobním profilu jsem vyjmenoval několik málo důvodů, proč jsem se rozhodl založit blog. Vedle poznámek z vypitých vín, bych se rád podělil o radosti a strasti, které se týkají mého malého experimentu s vysázením 7 hlav stolních odrůd révy vinné ve městě. Protože je pravé zimní období, kdy réva odpočívá a čeká až nás letošní dlouhá zima konečně opustí, bude dnešní článek podávat základní informace doplněné zimními fotografiemi.

Před rokem a půl jsme se ze severní Moravy přestěhovali na střední, konkrétně do Olomouce, kde je přece jenom vlídnější klima, rozhodl jsem se využít možnosti terasy o velikosti 6x5 metrů, která je součástí bytu, k vysázení stolních odrůd. Kaskádový dům s terasami, kde nyní bydlíme je orientován na jihovýchodní a jižní stranu s velmi vysokými teplotami. Dokázal jsem si proto představit jednu stranu terasy osadit révou a vytvořit tak příjemný stín pro ranní slunce. V pravé poledne se zase sluneční paprsky mohou naplno opřít kolmo do vedení s révou. Okolní terasy sousedů jsou osázeny hlavně květinami, různými druhy jehličnanů nebo tújí, prostě nuda. Na konci března 2009 jsem se spojil s Pavlem a Milošem, abych se ujistil, že můj nápad s vysázením stolních odrůd do kontejnerů není úplný nesmysl. Dostal jsem ujištění, že si nemám dělat žádné velké naděje ohledně zralosti hroznů, ale protože nebude réva růst přímo na zemi, kde hrozí zničení jarními mrazíky nebo okusováním zvěře v zimním období, nemám se toho bát.

Rozhodnutí zajet pro sazenice přímo do Šlechtitelské stanice vinařské v Polešovicích padlo na pátek 10. dubna 2009 před velikonocemi. Měl jsem štěstí, protože jsem se mohl poradit o vhodnosti, které odrůdy vysadit, přímo s panem Habrovanským, který má u nás velmi dobré a letité zkušenosti s novošlechtěním. Vyslechl si mne, odkud jsem a kde chci révu vysadit a zavedl mne do sklepního prostoru, kde byly uloženy tisíce sazenic, částečně zahrabané v písku nebo hlíně. Rozhodl jsem se vysadit vždy jednu odrůdu do velkého plastového kontejneru, do kterého se vejde asi 70 litrů zeminy. Vybral jsem si nakonec sedm různých odrůd, od bílých přes červené až po modré. Pokud si dobře pamatuji, jedna sazenice stála 60,- Kč. Pro srovnání: v OBI, Hornbachu či Baumaxu se dají koupit stolní odrůdy většinou za 150 až 180,- Kč!

Zde je seznam odrůd, které jsem nakonec vysadil:

 Název odrůdyBarva hroznu
 1. Madlenbílá
 2. Arkadiabílá
 3. Julski Biserbílá
 4. Polamodrá
 5. Chrupka bílábílá
 6. Dakonamodrá
 7. Chrupka červenáčervená

Tímto počinem jsem oficiálně založil novou viniční trať nazvanou podle místního historického názvu Na Tabulovém vrchu (německy hovořící pamětníci zde používají název Tafelberg). Je vám doufám jasné, že netoužím o oficiální registraci u úředníků ze Svazu vinařů nebo EU :-)

Takže od dubna 2009 jsem změnil vinařskou mapu ČR takto:
Oblast: Morava
Podoblast: Olomoucká
Vinařská obec: Olomouc
Viniční trať: Na Tabulovém vrchu

Příště detailně popíšu vybrané odrůdy, protože jsem si vytvořil ve Wordu tzv. "krycí" list každé odrůdy včetně ilustrativního náčrtku, fotografií, charakteristiky odrůdy a původu. Tento dokument přiložím do příštího blogového příspěvku. A protože mi včera Pavel Jelen ukázal, kde mám révu zastřihnout, dodám několik informací a fotografií týkající se i tohoto problému.

Od dubna až do konce září budu pro srovnání postupně zveřejňovat letošní a loňské fotografie. Druhou stranu terasy jsme osázeli bylinkami a jahodami a nestačili jsme se divit, jak dobře jsme udělali, protože se všem rostlinám po celý rok velmi dobře dařilo a už se těšíme, jak je na jaře znovu vysadíme.

Pokud máte zkušenosti s podobným experimentováním napište do chatu.

Počet příspěvků v diskuzi: 2  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 8840x