O Víně

01.11.2012 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 01.11.2012 07:00

Postřehy z vín vypitých v říjnu 2012

V průběhu října jsem otevřel 9 vín. Až na jednu výjimku (Francie) se jednalo pouze o vína z České republiky. Příjemně překvapilo slámové Chardonnay ročníku 2002 z Vinných sklepů Maršovice, Müller-Thurgau ročníku 2011 z Blatelu, claret Svatovavřineckého ročníku 2011 z Vinařství Pod Martinkou a Svatovavřinecké ročníku 2008 z Vinných sklepů Valtice.

Říjnová skladba vín vypadala následovně:

1. Lamarte 2009 Appellation Rosé d´Anjou Contrôlée (AOC) - Ackerman St-Hilaire, Francie

Víno jsem dostal na konci srpna 2012, takže neznám cenu. Lahev je uzavřena šroubovacím uzávěrem a má na hrdle reliéf vinařské oblasti Vallée de Loire. Rosé je vyrobeno z odrůdy Cabernet Franc. Abych řekl pravdu, nic velkého jsem od tohoto rosé nečekal, vzhledem ke třem letům po sklizni. Také hodnota obsahu alkoholu 10,5 % obj. není žádná sláva a znamenalo to jediné - zbytkový cukr. Barva má losový odstín střední intenzity. Viskozita je díky vyššímu zbytkovému cukru velmi dobrá a odpovídající. Vůně je i po třech letech příjemná, nemá žádné známky únavy či stařinky. Jsou zde jemné ovocité tóny (maliny, jahody). Ve středně dlouhé chuti je vyšší zbytkový cukr, ale krásná ovocitost. Jednalo se o příjemné rosé, od kterého jsem ani tolik nečekal.

2. Rulandské šedé 2011 zemské - Herod

Lahev jsem dostal v září 2012 a bohužel k němu nemám žádné informace. Nepodařilo se mi ani zjistit, zda název Herod je jméno či pseudonym vinařství. Říká vám něco tento název? Lahev je uzavřena plným korkem délky 44 mm s jednoduchým logem vinařství. Barva je zlato-šedá, má velmi slabou intenzitu a dobrou viskozitu. Vůně je jemná a nabízí směs vyzrálých hroznů a drobného ovoce. Ve středně dlouhé chuti zaujme zbytkový cukr, který odhaduji na úrovni polosuchého vína. Uvítal bych vyšší kyselinku, ale je to jen otázka vkusu. V dozvuku opět najdete vyzrálé hrozny. K tomuto šedému pinotu jsme podávali toasty s grilovanými kachními játry s vinným želé.

3. Frankovka 2010 pozdní sběr (rosé) - Vinařství Pod Martinkou, Horní Věstonice

Lahev z řady Terroir Pálava jsem kupoval v září 2012 v 1. olomoucké vinotéce za 89,- Kč a doporučil mi ji Tomáš, který ji už kupoval přede mnou. Hrozny mají původ v obci Perná na viniční trati U Božích muk. Lahev je uzavřena plastovou zátkou délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je lososově červená, má střední intenzitu a velmi dobrou viskozitu. Vůně je svěží a ovocitá. Jsou zde tóny pomerančové kůry a třešní. Ve středně dlouhé chuti je pikantní kyselinka a ovocité tóny. Měl jsem trochu obavy, zda už nebude rosé zlomené, ale není tomu tak. Je to příjemné růžové víno, ke kterému vinařství doporučuje podávat středně těžké úpravy krocana, bažanta a uzený sýr.

4. Chardonnay 2011 pozdní sběr - Vinařství U Dvou líp

Toto polosuché víno jsem kupoval v akci v září 2012 v Tescu za 97,90 Kč. Pátral jsem po tomto vinařství, ale na webových stránkách http://www.udvoulip.cz/ se toho příliš nedozvíte. Pravděpodobně byly vytvořeny jen za účelem marketingu, protože na každé etiketě najdete QR kód, který se odkazuje na tyto stránky. Nedozvíte se ale nic víc. Alespoň na mém mobilu s Windows Phone 7.5 se zobrazí pouze text písně Johančiny slzy od Čechomoru. Z webových stránek si pak můžete pustit i samotnou písničku. V katalogu Albertu je uvedeno, že jde o nové progresivní vinařství, které hospodaří na 35 ha vinic v obci Hýsly na Slovácku. Lahev je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 44 mm bez potisku. Barva je zlato-žlutá, má zelenkavé odlesky a nižší intenzitu. Vůně je jemná a v nástupu nabízí směs drobného ovoce a pomerančovou kůru, kterou bych čekal více u Rulandského šedého. V chuti je zřetelný vyšší zbytkový cukr, kterému sekunduje kyselinka. Harmonie ještě není ideální, ale to se může zlepšit. Je to technologicky dobře zvládnutá šardonka, která se zaměřuje do primárních líbivek. Archivaci odhaduji do roku 2014.

5. Müller-Thurgau 2011 pozdní sběr - Víno Blatel a.s. Blatnice pod Sv. Antonínkem

Víno jsem kupoval v akci v září 2012 v Tescu za 118,90 Kč. Na webových stránkách se v případě tohoto vína nic nedozvíte. Lahev je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 44 mm s potiskem vinařství. Původ hroznů je bohužel nezjistitelný, jak ze stránek vinařství, tak z etikety. Uvedena je pouze vinařská podoblast Slovácko. Barva je zlato-žlutá, má slabou intenzitu a zelenkavé odlesky. Vůně je jemná a převažují v ní muškátové tóny. V chuti je šťavnatá kyselinka, ale závěr je poněkud krátký a víno má poněkud slabší tělo. Dalším nazráváním na lahvi po dobu jednoho roku se může chuťový projev zlepšit.

6. Svatovavřinecké 2011 pozdní sběr - Vinařství U Dvou líp

Víno jsem kupoval, podobně jako výše zmíněné Chardonnay 2011 pozdní sběr, v akci v září 2012 v Tescu za 97,90 Kč. I v tomto případě není uveden původ hroznů (pouze vinařská podoblast Slovácko). Lahev je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 44 mm bez potisku. Barva je purpurově červená, má slabší intenzitu a rubínové odlesky. Vůně je jemná a nabízí směs ovocito-kořenitých odstínů. Žádná výrazná primární aromatika, kterou bych u tak mladého ročníku očekával. Chuť má krátké doznívání díky kyselince, která není dobře zakomponovaná do výsledného celku. Také tělo mi přijde jednoduché a neodpovídající přívlastku pozdní sběr. Na zadní etiketě je zmínka o dlouhém švestkovém doznívání, což je jen zbožné přání. Ve srovnání s výše zmíněným Chardonnay 2011 pozdní sběr jde o podprůměrné moravské červené víno, které neodpovídá ani akční ceně.

7. Chardonnay 2002 slámové - Vinné sklepy Maršovice v.o.s.

Lahev sladkého vína objemu 0,2 L jsem kupoval v březnu 2006 přímo ve vinařství za 250,- Kč. V kamenných dobách portálu ovine.cz sepsal Anax!en recenzi, kterou najdete pod tímto odkazem (hodnocení 9-8-6) a je nejvyšší čas podívat se slámovce pod korek a srovnat to s recenzi od Anax!ena. Nedávno jsem z tohoto vinařství zveřejnil recenzi na jejich Cabernet Sauvignon 2005 slámové (hodnocení 9-6-9). Vinařství uvádí lahvovou zralost až do roku 2015, tak uvidíme. Hrozny mají původ v obci Jezeřany-Maršovice na viniční trati Terasy. Lahev je uzavřena plným korkem délky 45 mm bez potisku. Barva je slámově žlutá, má nádhernou jiskru a velmi dobrou intenzitu. Odstínem, viskozitou a intenzitou odpovídá přívlastku i ročníku. Vůně je hluboká a nabízí směs vyzrálých hroznů, cibéb a medových odstínů. Nejsou zde také žádné známky únavy. Pokud Anax!en ve své recenzi zmiňuje hruškové tóny, musím potvrdit, že zde stále jsou. V dlouhé chuti vystoupí krásný extrakt, který prodlužuje závěr. Díky vysokému obsahu alkoholu (14,9 % obj). a s ohledem na hodnotu zbytkového cukru 43,4 g/l je víno stále ve vynikající kondici a údaj o lahvové zralosti v roce 2015 musím potvrdit a zároveň pochválit velmi dobrou predikci vinařství. Není zde disharmonie, kterou Anax!en vytýká, ale je třeba si uvědomit, že jeho recenze v roce 2006 byla hodně ovlivněna ještě nedostatečnou "zralostí" a víno potřebovalo několik let na to, aby si "sedlo". K tomuto slámovému vínu jsme přikusovali sýr Brie Président s olivami. Analytické hodnoty: cukernatost moštu 29,4 °NM, obsah zbytkového cukru 43,4 g/l, bezcukerný extrakt 35,5 g/l a alkohol 14,9 % obj.

8. Svatovavřinecké 2008 pozdní sběr - Vinné sklepy Valtice, a.s.

Lahev tohoto suchého vavřince jsem kupoval v Albertu v březnu 2011 za 199,- Kč. Hrozny mají původ v obci Dolní Dunajovice na viniční trati Dunajovský kopec. Lahev je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 44 mm se standardním potiskem vinařství. Barva je purpurově červená, má střední intenzitu a dobrou viskozitu. Vůně je jemná a nabízí směs ostružin a rybízu. Ve středně dlouhé chuti najdete jemná třísla a kořenitý závěr. Víno bylo zařazeno do Salonu vín ČR 2010/2011. Vinařství víno doporučuje podávat ke kančímu masu se šípkovou omáčkou a nakládanému sýru. Analytické hodnoty: obsah alkoholu 13,0 % obj., obsah zbytkového cukru 2,4 g/l, obsah kyselin 5,5 g/l a bezcukerný extrakt 25,2 g/l.

9. Svatovavřinecké 2011 pozdní sběr (claret) - Vinařství Pod Martinkou, Horní Věstonice

Lahev tohoto polosuchého vína z řady Terroir Pálava jsem kupoval v září 2012 za 120,- Kč v 1. olomoucké vinotéce. Navnadil mne Tomáš, který zmiňoval v otevřené skupině ovine.cz na LinkedIn Pinot noir deklarovaný jako claret. Tato lahev ale zrovna nebyla v prodeji, tak jsem šel do tohoto "bílého" vína vyrobeného z modrých hroznů. Hrozny mají původ v Mikulově na viniční trati Brněnská. Lahev je uzavřena plastovou zátkou délky 42 mm. Barva nemá daleko k bílému vínu. Možná jste se již setkali s Tramínem, který měl barvu růžového vína. V tomto případě jde o velmi slabý, až vodově čirý lososový odstín. Ve vůni jsou krásné ovocité tóny (třešně, jahody), které přechází do peckovin a květinových odstínů. Viskozita je velmi dobrá. V chuti je pikantní kyselinka, která krásně doplňuje vyšší zbytkový cukr. Je zde svěžest, mladost a ovocitost, která tomuto claretu sluší. Příště bych si toto víno klidně koupil znovu. Ve srovnání s růžovou Frankovkou ročníku 2010 stejného vinařství je mnohem zajímavější tento claret. K tomuto zajímavému vínu jsme podávali grilovaný hermelín na olivovém oleji s bylinkami.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 6  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 6747x