O Víně

31.05.2012 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 31.05.2012 07:00

Postřehy z vín vypitých v květnu 2012

V průběhu května jsem otevřel pětici vín ze čtyř zemí (Česká republika, 2x Španělsko, Slovensko a Argentina). Příjemně překvapila milerka z Neoklasu a barikové Chardonnay.

Výběr květnových vín vypadal následovně.

1. Moscatel Terra Natura Vin de Licor - A. y M. Navarro, s.l., Villena, Španělsko

Lahev tohoto španělského sladkého bílého likérového vína (Vin de Licor) jsme kupovali v dubnu 2006 přímo od výrobce za 217,- Kč. Lahev objemu 0,5 L má velmi originální tvar (čiré sklo) a používá univerzální plastovou zátku, kterou lze použít kdykoli si umanete. Barva je slámově žlutá, přesvědčivá a čistá. Protože na velmi jednoduché etiketě je minimum informací, nedozvíte se například ani ročník, či zatřídění podle zbytkového cukru, je složité hodnotit odstín a intenzitu. Víno má velmi vysokou viskozitu a působí velmi hutným dojmem. Po zakroužení se víno velmi líně povaluje ve skleničce a řeknete si, safra, hodnota zbytkového cukru musí být neskutečně vysoká. Vůně potřebuje čas a správnou teplotu, aby ukázala, co v ní je, ale i přesto mi přijde unavená, alkoholová a při dlouhém rozdýchání najdete jen náznak sušených hroznů, cibéb a kandovaného ovoce. Místy mi buket připomíná naše slámová vína. V chuti není poznat alkohol (15,0 % obj.), který se line z vůně, ale překvapivě je to o zbytkovém cukru a takových těch tónech, které jsou třeba u bílých sladkých vín typu sherry nebo portské.

2. Tokajské víno 1997 samorodné (omšové) - Galafruit & Co. s.r.o., Malá Tŕňa, Slovensko

Lahev objemu 0,5 L jsem kupoval v roce 2001 v tehdejší Hypernově za 115,- Kč. Jedná se o suché víno a z etikety se dozvíte, že je vyrobeno ojedinělou technologií, která je založena na přírodním principu. Slovenskému vinařství Galafruit & Co. s.r.o., Malá Tŕňa jsme se věnovali pouze jednou a to v případě recenze Tomáše na Tokajský výber 1997 3-putňové v roce 2005 (hodnocení 9-8-9). V klasifikaci slovenských tokajských vín je označení samorodné na nejnižším místě kvality. Pro výrobu se používá odrůda Furmint, kterou doplňuje Lipovina a Muškát žlutý. Vyrábí se tokajské stolní, tokajské samorodné suché a sladké. Pouze v nejlepších ročnících se vyrábí tzv. tokajský výběr, maďarsky tokaji aszú. Lahev uzavírá plný korek délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je intenzivní, má jantarový odstín a nahnědlé odlesky. Vůně má veškeré známky již zlomeného vína. Vedle oxidace je výrazná stařinka a takový ten nepříjemný odér myšiny. Chuť je rozhozená a vzhledem k tomu, že se jedná o suché tokajské s nízkým obsahem kyselinek, je víno již zlomené a nemá už co nabídnout. Zkoušel jsem ještě různé teploty podávání, ale nic nepomohlo.

3. Sierra Salinas 2004 Denominación de Origen (DO) (Crianza) - B.C., S.C.V. - Requena, Španělsko

Lahev je běžně dostupná již několik let v Globusu (samozřejmě v současné době mladší ročníky) a stojí do 150,- Kč. Někdy se dá v akci pořídit i za nižší cenu. Víno zrálo min. 6 měsíců barikových sudech a následně min. 12 měsíců na lahvi. Hrozny pochází z podoblasti Utiel-Requena, kterou najdeme v oblasti Valencia. Na webu vinného blogu je zmínka o tom, že Bodegas Sierra Salinas je projekt patřící známému vinařství Bodegas Castaño (D.O. Yeclo), vzniklý v roce 2000 ve spolupráci právě rodiny Castaño a švýcarské rodiny Niehus. Pokud si vyguglujete "Sierra Salinas" nabídnou se vám stránky vinařství Sierra Salinas, které nemají s dnešní crianzou nic společného. Víno je vyrobeno z odrůdy Tempranillo x Garnacha x Bobal. Adjustáž je na hypermarketové poměry velmi dobrá a zdařilá. Síťka i etiketa dodává noblesu a v regálu ji nepřehlédnete. Lahev je uzavřena plným korkem délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je višňově červená, má fialové menisky a velmi dobrou intenzitu. Vůně má v nástupu dřevité odstíny. Jako sekundární nacházím kořenito-ovocité tóny (skořice, sušené švestky), které postupným rozdýcháním přechází do zvláštní herbální podoby. Buket je ale potlačený, není to žádná pecka. Také očekávaná vanilka je překvapivě nepostřehnutelná. Chuť je středně dlouhá, má nasládlý ocásek a krásné kořenité doznívání. Třísloviny mají dobrou strukturu i když v závěru poněkud drhnou. Celý chuťový dojem je ale více o dubu, než o odrůdách, tradiční ovocité tóny připomínající třešně, višně či povidla jsou zde minimálně zastoupeny, což ale může mít příčinu v nastupující nazrálosti a posunu vína v čase. Je to prostě Crianza, která se ideálně hodí k pořádné flákotě, což jsem udělal a podával ho ke šťavnaté grilované krkovičce.

4. Müller-Thurgau 2007 pozdní sběr - Neoklas a.s. Šardice

Už je to dávno, kdy jsem dopil vlastní zásoby tohoto vinařství. Lahev této milerky jsem dostal v květnu 2012 a vzhledem k ročníku ani na chvíli neváhal s jejím otevřením. Z tohoto vinařství jsem ještě Müller-Thurgau nikdy neměl a nejlepší mi vždy přišel Neronet a Rulandské bílé. Lahev burgundského tvaru uzavírá korek plátek-drť-plátek délky 42 mm s potiskem vinařství. Hrozny mají původ na viniční trati Líchy, vinařská obec Dambořice. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a krásnou jiskru. Vůně je jemná a nabízí směs muškátovo-broskvových odstínů, které můžete najít také v chuti. V dozvuku je svěžest a ovocitost, kterou mám u přívlastků této odrůdy rád. Překvapivě je milerka v dobré kondici a netrpí známkami únavy a má stále co nabídnout díky jemné kyselince. Vinařství víno doporučuje ke studeným předkrmům, lehké úpravě drůbeže, ryb a zeleninovým polévkám. A dokonce na webových stránkách vinařství je stále v nabídce za 130,- Kč! Za tuto cenu ho samozřejmě doporučuji. Analytické hodnoty: obsah alkoholu 12,5 % obj., zbytkový cukr 2,0 g/l, kyseliny 6,02 g/l a bezcukerný extrakt 21,15 g/l.

5. Trapiche Oak Cask 2006 Chardonnay - Bodegas Trapiche, Mendoza, Argentina

Lahev jsem kupoval v květnu 2012 za 129,- Kč (akce Kaufland) a v minulosti mne vždy oslovil především Malbec z této řady. Upozorním například na recenzi Trapiche Oak Cask 2007 Malbec (hodnocení 8-8-7). Lahev je uzavřena plným korkem délky 45 mm s potiskem vinařství. Barva je slámově žlutá, má střední intenzitu a krásné odlesky. Ve vůni jsou nádherné vanilkové odstíny a ovocité tóny, ve kterých můžete najít vyzrálá jablka a čerstvě upečený chléb. Chuť má nádherné a dlouhé doznívání, ve které se rozprostře nádherná kořenitost. Školení v dubových sudech po dobu devíti měsíců se povedlo a samozřejmě také prodloužilo závěr. Vysoký obsah alkoholu (13,5 % obj.) při vyšší teplotě ihned po otevření poněkud vystupuje, ale vše dostatečným rozdýcháním pominulo. Druhý den je Chardonnay ještě zajímavější a budete se těšit z nádherné harmonie. Víno je na svém vrcholu, na kterém se může udržet minimálně v roce 2012. V ceně do 200,- Kč stojí za vyzkoušení, ale v případě akční nabídky rozhodně neváhejte! Víno je stále v nabídce e-shopu českého dovozce za 180,- Kč. Vinařství doporučuje Chardonnay podávat k rybám, těstovinám, čerstvým sýrům a ovoci při teplotě 8 až 13 °C. Webové stránky vinařství najdete pod tímto odkazem.

Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 6603x