O Víně

01.03.2012 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 01.03.2012 07:00

Postřehy z vín vypitých v únoru 2012

V průběhu února jsem se dostal k pětici vín. Až na jednu výjimku (Německo), se jednalo o moravská vína. Příjemně překvapila tři vína, konkrétně německý Spätburgunder ročníku 2003, polosladký výběrový Sauvingon ročníku 2004 a suchý výběr Rulandského bílého ročníku 2000.

Zde jsou mé postřehy v únorovým vínům.

1. Svatovavřinecké 2001 pozdní sběr - Patria Kobylí, a.s.

Lahev jsem kupoval přímo ve vinařství v roce 2003 za 122,- Kč. Hrozny byly sklizeny 16. října 2001 při cukernatosti 22,0 °NM, což je na velmi nepříznivý ročník 2001 velmi dobrá hodnota, na viniční trati Zámlynské v Kobylí. Réva zde byla vysázena v roce 1977 a pěstuje se na vysokém vedení. V roce 2005 jsem zveřejnil recenzi, ale protože hodnocení bylo hodně nízké (6-7-3), rozhodl jsem se srovnat své dojmy po necelých šesti letech. Sám si alespoň mohu také ověřit, zda prvotní špatné zkušenosti mohou být vůbec překonány pouhým nazráváním na lahvi. Korek plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je cihlově červená, má střední intenzitu a nahnědlé odlesky. Vůně je jemná a je zde pouze směs kompotového ovoce, ve které dominují třešně. Ano, chuť má sice kratší doznívání, ale kupodivu víno není zlomené a mrtvé. Má slušný projev třísel, která si s kyselinkami konečně rozumí, což je oproti původní recenzi největší rozdíl, naštěstí pozitivní. Analytické hodnoty: 4,2 g/l zbytkový cukr, 5,0 g/l obsah kyselin, 23,4 g/l bezcukerný extrakt a 11,91 % obj. alkohol.

2. Rulandské modré 2004 pozdní sběr - Vinařství Plešingr s.r.o. Rohatec

Lahev jsem kupoval v srpnu 2006 přímo ve vinařství za 141,- Kč. Hrozny od společnosti Vitis s.r.o. byly sklizeny 22. října 2004 při cukernatosti 21,8 °NM na viniční trati Mistřický Padělek v obci Mistřice. Technologie výroby: řízené kvašení a jablečno-mléčná fermentace. Lahev uzevírá plný korek délky 45 mm bez potisku. Barva je purpurově červená, má střední intenzitu a odstínem není odrůdový. Vůně nabízí jemné kořenito-ovocité tóny, které přechází až k herbálním. Dozvuk zkracuje vyšší kyselinka (7,5 g/l), která se zráním na lahvi kupodivu nezakulatila. Třísla mají dobrou strukturu podobně jako tělo, které má velmi slušnou hodnotu bezcukerného extraktu (31,1 g/l). Analytické hodnoty: 4,3 g/l zbytkový cukr, 7,5 g/l obsah kyselin a 13,6 % obj. alkohol. V roce 2006 predikoval Michal Plešingr archivační potenciál do roku 2009 a je to pravda, protože dnes je víno již za svým vrcholem a jede z kopce. Lahev dopíjím druhý den a pinot mi stále přijde vzhledem ke stáří takový "tvrdý", jako selské víno a chybí mi v něm nějaká finesa.

3. Rulandské bílé 2000 výběr z hroznů - Vinařství Vaňka Jana, Vrbovec

Lahev jsem kupoval v březnu 2003 ve Stříbru v jedné malé vinotéce za 175,- Kč. Bohužel mi lahev zůstala v archivu déle než jsem předpokládal a už jsem tomu velké naděje nedával. Hrozny mají původ na známé viniční trati U svatého Urbana v obci Vrbovec. Z této polohy vyrábí pravidelně vína třeba Vinné sklepy Lechovice. Lahev uzavírá plný korek délky 40 mm s potiskem vinařství. Adjustáž je velmi jednoduchá, díky bílé etiketě a černými svislými pruhy. Barva je zlato-žlutá, má sice nižší intenzitu, ale hezkou jiskru. Víno má slušnou viskozitu a zanechává za sebou krásné mosty. Vůně je jemná a první dojem není vůbec špatný. Stařinka či jiné známky únavy zatím necítím. Jsou zde jemné ovocité odstíny, připomínající hrozny a kořenité tóny (bílý pepř). Chuť je středně dlouhá a už nějakou dobu je na svém vrcholu, takže zde najdete i krásnou nazrálost. Čím více se víno rozdýchalo, tím lepší mi připadalo a také se objevila krásná noblesa. Velmi příjemně mne překvapilo, že víno není zlomené a vydrželo velmi dlouho. Předpokládám, že se může udržet ještě v roce 2012.

4. Spätburgunder 2003 Qualitätswein - Winzerhaus Hans StichdenBuben eG., Německo

Už dobrých šest let mi tato lahev ležela v archivu a daroval mi ji Petr, který ji dovezl přímo z Německa. Jedná se o Rulandské modré, které se v Německu nazývá Spätburgunder. Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Baden (Bádensko). Petr v minulosti napsal v roce 2004 recenzi Spätburgunder 2003 (rosé) z tohoto vinařství. Toto rodinné vinařství sídlí v malé obci Steinbach nedaleko města Baden-Baden. Adjustáž je velmi jednoduchá a nepřehlédnutelná zároveň díky černé barvě vína i etikety. Dobrý dojem kazí použití plastové zátky délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je rubínově červená, má menisky cihlově zbarvené a střední intenzitu. Vůně je kouzelná a najdete v ní kompotové ovoce, drobné červené plody, koření a kávová zrna. Vysoký obsah alkoholu (14,5 % obj.) nádherně zapadl do celku a vůbec není poznat. Tipoval bych, že víno si nějakou dobu poleželo ve starých barikových nebo dubových sudech, má totiž nasládlý ocásek a jemnou vanilku v závěru. Třísla se ležením na lahvi zakulatila a vytváří sametový dozvuk. Je to nádherný a naleželý pinot, který by si zasloužil samostatnou recenzi. V ceně 5 až 6 € nemá absolutně chybu. Archivační potenciál odhaduji do roku 2013. Z katalogu jsem vyčetl (kromě ceny 5,25 €) také analytické hodnoty: obsah alkoholu 14,5 % obj., obsah zbytkového cukru 4,7 g/l a obsah kyselin 5,0 g/l. Obsah alkoholu je překvapivě vysoký a svědčí to o velmi dobré zralosti modrých hroznů.

5. Sauvignon 2004 výběr z hroznů - Vinařství Maděřič s.r.o. Moravský Žižkov

Lahev objemu 0,5 L jsem kupoval přímo ve vinařství v srpnu 2005 za 165,- Kč. Hrozny mají původ na viniční trati SLovenské v obci Moravský Žižkov. Korek je plný a má délku 44 mm. Barva je zlato-žlutá, má krásnou jiskru a střední intenzitu. Vůně je kouzelná od prvního okamžiku. V nástupu nabízí ovocité tóny (hruškový kompt), které se rozprostírají do tónů botrytidy, kandovaného a tropického ovoce. Již z buketu je zřejmé, že půjde o polosladké víno. V chuti se střídá zbytkový cukr a kyselinky, které se přetahují o moc, ale nakonec je z toho plichta, což je jenom dobře. Víno má krásnou naleželost, rozbustnost a šťavnatost, která se nazráváním na lahvi ještě zvýraznila. DOznívání je dlouhé a není to díky zbytkovému cukru, ale díky extraktu a plnému tělu. Víno je už nějakou dobu na svém vrcholu, na kterém se díky kyselinkám a obsahu alkoholu udrželo ve velmi dobré kondici. Analytické hodnoty: obsah alkoholu 12,09 % obj., obsah zbytkového cukru 22,3 g/l a obsah kyselin 7,5 g/l. Lahev doporučuji otevřít nejpozději v roce 2012. V roce 2005, tedy těsně po nalahvování, získalo víno Zlatou medaili Forum Moravicum 2005. Teplotu podávání doporučuji kolem 10 °C. Tento polosladký Sauvignon stojí za pozornost a při popíjení mne náramně bavil a zasloužil by si samostatnou recenzi.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3842x