O Víně

29.09.2011 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 29.09.2011 07:00

Postřehy z vín vypitých v září 2011

V průběhu září jsem otevřel šest lahví. Kromě čtyř vín z České republiky září ještě zastupovalo víno z Maďarska a Španělska. Překvapilo suché Egri Királyleányka ročníku 2000 a znovínský Bon Accord Merlot ročníku 2003, který zrál v sudu typu barrique.

Na následujících řádcích najdete mé dojmy z vín otevřených v září.

1. Egri Királyleányka 2003 Száraz Fehér Minőségű Bor - Thummerer, Maďarsko

Velmi slunečný a teplý měsíc září zahájím reportem ze suchého maďarského vína, o kterém Anax!en psal už v roce 2005 v tomto článku. Od něho jsem také lahev za 207,- Kč kupoval. Docela jsem se těšil, zvláště pak po velmi dobré zkušenosti s polosladkým Tokaji Hárslevelu 2004 Édes Fehér Kűlőnleges Minőségű Bor, o kterém jsem se zmínil v srpnovém přehledu. Odrůda Királyleányka je synonymum pro Feteasca regala, kterou v našich končinách známe více pod druhým názvem. Adjustáž podle mne ničí přemíra špatně čitelných textů, které se z pohledu barvy a použité grafiky moc nepovedly. Texty jsou navíc v maďarštině, takže z etikety se nic nedozvím. Lahev uzavírá korek plátek-drť-plátek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a velmi dobrou čistotu. Vůně nabízí jemnou směs ovocito-květinových odstínů. Také v chuti je příjemná svěžest a ovocitost, i když bych v závěru uvítal více zbytkového cukru, který mi u této odrůdy přijde přirozený a zajímavý. Analytické hodnoty: alkohol 12,5 %, zbytkový cukr 2,6 g/l, obsah kyselin 6,0 g/l a bezcukerný extrakt 21,5 g/l. Na webových stránkách vinařství, které jsou bohužel jen v maďarštině, je v nabídce Egri Királyleányka ročníku 2010 za 1250,- Ft, což k dnešnímu kurzu dělá 150,- Kč. Víno je na svém vrcholu, na kterém se už dlouho neudrží. 

2. Müller-Thurgau 2004 kabinet - Vinařství Maděřič s.r.o. Moravský Žižkov

Tento polosladký kabinet jsem kupoval přímo ve vinařství v rámci návštěvy a řízené degustace v srpnu 2005 za 80,- Kč. Tehdy mi přišel zajímavý, lehký a příjemně aromatický. Vlastní hrozny mají původ ve vinařské obci Moravský Žižkov na viniční trati Slovenské. Lahev uzavírá lepený korek délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je zeleno-žlutá, má nízkou intenzitu a velmi dobrou čistotu. Viskozita je vysoká, což odpovídá vyššímu zbytkovému cukru. Vůně je stále svěží a má ovocitý projev. V chuti dokáže zbytkový cukr (14,7 g/l) zkrotit kyselinky (6,35 g/l). V dozvuku se rozplynou nádherné tóny vyzrálých hroznů. Víno mohlo být na svém vrcholu před dvěmi až třemi roky, nyní se už nikam neposune.

3. Sauvignon 2005 výběr z hroznů - Vinařství Plešingr s.r.o. Rohatec

Lahev tohoto polosladkého Sauvignonu jsem kupoval v srpnu 2007 přímo ve vinařství za 179,- Kč. Hrozny mají původ ve Strážnici na viniční trati Horní hory. Adjustáž spadá do krátkého přechodného období, kdy vinařství experimentovalo a přešlo k novému typu etikety, která je barevnější a poskytuje také více informací. Také to bylo období, kdy byly lahve uzavřeny plastovou zátkou délky 44 mm, od čehož vinařství rychle ustoupilo. Barva je slámově žlutá, má velmi vysokou intenzitu a krásnou jiskru. Vůně nabízí směs včelího vosku a medu. Jsou zde také nazrálé odstíny, které jsou zřetelné také v chuti. Zbytkový cukr (13,0 g/l) není díky několikaletému nazrávání na lahvi a obsahu kyselin (6,0 g/l) tak zřetelný, jako tomu pravděpodobně bylo v době lahvování. Víno je za svým vrcholem a je škoda, že jsem se k otevření odhodlal až teď. Lahev měla být otevřena nejméně o dva roky dříve. Druhá polovina lahve, kdy stála asi tři hodiny otevřená v lednici, byla úplně o něčem jiném. Ve vůni se objevily jemné tóny propolisu, stařinka vyprchala a také v chuti se vynoří slabé odstíny kopřiv a vyzrálých broskví. Čím déle je víno otevřeno, tím se mi zdá zajímavější.

4. Cabernet Sauvignon 2000 Denominación de Origen (DO) (Reserva) - A. y M. Navarro, s.l., Villena, Španělsko

Tuto lahev jsme kupovali v dubnu 2005 společně s Petrem a Anax!enem přímo z vinařství v přepočtu za 87,- Kč včetně dopravy a všech poplatků! Detaily této podařené akce najdete v článku Jak jsme si nechali poslat vína ze Španěl. Víno je vyrobeno z odrůdy Cabernet Sauvignon z vinařské oblasti Valencia, podoblast Alicante. V minulosti jsem zveřejnil od tohoto vinařství dvě recenze: Terra Natura Macabeo Denominación de Origen (DO), což je bílé suché víno odrůdy Macabeo (hodnocení 7-7-7) a nezapomenutelný Gran Fondillón 1970 Denominacion de Origen (DO) (Reserva), který byl zabalený do nádherné dřevěné skříňky (hodnocení 6-6-6). Lahev používá jednoduchou adjustáž, byť černo-bílá etiketa působí poněkud morbidně a chladně. Lahev uzavírá plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je granátově červená, má dobrou intenzitu a viskozitu. Vůně je jemná a nabízí ovocité tóny, ve kterých můžete najít lesní ovoce a odstíny černého rybízu, který je také zastoupený v chuti. Dotyk s dubovým sudem má střední intenzitu a není zde vanilka, ale třísla mají velmi pevnou strukturu a prodlužují závěr. Víno má stále vrchol před sebou a nebál bych se lahev otevřít až v roce 2013. Nejedná se o žádné komplikované červené víno, jde o příjemný kabernet, který bych si vzhledem k příznivé ceně koupil celý kartón!

5. Bon Accord Merlot 2003 Vin de Pays dOc Rouge Merlot Boisé (barrique) - Znovín Znojmo a.s.

Lahev jsem kupoval v březnu 2005 za 155,- Kč prostřednictvím Zásilkové služby Znovínu. V minulosti jsem zveřejnil recenzi Bon Accord Grand Cuvée 2000 Vin de Pays dOc (kupáž Cabernet Sauvignon x Merlot, hodnocení 7-7-8). A podobně jako u zmíněné kupáže, tento Merlot vybral pan Faugerois, francouzský négociant - éleveur z oblasti Bordeaux. Jedná se k klasickou znovínskou adjustáž pro vína s obchodním názvem Bon Accord. Lahev uzavírá plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Barva je višňově červená, má střední intenzitu a čistotu. Vůně je jemná a poměrně široká. V nástupu najdete kořenité odstíny, které se přesouvají až ke kávě. Postupným rozdýcháním se zde začínají rozvíjet ovocité tóny připomínající sušené švestky a čajové lístky, které jsou zastoupené také ve středně dlouhé chuti. Je to nabušený a zajímavý Merlot, který se ještě vlivem barikového sudu posunul do dřevito-kořenitého projevu. Víno má stále svůj vrchol před sebou a podle mne byla chyba ho otevřít nyní, protože se výrazná třísla mohou dalším nazráváním nádherně zakulatit a zjemnit. Znovín v době, kdy se lahev začala prodávat, uváděl lahvovou zralost na období let 2008 až 2013, což odpovídá. Vinařství víno doporučuje podávat ke zvěřinovým specialitám a barbecue,. Ze tří Bon Accord lahví (cuvée, Cabernet Sauvignon 2003 a Merlot 2003) je právě tento Merlot nejzajímavější.

6. Rulandské bílé 2005 pozdní sběr - Vinařství rodiny Nápravovy, Nový Šaldorf

Lahev jsem kupoval v únoru 2007 přímo ve vinařství za 140,- Kč. V minulosti jsem zveřejnil recenzi na Müller-Thurgau 2003 kabinet (hodnocení 6-9-9), Veltlínské červené rané 2003 pozdní sběr (hodnocení 8-6-10) a Müller-Thurgau 2005 pozdní sběr (hodnocení 7-5-5). Hrozny mají původ na viniční trati Načeratický kopec ve Znojmě a v době sklizně dosáhly cukernatosti 22,0 °NM. Lahev uzavírá korek plátek-drť-plátek délky 45 mm bez potisku. Barva je zlato-žlutá, jiskrná a má dobrou intenzitu. Vůně má lehký závan korku, ale postupně se na pozadí objevují ovocité tóny. Škoda, korek buket výrazně a negativně poznamenal. V chuti je zbytkový cukr (5,42 g/l), kterému ale dokáže sekundovat kyselinka (6,2 g/l) a bezcukerný extrakt (22,68 g/l).

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5993x