O Víně

31.03.2011 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 31.03.2011 07:00

Postřehy z vín vypitých v březnu 2011

V průběhu března jsem postupně otevřel 5 vín z ČR a 3 zahraniční (2x Slovensko a 1x Řecko). Znovu jsem se přesvědčil, že některým archivace prospěla a nechyběla ani vína, která si zasloužila samostatnou recenzi.

Na následujících řádcích najdete mé dojmy z 8 vín, která jsem otevřel v průběhu března a která stojí za pár řádků. V tomto měsíci mne příjemně překvapilo dvanáctileté řecké Rapsani, pinot z Moravy a Cabernet Sauvignon s vyšším zbytkovým cukrem.

1. Rapsani 1998 O.P.A.P. - Evangelis Tsantalis, Chalkidiki, Řecko

Asi před rokem jsem zveřejnil recenzi Nemea 1998 O.P.A.P. od stejného výrobce. Petr psal o Rapsani v roce 2004 a recenzi si můžete přečíst zde. Jednalo se ale o Reservu z oblasti Agios Pavlos (Svatý Pavel). Rapsani je vyrobeno ze tří odrůdy: Xinomavro x Krasato x Stavroto. V Thesalii patří k nejzajímavějším a nejznámějším vínům právě Rapsani. Lahev mi daroval Petr v roce 2003 a třeba v Tescu ho šlo koupit za 399,- Kč. Plný korek délky 46 mm s potiskem vinařství. Adjustáž nezapře řecké motivy a zapadá do kolekce vinařství Tsantalis. Barva je granátově červená s rubínovými odlesky a střední intenzitou, která je stále velmi dobrá vzhledem k tomu, že víno má již nějaký ten pátek za sebou. Vůně je jemná a nabízí směs ovocito-kořenitých odstínů (třešně). Po správné temperaci a rozdýchání objevuji také nazrálost, která je poznat i v chuti, která je plná a harmonická.

2. Rulandské modré 2007 pozdní sběr - Vinařství Plešingr s.r.o. Rohatec

Na únorové degustaci ve vinařství Plešingr jsem tuto lahev dostal (165,- Kč). Uzavírá ji plný korek délky 38 mm s potiskem vinařství. Hrozny od Kateřiny Pavkové byly sklizeny 7. listopadu 2007 při cukernatosti 22,0 °NM na viniční trati Horní hory ve Strážnici. Technologie výroby: kvašení ve vinifikátoru, jablečno-mléčná fermentace, 3 měsíce ležení ve starých sudech barrique. Analytické hodnoty: zbytkový cukr 4,0 g/l, kyseliny 5,0 g/l a bezcukerný extrakt 28,6 g/l. Barva je cihlově červená s rubínovými záblesky a má správnou barvu i odstín pro pinot. Vůně je kouzelná od prvního okamžiku. Jsou zde jemné tóny jahod a kompotového ovoce. Na pozadí se také objeví herbální odstíny. Ve středně dlouhé chuti jsou jemné ovocito-kořenité tóny, které mají původ v dubových sudech. Dozvuk je díky doteku s dubem kořenitý, ale najdete také odstíny hořké čokolády. Víno bylo lahvováno až v roce 2010 a náramně mu to prospělo. Vinařství uvádí doporučenou archivaci až do roku 2013. Tento pinot velice doporučuji, nabízí velmi dobrý poměr cena/kvalita a je stále v nabídce! Díky velmi dobrému archivačnímu potenciálu bude ozdobou vašeho archivu.

3. Cabernet Moravia 2003 odrůdové jakostní - Vinařství Beneš Jaroslav, Hrušky

Lahev uzavírá korek plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem vinařství a v srpnu 2004 jsem ji kupoval přímo ve vinařství za 75,- Kč. Barva je purpurově červená, má dobrou intenzitu a viskozitu. Vůně nabízí plody černého rybízu a jeho listu. Podobně i chuť se více přiklání ke kabernetovému projevu, typické makové buchty, které u této odrůdy můžete poznat zde nejsou. Víno je už nějakou dobu na vrcholu, na kterém se už dlouho nemusí udržet. V dozvuku jsou pružná třísla, která výborně zapadla do těla a prodlužují závěr. Zajímavá moravia, která nezapře terroir.

4. Neronet 2006 akostné odrodové - Víno Modra s.r.o., Slovensko

Poprvé se dostávám k tomuto slovenskému vinařství, které spadá pod Víno Nitra s.r.o. Hrozny mají původ v Malokarpatská vinohradnické oblasti, Pezinský vinohradský rajón, obec Pezinok. Vyrobeno bylo 3 tisíce lahví objemu 0,75 L. Lahev Bordolesse uzavírá plný korek délky 40 mm s potiskem vinařství. Barva je inkoustově červená, intenzivní a má rubínové záblesky. Vůně nabízí jemné ovocito-kořenité tóny, které připomínají vyzrálé třešně. V chuti je slabá natrpklost a tóny bobulového ovoce. Archivační potenciál odhaduji do roku 2012 až 2013. Víno můžete podávat k aromatickým paštikám a houbovým pokrmům, jak uvádí vinařství na zadní etiketě. Lahev jsem kupoval v Albertu za 182,- Kč v únoru 2011.

5. Cabernet Sauvignon 2007 výber z hrozna - Víno Modra s.r.o., Slovensko

I tuto lahev jsem kupoval v Albertu za 188,- Kč v únoru 2011. Hrozny pochází z Nitrianské vinohradnické oblasti, obec Malanta, viniční trať Pohranice. Vyrobeno bylo 4 tisíce lahví objemu 0,75 L. Hrozny měly v době sklizně cukernatost 23,0 °NM. Barva je granátově červená, čistá a má střední intenzitu. Vůně nabízí černorybízové tóny. Chuť je jemná, harmonická a v dozvuku je lesní ovoce a kořenitost. Vinařství víno doporučuje podávat k tvrdým sýrům, restované pečeni a jehněčímu masu.

6. Modrý Portugal 2004 kabinet - Patria Kobylí a.s.

Modrý Portugal dává obvykle tenčí vína, která díky brzkému zrání končí často jako burčák případně jako Svatomartinské víno. I přesto se najdou ročníky a vinaři, kteří se nebojí přívlastků. Patria Kobylí má tuto odrůdu tradičně v nabídce a kdo má tuto odrůdu rád, určitě si zde přijde na své. Lahev uzavírá plný korek délky 44 mm s potiskem vinařství. Hrozny pochází z Kobylí, viniční trať Holý kopec. Analytické hodnoty: zbytkový cukr 2,4 g/l a bezcukerný extrakt 24,5 g/l. Barva je purpurově červená, má dobrou intenzitu a čistotu. Vůně nabízí jemné tóny peckového ovoce, které najdete i v chuti. Nejzajímavější jsou sametově jemná třísla, skvělá harmonie a příjemná nazrálost. Nevzpomínám si, že bych v posledních týdnech měl lepší portugal. Lahev jsem kupoval v prosinci 2006 za 124,- Kč. Vinařství tento portugal doporučuje k drůbežím masům s hutnou úpravou a jemným biftekům.

7. Rulandské bílé 2002 pozdní sběr (Sur lie) - Vinařství rodiny Špalkovy, Nový Šaldorf

Recenzi tohoto pinotu od p.j. jsme zveřejnili v roce 2006 a hodnocení dopadlo velice pozitivně (8-10-9). Lahev jsem kupoval v srpnu 2004 za 250,- Kč přímo ve vinařství. Hrozny byly sklizeny 11. října 2002 při cukernatosti 22° NM na viniční trati Načeratický kopec v obci Oblekovice. Analytické hodnoty: zbytkový cukr 1,0 g/l, kyseliny 4,0 g/l a bezcukerný extrakt 23,8 g/l. Lahev uzavírá korek plátek-drť-plátek délky 44 mm s potiskem vinařství. Na spodní plošce je několik krystalů vinného kamene. Barva je zlatožlutá, čistá a má velmi dobrou intenzitu. Ve vůni je nazrálost a medové tóny. Také v chuti jsou příjemné medové odstíny, víno již postrádá svěžest a působí unaveně. Nejlepší léta má již bohužel za sebou.

8. Cabernet Sauvignon 2003 výběr z hroznů - Sklepy Jarošek, Mutěnice

Lahev tohoto polosladkého kabernetu jsem kupoval za 191,- Kč přímo ve vinařství v Mutěnicích v srpnu 2006. Při nákupu mi bylo sděleno, že původně chtělo vinařství vyrobit ledové víno, ale čekání na mráz způsobilo nechtěnou ztrátu kvality hroznů. Hrozny byly proto dříve sklizeny a hodnota zbytkového cukru (15 g/l) nebyla záměrem a vyplynula z vysoké cukernatosti. Neplánovaně tak vzniklo polosladké víno. Hrozny mají původ v Mutěnicích na viniční trati Dubňanská hora. Lahev je uzavřena plným korkem délky 38 mm s potiskem vinařství. Barva je granátově červená, má rubínové odlesky a dobrou intenzitu. Ve vůni jsou jemné tóny černého rybízu a lesního ovoce. V chuti je nádherná harmonie, sametově jemná třísla a krásná nazrálost. Zbytkový cukr se po několika letech nazrávání na lahvi utlumil a dnes se mi jeví spíše jako polosuché víno. Při teplotě podávání kolem 14 °C ho můžete podávat k dezertům nebo jako digestiv.

Březnové zápisky se nesly většinou na vlně pozitivního hodnocení. Užijte si nastupující jaro!

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5933x