O Víně

30.05.2010 p.j. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 30.05.2010 07:17

Květen 2010

V květnu jsem psal o českých přehlídkách a o terroiru.

17. května 2010

Tak se zase pořadatelé vinařských akcí nedomluvili, takže během soboty se konala jak Ochutnávka českých vín ve Slaném, tak Winefest, a navrch i Žernosecký košt. Po zkušenostech z Burgundska jsem se cítil na to obrazit je všechny tři, ale nakonec jsme zvládli alespoň ty první dvě jmenované. Bohužel se člověk nevyhne srovnávání: ve Slaném v Ungeltu pohoda, klídek, rodinná atmosféra, návštěvníci převážně z řad nadšených a znalých milovníků. Hbitá obsluha, vstupné 130,- Kč pro ženy, 190,- Kč pro muže, 300,- Kč smíšený pár, plus záloha na skleničku, cca 120 vzorků vín z různých koutů České oblasti plus medovina a mošty, jejichž konzumace byla už v ceně vstupného. Na mělnickém zámku pod širým nebem (chtěl bych vidět, co by bylo, kdyby deštivá předpověď meteorologů vyšla) davy, mačkanice, smrad z opékaných ryb přehlušujících vůni vína, kravál z kulturních vystoupení, vyplachovačka sklenic, v které došla voda, vstupné 150,- Kč včetně nevratné a nijak zvlášť použitelné sklenky, ovšem za každý vzorek bylo třeba platit kupóny, vesměs dva kupóny za vzorek, za oceněná a speciality více, ale šlo se domluvit na polovičních množstvích za sníženou cenu. V kategorii vína z Čech bylo pouze něco přes dvacet vzorků - a to včetně třeba Českých vinařských závodů či Vinných sklepů Roztoky, kdy původ hroznů byl (přinejlepším) z Moravy. Samé velké značky, žádného z malovinařů z Mělníka či z jiné části České oblasti byste nenalezli. Projel jsem alespoň Chardonnay a rulandy bílé z Čech i Moravy, což byla věru otřesná zkušenost. Jak jsem před pár lety chválil mnohotvárnost zdejších šardonek právě ze zkušenosti z Winefestu, letos to bylo všechno nasládlý citrus a drops z odkalených a čistě vykvašených moštů s nízkoteplotním kvašením zdůrazněnou umělou vůní. Když už jsem nesl desátý takový vzorek, vzbouřila se i manželka „ať už konečně přinesu něco jiného, proč nosím dokola pořád tu stejnou limonádu". Trochu lepší byla situace u Rulandských modrých, ve smyslu jejich různorodosti, ale i tak jsem s vděčností vzpomínal na průřezovou paletu vín ve Slaném. Ovšem nakonec jsem výletu na Mělník přeci jen nelitoval: v rámci dlouhého výletu k šipkami neoznačeným toaletám jsem objevil, kolik cenných historických map staroslavných mělnických vinic a jejich unikátních starých fotografií visí po zdech restaurace či tiše uhnívá ve sklepeních a uprosil jsem Jižního svaha, aby mi je svou dokonalou fototechnikou zachytil. To mi výrazně zvedlo náladu, kterou už mi nezkazil ani hlučný předvolební mítink v oranžových barvách cestou k autu.

A co teprve druhý den s kosou na vinici... to vlání trav až nad kolena, květy roztodivných "plevelů", skřivánek a letorosty s nezničitelnou vervou rašící zas opačně k zemské tíži - tomu se nevyrovná ani tisíc vzorků nejlepšího vína.

........................................................................................................................................

29. května 2010

Pro mne nejužitečnější na té mé Klasifikaci tratí bylo, že jsem musel postupně projít všech těch po staru rozdělených asi šest tisíc zdejších tratí, takže jsem při té příležitosti odhalil své vlastní chybky nebo spíš nedodělky. Asi dvacet dva map jsem musel poupravit, naskenovat a vyměnit (Bohužel 22 map znamená v reálu změnu v 66 obcích). Dalších deset otazníků jsem nebyl schopen vlastními silami rozlousknout a musím se obrátit na Registr vinic s dotazem. Co jsem ale věděl, to je opravené, takže jen pro ty, kteří si některé mé mapy stahovali nebo tiskli, tak ať si překontrolují, jestli mají správnou verzi, v případě pochybností nechť mne kontaktují mailem.

Jinak když už zase kroužíme kolem tématu terroiru, neodpustím si pochválit některé počiny, které jsem za poslední dobu zaregistroval. Už jsem nadšeně vyvěšoval (a Jarda Hladík ještě dříve přede mnou) pozvánku na ochutnávky ve vinicích, které společně připravili znojemští vinaři. Tohle je podle mého pořád nedoceněné. Chápu, že sezení ve sklípečku dávají mnozí přednost před courání se vinicemi po vlastních ve slunci, dešti, ale skupina, která to má naopak též není zanedbatelná, o čemž svědčí návštěvnost Putování po viničních tratích, které každoročně pořádá Znovín. Alespoň nějaké ty naučné stezky po vinicích nebo jednou za rok nějaký komentovaný vandr po tratích každé „obce hodné závisti" by to chtělo :-)

Dalším pěkným počinem, který mi přijde hodný pochvalné zmínky, je značení tratí Vinařství Spielberg. Není to sice novinka, leckdo to možná dávno zaregistroval, ale stejně: Archlebovští vinaři prostě zřejmě považují sloučení tratí po roce 2004 za příliš hrubě rozdělující terroiry, takže kromě povinného značení obce a viniční trati dle současné vyhlášky přidávají ještě tzv. název vinice, tj. tradiční název té vinice platný do roku 2004, který se sloučením zmizel, pohltil ho zpravidla název nějaké sousední trati. Dokonce mají všechny tyto tři místopisná určení i u každičkého vína v e-shopu - to je naprosto příkladný přístup, ještě pořád se v nadpoloviční většině zdejších on-line nakupovacích webů viniční trať nedozvíte, i když je spravuje sám vinař. Myslím, že tohle by si zasloužilo alespoň pomyslnou medaili za terroirový počin roku 2010.

Že se terroir stává tématem i pro velkovinaře, které má člověk stále spíše zafixované jako byznysmeny, kteří spíš než terroirem se nás snaží dostat designovou trendovitostí, to dokazuje příklad Bohemia Sektu. Chodí mi dvakrát ročně jejich časopis Perlivý svět, listuju tím posledním, a najednou koukám, že se mezi těmi fotografiemi missek a VIP pánů v oblecích najednou vylíhlo několik stran karet s vinicemi, které vinařství vlastněná Bohemia sektem obdělávají! Je to připravené k rozstřihnutí a založení do kroužkového pořadače, je tam mapka, fotografie vinice a základní údaje o vinici včetně pěstovaných odrůd a roku jejich výsadby. Klobouk dolů před tím, koho to napadlo, prosadil to a dotáhl do konce. Tak jestli i tak velké ryby ve zdejším rybníce se rozhodly podnítit zájem zákazníků o to, kde hrozny pro jejich vína vyrostly, tak to je hodně pozitivní signál. Jsem v jednání s Bohemia sektem o tom, jestli bych mohl jejich karty (budou, zdá se, vycházet na pokračování) oskenovat a zavěsit do naší Encyklopedie.

Tohle byly spíše náhodné objevy. Dám si úkol přes léto udělat nějakou důkladnější studii toho, do jaké míry zdejší vinaři propagují své vinice, takže kdybyste třeba měli nějaké tipy, nějaké své objevy toho, jak lokální patrioti snaží, dejte mi vědět buď do mailu nebo chatu. Díky!

Počet příspěvků v diskuzi: 5  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3810x