O Víně

18.02.2011 p.j. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 18.02.2011 09:07

Únor 2011

V únoru mi přišlo zajímavé referovat o: zmínce o rakousko-uherských vínech v druhé půli 19. století, jednomn tipu pro burgundofily.

 9.února

 Určitě budu už označen za systematického tupiče národní hrdosti, ale berte to tak, že jen vyvažuji to množství zpráv o medailových úspěších našich vín a slavné tradici táhnoucí se staletími. Už jsem se knihou Hugha Johnsona The Story of Wine prokousal až k století devatenáctému. Zaujala mne pasáž, v níž je konečně zmínka i o našich končinách. Henry Vizetelly byl v roce 1873 oficiálním britským zástupcem v porotě vídeňské světové přehlídky, která se holedbala, že na ní poprvé vína celého světa soutěžila společně. Vizetelly podává zprávu o vínech rakousko-uherské monarchie takto: Na přehlídce vína pořadatele nevyhrála mnoho cen. Všechny vinice monarchie leží v Maďarsku, Tyrolích a na Jadranu. Dalmátská vína jsou tak hustá, že i zředěná napůl vodou dají barvu obvyklou pro Bordeaux. Regiony méně obdařené sluncem dávají vína nepřiměřeně chudá a tak kyselá, jako když je jazyk obrušován nejhrubším cidrem. Několik lehčích druhů má delikátnost, pokud ne vůni, jistých produktů Rheingau (tím jsou dle Johnsona míněna možná vína z Wachau). Kvalita vzorků byla prý velmi variabilní, ovšem lepší kvality byly extrémně vzácné.  Ačkoliv vinice mocnářství v té době předčily rozlohou rozlohy vinic Itálie dvojnásobně, Francie jeden a půl násobně, Španělska trojnásobně, jediné prvotřídní víno odtud bylo tokajské (asi proto do něj v devadesátých letech investoval i samotný Hugh Johnson). Tolik kniha. Nevím, jak na tom v té době bylo vinařství na Mikulovsku či Znojemsku, ale české vinařství v tom čase teprve čekalo obrození, protože Spolek vinařský pro Mělník Josef Šimáček spoluzakládá o fous později a takto zkonsolidovaní čeští vinaři se s větší slávou prezentovali až v roce 1876 na vinařském sjezdu v Mariboru, kde už zdejší vína částečně uznání došla.

........................................................................................................................................

18. února

BIVB v posledním newsletteru ohlásila první jejich e-learningový program pod heslem "Staň se burgundským ambasadorem." - hlavní strana zde. Francouzská verze začala fungovat o fous dříve, anglická založená už také je, ale když to rozkliknete, daleko se zatím nedostanete. Zkoušel jsem to i stahovat zazipované, ovšem počítač s tím má permanentní problém, pořád to něco z bezpečnostních důvodů blokuje, a když to všechno povolím, napíše mi to, že musím mít stažen Flash Player 7. Mám pocit, že poslední verze playeru u mne stažená je daleko vyššího čísla, asi to bude chtít buď trpělivost, až odladí webovou English verzi nebo to zkusit odzipovat v různýě nastavených počítačích, třeba se to někde chytne. Zatím to hladce tedy nejde, až se na jazyk berou různé sarkasmy o funkčnosti všeho, co jest francouzské, nicméně doporučuji nadšencům tenhle projekt sledovat a budu rád za ohlasy a tipy, jak s tím zatočit. 

........................................................................................................................................

 

Počet příspěvků v diskuzi: 3  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4646x