O Víně

02.02.2016 Sajmik Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 02.02.2016 07:00

Top ten za rok 2015

Již takřka tradiční přehled deseti vín, které mě v uplynulém roce nejvíce zaujaly.

Není to jednoduché, tohle sestavování "the best of". Jak rozhodnout, jestli je toto suché bílé lepší než tamto dolihované červené, když oba nápoje mají společného skoro jen to, že jsou vyrobeny z hroznů? Do podobných "filozofických" otázek se dále zaplétat nebudu, jen chci říct, že mnohá vína, která se do výběru nedostala, nemusela být méně kvalitní než ta vybraná. Jelikož největší šanci na "trefu do černého" mají u mě plná červená vína s dostatkem tříslovin, tak v top ten převažují. Kromě nich jsem ale vybral i několik zajímavých vín jiného typu, ať to není tak monotematické. Vždy šlo o celou láhev, kterou jsem měl otevřenou během několika dní.

Zatímco v loňském top ten jsem konstatoval lehkou převahu vín z údolí Rhôny a Languedoku a naopak nedostatek kvalitních Bordeaux, letos tomu bylo přesně naopak. Ne že by se můj vinný vkus nějak změnil, ale zkrátka zásoby kvalitních jižních vín se tenčí, naopak do zralého věku se začínají pomalu dostávat Bordeaux ročníku 2005, které jsem nakoupil en primeur. Stálicí zůstávají poctivá červená z jihozápadní Francie, výběr doplňuje ještě jedno suché bílé a jedno sladké. Nejprve jen stručně o pětici vín, kterým byl věnován samostatný příspěvek.

Château Labégorce Zédé 2000, Margaux AOC. Moc pěkné a elegantní víno, již teď ve výborné kondici, ale s nezanedbatelným potenciálem pro další zrání. Viz článek Chvála klasického Bordeaux z letošního července.

Château Puygueraud 2005, Côtes de Francs AOC, Saint Cibard. Opět Bordeaux, tentokrát ale "pravý břeh", cuvée na bázi Merlotu, které může sloužit jako příklad pro tezi, že v Bordeaux lze najít už mezi víny "nižší střední třídy" parádní kousky. Více ve stejnojmenné recenzi.

Les Filles 2005, Montravel AOC, Château Le Raz, Saint Méard de Gurçon. De facto stále "pravý břeh" řeky Dordogne, jen již vně hranic oblasti Bordeaux, také hlavně Merlot, ze stejného ročníku. Skvělé víno za pár eur, viz stejnojmennou recenzi.

Château Vannières 1998, Côtes de Provence AOC, La Cadière dʼAzur. Jediný letošní zástupce jihovýchodní Francie, pocházející konkrétně z oblasti Provence. Silné, poctivé a tříselnaté víno, jak se na správný Mourvèdre sluší. Detaily v příslušném článku.

Chapelle Lenclos 2001, Madiran AOC, Patrick Ducournau, Maumusson-Laguian. Letos jsem stačil napsat čtyři další díly volného cyklu "V hlavní roli Tannat", ve kterém se věnuji hlavně vinařstvím a vínům z francouzské apelace Madiran. Toto víno mě z nich zaujalo nejvíce, článek byl publikován před třemi týdny.

Prestige 2002, Château du Cèdre, Cahors AOC, Vire sur Lot. Vína z Cahors jsou moje srdeční záležitost. Château du Cèdre (web) s 27 ha vlastních vinic patří k nejvýznamnějším vinařstvím v oblasti a jeho majitel Pascal Verhaeghe sehrál zásadní roli při pozvednutí úrovně vín v apelaci na dnešní úroveň. Dřívější cuvée "Prestige" se dnes nazývá jednoduše "Château du Cèdre", je to směs 90 % Malbec, 5% Merlot a 5% Tannat, školená 22 měsíců v barikových sudech, z nichž třetina je nová. Přesné údaje k ročníku 2002 nemám, ale jistě se to příliš nezměnilo.

Temně granátová barva, skoro černá. Chuť velmi plná a masivní, dost monolitická, potřebuje vzduch. Třetí den: vůně středně intenzivní, ovocito-kořenitá, celkově taková "těžká". Chuť hodně plná a tělnatá, lehce hřejivá (14 % alkoholu se nezapře), naopak kyseliny a jemnozrnné třísloviny spíše v pozadí. Velmi dlouhá dochuť. V této fázi jde o těžké víno jižního typu; upřímně řečeno, člověku stačí sklenička, pití na celý večer to není. Pátý den: až teď to začíná být opravdu zajímavé: vlivem provzdušnění opulentnost značně ustoupila, víno získalo na harmonii a eleganci. Kyseliny se projevují výrazněji než dříve, díky nim je ovocitost podstatně svěžejší, skoro mladistvá. Chuť stále plná, ona lehká hřejivost je v ní sice stále, víno je ale parádně pitelné. Neskutečně dlouhá a harmonická dochuť! Jasně, "obludka", ale také víno s obrovským potenciálem pro další stárnutí. Koupeno ve vinařství za 11 €, což je vynikající poměr cena/kvalita.

Mons Aureolus 2006, Fronton AOC, Château Montauriol, Villematier. Apelace Fronton (web) leží kolem stejnojmenného města, které se nachází asi 30 km severně od Toulouse. Jako většina ostatních apelací na francouzském Jihozápadě staví i Fronton AOC na autochtonní odrůdě, tou je modrá odrůda Négrette (více na Wikipedii), která se dnes prakticky pěstuje už jenom tady. K vinařství Château Montauriol (web) patří celkem 57 ha vinic. Vyrábí 7 červených a růžových vín, přičemž cuvée Mons Aureolus je jedním ze dvou "papírově nejlepších" vín. Odrůdové složení směsi je 50 % Négrette, 25 % Cabernet Sauvignon a 25 % Syrah, z výsadeb starých 25-45 let, výnos max. 40 hl/ha. Školení 1 rok v barikových sudech, z nichž 1/4 je nových, a následně další rok v dubových sudech o objemu 50 hl.

Barva granátová, s lehce mahagonovým odstínem. Zajímavá a komplexní vůně, vybízející ke zkoumání - mj. ovocitost, květiny (fialky?) a koření. Chuť středně plná, dobře strukturovaná, má znatelné, ale jemnozrnné třísloviny, stářím už zdařile zaoblené. Pěkná harmonie a velmi slušná délka. Celkově působí tak trochu "starosvětsky", ale v dobrém slova smyslu. Třetí den: ve vůni se zvýraznila kořenitost, také v chuti, která působí o něco plněji než dříve (až bych tipoval, že má o chlup více než deklarovaných 12,5 % alkoholu). Sametové a hladké víno, přesto s nepřehlédnutelnou osobitostí, krásně sladěné a bezvadně pitelné. Myslím, že by se líbilo mnoha milovníkům středoevropských červených vín. Koupeno před pár lety v e-shopu Madiran.de za 10 €, tato cena je velmi příznivá.

Château Fourcas Hosten 2005, Listrac-Médoc AOC, Listrac-Médoc. Jedno ze známějších vinařství (web) v apelaci Listrac na "levém břehu" v Bordeaux, 47 ha vinic, cru bourgeois supérieur v klasifikaci z roku 2003. Ročník 2005 je směs 53 % Cabernet Sauvignon a 47 % Merlot, výnos 58 hl/ha, školeno 22 měsíců v barikových sudech, z nichž třetina je nová.

Barva granátová. Po otevření láhve jsou ve vůni cítit stopy po školení v barikových sudech, které se postupně ztratily, naopak se objevila animalita. Chuť plná, zřetelně ovocitá, je v ní takový lehce "tvrdý" či "kabernetový" tón; po rozdýchání se tělnatost ještě zvýraznila. Kvalitní a dobře zaoblené třísloviny, které už nepotřebují další archivaci - osobně jsem vzhledem k pověsti apelace předpokládal, že budou masivnější. Třetí den: vůně spíše méně výrazná, s náznakem terciárních tónů; v chuti si víno drží svůj charakter, ale je více sladěné, tělnatost už není tak výrazná, všechny složky jsou v perfektní rovnováze. Harmonická a velmi dlouhá dochuť. Báječně pitelné víno, které myslím ještě nějakých pár let vydrží. Sice nemá tak vytříbenou eleganci jako třeba výše zmíněné Labégorce Zédé, ovšem obě vína lze těžko srovnávat už jen vzhledem k jejich ceně, Fourcas Hosten bylo skoro třikrát levnější (koupeno en primeur za nějakých 11 €). Opět výborný poměr cena / kvalita.

Riesling Belzbrunnen 2005, Alsace AOC, Dirler-Cadé, Bergholtz. Domaine Dirler-Cadé (web) není nutné milovníkům alsaských vín nějak dlouze představovat, toto vinařství patří k absolutní špičce v oblasti. Pro ty ostatní jen stručně: rodinný podnik s 18 ha vinic, skoro polovina jejich výměry má status "grand cru" (Saering, Spiegel, Kessler a Kitterlé), pěstují všech sedm hlavních alsaských odrůd. Od roku 1998 hospodaří biodynamicky. Z našich blogerů psali o jejich vínech opakovaně Honza Čeřovský i Pan Sklenička. Ještě lepší ale je, zajet přímo do vinařství a celý sortiment si prochutnat osobně :-) .

Teď už k samotné láhvi Ryzlinku. Barva normální citrónová. Vůně středně intenzivní, celkem komplexní, dominuje bílé ovoce. Chuť plnější, s úžasně šťavnatou ovocitostí; kyseliny jsou výrazné, jak se na správný rýňák sluší, ale nenarušují celkovou rovnováhu. Pěkné tělo, podpořené několika málo gramy zbytkového cukru. Jde však o jedno z těch vín, kde rozpitvávání na jednotlivé složky nedává velký smysl, v prvé řadě jde o jeden dokonale sladěný celek. Intenzivní a dlouhatánská dochuť! Výborně pitelné, jeden doušek vyvolává touhu po dalším. Třetí den: chuť se navzdory provzdušnění nepohnula ani o píď; je až s podivem, jak mladistvě víno působí, přes devět let bych mu naslepo nehádal ani náhodou. Osobně bych uvítal, kdyby mělo ještě nějaké lehce nazrálé tóny nebo "barvy & laky" apod., ale to už si fakt vymýšlím. Pokud stojíte o radu, tak tady je: skupte všechno, co můžete, ať máte v důchodu co pít... Přímo u vinaře stálo nějakých 12 €, což je vzhledem ke kvalitě vína "za babku".

Siegerrebe Trockenbeerenauslese 1999, Niersteiner Klostergarten, Weingut G. A. Schneider, Nierstein, Rheinhessen. Vinařství pana Schneidera (web) v malebné vinařské obci Nierstein (s ještě malebnějším okolím) jsem navštívil během cesty do Porýní v roce 2012, dojmy z návštěvy si můžete přečíst v reportáži na tomto webu. Toto víno jsme během degustace sice ve vinařství nechutnali, ale neodolal jsem a jednu lahvičku si koupil na doma. Siegerrebe je kříženec vyšlechtěný přímo v Porýní, konkrétně v Alzey v roce 1929, rodiči jsou odrůdy Madeleine Angevine a Tramín kořenný/červený (více na Wikipedii). Bylo to mé první setkání s touto odrůdou, takže jsem vůbec netušil, jak má víno z ní vypadat (aspoň pak člověk nemá předsudky).

Barva jantarová až měděná, s hnědavým odstínem, vypadá skoro jako koňak. Vůně hodně intenzivní a taky hodně nezvyklá, s podobnou vůní jsem se u vína snad ještě nesetkal - zřetelně terciární, komplexní, ale nejen to, je v ní i jakési exotické ovoce (mango? liči?), ale už silně proměněné stářím. Chuť plná, i na můj vkus dost sladká, lehce hřejivá, taktéž s nazrálou ovocitostí (fíky); nějaké kyseliny má, ale mohlo by jich být i více. Slušně dlouhá dochuť. Pátý den: vůně stále svérázná, nově se závanem medu. Chuť podstatně získala na eleganci, sladkost je uměřená, neboť kyseliny jsou teď mnohem výraznější než dříve, navíc se objevila i lehká hořčinka (jako u grepu). Krásně sladěné, velmi snadno pitelné, ani náznak po ulepenosti, velmi dlouhá dochuť. Hodně zajímavá zkušenost! Cena 15,3 € za láhev o objemu 0,375 l sice není úplně nízká, ale nákupu rozhodně nelituji.

Počet příspěvků v diskuzi: 2  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3807x