O Víně

26.08.2015 Sajmik Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 26.08.2015 07:00

V hlavní roli Tannat - 6. část: Domaine Sergent 2012, Madiran AOC, Maumusson

Základní madiranská vína příliš často nekupuju, ale toto se mi na ochutnávce u prodejce moc líbilo, takže jsem udělal výjimku. Každopádně bylo nutné jej zanedlouho v klidu domova pořádně "prozkoumat".

Domaine Sergent (web) je rodinné vinařství, které sídlí v obci Maumusson-Laguian. Od roku 1902 patří rodině Dousseau, před deseti lety se vedení vinařství ujaly sestry Brigitte a Corinne Dousseau. Mají 20 ha vinic, vedle toho provozují malý vesnický penzión (gîte rural) a vyrábějí kačení paštiky, foie gras apod. dobrůtky (zjevně by zde byla skvělá dovolená).

Vedle zemského vína (odrůdový Merlot) vyrábějí dvě červená vína s apelací Madiran AOC. Základní víno, které je předmětem této recenze, nemá na etiketě uveden nějaký zvláštní název, ale na webu vinařství se pro jednoznačné rozlišení uvádí jako "Cuvée Tradition". Složení je 70 % Tannat, 15 % Cabernet Sauvignon a 15 % Cabernet franc. Ruční sklizeň, odstopkování, nakvášení 3 týdny, mikrooxidace, kvašení a školení pouze v nerezových a betonových tancích. Další jejich víno se nazývá "Cuvée élevée en fûts de chêne", jde o odrůdový Tannat, školený rok v barikových sudech, z toho třetina nových.

Domaine Sergent (Cuvée Tradition) 2012: zelená láhev typu Boredeaux, kovová záklopka, kvalitní celokorek. Velmi tmavá barva, skoro černo-fialová, zcela neprůsvitná. Intenzivní ovocitá vůně, taková lehce nasládlá (připomněla mi vůni mladých červených vín z jižní Rhony), až skoro vlezlá - osobně tato primární ovocitá aromata moc nemusím, naopak moje žena byla nadšená. Chuť plná, šťavnatá, s dobrou strukturou. Hodně tříslovin, ty jsou ale jemné, velmi zdařile extrahované; dále je cítit lehká nasládlost díky alkoholu (přece jen 14,5 % vol.) a také nepatrná hořčinka, která dobře zapadá do mladistvého projevu vína. Harmonická dochuť velmi slušné délky.

5. den: vůně méně intenzivní, po černém ovoci, hutná, nepatrně alkoholická. Chuť stále plná, ale přece jen uměřenější než na začátku, naopak třísloviny se nepohnuly ani o píď (což je dobře). Vlivem provzdušnění získalo na eleganci, parádně pitelné.

Pěkný, moderně udělaný Madiran, který je schopný oslovit široké publikum. Lze jej pít už dnes, ale osobně si počkám tři nebo čtyři roky, až ztratí svou "mladickou nevycválanost", potenciál ke zrání určitě má.

Koupeno jako obvykle v e-shopu Madiran.de, za 6,6 €, což dělá výborný poměr cena/kvalita. Vážně uvažuju i o nákupu barikové verze.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3484x