O Víně

02.06.2015 Sajmik Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 02.06.2015 07:00

Les Filles 2005, Montravel AOC, Château Le Raz, Saint Méard de Gurçon

Montravel je jednou z mnoha malých francouzských vinařských oblastí, které jsou u nás prakticky neznámé. Dnes hodnocené červené víno však svědčí o tom, že se zde dají najít opravdové "špeky" za velmi rozumnou cenu.

Pokud jste ještě nikdy neslyšeli o apelaci Montravel, nevěšte hlavu, jistě v tom nejste sami :-) . Montravel AOC je součástí vinařské oblasti kolem města Bergerac (viz mapku na obr. 1), která celá spadá do vinařského regionu Sud-Ouest, tedy francouzského Jihozápadu. Je to tak trochu nespravedlnost, neboť z hlediska morfologie terénu, geologie, používaných odrůd atd. má oblast kolem Bergeraku velmi podobný charakter jako vinařský region Bordeaux, který začíná hned vedle. Důvody jsou čistě administrativní: zatímco region Bordeaux spadá do departementu Gironde, město Bergerac s okolím se již nachází ve vedlejším departementu Dordogne. Takto řečeno to možná zní banálně, ale tyto skutečnosti mají bohužel pro místní vinaře velmi podstatný dopad: zatímco každé dvoueurové víno z oblasti Entre Deux Mers může nést na etiketě honosný nápis "Grand vin de Bordeaux" (takže každý zákazník hned zhruba ví, odkud víno je a co může přibližně čekat), vinaři z bezprostředně sousedících apelací Côtes du Marmandais, Côtes de Duras (viz mapku na obr. 2) nebo třeba právě Montravel tuto možnost nemají. Proto se hlavně v zahraničí jejich vína prodávají podstatně hůře než kvalitou srovnatelná vína z Bordeaux. Pro vínomilce to má však i nezanedbatelnou výhodu: pokud kupujete víno z takto obskurní apelace, můžete si být jisti, že platíte čistě za obsah láhve a nikoliv za "slavné" jméno vinařské oblasti na etiketě (na němž mnoho výrobců jen parazituje, klasickým příkladem je Châteauneuf du Pape).

Pokud se na apelaci Montravel podíváme konkrétněji, dá se její faktická sounáležitost s regionem Bordeaux ukázat na mnoha rysech. Montravel AOC leží západně od města Bergerac, severně od řeky Dordogne, a je vklíněna mezi bordeauxské apelace Côtes de Castillon, Entre Deux Mers a Sainte-Foy-Bordeaux. Z geologického hlediska jde o stejnou vápencovou plošinu, na níž se nachází i západněji položený St. Émilion; jižní svahy této plošiny pokrývají čtvrtohorní sedimenty přinesené řekou Dordogne, což jsou hlavně písky a jílovité štěrky. Oblast Montravel byla historicky známa hlavně svými bílými víny (suchými i sladkými), apelace pro ně vznikly již v roce 1937. Tato vína se zde vyrábějí dodnes, a to ze stejných odrůd Sémillon, Sauvignon a Muscadelle jako v okolí Bordeaux. Naopak pro červená vína funguje apelace Montravel teprve od roku 2001 a má poměrně přísná pravidla, jak už to u těchto novějších apelací často bývá. Takto označené víno musí být směs nejméně dvou odrůd, z nichž Merlot tvoří nejméně polovinu objemu; jako doplňkové odrůdy slouží Cabernet Sauvignon, Cabernet franc a Côt (= Malbec). Nejvyšší povolený hektarový výnos je pouhých 50 hektolitrů, víno musí být školeno min. 18 měsíců atd.

Vinařství Château Le Raz (web), z něhož pochází zde posuzované víno, leží na katastru obce Saint Méard de Gurçon, asi 25 km západně od Bergeraku. Vinařství se nachází v areálu tvrze ze 17. století a patří rodině Barde, která v oblasti žije již několik staletí. Hospodaří na 60 hektarech vinic, z toho 32 ha zabírají modré odrůdy a 28 ha bílé. Produkují asi desítku vín, bílá suchá i sladká, růžová a červená, přičemž některé typy vín se člení do více kvalitativních řad. Např. červená vína mají celkem čtyři: v rámci apelace Bergerac AOC produkují základní víno "Fleur de Lysée", dále "Classique" a "Cuvée Grand Chêne", papírově nejvýše stojí cuvée "Les Filles" z apelace Montravel. Tolik alespoň základní kontext recenzovaného vína.

Většinu cuvée "Les Filles" tvoří Merlot (80 %), zbytek je Malbec a Cabernet Sauvignon. Hrozny kvasí v nerezovém tanku, délka macerace činí asi 30 dnů. Po malolaktické fermentaci bylo víno stočeno do barikových sudů (asi 70 % nových), délka školení 16 měsíců. Název vína (v překladu "Holky") je na počest týmu tvořeného výhradně ženami, který má ve vinařství na starost zelené práce ve vinicích.

Teď už k samotné degustační poznámky k Les Filles 2005. Těžší láhev typu Bordeaux z tmavozeleného skla, s reliéfním nápisem "In Monte Revelationem" pod hrdlem. Kvalitní dlouhý celokorek. Barva temně granátová, zcela neprůsvitná. Vůně ovocito-kořenitá, napřed poněkud uzavřená, postupně se pěkně rozvinula. Chuť plná, s krásnou "krémovou" ovocitostí, bez jakýchkoliv syrových kyselin. Relativně výrazné třísloviny, lehce svíravé, což ale vůbec nevadí. Alkohol (14 % vol.) je bezvadně zakomponovaný, stejně jako školení v barikových sudech - nejsou zde žádné zřetelnější stopy po "dubu". Poctivé, typicky "mužské" víno, které si na nic nehraje. Skvěle sladěná a neskutečně dlouhá dochuť!

Druhý i třetí den si víno drželo svůj charakter, vlivem vzduchu se jen trochu zaoblily třísloviny, které jsou jemnozrnné, velmi zdařile extrahované. Reálný věk bych vínu naslepo nehádal; sice už nemá vyloženě mladistvou ovocitost, ale stejně tak zatím postrádá nějaké výraznější terciární tóny. Nebál bych se ho nechat v archivu na dalších 10 let. Moc krásné víno s nezanedbatelnou komplexitou, nad kterým se dá skvěle "bádat" a rozebírat ho, ale stejně tak je i nepokrytě "chlastací", člověk by ho nejraději pil po litrech. V mých poznámkách je spousta vykřičníků, kterými jinak dost šetřím - stává se jen párkrát do roka, aby se mi nějaké víno tak dokonale trefilo do vkusu, nenašel jsem sebemenší drobnost, která by se mu dala vytknout. Jednoznačně horký kandidát do letošního Top ten.

Koupeno v německém e-shopu Madiran.de, a to za 11,5 €, což je velmi nízká cena vzhledem ke kvalitě a archivačnímu potenciálu vína. Jsem pevně přesvědčen o tom, že kdyby byl na etiketě nápis "Pomerol", stála by láhev třikrát tolik - takže je jen dobře, že stále ještě existují málo známé apleace jako Montravel.

A pokud někdy budete projíždět Porýním kolem Mannheimu, stavte se na degustaci do uvedeného obchodu, sídlí v jedné vinařské vesnici nedaleko od starobylého města Worms. Majitelem je Lars Mees, vzezřením sice typický Němec, ale jinak je to fajn chlap :-) , za ženu má sympatickou Francouzku původem z Gaskoňska (tím se ostatně vysvětluje jejich specializace na obchodování s víny z jihozápadní Francie). Před pár týdny jsem tam byl s partou známých na ochutnávce madiranských vín, osobně se mi to moc líbilo.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4439x