O Víně

28.01.2015 Sajmik Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 28.01.2015 07:00

Top ten za rok 2014

Můj přehled desítky nejlepších vín z loňského roku.

Počátek roku je čas bilancování, co přinesl rok minulý. Pokud jde o víno, nebylo to vloni u nás doma vůbec špatné :-) . Vybral jsem celkem deset vín, která mě nejvíce zaujala. Stejně jako v přehledu za rok 2013 jde o vína, u nichž jsem měl k dispozici celou láhev a pil je v průběhu několika dní. Proto jsem nezařadil žádné z vín ochutnaných na degustacích atd., nicméně z vín, o kterých jsem psal, bych chtěl přece aspoň zmínit pár lahví, které se mi nejvíce líbily na letošní cestě do Provence: Bois de Marquisat (rouge) 2012, Les Terres de Saint Hilaire (viz 1. díl reportáže o této cestě); Exception (rouge) 2010, Château Saint Julien (viz 2. díl reportáže); Hautes Terres 2012, Château Margillière a červená vína z vinařství Clos de lʼOurs (viz 3. díl reportáže).

V níže uvedeném výběru jsou nejvýrazněji (počtem čtyř) zastoupena plnější červená vína z více oblastí jihovýchodní Francie. Následují tři vína z jihozápadní Francie, z oblastí Madiran a Cahors. Zbývající tři vína jsou bílá, z toho dvě sladká a jedno polosuché; pocházejí z údolí Loiry resp. z Bordeaux. Červená Bordeaux tak vyšla naprázdno; ačkoliv jsem se jim věnoval více než loňský rok a otevřel několik "papírově slušných" lahví ročníků 2002 až 2005 z "nižší střední třídy" (cca 10-25 €), žádné nekritické nadšení se nedostavilo. Snad budu mít letos větší štěstí.

Saint Joseph AOC 2006, Domaine Pierre Gaillard, Malleval. Elegantní Syrah ze severní Rhony, viz zápisek Dvě výborná vína z údolí Rhony.

Terre dʼArgence (rouge) 2006, Costières de Nîmes AOC, Château Mourgues du Grès, Beaucaire. Taktéž víno založené na odrůdě Syrah, ale podstatně plnější styl, jak ostatně odpovídá oblasti původu, kterou je jižní údolí Rhony. Viz samostatnou recenzi.

Domaine Milan 2004, Les Baux de Provence AOC, Saint Rémy de Provence. Moc pěkné cuvée čtyř odrůd (Grenache, Syrah, Cabernet Sauvignon a Cinsault) ze západní Provence. Viz recenzi.

Prieuré 2000, Côtes du Roussillon Villages Tautavel AOC, Domaine Fontanel, Tautavel. Krásně zestárlé víno ze středomořských odrůd Syrah, Grenache a Mourvèdre, které vzniklo v Roussillonu, tedy v nejjižnějším cípu Francie. Viz recenzi.

Vieilles Vignes 2002, Madiran AOC, Château Laffitte-Teston, Maumusson. Elegantní odrůdový Tannat ze starých keřů. Viz 1. část seriálu "V hlavní roli Tannat".

Château Montus 2002, Madiran AOC, Vignobles Brumont. Taktéž stoprocentní Tannat, který byl vyroben jen několik kilometrů od místa vzniku předešlého vína, ale stylově zcela odlišný "nabušenec". Viz zatím poslední díl seriálu "V hlavní roli Tannat".

Domaine Ogereau 2009, Coteaux du Layon Saint Lambert AOC, Vincent Ogereau, Saint Lambert du Lattay. Skvělé sladké víno z odrůdy Chenin blanc z údolí Loiry, samostatná recenze byla publikována před dvěma týdny.

JM Tendresse 2005 (demi sec), Cour-Cheverny AOC, Domaine des Huards. Rodinné vinařství Domaine des Huards (web) se nachází v údolí Loiry, v obci Cour-Cheverny, pár kilometrů jižně od města Blois. Majitelé jsou Michel Gendrier a jeho žena Jocelyne. Vlastní 34 ha vinic, které obdělávají biodynamicky, mají také bio-certifikaci. Vyrábějí poměrně širokou škálu bílých a červených vín, k tomu ještě růžové a šumivý Crémant de Loire. Tři jejich bílá vína jsou z odrůdy Romorantin, tudíž spadají do malé místní apelace Cour-Cheverny AOC: "Romo" je suché víno z mladších vinic (ještě před pár lety se jmenovalo jednoduše jako "Domaine des Huards", viz zápisek J. Č. o láhvi ročníku 2008 na jeho blogu Jižní svah), druhé s názvem "François Ier" je suché víno z keřů starých průměrně 75 let. Třetí víno, polosuché "J. M. Tendresse", vyrábějí jen v ročnících, kdy to slunný podzim dovolí a hrozny jsou lehce napadeny ušlechtilou plísní, popř. také mírně seschnou přímo na keřích ("passerillage"); naposledy je vyrobili v roce 2009, od té doby nebylo počasí zcela ideální. Jako všechna jejich vína je kvašeno spontánně, ochlazením zafixují zbytkový cukr na cca 35 g/l, poté je víno ještě školeno na jemných kalech. Název vína je zřejmě slovní hříčka, francouzsky znamená "mám rád něžnost".

"Burgundská" láhev ze zeleného skla, celokorek. Sytější žlutá barva. Vůně středně intenzivní, nijak zvlášť ovocitá, spíše se v ní prosazují lehké terciérní tóny, vybízí ke zkoumání. Chuť plnější, zbytkový cukr je sice poznat, ale není nijak zvlášť výrazný, je cítit hlavně na začátku, zatímco v dochuti lehce převažují poctivé kyseliny. Dochuť má velmi pěknou harmonii i délku. Skvěle pitelné. Hodně zajímavé bílé víno, kterému pár let archivace dodalo na komplexitě, zatím ale nemá vyloženě "archivní" charakter, naslepo bych tipoval víno o něco mladší. Podle mě ještě pár let vydrží (o Romorantinu se obecně říká, že může stárnout dost dlouho). Biodynamická bílá vína nijak cíleně nevyhledávám, ale toto se mi moc líbilo. Koupeno ve vinařství za 9,2 €, což je cena velmi rozumná.

Château Lamartine 2007, Cahors AOC, Alain Gayraud, Soturac. Vinařství (web) s 35 ha vinic produkuje pět červených vín na bázi odrůdy Malbec, od základního vína na každodenní pití až po cuvée Expression, školené po 20 měsíců v nových barikových sudech. Degustované víno, nazývané jednoduše Château Lamartine, se v rámci této kvalitativní škály nachází přesně uprostřed. Jde o směs 90 % Malbec a 10 % Merlot, hrozny pocházejí z keřů o stáří 30-45 let, výnos je cca 50 hl/ha. Macerace na slupkách trvá 22 dnů, 2/3 objemu je školeno v betonovém tanku, zbývající třetina v barikových i větších dubových sudech, lahvováno po 20 měsících nebo ještě později.

Zelená láhev typu Bordeaux, kvalitní celokorek. Temně granátová barva, zcela neprůsvitná. 1. den: pěkná vůně, celkem komplexní - černé ovoce, koření, fialky (?). Chuť plnější, se šťavnatou ovocitostí a znatelnými jemnozrnnými tříslovinami, delší harmonická dochuť. Celkově působí trochu "tvrdě", ale tak nějak sympaticky. Skvěle pitelné samotné, k pečenému kačenímu stehnu pak přímo božské! 4. den: stále pěkná ovocitá vůně (teď spíše třešně/višně). Chuť šťavnatá a elegantní, s lehce natrpklým tónem, který vůbec nevadí; jemné třísloviny zůstávají spíše v pozadí, ale přesto jsou jasně čitelné a přispívají k poctivé struktuře vína. Vynikající. V kontextu místa vzniku jde o víno spíše "klasického střihu", které postrádá nabušenou krémovou ovocitost moderních Cahors (např. Château Haut-Monplaisir - i když tento styl mám taky moc rád), aniž by ovšem působilo jakkoliv rustikálně apod., takže by se jistě trefilo do vkusu mnoha milovníků středoevropských červených vín. Vinařství doporučuje vypít v rozmezí 4-7 let, podle mého názoru vydrží bez problémů ještě několik nadcházejících let. Koupeno v e-shopu Madiran.de za 8,5 €, což je - vzhledem ke kvalitě vína - velmi příznivá cena.

Château Cousteau 2005, Cadillac AOC, Vignobles Bernard Réglat, Monprimblanc. Vinařství nemá vlastní web, takže je obtížné o něm získat detailnější informace. Jelikož produkuje vína asi v osmi apelacích na obou březích řeky Garonny, půjde spíše o středně velké vinařství. Na moji prosbu mi majitelé poslali základní údaje k vínu Château Cousteau, ovšem k aktuálnímu ročníku 2011. Jde o jednu z jejich značek, vztahuje se k 8 ha vinic v apelaci Cadillac. Průměrný věk vinic je 45 let, sklizeň činí zhruba 30 hl/ha. Struktura výsadby je 70 % Sémillon, 10 % Muscadelle a 20 % Sauvignon, složení cuvée bude zřejmě obdobné. Hrozny jsou manuálně sklízeny naněkolikrát, víno je školeno 6 měsíců v barikových sudech.

Sedmička typu Bordeaux z bezbarvého skla, kompaktní celokorek o délce 5 cm. Na dně láhve nezvykle velké množství vinného kamene v podobě bílých krystalků. Sytá zlatavá barva, neomylně prozrazující sladké víno. Středně intenzivní a celkem komplexní vůně, v níž dominuje med, dále cítím meruňky a takový lehce "plastový" tón, který nejspíše pochází od ušlechtilé plísně Botrytis cinerea. Chuť plnější, zřetelně sladká, přičemž při napití se sladkost prosazuje postupně a působí uměřeně, nejde o žádné sirupovité monstrum, v pozadí jsou cítit jemné kyseliny a po několika dnech také decentní hořčinka. Celkově je výborně sladěné, nic nechybí ani nepřebývá. Velmi dlouhá dochuť. Pije se úplně samo, jeden doušek vyvolává touhu po dalším, v duši se rozlévá blaženost... Sice se nemůže měřit s velkými sauternskými víny, ale i tak mi udělalo radost. Koupeno za 300 Kč v Alfa pasáži v Brně, což dělá velmi dobrý poměr cena / kvalita.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4891x