O Víně

12.12.2014 Sajmik Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 12.12.2014 07:00

V hlavní roli Tannat - 4. část: Château Montus 2002

Pokud najdete v nabídce nějakého obchodníka s vínem jeden jediný Madiran, můžete si být na 99 % jistí, že jde o Château Montus. Jak si dnes stojí "základní víno" z nepříliš medializovaného ročníku 2002?

Když je řeč o Tannatu a Madiranu, dříve nebo později musí přijít řada na vína Alaina Brumonta, jednoho z nejvlivnějších vinařů francouzského Jihozápadu. Psal jsem o něm stručně už před dvěma lety, u příležitosti recenze jeho sladkého vína Les Larmes Célestes 2004. Podstatně ucelenější představu o jeho osobnosti si můžete udělat z anglicky psaného článku na webu Decanter.com, jistě by se našly i další. Z našich vínomilců komentuje Brumontova vína nejčastěji Honza Čeřovský na svém blogu Jižní svah, naposledy Bouscassé Vieilles Vignes 1997 a Montus "Prestige" 2001.

Château Montus (web) se nachází v severovýchodní části apelace Madiran, na katastru obce Castelnau Rivière Basse (nenechte se splést tím, že na etiketě je uvedena obec Maumusson-Laguian, tam se nachází sídlo firmy Vignobles Brumont). Označení "château" zde má určité oprávnění, protože hlavní budova vinařství má opravdu podobu menšího "zámku". Ve skutečnosti tato stavba vznikla docela nedávno - náhodou jsem narazil na web architektonického ateliéru, který budovu vinařství (s využitím nějakých starších částí) navrhl a realizoval. Madiran zkrátka není Médoc, zde se žádné monumentální zámecké budovy nestavěly a ani nepočetné místní zámečky z 18. století jako Château dʼAydie nebo Château Viella se svým protějškům v okolí Bordeaux nemohou rovnat ani v nejmenším. I když je pravda, že oblasti na západním břehu Girondy (Médoc, Graves a Sauternes) jsou v tomto ohledu dost specifické, v rámci celé Francie je to spíše výjimka než pravidlo, vinařské oblasti bez velkých zámků jsou ve Francii mnohem početnější...

Nicméně zdržím se velkých výkladů okolo a půjdu rovnou k věci. Château Montus 2002 je směs 80 % Tannat a 20 % Cabernet Sauvignon; poslední ročníky jsou školeny 12-14 měsíců v barikových sudech, z nich je 60-80 % nových, pro ročník 2002 to jistě nebylo nějak radikálně odlišné. Láhev jsem koupil za pouhých 8 € ve výprodeji ve vinotéce La Cave ve Vídni (web), běžná cena u mladých ročníků se pohybuje od 20 € výše.

Těžší zelená láhev typu Bordeaux, kvalitní dlouhý celokorek. Barva temně granátová, skoro "černá", neprůsvitná. Vůně středně intenzivní, opulentní s výraznou jižanskou "kořenitostí", dále se v ní 1. den projevoval takový zvláštní "nahořklý" tón, který mi připomněl vína s příliš extrahovanými tříslovinami - v chuti se ale nic takového neprojevuje, takže to budou spíš dozvuky školení vína v barikových sudech.

Chuť velmi plná, všeho je v ní hodně, víno by se dalo skoro "kousat". Stále má spoustu krémovité ovocitosti; znatelné třísloviny, jemnozrnné a perfektně zvládnuté; decentní kyseliny v pozadí. Při teplotě asi 16-17ºC lehce vystupuje alkohol (14,5 % vol.) - i když nejde o nějaký vážný nedostatek, tak i díky této "hřejivosti" to není víno, kterého by člověk na posezení vypil litry. Velmi dlouhá dochuť. Naslepo bych tipoval původ v oblasti o něco jižněji položené a víno podstatně mladší, než je jeho reálný věk.

2. den se z vůně ztratil onen trochu podivný tón, 3. den se v ní daly vymíchat "višně v čokoládě". Vlivu vzduchu odolává velmi houževnětě, chuť je bez větší proměny.

4. den jsou ve vůni i v chuti cítit lehce terciérní tóny ("povidla"), hlavně má parádní třísloviny, poctivé a lehce svíravé, paradoxně se projevují zřetelněji než první den - právě díky nim mi teprve teď víno začíná připadat "jako pořádný Madiran". Stále úžasně dlouhá a příjemná dochuť. Ohledně archivačního potenciálu je skoro zbytečné dodávat, že vydrží ještě dlouhá léta - kdo ví, třeba za takových deset let bude ještě zajímavější než dnes.

Zkrátka stylově je to spíše "obludka", nic pro milovníky jakostního Modrého Portugalu :-) . Dokonce bych řekl, že jde o víno pojaté jako svého druhu "stylové cvičení", kdy vinař zkouší, kam až může v plnosti a "nabušenosti" zajít, "aniž by to už bylo blbé", zkrátka takové balancování na hraně...

Celkově je Montus 2002 jistě moc pěkné víno, které se vryje do paměti, ale pokud bych ho měl srovnat se stejným ročníkem cuvée Vieilles Vignes z vinařství Château Laffitte-Teston, kterým jsem svůj seriál o Tannatu zahájil, dal bych přednost druhému z obou vín. Možná nemá tak impozantní archivační potenciál jako Montus, ale v současné době má více jemnosti a elegance. To vše při podstatně nižší ceně, Vieilles Vignes začíná na nějakých 12 €.

Počet příspěvků v diskuzi: 2  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4046x