O Víně

07.05.2014 Sajmik Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 07.05.2014 07:00

V hlavní roli Tannat - 1. část: Vieilles Vignes 2002, Madiran AOC, Château Laffitte-Teston

Recenze jednoho velmi povedeného vína z odrůdy Tannat, pocházejícího z jihozápadní Francie. K tomu pár slov o výrobci, vinařství Château Laffitte-Teston.

V lednovém zápisku o Top ten za rok 2013 jsem musel konstatovat, že jsem vloni dost zanedbával vína z jihozápadní Francie. To bych měl letos trochu napravit, zvláště bych se chtěl věnovat vínům z apelace Madiran. Zde je první část volného cyklu zápisků o madiranských vínech, nazvaná podle tamní emblematické odrůdy Tannat - snad mi to odhodlání vydrží a dokopu se i k dalším dílům :-) .

Je škoda, že vína z Madiranu jsou u nás málo známá, kromě obligátního Château Montus se k nám skoro nevozí (protože je lidé neznají a nekupují, zkrátka klasický začarovaný kruh). Naštěstí už dnes není žádný problém nechat si poslat balík z ciziny, takže se můžete sami přesvědčit o tom, že - kromě citovaného Montusu, který je navíc relativně drahý - jsou zde i další vinařství, jejichž vína stojí za ochutnání.

Dnes se podíváme na Château Laffitte-Teston (web), které patří do pětice největších madiranských vinařství (když ponechám stranou místní družstva). Sídlí na katastru obce Maumusson. Majitelem je Jean-Marc Laffitte, který začal hospodařit v roce 1972 s několika hektary vinic. Postupně přikoupil další parcely, nechal postavit reprezentativní sídlo vinařství s celým sklepním provozem a rozsáhlým sklepem pro barikové sudy. V současnosti mu již zdatně pomáhají syn Joris a dcera Ericka, kteří představují pátou generaci vinařů v rodině.

Vinařství jsem navštívil v roce 2005 při cestě do Bordeaux, nemám sice podrobné poznámky, ale pamatuji se na velmi příjemné přijetí. Provedl nás sám majitel, na němž bylo vidět, že je hrdý na svá vína i na celé vinařství, které se mu podařilo vybudovat (viz fotografie, další jsou na jejich webu). Nutno uznat, že právem, alespoň mně se vinařství líbilo, i lokalita, kde se nachází - leží totiž na hraně návrší, ze dvora i z degustační místnosti je pěkný rozhled do krajiny, mj. je odtud vidět nedaleké Château Bouscassé, patřící Alainu Brumontovi.

K vinařství dnes patří celkem 42 ha vinic, z toho 33 ha zabírají červené odrůdy (dominuje Tannat, menší podíl mají Cabernet Sauvignon, Cabernet franc a Merlot), zbytek tvoří bílé odrůdy (Petit Manseng, Gros Manseng a Petit Corbu), z nichž dělají suché i sladké víno s apelací Pacherenc du Vic-Bilh AOC (o ní už jsem podrobně psal).

Pokud jde o vína, zastavím se jen u červených. Vedle zemského vína (Côtes de Gascogne IGP ), což je směska Merlot a Tannat, vyrábějí tři vína deklarovaná jako Madiran AOC. Základním vínem je "Esprit" (dříve se jmenovalo "Joris Laffitte"; na jejich webu je nevidím, asi není úplně aktuální), následuje "Reflet de Terroir"; obojí je směs Tannatu a kabernetů. Nejvýše - co do kvality i archivačního potenciálu - stojí cuvée "Vieilles Vignes", což je odrůdový Tannat ze starých keřů (asi sedmdesátiletých), školený 13 měsíců v nových barikových sudech.

Vieilles Vignes 2002 jsem pil několikrát, už v mládí bylo přístupné a dobře pitelné, čímž se odlišuje od tradičních Madiranů, u nichž se musí dlouho čekat, než se zaoblí jejich výrazné třísloviny. Zajímavé bylo, že ani relativně krátkou dobu po nalahvování se ve víně nijak zvlášť neprojevovalo školení v nových sudech.

Vyšší zelená láhev typu Bordeaux. Celokorek dlouhý 5 cm, velmi kompaktní a zcela neprosáklý. Na dně láhve abnormálně velké množství vinného kamene.

Barva temně granátová, neprůsvitná. Velmi intenzivní komplexní vůně - vyskytuje se v ní taky dost neobvyklý tón, neumím ho přesně popsat, je to něco mezi lehkou animalitou a minerálností; vůně je každopádně zajímavá a vybízí ke zkoumání. Chuť plná, stále s pěknou ovicitostí, jemnozrnné třísloviny jsou zdařile zaoblené a dodávají vínu poctivou a zároveň elegantní strukturu, nejde o žádné tříselnaté monstrum. Sametová a velmi dlouhá dochuť, krásně pitelné víno, prvotřídní lahůdka! Tannat je zkrátka moje srdeční záležitost a když se vydaří, jako v tomto případě, jsem v sedmém nebi.

Druhý i třetí den stále ve výborné formě, jen vůně možná byla o chlup méně intenzivní a už se v ní neprojevoval onen zvláštní tón. Každopádně musím říct, že je to jeden z nejlepších Madiranů, co jsem kdy pil. Při ceně 9 € vykazuje famózní poměr mezi cenou a kvalitou. Vřele doporučuji zvláště milovníkům vín z Bordeaux (jen tak mimochodem, myslím si, že budete chvíli hledat, než najdete stejně dobré Bordeaux za srovnatelnou cenu...).

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4320x