O Víně

23.04.2014 Sajmik Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 23.04.2014 07:00

Dvě výborná vína z údolí Rhony

V lednu a v březnu jsem se "podíval na zoubek" dvěma červeným vínům ze severní resp. jižní části údolí řeky Rhony, která pocházejí z poměrně známých vinařství: Domaine Pierre Gaillard a Domaine de la Mordorée.

Saint Joseph AOC 2006, Domaine Pierre Gaillard, Malleval

Pierre Gaillard (web) patří k významným vinařům v severní Rhoně. Hospodaří od počátku 80. let, aktuálně zde vlastní 38 ha vinic, které se rozkládají v apelacích Condrieu, Cornas, Côte-Rôtie, Crozes Hermitage a Saint Joseph; má tu i vinice se statusem IGP, které spravuje jeho dcera Jeanne. Práce se mu zjevně daří, neboť je spoluzakladatelem firmy Vins de Vienne (o ní viz v jednom starším zápisku věnovaném François Villardovi), postupně koupil také vinice v apelaci Faugères v Languedoku (Domaine Cottebrune) a v rousillonských apelacích Collioure a Banyuls (Domaine Madeloc). Jeho "království" tak zahrnuje celkem 77 ha vinic a produkuje úctyhodnou řadu čtyřiceti vín.

Degustované víno z apelace Saint Joseph je pochopitelně odrůdový Syrah. Hrozny pocházejí z obcí Malleval a Chavannay (část je koupených), ruční sklizeň, výnos 35 hl/ha. Odstopkování a následná macerace za studena 5-6 dnů, kvašení při relativně vyšších teplotách a macerace trvající ještě další 3 týdny. Školení 18 měsíců v barikových sudech z francouzského dubu, z toho 10 % nových.

Barva světlejší granátová, s lehce mahagonovým odstínem. Vůně nanejvýš středně intenzivní, ale jinak pěkně komplexní, je v ní ovocitost, kořenitost i decentní animalita. Chuť plná, ale nijak monstrózní; stále má dost ovocitosti, která je už ovšem pěkně transformována stárnutím. Všechny složky perfektně sladěny, nic neschází ani nepřebývá; harmonická a velmi dlouhá dochuť. Ačkoliv alkohol není nikde znát, osobně bych odhadoval i o chlup více než deklarovaných 13 % vol. Každopádně vynikající víno, na němž nenacházím žádné slabé místo.

I druhý a třetí den bylo ve výborné kondici a bez větší změny, jen se možná trochu zvýraznil kořenitý charakter vína. Na "základní" Saint Joseph velmi dobrá kvalita, cena 13 € je v pohodě (koupeno ve vinotéce v Limony). Horký kandidát do Top ten za letošní rok!

 

La Reine des Bois 2004, Lirac AOC, Domaine de la Mordorée, Tavel

Domaine de la Mordorée patří zase ke klíčovým referencím v jižní části údolí Rhony. Ani toto vinařství se ovšem nepyšní staletou historií, založil je v roce 1986 Christophe Delorme, který je vlastní a provozuje dodnes. Sídlí v obci Tavel, kousek severozápadně od Avignonu. Jeho součástí je 60 ha vinic, které jsou značně roztříštěné - dělí se do 38 parcel na katastru osmi obcí. Spadají do "generické" apelace Côtes du Rhône a tří "komunálních" apelací Lirac, Tavel a Châteauneuf du Pape. Ohledně dalších detailů odkazuji na web vinařství, který je plný informací, mj. zde velmi podrobně píšou o svých nejlepších terroirech (geologie, odrůdy atd.).

Jen pro zajímavost doplňuji, že "mordorée" z názvu vinařství znamená doslova "zlatohnědá", což je jedno z místních označení pro sluku lesní, která v této oblasti od října do března zimuje. Stejný význam mají i názvy dvou řad jejich vín, ostatně sluka je i vyobrazena na etiketách. Do značné míry vyjadřuje ohleduplnost vinaře k jeho životnímu prostředí, na kterou klade Christophe Delorme zásadní důraz.

Vinařství aktuálně vyrábí desítku bílých, růžových a především červených vín, vždy z klasických středomořských odrůd. Vína se člení zhruba do tří kvalitativních řad. Základní řadu "La Remise de la Mordorée" neznám, ale určitou představu si lze udělat z reportu J. Č. na jeho blogu Jižní svah. Střední řada "La Dame Rousse" ("Zrzavá dáma") zahrnuje typicky jižanská, hodně tělnatá vína s výhodným poměrem cena / kvalita - soudě alespoň podle ročníků 2004 a 2005 z apelací Lirac resp. Côtes du Rhône (cca 7-10 €), která jsem pil před pár lety. Nejvyšší řada "La Reine des Bois" ("Lesní královna") pak zahrnuje ta nejlepší vína z výše zmíněných tří "komunálních" apelací.

Cuvée La Reine des Bois 2004 je tvořeno stejně velkými podíly odrůd Grenache, Syrah a Mouvèdre, s výnosem asi 30 hl/ha, 30 % objemu bylo školeno v dřevěných sudech, zbytek v tanku. Těžká tmavozelená "burgundská" láhev, kvalitní dlouhý celokorek, na dně láhve nezvyklé velké množství vinného kamene. Granátová barva, nijak extra tmavá. Vůně velmi intenzivní, nejvíce po přezrálém ovoci a koření, stále působí dost mladistvě. Chuť velmi plná a hutná, na jižní víno relativně zřetelné kyseliny a jemnozrnné třísloviny, které v dochuti trochu stahují dásně - to mi sice nevadí, ale vín z jižní Rhony se s podobnou svíravostí moc často nesetkávám (nejen u takto starých, ale i obecně). Jinak řečeno, i chuť působí relativně mladě a lehce nespojitě, naslepo bych hádal víno podstatně mladší.

Druhý a třetí den se trochu více sladilo, působilo elegantněji, i dochuť - velmi dlouhá - získala na harmonii, nicméně ty základní charakteristiky tam byly i nadále přítomny. Výrobce uvádí archivační potenciál max. 8 let, to je podle mě spíše minimalistický odhad, dalších pět let (od letošního roku) by mu jistě neuškodilo, spíše naopak.

Cena, svého času 14 € (moje oblíbená vinotéka La Cave ve Vídni), je přiměřená, odpovídá kvalitě i archivačnímu potenciálu. Celkově výborné víno, ale hlavně pro milovníky opulentního stylu; pomyslný souboj by u mě tentokrát vyhrál spíše uměřenější a elegantnější Saint Joseph od Pierra Gaillarda. 

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3634x