O Víně

23.12.2014 JFK Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 23.12.2014 07:00

Domaine Zind-Humbrecht, Gewurztraminer, Herrenweg de Turckheim, 2007

Je čas pečení vánočního cukroví, u nás zejména perníčků, jaké víno by se hodilo? Narazil jsem na jedno, které se jeví jako více než vhodné :-)

Tradiční láhev tvaru pistole, velmi vysoká, špatně se skladuje, má tendenci utíkat z lednice ven :-).

Barva je krásně nazrálá, tmavší zlatavá, již předem, jako by říkalo, budu opravdu krásné a plné, těžší a složitější.

Vůně je plná, nejdříve vás úplně ohromí svou vrstevnatostí, až postupem času lze odhalovat jednotlivé nuance, jako jsou sušené meruňky, kdoule, med, koření, badyán, skořice.

Chuť perfektně kopíruje vůni, přidává se šťavnatá kyselina, která celkový dojem zintenzivňuje a také vyvažuje. Lehce vystupuje alkohol (nicméně 15,5 % bych určitě nehádal), v dochuti velmi dlouhé, plné a intenzivní. Stále se mění, jednotlivé vrstvy postupně přebírají žezlo nadvlády. Znatelný je zbytkový cukr, který ovšem víno nějak nezatěžuje, spíše dodává tělo a vyvažuje vyšší alkohol, který není vůbec patrný, ani při vyšších teplotách vína.

Celkově na mě víno působí velmi vyváženým dojmem, i přes výchozí ne úplně příznivé parametry, hlavně alkohol, který mě až odrazoval od jeho otevření. K vánočním perníčkům určitě doporučuji :-), jejich pečení rychle ubíhá a je více než zábavné. Kořenitost krásně doplňuje chuť cukroví, kyselina vše podporuje. Nádherný čas předvánoční.

Skvělé víno za velmi přijatelnou cenu, pokud vezmeme v úvahu reputaci producenta.

Víno hodnotím 88 body ze 100. Cena: 514,- Kč u Premier Wines ve výprodeji.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3210x