O Víně

11.11.2014 JFK Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 11.11.2014 07:00

Blandy´s Madeira, Terrantez 1976

Již několik let postupně upíjím láhev Madeiry, kterou jsem kdysi zakoupil přímo na ostrově, jako upomínku na nádherný pobyt. Nyní se blížím ke dnu, tak jsem se rozhodl níže podělit o své dojmy z tohoto několikaletého maratonu :-)

Tradiční láhev s korkovým uzávěrem, kombinace papírové viněty na straně jedné a tradičního nápisu bílou barvou přímo na lahvi na straně opačné. Terrantez je bílá odrůda, poměrně vzácná a méně používaná. Fortifikované víno musí od roku 1993 obsahovat minimálně 85 % této odrůdy, která se vyznačuje malými výnosy a vysokou kvalitou hroznů. Dříve se kvůli prestiži názvu Terrantez používalo více procent „standardních" odrůd, aby se lépe prodávalo..., klasika, jako by mi to něco připomínalo i z dnešních časů :-).

Barva je již nazrálá, nahnědlá, nicméně s krásnou jiskrou.

Vůně je typická, dominují ořechy, rozinky a vanilka. V chuti se tyto tóny opakují, přibývá mineralita a velmi svěží kyselina, až překvapivá pro takto staré víno. Dále se postupem času objevuje hřebíček, náznaky tabáku a kouře. V ústech se skvěle snoubí sladkost, slanost a kyselina, působí velmi mladě. V dochuti je velmi dlouhé, vůbec není utahané (jak některé Madeiry bývají) a je to skvělý závěr při popíjení vína. Alkohol, jehož je ve fortifikovaném víně plných 20 %, je pěkně zakomponovaný a není na první napití vůbec znatelný. Sklenička na závěr udělá tu správnou tečku a uzavře chuťové buňky.

Pokud budete mít příležitost ochutnat, doporučuji. Velmi elegantní a skvěle pitelné.

Víno hodnotím 91 body ze 100. Cena: cca 1.000,- Kč před několika lety přímo na Madeiře.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3275x