O Víně

14.10.2014 JFK Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 14.10.2014 07:00

Domaine Pierre Damoy, Chambertin 2003

Nedávná koupě Chambertinu od Pierre Damoy mi nedala spát, a proto jsem ji neváhal otevřít, abych prozkoumal, zda-li se na ní podepsal horký ročník 2003.

Burgundská lahev, minimalistická etiketa, a jak je na Burgundsko zvykem, uvádějící pouze základní údaje. Nicméně pro mě ten hlavní tam je :-), vinice, Chambertin...

Rubínová barva s krásnou jiskrou, na pinot trochu tmavší, ročník se nezapře. Barva postrádala sebemenší náznak stárnutí, ale je to teprve mladík, alespoň co se vín z Chambertinu týká.

Vůně kombinuje kůži (animalita), mineralitu (až pocit kamenitého údolí), ovoce (třešně) a sladké dřevo. Je podmanivá, hodně svěží, vyloženě vybízí k napití. Postupem času se jednotlivé složky dále rozvíjí, přibývají kouřové a karamelové tóny, bylinky a jahody.

V chuti dominují tmavé třešně, s různou intenzitou se střídají další vjemy, jako jsou kůže, mineralita, karamel, pecky, jahody, sladké dřevo, bylinky (lékořice), vše je velmi komplexní a dokonale plní celá ústa, působí velmi úderně a nabušeně, nicméně víno nepostrádá finesu, vrstevnatost a rafinovanost. Je krásně šťavnaté, má pěkné tříslo, skvěle se pije, hodí se k dlouhému rozjímání v sychravém podzimním počasí. I přes teplejší ročník (2003) si víno udržuje neskutečnou svěžest, kyselina významně promlouvá do charakteru vína. Skvěle se doplňuje s nasládlými tóny a tvoří tak velmi harmonický celek. Dochuť je skoro nekonečná, víno zůstává dlouhé minuty v ústech a nechce se mu pryč :-). Dochuti vévodí třešně a peckovina.

Úžasné víno...

Víno hodnotím 92 body ze 100. Cena: 2.400,- Kč v aukci.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3310x