O Víně

24.04.2013 JFK Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 24.04.2013 07:00

Domaine Rossignol-Trapet, Latriciéres-Chambertin 1995, Grand Cru, alk. 13,5 %

Tentokrát jsem si udělal čas na popis mého oblíbeného vína z Burgundska, Latriciéres-Chambertin z ročníku 1995.

Domaine Rossignol-Trapet hospodaří, dle informací z webu, od roku 2004 biodynamicky (od roku 2005 certifikovaně dle Ecocert), nicméně již od roku 1997 začali zavádět jednotlivé biodynamické postupy. Degustované víno je tedy ještě z doby před touto novodobou érou vinařství. Hlavní zaměření je na vinice v Gevrey-Chambertin, další vinice obhospodařují také v Beaune a Savigny les Beaune.

Vždy s očekáváním si toto víno nalévám, a nikdy mě nezklame. Barva velmi světlá, s oranžovými až hnědými odlesky, jakoby nevýrazná a mdlá. Až do prvního přivonění bych nehádal ten skvělý zážitek, ale já jsem již připraven. Několikrát jsem takto potrápil případného spoludegustujícího, a to i vinaře :-). Na první pohled, bez přivonění, vše vypadá skoro jako běžná šťáva z třešňového kompotu.

Ale přivonění ke skleničce vše okamžitě mění. Se zakrytýma očima bych hádal spíše mohutnější víno, tmavšího charakteru, krásně plné. Nyní již s terciálními tóny, animalitou, kůží, mineralitou, vše podtrženo ovocem, zejména černými třešněmi a višněmi.

V chuti převládají opět černé třešně, krásně šťavnatá kyselina, pecky, mineralita, kamení. Jemné a vyzrálé taniny dokreslují celkový dojem, v dochuti je dlouhé, lehce nasládlé, zdá se až nekonečné, na patře zůstává velmi, velmi dlouho. Celek působí harmonicky, noblesně, plně, nicméně lehce a pitelně, tak, jak si představuji ideální a klasické Burgundsko.

Při poslední degustaci, asi před rokem, si toto víno pamatuji více ovocné, méně nazrálých tónů. Holt, nazrává, ale krásně :-).

Již mám jen pár, poslední dvě lahve, a těším se na každou z nich. Zážitek, za nějakých 1.600,- Kč určitě stojí, krásná, elegantní a pitelná burgunda. Hodnotím 89 - 90 body.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3269x