O Víně

20.03.2013 JFK Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 20.03.2013 07:00

Domaine Zind Humbrecht, Riesling Brand, Grand Cru, 2002 (0,375 L)

Alsasko je pro mne jednou z oblastí, ze které mám vína obzvláště rád. A pokud se naskytne příležitost otevřít tamní riesling, navíc ze skvělého vinařství, je zaděláno na pěkný zážitek.

Domaine Zind Humbrecht sídlící v Turckheimu v Alsasku hospodaří na cca 40 ha, a to biodynamicky. Na vinici Brand pěstují pouze riesling. Více informací a detailů lze nalézt na http://www.zindhumbrecht.com/.

Riesling Brand byl nazrálé tmavší zlatavé barvy, jiskrný, s pěknou viskozitou. Již první přivonění potvrdilo původ vína, rozvinula se široká paleta vůní, od citrusů, přes žluté plody, med, mineralitu, až po koření (badyán, skořice) a sušené bylinky/seno. Z ovoce převládaly meruňky a pečená jablka.

Chuť věrně kopírovala vůni, při každém doušku se víno krásně měnilo a ukazovalo jednotlivé vrstvy. Chvíli převládala citrusová kůra, sušené meruňky, med, karamel, mineralita a tak dále. Tělo bylo plnější, s dlouhou dochutí, kde excelovalo žluté ovoce, byla až nekonečná a vydržela dlouhé minuty na patře. Vše působilo harmonicky, šťavnatě a plně. V těle byl také krásně zakomponován alkohol, který, ač měl 14 %, nebyl vůbec znatelný, jen v dochuti lehce zahříval. Postupem času, po několika hodinách, se ve víně objevily i lehce petrolejové tóny.

Tento riesling byl ve skvělé kondici, krásně vyzrálý, před sebou mohl mít ještě spoustu času a nádherného vyzrávání, pokud bych jej nevypil :-).

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3263x