O Víně

28.05.2011 JFK Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 28.05.2011 07:00

Jižní a severní Rhôna a Sauvignon z Friuli

Níže pár řádků o letmém srovnání vína ze severní Rhôny - Cornasu a jižní Rhôny - Chateauneuf-du-Pape, obě z ročníku 2001, jako závěrečné víno na osvěžení byl Sauvignon z Friuli.

Ještě než budu pít převážně jen bílá vína v letním vedru, udělal jsem si malý vinný výlet na Rhônu, severní i jižní. Závěrem jsem se přesunul do Itálie, oblasti Friuli, která mě skvěle osvěžila.

A teď již k samotným vínům:

Domaine Courbis, Cornas, Les Eygats, 2001

Alk. 13 %

Víno ze severní Rhôny, 100 % Syrah, více o vinařství se můžete dozvědět zde. Ve vůni výrazná animalita, dvorek, tmavé ovoce - ostružiny, koření.

V chuti tmavé ovoce, mineralita, vyvážené, pěkné plné tříslo, avšak nerušivé, spíše krásně dokresluje charakter vína, opakující se ostružiny, borůvky, koření, zakomponovaná kyselinka, delší v dochuti, pěkné tělo a struktura. Krásně sametové, chladnější projev, šťavnaté.

Víno bylo krásně pitelné, i díky otevření lahve ráno, bez odlití, v době pití lahve tedy více než deset hodin. Nejvíce vynikalo svou harmoničností.

Clos du Mont-Olivet, Chateauneuf-du-Pape, 2001

Alk. 14,5 %

Víno z jižní Rhôny, informace o vinařství zde, ze začátku ve vůni přezrálé ovoce, červené plody, marmeláda, mléčný podklad až do sýrových aromat, mléčný karamel, sametová. Po několika hodinách se víno změnilo, přezrálost jakoby mávnutím proutku zmizela, a zůstaly jen ovocné tóny, přidala se mineralita a celkový dojem se jakoby zpevnil.

V chuti červené přezrálé ryngle, pecky, ze začátku opět přezrálé ovoce, časem se změnilo jen na ovoce, přibyla mineralita, třešně, švestky, v dochuti delší, šťavnaté, teplé, přívětivé, hebké, pěkné tříslo a struktura.

K tomuto vínu jsme přikusovali bagetu a posléze také ruličky šunky prosciuto crudo, a víno se začalo projevovat silně železitě, zajímavé...

Vie di Romans, Piere Sauvignon, 2006

Alk. 14 %

Na závěr, na odlehčení, jsme si otevřeli nedávno z Itálie dovezenou lahev Sauvignonu z Friuli, více o vinařství zde. Víno bylo v pěkné lahvi, uzavřené krásným plným korkem. Ve vůni i v chuti byly broskve, žluté plody, mineralita, celkový dojem byl plný (pomohl tomu určitě i relativně vysoký alkohol), šťavnatý, ucelený, po napití měl člověk chuť se napít znovu a znovu.

Víno nebylo únavné a splnilo krásně svůj účel osvěžit. I po červených vínech se neztratilo, naopak, krásně zakončilo příjemný večer.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3395x