O Víně

29.05.2010 JFK Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 29.05.2010 07:00

Degustace Bordeaux vs Supertoskánci - 11.5.2010

Srovnáváme celý život, neustále, vše, nejen víno... Tak proč nezkusit srovnat tradiční víno z Bordeaux a jeho „následovníky" z Toskánska? Zajímavá myšlenka, která byla v úterý 11. května 2010 uvedena do praxe. A jak to celé dopadlo, se můžete dočíst na řádcích níže.

Ač nejsem zarytým příznivcem vín z Bordeaux, pinoty jsou mi přeci jen milejší, rád občas nějaký povedený kousek ochutnám. Tato francouzská oblast, celosvětově proslulá, má spoustu následovníků v mnoha vinařských zemích, především za mořem v Novém Světě.

Rozhodli jsme se proto vyzkoušet, jak si budou vést v „souboji" s italskými „bratry" známými jako „Supertoskánci", tedy víny, které se snaží přiblížit svým výrazem právě k Bordeaux.

Snaha byla, v rámci možností, postavit k sobě co možná nejsrovnatelnější ročníky a producenty. Níže můžete posoudit, zda-li a jak se nám to podařilo.

A teď již k degustovaným vínům, která jsme hodnotili vždy po dvojicích, naslepo.

Jako vzorek k „zavínění" bylo použito víno La Dame de Montrose 2005 (Saint Estephe, druhé víno Chateau Montrose). Vůně tmavého lesního ovoce (ostružiny), syrová, v chuti zpočátku zavřené, postupem času se začalo objevovat tmavé ovoce, peckovina, vyšší tříslo (nicméně pěkně zakompované), plné tělo, svěží kyselina, delší, suché v dochuti. Jednoznačně povedené víno, ale brzy otevřené, tipuji tak za 5 let bude v ideální formě k pití. Momentálně převažuje vůně nad chutí. 89/100 bodů

První dvojici tvořila vína La Conseillante 2004 a Ornelaia 2004.

Chateau La Conseillante 2004
Ve vůni šťavnaté, ovocné (ostružiny, borůvky), chuť se projevovala vyšším tříslem, šťavnatě, svěže, s vyšší kyselinou. V poznámkách mám napsáno, že potřebuje čas. Velký potenciál.
90/100 bodů

Ornelaia 2004, Tenuta Dell´Ornelaia
Vůně se zprvu projevovala až do barev-laků, po kroužení ve sklence však tato aromata odezněla a objevilo se ovoce, černý rybíz, ostružiny, sladší tóny, koření, bylinky. V chuti mohutnější, ovocné (ostružiny), sametové, zakomponované tříslo, vyšší alkohol, tmavé, s hořčinkou v dochuti.
92/100 bodů

Dalšími soupeři byla vína Cos d´Estournel 1999 a Tignanello 2001.

Cos d´Estournel 1999
Po prvním přičichnutí se mi vybavily čerstvě rozbalené obvazy, které byly následovány černým ovocem, lesními plody, borůvkami... V chuti plné, mohutné, ovocné, s vyšším tříslem a kyselinou. Určitě pěkný potenciál pro další vyzrávání.
92/100 bodů

Tignanello 2001, Antinori
Po nalití do sklenky mě uchvátil projev animality, venkovský dvorek, vůně byla celá zahalená, v pozadí se objevovalo ovoce (hlavně borůvky), celý projev působil až temně. V chuti krásně hebké, sametové, vyvážené, plné, dlouhé, ovocné, v perfektní kondici. Krásné pití, můj vítěz večera!
92/100 bodů

A nakonec „papírově" nejsilnější vína, Palmer 1995 a Sassicaia 1993.

Palmer 1995
Ve vůni i v chuti se projevovalo tmavé ovoce, mineralita, víno disponovalo stále pevným tříslem, bylo plné, dlouhé, mohutné, velmi pěkný Palmer, který vždy dokáže překvapit...
91/100 bodů

Sassicaia 1993, Tenuta San Guido
Na začátku mi vůně připomněla koprovou omáčku, po nějaké chvíli kopr vystřídaly bylinky, kopřivy, tmavé ovoce, mineralita. Chuti dominovalo tmavé ovoce, vyšší tříslo, pěkná struktura, víno mělo plné tělo, v dochuti nerušící hořčinku.
90/100 bodů

Co dodat závěrem? Alespoň pro mě velmi příjemné překvapení, pohodově strávený večer a spousta nových zážitků! Všechna vína byla vzácně vyrovnaná, bodové hodnocení, ač je vyšší, odpovídá kvalitě degustovaných vín, z některých jsem byl až nadšen. Nevídané, pro milovníka pinotů... :-)

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2827x