O Víně

05.09.2012 Lukáš Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 05.09.2012 07:00

Spielberg CZ, s.r.o. Archlebov - vinařství prodchnuté historií

Přibližně dva roky jsme plánovali s PepouK návštěvu ve vinařství Spielberg v obci Archlebov, nacházející se přibližně v polovině trasy mezi Kyjovem a Slavkovem u Brna...

Letos se to povedlo vše krásně skloubit na jedno odpoledne, ba i dlouhý večer, proto vám mohu přinést čerstvé poznatky z tohoto jistě zajímavého a úspěšného vinařství.

Dříve však, než se pustím do informacemi nabitého popisu Spielbergu i jejich vín, dovolím si zmínit také zajímavou expozici muzea v nedalekých Žarošicích, kam jsme byli panem Javornickým, majitelem a jednatelem společnosti Spielberg, na ten víkend pořádanou akci s názvem Oslava hlíny-Oslava života, pozváni. Mohli jsme vyjma stálé expozice shlédnout výrobu hliněné keramiky, hliněných obrazů, šperků a podobně. Od provozovatelů, i ze stránek obce, jsme se dozvěděli, že Muzeum v Žarošicích vzniklo v roce 1960. Sbírkový základ vytvořili Václav Broukal (1894-1972) a Silvestr Snášel (1915-1996), oba rodáci ze Žarošic. V roce 2005 prošla budova muzea (bývalá škola) z počátku 19. století celkovou rekonstrukcí za přispění skupiny místních nadšenců a dobrovolníků, kteří zde nyní vystavují zajímavé exponáty z historie obce i okolí. Posuďte sami, následuje výtah textu ze stránek obce, který vám expozici přiblíží:

Ve dvorním traktu bylo postaveno komunitní centrum, kde v prostorách galerie probíhají přednášky, tematické a autorské výstavy. Dílna vybavená kachlovým sporákem a pecí na pečení perníku, vybízí svou atmosférou nejen k přátelskému posezení, ale také umožňuje prakticky si vyzkoušet a hlavně ochutnat nejrůznější výrobky podle starých receptů. Vymodelovat si vlastní keramický hrnek, vyzkoušet malbu na textil, nabatikovat tričko, narýsovat kraslici, či sledovat při práci řezbáře.

Připomínce divadelní činnosti v Žarošicích je vyhrazena samostatná výstavní část s dochovanou divadelní oponou „Vlast" z dílny akademického malíře Josefa Konečného, žarošického rodáka. Malou výstavní sekvenci pak představuje výřez do nejstarší historie obce. Ve dvou vitrínách spatříme cenné archeologické nálezy z pravěkého a středověkého období, které dokumentují život a prolínání různých kultur na území obce. Další části expozice se věnují zaniklým vesnickým řemeslům. Najdeme zde soubory nástrojů z kolářských, kovářských a bednářských dílen. Tradičnímu zemědělství a vinohradnictví je věnována značná část výstavní expozice. Můžeme zde shlédnout dříve běžně užívané zemědělské nářadí, jako jsou pluhy, dřevěné harky a brány, ale největší pozornost upoutá šroubový vinný lis z roku 1805. Pan Javornický nám také vysvětlil, že historická osídlení v okolí Žarošic, konkrétně Lovčic, poblíž Ždánic,  jsou dokonce starší, než ve věhlasnějších Věstonicích!

Pokud vás popis navnadil, doporučuji soubor fotografií pod článkem, nebo lépe toto muzeum i malebnou obec navštívit. Více informací naleznete na stránkách obce http://www.zarosice.cz/.

Z muzea jsme autem zamířili přímo do vinic. Počasí nám přálo, takže jsme si to mohli v klidu užít. Z vyprávění po cestě jsme se dozvěděli něco z historie Spielbergu. Po roce 1989 hospodařilo v tehdy bývalém JZD Žarošice několik akciových společností, leč neúspěšně. Poté bylo celé hospodářství nabídnuto panu Jaroslavovi Javornickému, který vlastnil nedaleký podnik na výrobu müsli, k odkupu. Ten tak učinil a ponechal si pouze oblast vinohradnictví, ostatní komodity rozprodal. V roce 2003 jsme se tedy mohli dočkat prvního vína vinařství Spielberg pana Javornického. Název vinařství je odvozen z názvu kopce, nacházejícím se mezi Archlebovem a Žarošicemi a je nyní registrován, jako chráněná obchodní značka.

Vinařství se řadí mezi středně velké podniky, se zaměřením zejména na koncovou gastronomii, s dvanácti stálými zaměstnanci a osázenou plochou úctyhodných 65 hektarů, z nichž plodí 52 hektarů. Na zemní a zelené práce si samozřejmě najímá brigádníky. Roční produkce čítá na 160 tisíc litrů ročně. Celková kapacita vinařství je o trochu větší, přibližně 200 tisíc litrů. Jen pro zajímavost, v roce 2010 byla produkce okolo 90 tisíc litrů. Surovina pro výrobu vín pochází z vlastních vinic Maliny, Nové Hory, Pleštice, Oulehle a Dubová (dělí se ještě na Světlé a Hrbiny) v katastru Archlebova a Žarošic. Většina je v integrované produkci, část nově vysázených bude v BIO. Jedná se o velmi dobrý potenciál terroiru, umocněný ještě tím, že zejména Maliny a Pleštice jsou chráněny okolním Ždánickým lesem.

Trať Maliny (Malény) - Spadají zde vinice Horní Maliny, Dolní Maliny, Pleštice a Oulehle. Geologické podloží je tvořeno karbonáty. Půda je lehká, hlinito-písčitá, záhřevná. Na této lokalitě je doloženo pěstování révy vinné hluboce do minulosti. Již v období středověku zde byly prokazatelně vinice. Vinice jsou na severní straně ohraničené lesnatým porostem Ždánického lesa, což velmi pozitivně působí na mikroklimatické podmínky na této vinici a pozitivně ovlivňuje vyzrálost hroznů. Středomořská flóra v těchto vinicích poukazuje na vynikající tepelné parametry této lokality. Pochází odtud surovina pro výrobu Ryzlinku rýnského.

Trať Nové Hory - Tato viniční trať je  posazena na náhorní rovině přecházející do mírného svahu. Trať je otevřena do širokého kraje, je poměrně větrná a vystavena slunci po celý den. Půda je hlinito-písčitá o rozloze 10,3 ha. Spadá zde vinice Klášovky.

Vinice Pleštice (spadá pod Maliny) - Táhlý kopec této tratě je skloněn k jihu a je po celý den otevřený slunci. Půda je lehká, hlinito-písčitá a výborně záhřevná. Vinice jsou zde od nepaměti jsou výborně chráněny Ždánickým lesem spolu s Malinským kopcem a to ze severní strany což je pro viniční trať velmi významné.

Vinice Oulehle (spadá pod Maliny) - Tento zterasovaný pozemek viniční trati je skloněný k jihozápadu. Zvláště dopolední a odpolední slunce se do půdy opírá a hřeje. Půda je zde hlinito-písčitá. Trať je výborně chráněna od severu Malínským kopce, a souvislým pruhem Ždánického lesa. Vinice jsou zde zakládány od nepaměti.

Trať Dubová - Viniční trať Dubová se skládá ze dvou viničních vinic a to Světlé a Hrbiny.
Hrbina se rozkládá po levé straně  a na vrcholu kopce poměrně prudkého a úzkého údolí, které se táhne od severu k jihu. Právě na tomto vrcholu kopce v 370-380 m nadmořské výšky, který je svírán podkovovitě lesem, se nachází nejteplejší místo na Archlebském katastru. Půda je zde těžká, slínová.

Světlá je naopak menší náhorní rovinka v 360 m nadmořské výšky, vystavena po celý den slunci. Od severu je tato trať chráněna lesním pásmem. Půda je těžší, slínová. Vinohrady jsou tu od nepaměti.

Rozlišování tratí je takto složitější, proto ve vinařství zachovávají vinifikaci, dle jednotlivých vinic. Od Žarošic k Archlebovu: Klášovky, Oulehle, Pleštice, Maliny, Světlý a Hrbiny. Pojmenování vinic je dle historického názvu a lze je nalézt již v mapách ze 17. století.

Fotografie tratí naleznete pod článkem. Projeli jsme novou výsadbu Rulandského bílého z Alsaska a Muškátu moravského ze školky Viléma Krause v trati Klášovky, čtyřicetiletou výsadbu Frankovky v trati Pleštice, starý Modrý Portugal a osmiletý Ryzlink rýnský v Malinách, prohlédli si vzácný a chráněný strom oskeruše, která prý dorůstá pouze o centimetr za rok, v trati Světlý výsadbu Ryzlinku vlašského a sedmiletou výsadbu Rulandského modrého v trati Hrbina. Úžasné tratě, výhledy a panoramata, včetně flóry a fauny, která napovídá o teplomilném prostředí v kraji.

Po malebné prohlídce zvlněné krajiny, tratí a vína ve vinicích Spielbergu jsme byli již dostatečně vyprahlí a odebrali se tedy do prostor vinařství v Archlebově, pozvednout číši vína. Než se tak stalo, musela proběhnout nezbytná prohlídka výrobních a skladovacích prostor vinařství. Nalezli jsme zde již tradiční nástroje a pomůcky moderního vinařství, jako dostatek nerezových tanků, sudů barrique (z nichž mě zaujal zejména Vicard Prestige, tyto sudy jsem ještě v žádném vinařství nezaregistroval), mlýnkoodzrňovač, šetrný membránový pneumatický lis, zajímavé peristaltické čerpadlo od italského výrobce Mori (viz.galerie), crossflow filtr i nezbytnou lahvovací linku. Zastavme se ještě u čerpadla Mori. Princip práce hadicového - peristaltického čerpadla spočívá v rotačním pohybu dvojramenného ramene. Na každém rameni je kladka, která po celé své rotační dráze tlačí elastickou hadici a vytláčí čerpané medium. Tímto vzniká na straně vtoku podtlak - sání. Na straně výstupního hrdla vzniká tlak daný přepravní výškou potrubí (hadic) a odporem armatury. Čerpané medium nepřichází do styku s jiným materiálem než s materiálem hadice vhodné pro čerpané medium. Hadicové peristaltické čerpadlo se používá pro čerpání hroznů, rmutů, odzrněných bobulí hroznů, kvasů, kvasnic, vina, octa, moštů, ovocných šťáv nebo dokonce mletého masa, mléka, vína, rajského protlaku, oleje, pyré, majonézy apod. Tuzemským výrobcem je například NEREZ Blučina.

Po technickém popisu vybavení vinařství jsme se odebrali do vkusně zařízené degustační místnosti, kde jsme získali novinku z kuloáru vinařství. Novým sklepmistrem vinařství se od 1. září 2012 stává oficiálně Ondřej Konečný z Čejkovic, který se k nám také při degustaci připojil. Jeho práci jste mohli posoudit třeba na letošním Putování v Novém Poddvorově, kde premiérově představil vlastní produkci vinařství Konečný Winery. Ondřej je čerstvým absolventem MU Brno v Lednici, se zaměřením na vinohradnictví a vinařství. Obavy ohledně budoucnosti současného, úspěšného sklepmistra Petra Vydařilého nebyly na místě. I nadále budou oba spolupracovat bok po boku, ostatně, letošní ročník bude ještě stále v plné režii Petra Vydařilého. Následně také vyvstala otázka ohledně změn v technologii výroby, případně v moderním pojetí čerstvého mládí nového sklepmistra. I tady jsme se obávali zbytečně. Zásadní změny se konat nebudou a Ondřej sám vyznává přírodní a šetrné postupy při výrobě vína. Snad se dočkáme i pozitivních vlivů, které posunou vinařství Spielberg v úspěšnosti ještě o kousek dále.

Společné seznámení a úvod degustace jsme zahájili netradičně sektem (ani jsem netušil, že nějaký dělají :-)) Spielberg 2009 brut (alk. 12 %, extrakt 18,6 g, zbytkový cukr 9,0 g, kyseliny 7,4 g), vyrobeným tradiční metodou kvašením na lahvi z odrůd Rulandské bílé, Ryzlink vlašský a Ryzlink rýnský (každá v třetinovém poměru). Jednalo se o pěkný, šťavnatý, jablíčkový a komplexní sekt, který se pro zavínění náramně hodil. ***(*) 390,- Kč s DPH

Následující víno bylo jasnou volbou - Ryzlink rýnský 2009 pozdní sběr (polosuché - obec Archlebov , viniční trať Maliny, vinice Horní Maliny, suché, alk. 13 %, extrakt 19,1 g, zbytkový cukr  9,0 g, kyseliny 6,3 g). Na tuto odrůdu jsou archlebovští právem hrdí a považují ji za stěžejní odrůdu vinařství. Vinohrad rodí zatím jen 7-8 let, ale postupně nabývá na síle. Víno je ve sklenici hutné a vykazuje vysokou olejnatost. V mnohoslibné vůni nalézám tradiční lipový květ, posečenou louku s bylinkami i nádech citrusu. V chuti je pevný, tělnatý, s okázalou kyselinkou. Velké víno, šťavnaté a skvěle pitelné, i přes vyšší alkohol. ****(*) 169,- Kč s DPH

Pro srovnání jsme pokračovali dalším Ryzlinkem rýnským 2011 pozdní sběr (obec Žarošice, trať Maliny, vinice Pleštice, alk. 13 %, extrakt 21,8 g, zbytkový cukr 5,0 g, kyseliny 5,9 g), tentokrát z Pleštic a s podtitulem Austerlitz. Bylo mi vysvětleno, že toto rakouské označení Slavkova a významného bojiště, je jediná neoficiální známka a ohodnocení vinařství, kterou dostane na etiketu v každém ročníku pouze pár vín, jež se jeví v daném roce jako nejnadějnější, a která prostě nejvíce chutnají. V porovnání s předchozím, starším ročníkem je tento rýňák hutnější a sametovější ve vůni, s nádechem medu. V těle je také plnější a těžší, minerálnější a s větším podílem ovocné složky. Probíhala debata o delším ležení na kalech. **** 2009 je dle mého vhodnější k letnímu popíjení k lehčím úpravám ryb, 2011 zase i k večernímu, či zimnímu rozjímání. 225,- Kč s DPH

Dalším zajímavým vínem v pořadí byl Ryzlink vlašský 2011 pozdní sběr (suché, obec Archlebov, viniční trať Dubová, vinice Světlý, alk. 12,5 % , extrakt 18,4 g , zbytkový cukr 5,3 g, kyseliny 4,8 g). Opět pěkný příklad plného a harmonického vlašáku, dokonce v něm i ty oříšky nalézám spolu s lučním kvítím. Je doplněn sympatickou mineralitou, jako ostatně většina bílých vín ze Spielbergu vlivem podloží. Určitě doplní spoustu kulinářských dobrot, kuře, ryby či chřest nevyjímaje. **** 149,- Kč s DPH

Přecházíme plynule k poslednímu bílému vínu z dnešní degustace a tím je čerstvě nalahvovaný a etiketou nepolíbený Pinot blanc 2011 pozdní sběr z trati Nové Hory a pětatřicetileté výsadby vinice Klášovky. Část lahodného moku zrála v sudu barrique, což dokazuje i harmonická krémovost ve vůni i na patře, spolu s vanilkovým nádechem. Pěkná kompozice pečeného jablíčka s přirozenou ovocností. Hodí se ke grilu, hutným omáčkám, či jen k rozjímání. Pinot blanc ze starších výsadeb bude ve Spielbergu náležet vždy do sudu, nová výsadba alsaské podnože doplní sortiment o svěží, nebarikovaná vína. Doslechli jsme se, že vinařství je zaměřeno hlavně na „pinotové" odrůdy, pro něž má majitel slabost a inspiraci čerpal jak jinak, než v Burgundsku. **** Cena nebyla ještě stanovena

V prvních vzorcích červených vín, jsme uznali, že tato nejsou přímo silná stránka vinařství, co se týče stáří ročníku a čerstvosti nalahvování. Jejich síla spočívá v postupném nazrávání na lahvi, což jsme si mohli porovnat například u vzorků Modrého Portugalu 2006 pozdního sběru (suché, viniční trať Maliny, vinice Maliny, alk. 12,5 %, extrakt 23,6 g, zbytkový cukr 2,2 g, kyseliny 5,7 g) a čerstvě lahvovaného Modrého Portugalu 2011 pozdní sběr, opět bez etikety. Ročník 2011 se projevuje řepovými a bramborovými tóny. Zatím mě tedy příliš nezaujal, ale časem by se měl zvýraznit a zakulatit. * Cena nebyla zatím stanovena. Dvatisícešestka z vinohradu starého 40 let, vykazuje vyšší vyzrálost, pevnost těla a robustnost. Je velice ovocné, přesto nalézám zelené tóny papriky, které mi výsledný dojem trochu kazí. A nejsem sám. *** 199,- Kč s DPH

To cuvée Frankovka & André 2008 pozdní sběr (suché, viniční trať Maliny + Nové Hory / vinice Ouhlehle + Klášovky, Stříbrná medaile - Weinparade Poysdorf 2010) to je jiný cvalík a pěkný, divoký a hodně tvrdý drsoň :-). A to i přes jistou uhlazenost ročníkem a desetiměsíčním souzněním, ležením v sudech barrique. Pan Javornický přiznal, že letos je to první rok, co se z něj stalo, přes svůj tvrdší tón, lépe pitelné víno, což uznali i odběratelé v gastronomii a zavádí jej do svých vinných lístků. Jde však zejména o doporučení k výraznému steaku :-). Prozatím ***(*). 249,- Kč s DPH

Závěrečnou tečkou, zakončujícím vydařené odpoledne, ba i večer, byl Pinot Noir 2009 Austerlitz výběr z hroznů (suché, obec Archlebov, trať Dubová, vinice Hrbiny, Alk. 14 %, extrakt 25,3 g, zbytkový cukr 2,6 g, kyseliny 5,1 g). Vskutku důstojné zakončení degustace. Typické, hnědavé odlesky, ovocná chuť s vanilkovým a jemným toastovým tónem, mandlová semena. Elegantní a hřejivé. Závěr je zakončen pěkným aroma hořké čokolády, což mě celkem bavilo. Ovšem pan Javornický byl toho názoru, že podle francouzského stylu tamních Pinotů, tam hořkost na konci patra nepatří, ale v našich končinách se s tím musíme smířit. Co je na tom pravdy, posuďte sami. **** 309,- Kč s DPH

Závěrem bych rád poděkoval hostiteli panu Javornickému, Ondřeji Konečnému a také paní Říčánkové a Martinu Žůrkovi, za vstřícný přístup, podporu, ochotu a komunikaci. Svému kolegovi PepoviK, za doprovod, splnění snu a inspirující poznámky. A nakonec přeji celému osazenstvu vinařství Spielberg hodnotná léta se stále skvělými víny a úspěšnou honbou za započatým snem... Děkuji a těším se na shledanou.

1-20 | 21-40 | 41-60 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 7551x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5