O Víně

07.09.2011 Lech Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 07.09.2011 07:00

Cesty za vínem - VIII. Festival vína v Tolcsvě

První srpnový víkend spolu s mými polskými přáteli - geology a milovníky dobrého vína směřujeme přes východní Slovensko, mimo jiné i přes malebné obce ve slovenské části tokajské oblasti, do Tolcsvy. Zde se ve dnech 5. až 7. srpna 2011 konal VIII. Tolcvai Borfesztivál.

Naše cesta vede přes Sárospatak, neboli Šarišký Potok, kde m.j. v letech 1651-1654 působil i Jan Ámos Komenský, který zde má i svůj pomník. Zde vznikla jeho významná díla Svět v obrazech a Škola hrou, na dvoře knížete Zikmunda Rákocziho založil pansofickou školu a ověřoval zde své pedagogické teorie v praxi. Sárospatak dnes láká spoustu Slováků a Poláků svými skvělými venkovními bazény s termální vodou, taky díky dobrým cenám a službám na úrovni. Ze Sárospataku je již kousíček do jednoho z nejvýznamnějších center tokajského vinařství, do Tolcsvy. Přijíždíme v první den konání festivalu, v pátek návštěvníků není ještě tak moc, ubytováváme se v nedaleké Komlósce, v typické staré maďarské venkovské zástavbě (necelých 200,- Kč/os./noc) s veškerým vybavením a vyrážíme na festival. K večeru lidi přibylo a už to tu žije! Kupujeme si vstupenky za 2500,- Ft (cca 280,- Kč) ve formě bločku, který obsahuje degustační lístečky, pro každé vinařství (těch je 21) 2 vzorky, většinou jeden vzorek suchého tokajského a jeden vzorek polosladkého nebo sladkého. Ještě štěstí, že jsou k ochutnání ta suchá vína, jinak z těch „sladkostí" by se nám asi pusy brzy slepily. Osobně nejsem vyznavačem sladkých vín, ale ochutnat tokajská vína přímo v místě jejich zrodu, to je zase něco jiného a brzy přicházím na to, že to stojí za to. Ještě k ceně vstupného: 280,- Kč za cca 42 vzorků, přičemž každý vzorek byl poctivý 1 dc, skleničku s logem festivalu, mapku a program, pak není co řešit. Navíc bloček obsahoval kontaktní údaje na vinařství, různé slevy na občerstvení a ochutnávky originální maďarské kuchyně, byla možnost posezení a sledování vystoupení spousty folklórních a jiných hudebních skupin v příjemném prostředí místního parku. Z tohoto pohledu je cena více než přijatelná.

Co se týče geologického podloží vinic v okolí Tolcsvy, pak toto je tvořeno andezitem a andezitovými tufy s hojným výskytem vulkanického skla - obsidiánu, který je možno sbírat přímo ve vinicích.

Teď již k degustacím. Naprosto převládala vína odrůdy Furmint (zhruba 70 % plochy vinohradů), hojně bylo i Muškátu žlutého (Sárgamuskotaly), méně Lipoviny (Hárslevelü). Většinou se jednalo o klasická oxidativní vína, výjimečně se objevila vína produkovaná reduktivní metodou. Hodnocení: 1 až 5, přičemž 5 je nejvýšší hodnocení.

Varga Bórház - zde se víno nalévalo ve stánku před pěkně upraveným rodinným domem, s možností posezení na zahradě domku pod přístřeškem.

Furmint 2008 suché - pěkný typický odrůdový, překvapivě osvěžující. (4)

Furmint 2008 Késöi Szüretelésü sladké - hluboká jantarová barva, pěkná vůně, přijatelná sladkost s harmonizující kyselinkou. (4+)

Tokaj Kereskedöhaz Zrt.-Waldbott Pince - ochutnávka proběhla v nádherném podzemí typických rozsáhlých historických (XVIII. stol.) tokajských sklepů. Samotná firma patří mezi největší producenty tokajských vín v zemi.

Tokaji Furmint 2010 suché - lepší ve vůni než v chuti, neoslovil a neurazil. (3)

Tokaji Sárgamuskotály 2010 polosladké - pěkně voňavý žlutý muškát, pro někoho až moc výrazný, v chuti dosti osobitý, zvláštní (4). Obě vína vyrobena reduktivní metodou. Jak se později jasně ukázalo, vína drobných výrobců nám chutnala mnohem víc, než prezentované vzorky mohutné firmy.

Reformatus Egyház pincéje - ochutnávka proběhla jak jinak než na zahradě v bezprostředním okolí evangelického kostela s možností příjemného posezení.

Furmint Szamorodni 2008 suché - příliš oxidativní vzorek, ve vůni i v chuti velmi výrazná smažená jablka. (2+)

Sárgamuskotály 2009 sladké - pěkná vůně, chuť poněkud plochá s nedostatkem kyselinky, hodnocení zachraňuje velmi příjemná dochuť s tóny divoké růže. (3+)

Hetedhét Pincészet, Erdöhorváti - jeden z mnohá stánků v příjemném chládku Kastély-parku.

Furmint 2009 suché - překvapivě silně suchý, až s ocelovými tóny, neharmonické. Nepovedený kousek. (1)

Furmint 2009 polosladké - poněkud zachránil dojem z předešlého vzorku, ale taky nic moc. (2+)

Egri Korona Borház, Eger - jediné mimotokajské vinařství, hospodařící na 270 ha vinic. Zde si jdeme upravit naše chuťové buňky.

Egri Bikaver 2008 suché - pěkné v chuti i ve vůni, harmonické, ne všechny však oslovilo. (3+)

Egri Cabernet Sauvignon 2008 suché - moc pěkný vzorek se živou kyselinou a výraznou tříslovinou, poměrně bohaté v chuti. Všem chutnalo. (4)

Pannon Tokaj Kft. - místní vinařství hospodařící na 16 ha zdejších vinic. Ve stánku v Kastély-parku se rozlévalo lahvové víno.

Hárslevelü 2007 polosladké - nádherná lipovina, skvělá vůně i chuť, barva sytě zlatá, velmi aromatická chuť s dostatečnou kyselinkou. Nejlepší vzorek dnešního dne. (5)

Furmint 2009 polosladké - taktéž velmi pěkný vzorek, s dostatkem kyselinky, takže byl dobře pitelný, s dobrou dochutí. (5)

Dojem z páteční ochutnávky byl docela rozpačitý, střídaly se vzorky velmi pěkné, ale byly zde i propadáky. Po tomto dnu si říkáme - zlatá Morava...

Sobota nás vítá horkem a dusnem, trochu se obáváme, jak to dnes dopadne. Jako regeneraci po včerejšku si ordinujeme koupele v sárospatackých termálech, následuje návštěva u naších známých sběratelů „kamenů" v Komlósce a Erdohorvatech, obohacujeme své sběry o krásné jaspisy, chalcedony, obsidiány, chutě korigujeme ochutnávkou docela dobré místní hruškovice, trochu relaxujeme a v pozdním odpoledni vyrážíme na další etapu ochutnávky.

Sajgó Csaladi Pincészet - degustace v krásné zahradě u rodinného domu s možností příjemného posezení ve stínu stromů mezi záhony květů. Je zde i možnost bohatého občerstvení a ochutnání maďarských specialit. Tady se nám velmi líbilo!

Furmint 2009 suché - dosti suchý, s výraznější kyselinkou a typickými aromaty pro odrůdu - chlebovinka, sušené švestky, květinky, bylinky. Cena 350 Ft/l. Pěkný vzorek. (4)

Sárgamuskotaly 2009 polosladké - skvělá vůně i chuť, dost výrazná kyselinka, jak na žlutý muškát, ta ale činí toto víno velmi příjemným. Následný den se pro něj vracíme a kupujeme 2 litříky domů. Cena 450 Ft/l. (4+)

Jiné ceny pro orientaci: Tokaji Szamorodni 2008 suchý 600 Ft/0,5l, Tokaji Szamorodni 2008 sladké 800 Ft/0,5 l, specialita podniku: Tokaji Eszencia muzeális 1972 0,5 l za 100 tis. Ft.

Tóth Ferenc Családi - stánek hned vedle cesty nabízel docela zajímavá vína.

Hárslevelü 2008 suché - velmi pěkná lipovina se skvělou vyváženou kyselinkou a velmi pěknou dlouhou bylinnou dochutí. (4)

Furmint 2009 polosladké - výborné skloubení zbytkového cukru s dobrou kyselinkou, takže víno bylo velmi dobře pitelné a vůbec nepůsobilo polosladkým dojmem. (4+)

Tóth Gábor pincéje - degustace v pěkné zahradě v zástavbě starších domků, velmi příjemné prostředí.

Furmint 2010 suché - výborný suchý furmint, voňavý, velmi živý a svěží. Něco pro milovníky suchých tokajských vín. (4+)

Furmint 2009 polosladké - trochu „divný" furmint, jakoby hořkobylinný v chuti. Osobně mi toto víno moc nesedělo. (3)

Kiss István Családi Pincészete - ochutnávka v nádherném kamenném klenutém sklepě z XVII. století přímo v centru Tolcsvy. Příjemné prostředí přineslo i příjemná vína, nalévaná z lahví:

Furmint 2009 barrique suché - vynikající víno, které jsem uznal za nejlepší ochutnaný vzorek na festivalu. Výrazná chuť podtržena zraním v bariku, skvělá dlouhá dochuť. Cena 1400 Ft/0,75 l lahev, což je v případě tohoto vína velmi příznivý poměr ceny a jakosti. (5+)

Sárgamuskotaly 2008 polosladké - další perfektní vzorek zasluhující pozornost milovníků tokajských vín. (5+).

Király János pincéje - pěkný sklep v zahradě u rodinného domu. Zde to bylo velmi rychlé:

Furmint 2008 suché - neurazil, nenadchl. (3)

Sárgamuskotaly 2009 polosladké - všemi ohodnoceno jako „sladká voda" bez výrazu. (1)

Betti Bár kostólóhely - degustace v nenápadném stánku před restaurací, kde jsme však trefili velmi pěkné suché tokajské.

Furmint 2009 suché - jeden z lepších suchých furmintů z příjemnou kyselinkou, pěkným bukétem i chutí, u kterého jsme delší čas poseděli a vychutnávali si jej v klidu. (4+)

Hárslevelü 2009 suché - velmi pěkná lipovina (4), příjemně pitelná, takže u tohoto stánku jsme poseděli a sledovali festivalové hemžení. V tu dobu už zde bylo opravdu spousta návštěvníků a slyšeli jsme hodně slovenčinu, ale i češtinu, no a samozřejmě polštinu. Právě v Polsku se tokajská vína těší obrovské popularitě a třeba slovo „szamorodni" pochází od polských kupců s vínem.

Király Mihály pincéje - degustace před a uvnitř typického tolcsvanského sklípku ve svahu nad městečkem, s výhledem na okolní kopce a údolí říčky, hned u vinohradů.

Furmint 2007 Cuveé suché - cuvée z více šarží furmintu ročníku 2007. Tolcsvanská klasika, přájemně voňavé po chlebovince, sušeném ovoci, výborně pitelné. (4)

Ottonel Muskotály 2008 suché - hezké bukétní víno s jemnou kyselinkou. Příjemná tečka sobotního večera. (4+)

Sklep ve vinařství Sveda Borház sice nebyl oficiálně otevřen v rámci festivalu, ale vstoupili jsme zde a udělali skvělou tečku za sobotní degustací v podobě skvostného Sárgamuskotaly 2008 sladké - nic lepšího si snad už nelze představit a skutečného královského vína Tokaji Eszencia „Nektár" 1998 - dovedu si představit, že taková vína se podávala na dvoře Ludvíka XIV.

V neděli jsme znova v Tolcsve kolem 12 hodiny a degustace pokračuje. A začínáme opravdu impozantně:

Soltész Bórház - degustace před sklepem ze XVII. století a v jeho podzemí, v mírném svahu v JV části Tolcsvy v části zvané Kopaszka. V tomto nenápadném sklepě jsme narazili na opravdové tokajské skvosty:

Sárgamuskotály 2009 suché - opravdu skvělý, krásně harmonický žlutý muškát, bohatý v chuti i ve vůní. (5)

Tokaji Szamorodni 2008 sladké - velmi hluboká, čistě jantarovo-hnědá barva, bohatství vůní i chuti. I když sladké, při 7 g/l kyseliny se nejeví až tak sladce a výborně se pomaličku popíjí. Dojem umocňuje karamelová dochuť. Perfektní samoroďák, jedno z nejlepších ochutnaných vín na festivalu. Cena 800 Ft/l. (5+)

Tokaji Szamorodni 2006 sladké - prémiově nám bylo nabídnuto v útrobách sklepa toto tokajské, možná ještě o malinko lepší a bohatší v chuti jako 2008. Skvost ze zcela nenápadného sklípku na okraji Tolcsvy. (5+)

Csoma Zoltán Családi Picészete - po tomto počátečním náporu se přesouváme na opačný, SZ konec městečka, do sklepů na protilehlém svahu, na okraji zdejších vinic. Ve sklepě a pod přístřeškem jsme ochutnali:

Furmint 2010 suché - pěkný suchý furmint, svěží, skoro až s pikantní kyselinkou. (4)

Furmint 2009 polosladké - v chuti poněkud plošší, s časem se však rozvíjí a stává se zajímavější, ale jen (3+).

Debreczeni József pincéje - další typický tolcsvanský sklep stojící poněkud bokem, skrývající však moc pěkná vínka:

Hárslevelü 2010 suché - lipovina plná vůní a harmonické chutě. Všem chutnalo. (4)

Furmint 2010 polosladké - furmint jak má být, takže došlo na nákup 2 litrů vzorku za 400 Ft/l. (4+)

Jelikož je před námi cesta domů, tímto sklepem končíme, využíváme ještě slevu na ochutnání typické maďarské gastronomie a jede se domů.

Musím říci, že jsem měl obavu z toho, že budu objíždět přesycený sladkými víny. Díky pěkným suchým vínům se to vše dalo docela dobře zvládnout a odjíždíme všichni v dobré kondici. Pro ty, kteří chtějí zažít pěkný prodloužený víkend mohu tuto akci jen doporučit. Tolik „muziky za tak málo peněz" - to se jen tak nezažije! Doporučuji však zajistit si noclehy nebo vzít stany a opravdu se věnovat zdejším vínům po celé tři dny. Ten, kdo by to chtěl vzít šmahem, tak by z toho neměl ten správný dojem.

Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5551x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5