O Víně

29.06.2011 Jarda Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 29.06.2011 07:00

II. Putování za znojemským veltlínem

Po loňské úspěšné akci pořádané MAS Znojemské vinařství, o.s. Znojmo ve spolupráci se Sdružením znojemských vinařů a s finanční podporou VF ČR se uskutečnil ve dnech 3. až 4. června 2011 druhý ročník Putování za znojemským veltlínem. Účastníci se většinou seznámili s méně známými vinařstvími i vinaři a mohli ochutnat trochu jiná vína, nežli jsou obecně v podvědomí.

Když pořadatelé celé akce přemýšleli jakému vínu dát přednost, vybrali Veltlínské zelené, protože je jednou z nejrozšířenějších pěstovaných odrůd ve Znojemské vinařské podoblasti s vlastnostmi, pro které bylo zařazeno v roce 2009 kromě odrůd Sauvignon a Ryzlink rýnský do prvního apelačního systému VOC Znojmo. Pěstuje se na ploše 423,67 ha hned na druhém místě za Velkopavlovickou vinařskou podoblastí s plochou 557,79 ha (Situační a výhledová zpráva - réva vinná a víno, duben 2009, MZ ČR). Bohatá vůně vína, svěžest, plnost, extraktivnost s mírnými nahořklými až medovými tóny a kyselinkou ponechává příjemný dojem i příznivý chuťový vjem. Navíc Veltlínské zelené má široké uplatnění, možnosti a bohatý potenciál od zemského vína přes všechny přívlastky až po ledová vína, která mimo jiných získávají ocenění na různých prestižních mezinárodních soutěžích a v současné době to je víno o které je mimořádný zájem ve světě díky skvělým rakouským veltlínům a také jejich perfektnímu marketingu. Pepřovitý Veltlín zelený ze sousedního Weinviertelu se od našeho poněkud liší, ale to je ta zajímavost, pestrost a uplatnění, jaké tato odrůda má. Téměř univerzální víno je vhodné na běžné denní pití i pro sváteční chvíle či výjimečné události. Druhý ročník vinařského „Putování za znojemským veltlínem" byl opět zajímavým a příjemným zážitkem pro účastníky dvou autobusů, kteří neváhali a přijeli z různých koutů republiky. Podrobný program pátečního a sobotního odpoledne byl zveřejněný zde na ovine.cz v pozvánce Putování za znojemským veltlínem. Protože v pátek z pracovních důvodů nebyla moje účast možná, absolvoval jsem cestu za veltlínem druhý den v sobotu. Počasí nám přálo až příliš horkým odpolednem, ale o to víc jsme se všichni těšili do chladnějšího podzemí sklípků...

První zastávkou byla známá vynikající viniční trať 1. kategorie zvaná Weinperky v Miroslavi kam občas jezdí i zájemci na tradiční jarní putování po vinicích se Znovínem Znojmo a kterou obhospodařuje Statek Miroslav, s.r.o. Celková výměra tratě je 133,8 ha a osázeno je 85 ha zastoupenými odrůdami: Müller-Thurgau (30 %), Veltlínské zelené (27 %), Svatovařinecké (12 %), Ryzlink rýnský (7 %), Frankovka (6 %), Neuburské (4 %), Rulandské bílé (3 %) a Pálava. Po prohlídce a vyslechnutí základních informací od pana Hanzela, jsme se přesunuli k první degustaci vín do příjemné vinárny „Vinařství Hanzel - Miroslav". Sklep i přilehlá vinárna je v rozsáhlé staré budově z roku 1903. Pan Hanzel mladší při svém výkladu o historii jejich vinařství ukázal fotografii z roku 1930, kde před vraty vinařství stojí skupina mužů a mezi nimi i jeho dědeček. Budova a celé podzemí mělo rušnou minulost, vyráběly se tu likéry, kompoty, různé šťávy. Dlouhou dobu celé zařízení patřilo Frutě Miroslav. Vinařství Hanzel je mladá firma založená v roce 2010 hledající svoji parketu ve výrobě vína a samozřejmě i své klienty. Podle slova pana Hanzela mají do budoucna rozsáhlé plány na zprovoznění horních pater budovy jako penzion, degustační salon, přednáškový sál atd. Zpracovávají asi 4 vagony hroznů. Vybavení sklepa je kvalitní, velice moderní a bude jenom záležet, jakým směrem se vydají a jaká vína budou produkovat. V příjemném nově a vkusně upraveném prostředí v sousedství starého kládového lisu jsme ochutnali první vzorky vína. Vína měla většinou nízký alkohol a byla polosladká. Nejlepší bylo podle mne ze všech šesti předložených vzorků Rulandské šedé 2010 výběr z hroznů s alkoholem 12,5 % a se zbytkovým cukrem 11 g/l. Ochutnali jsme jenom jedno vcelku dobré Veltlínské zelené 2010 v pozdním sběru.

Druhá zastávka byla v Miroslavských Knínicích, kde nás provázeli a hostili vinaři z Vinařského spolku Miroslavské Knínice. Naše kroky nejprve směřovaly do viniční trati první kategorie Stará hora. Nádherný panoramatický pohled na krajinu s Pálavou v pozadí je opravdu parádní i když bylo poněkud pod mrakem a blížila se bouřka. Asi dvakrát či třikrát navštívili Starou horu účastníci jarního putování se Znovínem. Celková výměra je 6 ha, osázeno je 5,5 ha odrůdami Rulandské šedé( 20 %), Sauvignon (20 %), Tramín červený (20 %), Rulandské modré (20 %), a Cabernet Sauvignon (20 %). Společně s námi byli ve vinici i na ochutnávce hosté místních vinařů, dva známí odborníci pánové Petr Ackermann a Jan Růžička. Viniční trať Zolos je rovněž první kategorie o výměře 2 ha a osázena je na ploše 1,2 ha odrůdami Veltlínské zelené, Müller-Thurgau, Ryzlink rýnský a Frankovka. Místní vinaři se na nás připravili velice poctivě. Degustace proběhla v sále místního zámečku s množstvím drobných skvělých pochutin, ale hlavně se šesti vzorky Veltlínu zeleného místních drobných vinařů. Dva vzorky byly moc dobré, svěží typické Veltlínské zelené 2010 pozdní sběr Radomíra Hodečka a starší ročník plného, vyrovnaného, sladšího s dlouhou dochutí Veltlínského zeleného 2006 pozdní sběr z viniční trati Zolos Stanislava Klima. Příjemnou atmosféru doplnila harmonikářka a tak jsme odjížděli z Miroslavských Knínic s pochopitelným časovým skluzem...

Vypravili jsme se do Rybníků do známého vinařství Vinný sklep Tichý Jaroslav - Rybníky (http://www.vinotichy.cz/) umístěného ve starém barokním mlýně u řeky Rokytná. Vinařství produkuje asi 40 tisíc litrů ročně. Protože cestou přišla očekávaná dešťová smršť pro nás s velmi příjemným ochlazením, v Petrovicích jsme návštěvu vinice Kokusové hory vynechali a šli rovnou do sklepa mezi velké sudy, abychom ochutnali tři Veltlíny zelené, Müller-Thurgau, Pálavu a Svatovavřinecké. Viniční trať Kokusové hory má výměru 52,5 ha. Osázena je na 37 ha odrůdami Veltlínské zelené (72 %), Müller-Thurgau (12 %), Pálava (7 %), Rulandské šedé (3 %) a Neuburské (3 %). Podrobnosti o vinařství jsou na jejich webových stránkách. Pan Tichý nabídl suché Veltlínské zelené tří ročníků 2008 až 2010, z nichž mne nejvíce oslovilo víno dobrého ročníku 2009 s hodnotami 12 % alkohol, 1,8 g/l zbytkový cukr, 6,5 g/l kyseliny a 19,8 g/l extrakt a stejně zajímavý a dobrý byl svěží, grepový odrůdově jakostní ročník 2010 s hodnotami 11,6 % alkohol, 8 g/l zbytkový cukr a 7,5 g/l kyeliny. Vydařená byla i voňavá Pálava 2009 pozdní sběr z Kokusových hor s obsahem cukru 9,9 g/l a kyselinkami 6,1 g/l.. Časový skluz se sice nepodařilo srovnat, ale nikomu to moc nevadilo. Do vinařských Bohutic jsme dojeli v pohodě, dobré náladě a v očekávání šesti vzorků Veltínského zeleného a jedné Rulandy bílé. Degustaci a pohoštění připravil Spolek vinařů Bohutice v čele s předsedou Rudolfem Rozbořilem mladším. O vinařství a vínech v Bohuticích nás seznámil pan Rozbořil ml. a jednotlivé vzorky komentovali většinou jejich tvůrci vinaři Z. Řepa, P. Matouš, M. Novák, J. Novosad, M. Nedoma. Dvě vína pocházela z viniční trati Leskoun v Olbramovicích, ale většina z místní skvělé viniční trati první kategorie U Sv. Michala. Ta zaujímá rozlohu 20,4 ha a je osázena na ploše 5 ha odrůdami Svatovavřinecké (38 %), Veltlínské zelené (21 %), Sauvignon (12 %), Müller-Thurgau (10 %) a Irsay Oliver (8 %).

Po degustaci v zámeckém sklepě nám místní vinaři umožnili prohlídku dvou rekonstruovaných sklepů v areálu zámku. Sklep sv. Michala je přetvořený na perfektní archivní vinotéku pro zájemce, kteří chtějí mít víno právě v Bohuticích včetně zázemí s posezením s přáteli. Opravdu tak pěkný archiv jsem už dlouho neviděl. Však také starosta Pavel Štefka byl na to právem hrdý. Prohlédli jsme si rovněž barokní sochy křížové cesty v životní velikosti zatím umístěné v zámku a potom už parádní posezení venku s harmonikou, vínem a dobrým jídlem.

Předpokládám, že většinou spokojení účastníci druhého ročníku Putování za znojemským veltlínem v sobotu celkem ochutnali 25 vzorků vína. Z toho počtu bylo 16x zastoupeno Veltlínské zelené. O zbývající místa se podělila vína odrůd: Müller-Thurgau, Neuburské, Tramín červený, Pálava, Rulandské šedé, Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Svatovavřinecké a růžové Zweigeltrebe. Protože i letošní průběh byl příjemný a úspěšný o třetím ročníku, který se uskuteční pravděpodobně opět počátkem června 2012 už není pochyb.

1-20 | 21-40 | 41-60 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 6  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5003x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5