O Víně

11.06.2011 ViDi Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 11.06.2011 07:00

Degustace vín z odrůdy Pálava v nové pražské vinotéce U Lachtana

Jak jsme hodnotili vzorky vín z odrůdy Pálava v nově otevřené pražské vinotéce U Lachtana.

Nemohl jsem odolat oznámení k otevření nové vinotéky v Praze 5 (1. května 2011 v 15:15 hod.) a majitele pana Petra Láchu oslovil, abych se zúčastnil degustace zaměřenou na moravské Pálavy (koncem května). Navíc se jednalo o vůbec první ochutnávku od otevření a tak jsem využil možnost se dozvědět více o smělém projektu přímo od majitele vinárny U Lachtana a e-obchodu „La-vina.cz ".

Jak se dozvídám, tak prakticky první bylo nadšení pro moravská a česká vína, časté cesty po naší vlasti za vínem a za lidmi. Pak přišli první nabídky od kamarádů a známých, zda by jim taky něco dobrého nepřivezl a tak postupně vznikla nabídka vín, která se v řetězcích neseženou a jsou čímsi originální. Pan Lácha zpočátku podnikal v místě bydliště nedaleko Prahy (Klecany) a po roce a půl se rozhodl k odvážnému kroku, pořídit si úvěr a otevřít vlastní kamennou vinotéku. Tím si splnil svůj sen a současně doufá, že do budoucna i zdroj obživy (jako stálé zaměstnání). Prostor pojal jako místo setkávání pro milovníky tuzemských kvalitních vín, kde budou vína s příběhem nejen o produktu samém, ale i vinaři, který hrozny vypěstoval a posléze vypiplal do konečné podoby. Osobně si všechna vína přechutnává a vybírá než je nabídne svým klientům, k tomu má v nabídce i pár vybraných jídel z vedlejší restaurace, se kterou spolupracuje. Vinotéka nabízí čisté a útulné prostředí s nekuřáckým salonkem pro degustace, kromě lahvových vín i vína sudová.

Do budoucna prozrazuje pan Lácha, že se chce věnovat zážitkové gastronomii neboli vytvořit degustační menu a snoubení pokrmů s vínem. Jasným cílem jeho vize je vytvořit ochutnávky, které mají být zábavné a hravé, aby si zákazník formou hry vybral a ochutnal to, co mu nejvíce vyhovuje a našel i poučení. V nejbližší době tak v tomto duchu plánuje snoubení vína a švédských sýrů, ochutnávky medoviny (včetně barrique či roky stařené), ale i víkendové degustační výlety přímo za vinaři.

Podívejme se však ještě na website vtipně nazván La-Vina. Najdeme zde kromě tuzemských vín i zahraniční bílá vína převážně z Francie (např. Chablis), ale i Španělska či Nového Zélandu nebo širokou paletu červených zahraničních vín, převážně z Itálie, ale i Španělska, Francie a Chile. Z tuzemských zde najdeme kompletní nabídku Vinařství Heleny a Lubomíra Glose, Rajského či Miklici z Moravské Nové Vsi, Spěváka, Damborského či Kachyni z Velkých Bílovic, Hradila z Čejkovic, Baláže či Michálka z Dolních Dunajovic nebo Moravína od pana Budína z Valtic. Z českých vinařů jsou zastoupena vína pana Vondráka z Mělníka, Vybírala z Malých Žernosek, Hrabkovského z Velkých žernosek, ale i ze střediska ČZU Praha na Chloumku u Mělníka od mladého vinaře pana Weitosche.

Vína jsou vtipně rozdělena nejen podle barvy, ale i podle toho komu jsou věnována jako dárek (pro babičku, tchýni, doktora, milenku atd.) nebo podle příležitosti k čemu se pijí (ke svádění, k dovádění, ke snění či k chlapskému vyprávění). Pro kompletní servis nechybí ani medoviny či slovenské včeloviny. Osobně mne zaujala i fotogalerie, která je romanticky laděná do krásy naší přírody a romantické snoubení vína a vše co k tomu patří včetně cestování.

Zcela neřízená degustace

Celá prezentace byla pojata odlišně od běžných prezentací, kde vinař, dovozce nebo sommeliér prezentuje vína, kde zpravidla zná historii výroby, analytické hodnoty a má je přechutnány. Degustace byla zcela anonymní, o vínech jsme se nedozvěděli po celý průběh hodnocení vůbec nic až ke konci, kdy se vína odtajnila.

Odrůda Pálava patří mezi aromatické odrůdy a je pojmenovaná podle CHKO Pálava. Odrůda vznikla křížením odrůd Tramín červený a Müller-Thurgau. Odrůda byla (podobně jako Aurelius) vyšlechtěna Ing. Josefem Veverkou, který její šlechtění zahájil již v roce 1953 ve Šlechtitelské stanici ve Velkých Pavlovicích a později v něm pokračoval v Perné. Do státní odrůdové knihy byla zapsána v roce 1977 a teprve v posledních 20 letech získává uznání nejen doma, ale hlavně v zahraničí na světových soutěžích. Víno je plné, harmonické (leč jemnější než Tramín), kořenité a s výrazným aroma. Má zlatožlutou barvu, vůně je podobná Tramínu, obsahuje však navíc vanilkové tóny. Ve vůni a v chuti je možné hledat různé koření jako muškát a vanilku. Pro zachování příjemné chuti je však nutný dostatečný obsah kyselin.

Prakticky u znalců vín jak se vyjádřil Libor Nazarčuk bývá na Moravě právě Pálava spolu s Rulandou šedou nejvíce oblíbenými odrůdami.

1. Víno s téměř průměrnou až patologickou vůní po aldehydech, v chuti slabá perzistence, ani harmonie není zcela v pořádku celkově průměrné víno (75 bodů) - Vinařství Michálek Dolní Dunajovice 2009 pozdní sběr.

2. Plné víno silnějšího těla (glycerol), čistota vůně spíše slabá a disharmonická, v chuti však vysoká intenzita klasického kořeněného tramínu s průměrnou perzistencí - rozhodně lepší než první vzorek (zejména v čistotě vůně), ale jen lehce (80 bodů) - Tomáš Krist 2008 zemské

Podle výrobce zde najdeme ve vůni přezrálé tropické ovoce a v pozadí květinové tóny. Chuť je kulatá, zralá, kořenitá s tóny travin a bylin s minerálním dozvukem. Sídlo Vinařství Tomáš Krist naleznete v Miloticích u Kyjova, v podoblasti Slovácké a bylo založeno v roce 1996, nyní hospodaří na cca 10 ha (více na http://www.vinarstvikrist.cz/).

3. Pálava pravděpodobně s odbouranou kyselinou malolaktickým kvašením, kde reziduální látky způsobují typický buket překrývající charakter odrůdy, slabá však není jen čistota vůně, ale i chuť (převládá alkohol přes 13 %) a osobně hodnotím jako slabší vzorek (70 bodů), když zjišťuji s překvapením, že to je Pálava 2007 pozdní sběr od vinaře roku Josefa Valihracha.

Firma Vinařství Josef Valihrach působí na našem trhu již od roku 1990 a její sídlo je v Krumvíři, okres Břeclav. Na Concours Mondial de Bruxelles 2011 získává jejich Chardonnay 2007 výběr z hroznů jako první z České republiky Velkou zlatou medaili, navíc vinařství se pasuje již dva roky za sebou (2009 a 2010) na titul Vinař roku (viz http://valihrach.cz/).

4. Lehce perlivá Pálava s vysokou intenzitou vůně, leč slabší čistoty až disharmonická, v chuti průměrné intenzity i perzistence (72 bodů), možná až příliš alkoholická (15 % alk.) - Pálava 2008 zemské víno (kyseliny 7,7 g/l, trať Slunný vrch) - Ekologické hospodářství Rodiny Abrlovi se nachází v jedné z nejkrásnějších vinorodých oblastí jižní Moravy kterou jsou Pálavské vrchy a obec Pavlov u Dolních Věstonic. Do této obce se přistěhovali s manželkou v roce 1974 z oblasti Českomoravské vysočiny a nyní hospodaří na více jak 5 ha vinic (http://www.bio-produkty.cz/).

5. Velmi vysoká téměř zlatá barva dalšího vzorku Pálavy, leč průměrné vůně a zcela disharmonické chuti (66 bodů) bio Pálava 2009 pozdní sběr (alk.14,4 %) - opět od Josefa Abrleho z překrásného pálavského Pavlova, jenž patří k moravským bio-vinařským průkopníkům. Přírodním vínům se věnoval už v době, kdy většina ostatních vinařů neměla o ekologickém vinohradnictví a vinařství ani tuchy. Tato lahvově zralá Pálava má nádhernou barvu - jako by se ve víně lesklo zlato z náušnic tatarské princezny, jež byla podle pověsti svržena z hradeb hradu Děvičky tyčícího se nad Abrlovými vinohrady. A skutečně - toto víno je prý orientálně opojné, dráždivé a smyslné, obsahuje množství éterných olejů a v ústech se vazce převaluje, jako harémová odaliska s velkými, těžkými... (toliko převzato z úst básníka a jistého vínomilce na website).

6. Průměrná zlatavá barva, ale už velice intenzivní a libá vůně lípy, vanilky s muškátovým oříškem, lehce nižší intenzita chuti, ale nádherné čistoty typické Pálavy, svěží harmonické víno (85 bodů) Pálava 2010 výběr z hroznů od pana Hradila z Čejkovic (prodejní cena 190,- Kč). Ostatně tato Pálava je novinkou, neboť se jedná o panenskou sklizeň a přes deštivé počasí vyzrála při sběru na krásných 25 °NM, kde vyšší kyselinky vínu jenom prospěli (více na http://www.vinohradil.cz/).

7. Pálava jak má být, čistá aromatika i chuť, vyšší zbytkový cukr (polosladká) podpořený příjemnou kyselinkou (subj. 88 bodů), někomu však mohl vyšší obsah síry 50 mg/l vyvolat jisté problémy (pálivé pocity) nejen v chuti. Zjistili jsme, že naším favoritem byla Pálava 2010 zemská ač cukernatost moštu by odpovídala výběru z hroznů. Ing. Kruták z Moravské Nové Vsi, které si však udělal v roce 2010 pro radost jen 10 litrů (!) je původně zootechnik, zaměstnanec celní správy v Břeclavi a v patrové cihlové lisovně zpracovává úrodu z viniční trati Stará hora již ve třetí generaci. Dlouhá léta hospodařil s otcem, teprve před několika lety se osamostatnil a prohloubil původní krátký sklep. Ve vlastním, nedávno vysazeném vinohradu, má především odrůdy Muškát moravský, Müller-Thurgau, Veltlínské zelené, Pálava, Zweigeltrebe a Frankovka. Jihovýchodní svah břehu řeky Kyjovky je nejlepší tratí v katastru obce, kde mladé keře bílých odrůd dosahují vysoké cukernatosti hroznů a většina odrůdově čistých, výrazných a extraktivních bílých vín Jaroslava Krutáka by se v případě zatřídění mohla chlubit přívlastky. Ale vzhledem k tomu, že ve sklepě Krutákových vznikají jen malé partie v celkovém objemu do 1.200 litrů ročně, jsou vína deklarována jako zemská. Používané technologie patří k těm tradičním - selským, bez umělých kvasinek, bez řízeného kvašení, pouze s použitím údajně malého množství síry.

Rozloha vinohradu: cca 0,25 ha - trať Stará hora
Hlavní odrůdy: Muškát moravský, Müller-Thurgau, Veltlínské zelené, Pálava, Zweigeltrebe, Frankovka
Roční produkce: cca 1 000 (litrů)
Nejlepší vína ročníku 2009: Pálava výběr z bobulí, Rulandské šedé výběr z hroznů

8. Pálava s relativně nízkou intenzitou vůně i chuti, průměrné čistoty, slabší perzistence. Tato Pálava 2010 zemské byla od pana Kachyně z Velkých Bílovic. V současné době obhospodařuje cca 4 ha vinohradů. Vína vyprodukovaná pouze z vlastních hroznů, jsou uváděna na trh jako zemská vína.

9. Posledním vzorkem byla Pálava 2009 výběr z hroznů z Moravína Valtice. Intenzivní buket citronu a průměrná čistota, jak vůně, tak chuti byla hodnocena lepším průměrem (80 bodů). Společnost Moravíno s.r.o. je moderní středně velká firma, založená v roce 1992 panem Ludvíkem Budínem, která v současné době hospodaří na cca 15 ha vlastních vinic, navíc ještě pečlivě vybrané hrozny od dodavatelů vykupuje. Výroba vína probíhá moderními enologickými postupy od řízeného kvašení po barikování vybraných vín.

Opět se potvrdilo, že dobré víno vzniká na vinici a pouze vinař, který se mazlí s révou vinnou již na vinici, může vyrobit jedinečná vína. Přestože loňský rok byl velice skoupý ke kvalitě a hlavně kvantitě hroznů a nemůže obecně konkurovat výrazně lepšímu roku 2009, lze vidět, že výjimky mohou potvrzovat pravidlo. Není to často až tak o použitých technologiích resp. technice ve sklepě, ale láskyplné životní filosofii, odborné erudici a využití cenných praktických zkušeností našich předků.

Na závěr jsme ještě ochutnali sudová zemská vína respektive Ryzlink rýnský 2010 a Dornfelder 2010 od pana Zapletala z Valtic (http://www.vino-valtice-zapletal.net/), kde právě Dornfelder zaujal vysokou barvou, plností v chuti a nebývalé harmonii. Ostatně, kdo jste z Prahy nebo budete mít někdy do Prahy cestu určitě zajděte od pondělka do soboty jsou zde vždy mezi 12 až 22 hodinou (více na http://www.la-vina.cz/).

Počet příspěvků v diskuzi: 4  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 6460x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5