O Víně

16.06.2011 -Vicky- Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 16.06.2011 07:00

Návštěva Novosedel - vinařství Kovacs a Marcinčák

Krásné počasí, den dovolené - ideální kombinace pro příjemný výlet. Už dlouho jsem plánoval navštívit mikulovské Novosedly, a když jsem viděl, že vinařství Kovacs má zrovna v tomto týdnu „otevřený sklep" k přechutnání jejich vín, byla volba destinace jasná.

Musím předeslat, že nabídku ochutnání vzorků z produkce vinaře považuji za něco dosti samozřejmého (a tím nemyslím jednou za rok v rámci otevřených sklepů, ale permanentně alespoň v průběhu sezony) a je mi líto, že vinařství, které tyto pobídky zákazníkům poskytují, je jako šafránu. Není to stížnost směrovaná k malovinařům, ale ke středně velkým a větším vinařským firmám, které se výrobou vína živí a které by zákazníka měly tímto způsobem získávat a bojovat o něj. I proto jsem do Novosedel nedorazil s pocitem vrcholně uspokojeného klienta, kterému samotný fakt možnosti ochutnávky stačí ke spokojenosti...

Obě vinařství - Kovacs i Marcinčák - jsem bez potíží lokalizoval, směrovky navádějí bezchybně. Protože u Marcinčáků otevírali až po 11. hodině, která ještě nenastala, zastavil jsem se nejprve u Miroslava Kovacse. Podle předpokladů jsem zde byl ve všedním dopoledni jediný. I proto jsem s díkem odmítnul nabídku prohlídky vinařství (zpoplatněné) a jen požádal o možnost přechutnání vybraných vín. Doma jsem si dle ceníků udělal pečlivou přípravu, takže se mohlo rovnou servírovat. Bohužel lahve nebyly povětšinou vychlazeny, takže zejména u vín s vyšším obsahem alkoholu (u řady Family Reserve dost početně zastoupeny) tím bylo vnímání alkoholu trochu posunuto spíše negativním směrem. K ruce a zřejmě hlavně k uchu mi měl být mladý sommeliér. Nejprve jsem si pochvaloval tuto péči, později jsem ovšem měl pocit, že někdy mne spíše svou přítomnosti znervózňoval a vínu jsem nevěnoval dostatečnou pozornost. Mladík mi totiž kromě celkem trefných charakteristik degustovaných vín předhazoval tunu marketingových sloganů a prakticky nedošlo k dialogu, protože mé otázky zůstávaly nepochopeny nebo nezodpovězeny.

Už u prvního vzorku, Chardonnay jakostního 2010 (Francie; 5,8 g cukru; 5,5 g kyselin; 13 % alkoholu), velmi plného vína s chutí a vůní po oříškách, mi po mém dotazu na přesnější původ hroznů (zeptal jsem se na konkrétní oblast ve Francii) bylo zodpovězeno: „Je z Francie. Loňský ročník byl v ČR velmi špatný a pro uspokojení našich náročných zákazníků pan Kovács pečlivě vybral surovinu ze zahraničí. Ono v té Francii přeci jen sluníčko více připaluje..." Přes mezihru v podobě růžového „zweigeltu" (kromě typických jahod i s trochu pomerančovou stopou) jsme se propracovali k velmi pěknému Veltlínskému červenému ranému, pozdní sběr 2010 (Novosedly - Kamenný vrch; 13 g; 5,9 g; 11,5 %). Vůně zejména po medu a zralých jablkách, v chuti žlutý meloun s medovostí. Tím jsem chtěl předběžné prozkoumání aktuálního ročníku ukončit a vrhnout se na „resty" z minula. Ještě jsem se tedy zeptal, kdy plánují vyjít s řadou Family Reserve z ročníku 2010 nebo kdy to alespoň bývá zvykem. Odpověď? „Pan Kovacs se vínu velmi věnuje, takže teď mu ještě nechává čas. Ale určitě vydáme..."

Na Ryzlink rýnský, pozdní sběr 2008 (Novosedly - Kamenný vrch; 13,9 g; 5,9 g; 12 %) jsem byl dost zvědavý, protože „rýňák" jsem od Kovacse ještě nikdy nechutnal. Už barva dala tušit, že se jedná o vyzrálé víno, potvrzovalo se i v těžší nazrálé vůni, kde meruňky šly až do kandovaných tónů, spíše propolisová medovost a zároveň se projevovaly „barvy-laky". Čichové vjemy výrazně kopírovaly chuť, víno působilo velmi mohutným a zralým dojmem. Přiznávám, že já raději mladší hravější ryzlinky... Naproti tomu Neuburské, výběr z bobulí 2009 (Novosedly - Stará hora; 38,9 g; 6,3 g; 15,5 %) se do mého vkusu trefilo přímo dokonale. Nádherný odrůdový projev pomerančové kůrky, mandlovinky, v chuti doplněné trochou hutné smetanovitosti s teplým alkoholickým závěrem (ten tu ale nepřekáží).

Následovalo porovnání dvou Sauvignonů. Nejprve výběr z hroznů 2008 (Nový Přerov - Na Štrekách; 27,2 g; 6,7 g; 14 %), který mě poněkud zklamal. Očekával jsem totiž podobně pestrou hru chutí a vůní jako u mladšího kolegy, kterého jsem musel následně také přechutnat, zda si jej pamatuji správně. Ročník 2008 na mne totiž působil hodně nudně, medové projevy doplňoval grep a trochu pikantnější kyselinka spolu s alkoholem. Naproti tomu můj favorit Sauvignon, výběr z bobulí 2009 (Nový Přerov - Na Štrekách; 39,4 g; 6,6 g; 15 %) byl podstatně těžší kalibr. Už po prvním přičichnutí oceňuji výraznou a mnohotvárnou vůni, převažuje angrešt, trocha broskve. V chuti směs ovoce, vše nádherně zakomponováno včetně vyššího alkoholu. Pravda, chtěl by trochu více vychladit, v parném dni po podobných vzorcích je ten alkohol na člověka dost nápor... Zde jsem učinil poslední pokus o dialog podivením se nad skutečností, že na rozdíl od ostatních vín je u sauvignonů použita plastová zátka namísto korku. Potenciální debatu na téma výhod plastových zátek ukončil v zárodku můj průvodce konstatováním, že každá plastová zátka má číslo, a tedy když dojde k nějaké chybě, u výrobce přesně vědí, kdo je za ni zodpovědný... Hodina pokročila, a tak jsem se rozhodnul k poslednímu vzorku, kterým mělo být opravdu hodně sladké Rulandské šedé, výběr z bobulí 2008 (Novosedly - Stará hora; 55,4 g; 5,9 g; 16 %). Přiznávám, bylo toho cukru a alkoholu na mé smysly už trochu příliš, matně jsem zaznamenal trochu vyzrálejší chlebovinku ve vůni spolu s ananasem, v chuti už jen pocit sladkého medu s hodně pikantním alkoholem.

Nakonec tedy velké pozitivum, že se mi podařilo přechutnat vše, co jsem měl v úmyslu. Lahvinku neuburku a večerky jsem si odnesl domů a poděkoval panu sommeliérovi. Snad třeba za rok už komunikační problémy nebudou, ale mám pocit, že o několikrát opakovaných úslovích „méně je někdy více", „pan Kovács vínu věnuje hodně času" a „vína jsou plná a extraktivní" se mi bude možná ještě dlouho zdát...

Po velmi příjemné procházce po naučné stezce kolem tratě Stará hora (které bych snad vytknul jen absenci značení, kvůli které jsem párkrát trochu „zakufroval") a vydatného oběda jsem ještě zamířil do sklepa firmy Víno Marcinčák. Tabule „wine degustation - open daily" mě dost navnadily. Sláva, tady se o zákazníky starají a může si sem zajít kdykoliv na skleničku... I zde jsem se dopředu připravil, vytištěný seznam sortimentu mi nakonec ale byl celkem k ničemu. Respektive jen k poznání, že degustovat je možné jen otevřená vína (celkem tuším 6) a nic více. To byla velká čára přes rozpočet, až na jednu výjimku jsem je totiž už chutnal... „Obětoval" jsem se tedy a dal si dva známé vzorky Chardonnay a Sauvignonu a byl natěšený na novou zkušenost v podobě Rulandského bílého, výběr z hroznů 2009 (Novosedly - Stará hora; 31 g; 6,5 g; 13 %). Krásná zlatavá barva, ve vůni výrazná chlebovinka s přezrálým ovocem (tomuhle už říkám ve spojení s chlebovinkou spíše „uhnívající"). V chuti hrozinky, poněkud břitčí a s patrnou alkoholickou dochutí. Pěkný odrůdový projev, ale ne můj šálek... Zde mi překvapivě více chutnali dva suší „předjezdci".

Celkové hodnocení návštěvy Novosedel musí být pozitivní. Útěk od všedního pracovního dne do odpočinkové atmosféry sklepů vinařů a do přírody je vždy velmi povzbuzující. Nemohu si ovšem pomoci, prostor ke zlepšení tu určitě ještě je. Ale možná, že v plné sezoně to zde vypadá trochu jinak a já bych na vší té kráse nenašel ani chybičku...

Počet příspěvků v diskuzi: 2  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4850x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5