O Víně

23.05.2011 Lech Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 23.05.2011 07:00

Novinky z Malokarpatské vinné cesty

Postřehy z jedné květnové víkendové akce v malokarpatské vinohradnické oblasti Vám přináším v následující reportáži.

Modra a celá modranská vinohradnická podoblast mi učarovala celkovou svou atmosférou, skvělými lidmi, vynikajícími víny a rok od roku rostoucí úrovní kvality vín vinařů z malokarpatské vinné cesty. Tento růst se možná projevil i výsledkem Česko-slovenské vinařské ligy, kdy slovenští vinaři doslova převálcovali svoje moravské kolegy velmi výrazně ve všech kategoriích (mám podezření, že Moraváci tentokrát silně podcenili své slovenské kolegy!) Jelikož jsem věděl, že 7. května se budu chtít zúčastnit akce „Vína na hrade", chtěl jsem tuto akci spojit s návštěvou některého z vinařství v modranské vinohradnické podoblasti. Můj přítel Artúr vyslyšel mou prosbu a zprostředkoval mi návštěvu v jedné z větších vinařských firem v oblasti, v Karpatské Perle, s.r.o. v Šenkvicích. Tato firma poslední roky pravidelně sbírá ocenění na výstavách vín na Slovensku i v zahraničí a tak jsem byl hodně zvědav na prezentaci jejich vín.

Karpatská perla, s.r.o. je rodinná vinařsko-vinohradnická společnost sídlící v malokarpatské vinařské oblasti, v obci Šenkvice, v těsném sousedství slovutného vinařského města Modra. Již vstup do firmy ukazuje, že se jedná o moderní a dynamickou firmu, vše je opravdu na úrovni. „Díky dvacetiletým zkušenostem s výrobou vína, spojujeme v naší firmě moderní technologie s rodinnou tradicí a ekologickým přístupem k přírodě. V Karpatské perle ctíme hodnoty kraje a snažíme se, aby každý doušek našeho vína odrážel charakter malokarpatského regionu. V současnosti obhospodařujeme 46 ha plodících vinohradů, převládající plochu vinohradů tvoří výjimečná trať Suchý vrch v Šenkvicích. Kromě tradičních malokarpatských odrůd se v naších vinohradech objevují i odrůdy nové, jako Devín, Pálava, Aurelius, Muškát moravský, André a Alibernet. Roční produkce firmy činí cca 400 tisíc lahví."

Procházíme technologickou částí vinařství, srdce plesá při pohledu na úhledně seřazené nové sudy italské firmy Garbellotto o obsahu 4000 litrů, ale i staré oválky i klasické sudy ze starých sklepů šenkvického vinohradnického družstva. I tady ve sklepě je to pěkné skloubení současnosti a tradice. Hezky působí řady barikových sudů. I když žádné z vín není přímo na etiketě deklarováno jako barrique, téměř veškerá produkce červených vín dozrává buďto v nových nebo už použitých barikových sudech. Co se mi na technologické částí líbí, že vše svítí čistotou, vše krásně voní, prostě vzorová technologická a sklepní část. Člověku po takové prohlídce hned příjde chuť na ochutnávku produktů firmy. Takže ... jdeme na to, majitel firmy pan Šebo nám osobně prezentuje vína a dodává: „Vína vyrábíme ve třech kolekcích: o kolekci JAGNET se říká, že jsou to vína bez přívlastku, které ale překvapí. Jedná se o mladá, svěží vína s ovocnou chutí, mladou jiskrnou barvou a přirozeným charakterem odrůd Müller-Thurgau, Muškát moravský, Veltlínské zelené, Ryzlink vlašský, Frankovka modrá, Svätovavrinecké. Důsledným použitím tradičních výrobních postupů a moderních technologií se podařilo vytvořit vína, která přesahují svou třídu. Kolekce nese název jedné z klasických šenkvických tratí, kde již celé generace šenkvických vinařů pěstují révu."

My jsme ochutnali z této kolekce pouze:

JAGNET Müller-Thurgau 2010 jakostní, suché

Malokarpatská oblast, obec Vištúk, trať Vinohrad Nad Polankou

Zbytkový cukr: 3,5 g/l, kyseliny: 6,5 g/l, cukr v moštu: 19 °NM, alkohol: 12,5 %

Žlutozelenkavá barva se zlatavou jiskrou, víno s úžasnou vůní, skvělou ovocitostí, svěží kyselinkou, bukét i chuťové aroma po broskvi s trochou zeleného ovoce a špetkou bylinek. Pěkně pitelné, radostné. Oceněno stříbrnou medailí na výstavě vín v Šenkvicích, SM Vienále Topolčianky.

A co stojí na etiketě tohoto vína? : „Istotu a pravdu nedá žadná veda a v otázkách večne žiť, to tiež sa nedá. Mne, triezvemu opilcovi, len džbán vína teda radosť dá a na všetko mi odpovedá."

A už jsem v další kolekci - VARIETO. Představuje špičková vína z nejkvalitnějších, ručně sbíraných hroznů. Individuálním přístupem ke každé odrůdě a respektováním její vlastností, se tvoří jedinečná vína s vynikající chutí a vysokým potenciálem zraní.

Napřed dvě růžovky:

VARIETO Svätovavrinecké 2010, suché

Malokarpatská oblast, obec Šenkvice, trať Suchý vrch

zbytkový cukr: 4,0 g/l, kyseliny: 6,5 g/l, cukr v moštu: 19 °NM, alkohol: 12,0 %

Svěží, lehká růžovka s převládajícím aroma maliny s dodatkem lesních jahod, s krásnou lososovou barvou, lehce pikantní.

VARIETO Cabernet Sauvignon 2010, neskorý zber, suché

Malokarpatská oblast, obec Šenkvice, trať Suchý vrch

zbytkový cukr: 4,5 g/l kyseliny: 7,0 g/l, cukr v moštu: 21 °NM, alkohol: 12,0 %

Možná ještě o malinko lepší růžovka, než SV. Krásná aromatiky, malinko vyšší cukr je poznat a působí moc hezky. Na rozvíl od SV zde naopak převládá aroma lesních jahod nad malinami.

Obě růžovky mi sedly a dovedu si je představit na pití běhel letního podvečera.

VARIETO Sauvignon 2010, neskorý zber, suché

Malokarpatská oblast, obec Šenkvice, trať Suchý vrch

zbytkový cukr: 5,0 g/l, kyseliny: 8,0 g/l, cukr v moštu: 21 °NM, alkohol: 12,5 %

Moc pěkné šťavnaté vínko, ve kterém vycítíme lehký závan černého bezu s dodatkem kopřivy, jsou zde i tóny ovocité, vše moc pěkně uskládané. Výborné víno, oceněno SM na Sauvignonforum 2011. A co píše o tomto víně zadní etiketa? : „Nehladajte v tejto čaši soviňon zo Znojma, zo Sancerre. Toto je odlišný rozmer krásy. Je pečaťou kraja, v ktorom žije. Býl mladej žihľavy i súkvetie bázy černej na pokraji Martinského lesa. Šťavnatá chuť žltého ovocia, ktoré ste si práve odtrhli zo stromu našej záhrady."

VARIETO Rulandské šedé 2009, výber z hrozna, suché

Malokarpatská oblast, obec Šenkvice, trať Suchý vrch

zbytkový cukr: 4,0 g/l kyseliny: 6,6 g/l, cukr v moštu: 23 °NM, alkohol: 13,0 %

Barva tekutého zlata, vzhledově úžasné s velmi bohatým slzením. Víno naprosto skvělé jak ve vůni, tak i v chuti, plné, harmonické, lehce pikantně kořenité i květinkové. Vůbec se nedivím oceněním SM-AWC Vienna 2010, SM Pardubický festival vín 2010. „Skvelé suché médium. Šenkvický háj v plnom rozkvetě. Biele kvetinky hlohu, omámujúca mednička jednokvetá a fialka lesná. Arómy sublimujú a zmysly sú v ošiali. Chuť je plná a jemne korenistá. A opäť ten háj. V dochuti horčiak pieporný."

VARIETO Devín 2009, výber z hrozna, suché

Malokarpatská oblast, obec Šenkvice, trať Suchý vrch

zbytkový cukr: 3,5 g/l kyseliny: 6,5 g/l, cukr v moštu: 25 °NM, alkohol: 13,5 %

Barva zlatavá, velmi výrazná vůně, která nezapře svého rodiče. Tramínová bylinně-květinová vůně se špetkou koření. Hutné, krásné víno pro milovníky silnější aromatiky. Fermentace na vlastních izolovaných kvasinkách z šenkvické lokality Suchý vrch. Toto víno jsem si vybral na samostatnou recenzi. „Bratia Štefan, Peter, Michal a František Zárubovci boli tvrdí vinorodí muži. V nekompromisnom čase, vo ktorom žili, potrebovali úľavu. Nachádzali ju vo vzletnom a voňavom moku. Náš Devín by im iste učaroval. Učaruje i Vám. Slniečkovou farbou, lúkou plnou žltých kvetov a neopakovatelne decentnou korenistou chuťou. Terroir Suchý vrch - spojenie hrozna, jedinečného regiónu a pȏvodných kvasiniek."

VARIETO Ryzlink vlašský 2009, neskorý zber, suché

Malokarpatská oblast, obec Modra, trať Šajby

zbytkový cukr: 3,0 g/l, kyseliny: 6,5 g/l, cukr v moštu: 23 °NM, alkohol: 12,5 %

Ryzlinky vlašské jsou typickým produktem modranského regionu, o čemž jsem se mohl už mnohokrát přesvědčit. Tento ovšem patří mezi to nejlepší - delikátní vůně, ovocné tóny z akcenty pomeranče, grepu, k tomu ještě aroma vlašského ořechu. Krásně pitelný, uspokojí určitě každého vyznavače vín z této odrůdy. Ocenění: SM Agrovíno 2010, SM AWC Viena 2010. „Skala a piesok, piesok a skala. Modranský hon Šajby. Neuveriteľné, že sa tu viniču darí. A vlašáku sa tu darí mimoriadne. Je tuším lepší, ako ten povestný pezinský. Tropicky voniavý, malokarpatský pevný a svieži. Chvostík dochute ihravý a pramienkovo čistý. Vlašák na pohľadanie."

VARIETO André 2009, neskorý zber, suché

Malokarpatská oblast, obec Šenkvice, trať Suchý vrch

zbytkový cukr: 2,0 g/l, kyseliny: 5,0 g/l, cukr v moštu: 23 °NM, alkohol: 13,0 %

Hluboká barva, skvostná vůně, stejně skvostná chuť plná ovoce, decentní kořenitosti, výrazných, ale nanejvýš příjemných tříslovinek - jen málo André se mi takto líbí, jak toto šenkvické. Po různých zkušenostech z malokarpatskými André se zdá, že této odrůdě se na zdejších vinohradech opravdu zalíbilo a zdejší vinaři jej krásně zvládli. Ocenění: SM Agrovíno 2010, SM Vinné trhy Pezinok 2010, SM Vinné trhy Valtice 2010, SM AWC Vienna 2010. „Botanický kríženec frankovky a vavrinca. Suché červené zo Suchého vrchu. Hutná farba, ťažšia ovocná vȏňa s prehlubujúcimi sa empireumatickými tónmi. Pite ho račej mladšie, ale aj vyzreté Vás určite očarí. André - „moravský širaz"..."

VARIETO Frankovka modrá 2008, neskorý zber, suché

Jihoslovenská oblast, obec Mužla

zbytkový cukr: 2,0 g/l, kyseliny: 5,0 g/l, cukr v moštu: 22,5 °NM, alkohol: 13,0%

Další slovenské červené, které mně opravdu uchvátilo, začínám nabývat dojmu, že slovenská červená mi začínají v globále chutnat víc, než ta moravská. Víno mně natolik zaujalo, že se mu budu věnovat podrobněji v některé z mých recenzí. Ocenění: Národný salón vín SP 2010, ZM Festival Frankovky modrej Rača 2010, SM AWC Vienna 2010, SM Vitis Aurea Modra 2010. „Tiež Starosvetské čierné, Čierný muškatel, Lemberger...Plné, robustné a pevné červené médium. Pite ho vyzreté, pite ho v čase, keď v ňom dozrievajú černice, keď sa v kotli varí slivkový lekvár. Je plné slnka, plné energie. Cinnamonum ceylonicum. Pokrúťte pohárom a tu úžasnú vȏnu škorice v našej frankovke „chytíte". Produkt barikovej technológie."

A na závěr jedno překvapení:

Cuveé A+A 2008, červené slovensko-italské, suché

Cuveé odrůd Alibernet + Aglianico, limitovaná série

zbytkový cukr: 2,5 g/l, kyseliny: 5,0 g/l, alkohol: 13,5 %

Karpatská Perla připravila toto unikátní cuveé ve spolupráci se světoznámým italským enologem Robertem Cipressem. Vzniklo asambláží dvou výjimečných vín: italského vína z odrůdy Aglianico (60%) a slovenského vína odrůdy Alibernet (40 %). Aglianico pochází ze 60-ročního vinohradu z jihu Itálie, z regiónu Basilicata, z nadmořské výšky 600 m n.m. Slovenský Alibernet je z 10-letého šenkvického vinohradu z tratě Suchý vrch, 215 m n.m. Víno zrálo 12 měsíců ve francouzkých barikových sudech. Chuť je plná, teplá, je v něm cítit šťavnatost ovoce s kořenitou pikantností. Skvělé cuvée! Navíc perfektní etiketa!

Mohl jsem jen litovat, že nezbylo víc času na degustaci dalších, věřím stejně krásných vín, jako na příklad VARIETO Aurelius 2009 NZ, polosladké, VARIETO Chardonnay 2009 NZ, suché, VARIETO Rizling rýnský 2009 NZ suché, VARIETO Veltlínské zelené 2007 VzH sur lie, suché a další, to už nemluvím o vínech kolekce DÍLEMÚRE, mistrovských vínech vyráběných v limitovaných sériích. Jedná se o vína sladká - „hrozienkové" a „bobuľové" výběry, slámová a ledová vína. Snad někdy příště.

Děkujeme panu Šebovi za prezentaci vín jeho firmy a panu Klimkovi - technologovi a sklepmistrovi firmy za provedeni vinařstvím a zajímavý výklad.

Malokarpatský víkend v sobotu 7.5.2011 pokračuje dopolední prohlídkou hradu Červený Kameň (vřele doporučuji! http://www.hradcervenykamen.sk/). Vyplňuji tím čas čekáním na otevření výstavy „Vína na hrade Červený Kameň", kterou organizuje sdružení Malokarpatská vinná cesta (http://www.mvc.sk/). Je nádherné slunečné počasí, procházka hradním nádvořím a předhradím je balzámem na nervovou soustavu a taky zdrojem zajímavých historických informací, neopomenu navštívit i vinotéku Vinařství Pretzelmayer, která sídlí v jedné z obranných bašt v předhradí. V 15 hodin se hradní podzemí otevírá a návštěvníci mohou vstoupit do úžasných podzemních prostor hradních sklepů, které v XVI. století vybudovali tehdejší majitelé hradu, jedna z nejmocnějších evropských obchodnických rodin - augsburská rodina Fuggerů, kteří zde uskladňovali své zboží a chránili je před tureckými vpády. Takže můžeme poděkovat Fuggerům, že vytvořili dokonalou kulisu pro tuto akci.

Nebudu tady popisovat jednotlivá ochutnaná vína, zmíním jen některá vinařství, která mně oslovila svou nabídkou. Již tradičně to byla vína z vinařství Juraja Štiglice z Modry - v tomto případě je to pro mně jakási záruka dobrého vína a směle mohu říci, že patří ke špičce mezi malokarpatskými víny. Jako vždy tu nacházím skvělé Veltlínské zelené, Irsai Oliver a taky velmi vydařené bílé cuveé Prezident 2009 polosladké z odrůd Chardonnay, Veltlínské zelené a Pálava. Vinárstvo Dubovský&Grančič ze Svätého Jura přišlo s víny s krásnými etiketami moderního stylu, které upoutaly hned pozornost. Vína ale nebyla zajímavá jen etiketami, třeba jejich Sauvignon 2010 jakostní suchý musel zaujmout milovníky této odrůdy svou charakteristickou kopřivovou aromatikou. Toto víno bude předmětem jedné z dalších recenzí. Vína z vinařství pana Kamila Kukumberga ze Šenkvic mně již byla známa, právě proto jsem ochutnávce neodolal a opět jsem zde našel krásná ryzí malokarpatská vína, ať už bílá nebo červená. Víno Kanich z vinařské obce Vinosady mně oslovuje svými hutnými červenými, zvláště Neronet, Alibernet a Cabernet Sauvignon patří dle mého mínění ke špičce mezi slovenskými červenými. Svými víny mně zaujalo i vinařství TERRA PARNA-Zvolenský Jozef z Suché nad Parnou-orešanský vinohradnický rajón. Moderní prezentace, některá vína v lahvích se šroubovaným uzávěrem, vína svěží, odrůdově pěkná. Vinařství Bočko Víno ze Šenkvic zaujalo svým André i Cabernet Sauvignon, vinařství Čičko Radovan z Modry zase svým šťavnatým a skvěle vyvedeným vínem odrůdy Feteasca Regala. Kromě měnších vinařství se prezentovali i „giganti", jako ELESKO a.s. Modra - zde zaujalo hlavně Chardonnay a Tramín a Chateau Modra svými ryzlinky, Tramínem, Devínem.

Bylo prostě z čeho vybírat, skvělých vín byla spousta, panovala výborná atmosféra, kterou podtrhla svým vystoupením„Šenkvická muzika", čímž se tako akce stala pro mně naprosto jedinečnou záležitostí. Pokud někdo chce poznat blíž vína malokarpatských vinařů, pak už teď zvu na již 3. ročník „Vín na Hradě Červený Kameň" v sobotu 5. května 2012.

Zmíním ještě dodatečně petiční akci slovenských vinařů za zachování vinohradnictví a vinařství na Slovensku - text viz foto - která probíhala v průběhu akce.

Informace o akcích Malokarpatské vinné cesty najdete na http://www.mvc.sk/.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 2  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 7839x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5