O Víně

24.03.2011 -Vicky- Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 24.03.2011 07:00

Degustace vinařství Galant a ZD Němčičky

Únor byl v brněnské vinotéce U Žíznivého mnicha ve znamení řízených degustací zajímavých vinařských firem. Neodolal jsem dvěma dosti rozdílným vinařstvím - mikulovskému Galantu a ZD Němčičky z velkopavlovické podoblasti.

Vinařství Galant Mikulov je známé asi každému nadšenci vinného moku. Zejména jejich „vlašáky" jsou proslulé v celé republice a sklízejí řadu úspěchů. I kvůli tomu, že na programu degustace byly hned čtyři různé vzorky této odrůdy, mne přimělo k účasti na již druhé degustaci portfolia tohoto vinařství.

Vinařství bylo založeno v roce 2003, výsadba nových keřů révy vinné proběhla v roce 2004. V současné době hospodaří na 30 ha vinic, největší část z nich je pak na trati Pod Mušlovem, na které jsou jedinými hospodáři. Tradičně špičkové „vlašáky" pak pocházejí z Ořechové hory a Železné, čtvrtou tratí vinařství je mikulovská Za Cihelnou.

Přeskočím „křoví" okolních vzorků a půjdu hned na „gró", tedy čtyři kousky „vlašáků". Začalo to moc pěkně, Ryzlink vlašský 2008 kabinet (Mikulov - Za cihelnou; 2,7 g cukru; 6,5 g kyselin; 11,9 % alkoholu) byl velmi povedeným lehkým vínem. Překvapivě výrazná plná aromatika čerstvého sena, lučních kvítků s jemným máslovým podtónem. V chuti výrazné citrusové ovoce s příjemnou medovostí a pikantní kyselinkou. Ryzlink vlašský 2008 pozdní sběr (Mikulov - Pod Mušlovem; 2,8 g; 6,9 g; 12 %) byl přes velmi podobné analytiky zcela jiným vínem. Vůně byla tentokrát velmi jemná květinová, trochu lipového květu. V chuti ještě podstatně citrusovější a s výraznější kyselinkou. Toto víno bylo i v Salonu vín 2010 a obecně patří k nejúspěšnějším z produkce Galantu. Přiznávám, že mě z představovaných „vlašáků" oslovilo nejméně.

První zástupce sklizně 2009 Ryzlink vlašský 2009 pozdní sběr (Březí - Ořechová hora; 5,0 g; 5,2 g; 13 %) předznamenal, že tento ročník byl na dozrávání hroznů velmi příznivý, a tak přišly i trochu vyšší cukry a alkohol, i když zde se jedná stále o víno suché. Vůně byla nejméně znatelná, dosti podobná kabinetu, ale s výraznější medovostí. V chuti zajímavě plné, vyvážené a velmi robustní víno. Opravdu jsem ho měl „plnou pusu". Ryzlink vlašský 2009 pozdní sběr (Perná - Železná; 12,9 g; 5,7 g; 12,5 %) byl jediným zástupcem sladšího „vlašáku" a nutno říci, že mu to slušelo. Ve vůni krásné tropické ovoce, v chuti znatelnější svěží kyselinka než u předchozího vzorku. Velmi příjemné ovocné pití.

Závěr degustace ještě obstaraly sladší vzorky Ryzlinku rýnského a Pálavy, ale přiznám se, že ač milovník zbytkového cukru, tato vína mě od Galantu nijak nepřitahují. Zejména Pálava 2009 pozdní sběr (Mikulov - Pod Mušlovem; 43,7 g; 6,8 g; 12,5 %) byla na Pálavu sice dosti svěží, ale dosti vybočovala z mé představy představitele této odrůdy. Zvláštní, že prakticky stejnou aromatickou linku kompotovaného sladkého ovoce a černého bezu má i jejich Sauvignon 2006 výběr z hroznů a Chardonnay 2009 pozdní sběr. Zřejmě osobitý rukopis vinařství u sladších vín - už podle vůně má šanci i neznalejší člověk, za něhož se považuji, rozpoznat producenta.

Degustace vinařství Galant byla velmi zajímavá. Potvrdilo se, že velmi záleží na momentální náladě člověka. Na loňskou jsem šel s velkým očekáváním a vracel jsem se spíše zklamán, letos jsem nic zvláštního nečekal a byl jsem spíše příjemně překvapen, přičemž hodnocení vín bylo v obou letech prakticky stejné. Co vím jistě, že při návštěvách Mikulova rád hotel Galant navštívím, protože jejich tamní gastronomie mě nenechává chladným stejně jako jejich vína. :-)

ZD Němčičky je proti Galantu takovým protikladem. Dlouhá historie sahající do předlistopadových dob, na české poměry velká rozloha obhospodařovaných vinic, a přesto jsem až do loňského podzimu vlastně na jejich vína nenarazil. Proto jsem přivítal možnost se s produkcí více seznámit na řízené degustaci.

ZD Němčičky má ve správě 124 ha vlastních vinic a kromě toho se zabývá i další zemědělskou činností (pozůstatek bývalého JZD - meruňky, obilí, mák, řepka). Produkce dosáhla 300 tisíc lahví za rok.

Po opravdu rozjezdovém vzorku Neuburského (nevýrazná vůně i chuť, těžko rozeznatelný odrůdový projev) přišel už přece jen lepší Müller-Thurgau 2009 pozdní sběr (Němčičky - Růženy; 5,1 g cukru, 5,1 g kyselin, 12,5 % alkoholu). Ve vůni zprvu krásná a jednoznačná muškátovost, která se tepláním trochu překlápěla do ovocitého broskvového aroma. V chuti bylo víno velmi pěkné svěží, ovocné, příjemně pitelné s pikantním alkoholem v závěru. Po příjemném překvapení opět poněkud pád, u Ryzlinku vlašského v pozdním sběru byl ve vůni cítit odlakovač a i v chuti dominoval alkohol. Veltlínským zeleným 2009 výběrem z hroznů (Němčičky - Růženy; 22,2 g; 6 g; 13 %) jsme se dostali k polosladkým vínům, kterých byla mezi bílými drtivá většina. Veltlín to byl pěkně ovocný, ve vůni dost netradiční banány a máslové hrušky. V chuti také příjemně ovocné, ale dosti plytké a krátké. Chardonnay 2009 výběr z hroznů (Němčičky - Odměry; 43 g; 6,2 g; 12 %) opět silně ovocné víno, tentokrát ve vůni už více do tropických tónů až kandovaného ovoce, v závěru téměř oříšků. I v chuti trochu plnější, tady jsem ale musel konstatovat, že jsem asi spíše ovlivněn předsudky vůči této odrůdě, protože mi prostě „chardonky" připadají nudné... Tramín červený 2009 výběr z hroznů (Němčičky - Odměry; 20,6 g; 6,2 g; 13,5 %) bylo díky intenzivnější kořenité dochuti jediným vínem, které mi přišlo trochu výraznější. Na tramín vyšší kyselinka dělala víno svěžejší, spolu se silnější kořenitostí vytvářela zajímavou kombinaci. Červená vína se také nesla v nastoupeném duchu nevýraznějších vzorků, výjimkou bylo snad jen André 2009 pozdní sběr (Němčičky - Zbavce; 0,9 g; 6,3 g; 13 %), které bylo trochu zajímavějším vínem ve vůni s výrazným projevem černých višní a s delší karamelovou dochutí.

Z této degustace jsem odcházel poněkud rozpačitý. Velkým kladem je v dnešní době až neobvykle nízká cena vín (kolem 150,- Kč), ale výraznější projev jsem u nich hledal marně. Přitom vinařství samo proklamuje, že se zaměřuje na produkci mladých vín neurčených k další archivaci. Zde bych očekával výraznou aromatiku, líbivost na první napití. Ale v tomto směru se hitparáda nekonala... Prázdnější vína, místy výraznější cukr, nějaké to ovoce. Zatím tedy musím konstatovat, že tato produkce mne neoslovila.

Počet příspěvků v diskuzi: 6  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4478x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5